Jump to content

ΙΚΕΑ


Recommended Posts

στους χώρους διασκέδασης γιατί ξεκινάει σαν απλή βόλτα και καταλήγει σε πανηγύρι...

τι να πρωτοπώ?(συγγνώμη για το ντελίριο που θα ακολουθήσει , μπορεί να φταίει ότι είχα να δω καιρό κάποιον που αγαπώ πολύ και να μου φαίνονταν όλα ωραία! emblush )

η πρόσβαση πανεύκολη , πας άνετα με λεωφορεία , προαστιακό και τουτού(μερικά στα 160 αρχίζουν και γίνονται και αεροπλάνα , καθώς χάνουν την επαφή με το έδαφος B) ), προτείνω να το επισκεφτείτε με κάποιον που είναι φαν της σουηδικής αλυσίδας γιατί έτσι θα πωρωθείτε...(επίσης θα σας τρελάνει ότι αυτός που το έχει είναι ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο , και ότι το παν είναι η φιλοσοφία του ΙΚΕΑ)

η οποία φιλοσοφία έγκειται στο σχεδιασμό επίπλων σε προσιτή τιμή(μα τελείως προσιτή :) ), φιλοσοφία που έχει κάτι από την επιστροφή στη φύση καθώς επικρατεί πολύ το ξύλο , βότσαλα , γήινα χρώματα …η τιμή τους φιλική καθώς υπάρχει η νοοτροπία του επίπεδου πακεταρίσματος , ώστε ο πελάτης να τα παίρνει επί τόπου για το σπίτι με το δικό του μεταφορικό μέσο!

ήμουν διστακτική καθώς είμαι υπέρ του προσωπικού στυλ στο χώρο που περνάς πολλές ώρες και θεωρούσα ότι τα έπιπλα τους είναι μαζοποιημένα , αφαιρώντας κάθε υποκειμενική πινελιά .Κάθε άλλο όμως , προσφέρεται μια τεράστια ποικιλία ώστε ο καθένας μπορεί να συνθέσει τα χρώματα και τα σχέδια όπως θέλει! :rolleyes:

Να αναφέρω τις πολυθρόνες που βουλιάζεις , τα φωτοσποτάκια με τον απαλό φωτισμό σε περίεργα σχήματα, τα πολύχρωμα μαξιλάρια , τα αποθηκευτικά κουτάκια με τα καρτουνίστικα σχέδια(βρήκαμε πού θα βάλουμε τα βιβλία όταν τελειώσουμε :splaaaats: ),τα φωτιστικά δαπέδου σε κινέζικο στυλ, τα περίεργα πορτατίφ(μπροστά στα οποία άρχισε κάποιος να φωνάζει α να το κεφάλι του ΕΤ emstupid και χαρακτηρίστηκε μπανάλ), οι κούκλες για κουκλοθέατρο…

Μέρες είχε να εισβάλλει τόσο χρώμα στα μάτια μας ., όλες οι αποχρώσεις του ουράνιου τόξου μπροστά μας , από το σοβαρό λευκό (που έμαθα ότι ξεκουράζει τα μάτια), στο Ηρουλένιο φουξιοκόκκινοπορτοκαλί (φύγαμε με ένα φούξια τραπέζι και ένα κόκκινο πορτατίφ , το οποίο φαίνεται και από το μπαλκόνι και έτσι είμαστε πια σίγουροι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να προσγειωθούν σε λάθος μπαλκόνι οι εξωγήινοι που κάποια στιγμή θα καταλάβουν ότι λείπει κάποιος δικός τους και θα έρθουν να μας μαζέψουν :wacko: ) και επιστροφή στο απόλυτο μαύρο αλλά με μια ενδιάμεση στάση σε όλα τα χρώματα της φύσης , όλα τα πράσινα και τα καφέ των δασών και όλα τα γαλάζια των θαλασσών…

Θα αναφέρω και την σουηδική κουζίνα-ναι ναι φυσικά και έπρεπε να την τιμήσουμε emkafes για να έχουμε να πούμε έναν καλό λόγο για τα περίφημα σουηδικά κεφτεδάκια ,μια περίεργη κοτόσουπα ,το όσο θες γέμισμα του ποτηριού με αναψυκτικά και τέλος ένα θαύμα της γεύσης που μεταμορφώθηκε σε πάστα με άσπρη κρέμα και μας παρέσυρε να απατήσουμε την αιώνια αγαπημένη μας , την σοκολάτα! :P

Να τονίσω και τα ευγενικά καρτελάκια που ποζάρουν πάνω σε κάθε τραπεζάκι και με έναν ιδιαίτερα κομψό τρόπο σου εξηγούν γιατί πρέπει να μαζέψεις το δίσκο σου(και καθόλου επιτηδευμένη ευγένεια , η λογική πακεταρισμένη σε χαρτί εξυπηρετικότητας)

Χαρείτε το , είτε θέλετε να αγοράσετε κάτι , είτε απλά σαν βόλτα!(μην επιχειρήσετε να γυρνάτε με το κασκόλ φίδι για πολύ ώρα , υπάρχουν και παιδάκια που τρομάζουν… emsly ), επισκεφτείτε το αφήνοντας τη σοβαρότητα σας κλειδωμένη στο parking και αναρωτηθείτε και εσείς μήπως μαζί με τα πολύχρωμα μαξιλαράκια μπορείτε να προμηθευτείτε και αυτά τα χαρούμενα ζιζάνια που ποζάρουν στις σελίδες του διαφημιστικού φυλλαδίου! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με εκφράζεις απόλυτα!!!Είχα πάει στα εγκαίνια και έμεινα άφωνη!Το λάτρεψα!!!Μπορείς να κάτσεις σε καναπέδες/πολυθρόνες και δε συμμαζεύεται, να δεις όχι απλά 100 τραπεζαρίες κουζίνες,μπάνια κλπ, αλλά όλα αυτά διαμορφωμένα όπως ένα σπίτι. Θα μπορούσα να σας μιλάω ώρες ολόκληρες για αυτό ,αλλά σας λυπάμαι :P .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω 3 καταλογους αν θελετε κανεναν να σας φερω τα Χμας :lol:

εγω παλι πρωτη φορα που μπηκα σε ΙΚΕΑ ηταν πριν 20 χρονια περιπου....ισως κ περισσοτερο emermm ....τεσπα δε θυμαμαι...θυμαμαι ομως οτι επαιζα στον ειδικο χωρο για τα παιδια :lol::lol::lol: και θυμαμαι τι γαματα τρωγαμε στο τελος :splaaaats::splaaaats::splaaaats: (ναι απο μικρη ημουνα φαγανο με τις αηδιες :P )

τωρα πια ακουω ΙΚΕΑ και παθαινω κατι....ΒΑΡΙΕΜΑΙ!!!!μελεταω καλα τον καταλογο,κανω ενα search στο νετ να δω υπαρχει το προιον στο μαγαζι κ παω.φυσικα ο χρονος που μενω μεσα ειναι ο αναγκαιος για να δω που ειναι το προιν να το παρω κ να πληρωσω B)

τελευταια επισκεψη σε ΙΚΕΑ το Σεπτεμβρη....London....ποση ωρα καναμε αδερφε emcolgate ;μιλαμε το καροτσι ηταν φουλ! emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν θυμαμαι καλα καναμε 2 ωρες και σχετικα ξεραμε τι θελαμε!!!!

το πρωτο ΙΚΕΑ που ειχαμε παει ηταν στην Τζεντα!!!

του λονδινου κοντα σε μενα ,σε αυτο που πηγαμε, τα παντα μεχρι και πιρουνι εχει

2 επιπεδα!!!!! ποσο μεγαλα???

ΕΕΕΕ!!!! ενα πατινι θα ηταν καλο να εχετε σαν αξεσουαρ. :blink:

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ααααα κ να προσθεσω οτι το μαγαζι ηταν κλασικα γεματο....εμ Παρασκευη βραδυ πηγαμε.....ακομα κ το παρκινγκ ηταν σχετικα γεματο :huh: τα ταμεια;αυτα κ αν ειχαν ουρες :blink:

ε φυσικα ξεραμε κ τι θελαμε....τι τον εκανα εγω τον καταλογο;γιατι νομιζεις ειχα γραψει τα ονοματα των προιοντων :lol: Οργανωση παιδι μου

Ηρα μου σου χαλασα το Ικεα-ονειρο emblush ; emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπόν ό,τι βλέπω έτσι καθισμένος στο γραφείο μου θα σας αναφέρω γιατί βαριέμαι να πηγαίνω προς κουζίνα και μπάνιο μεριά...

βιβλιοθήκη μικρή, βιβλιοθήκη μεγάλη, τραπεζάκι για την τηλεόραση, γραφείο, πολυθρόνα, καναπές, τραπεζάκι-ό,τι-βρεις-ακούμπα, 2ο μικρότερο τραπεζάκι-ό,τι-βρεις-ακούμπα-κομοδίνο, ράφια + αξεσουάρ, μεταλλικά κουτιά, χαρτονένια κουτιά, φωτιστικό γραφείου, φωτιστικό δαπέδου, λάμπα δαπέδου ανάγνωσης, μπαμπού σκουπιδοτενεκεδάκι, κάδρα, κουρτινόξυλο, κουρτίνες, ντουλάπα....

όλο και κάτι άλλο θα υπάρχει και δε θα το βλέπω...

πως να μην είναι ο πλουσιότερος άνθρωπος του κόσμου ο μίστερ ικέα????

:P:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup και φυσικα τα περισσοτερα σπιτια των φοιτητων μοιαζουνε :D:lol:

για κουζινικα δε ειπες τπτ......να υποθεσω οτι δε μαγειρευεις :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup και φυσικα τα περισσοτερα σπιτια των φοιτητων μοιαζουνε  :D  :lol:

για κουζινικα δε ειπες τπτ......να υποθεσω οτι δε μαγειρευεις  :P

και βέβαια μαγειρεύω και μου αρέσει πολύ μάλιστα....

(αχ ποια τυχερή θα με πάρει :P )

λοιπόν ό,τι βλέπω έτσι καθισμένος στο γραφείο μου θα σας αναφέρω γιατί βαριέμαι να πηγαίνω προς κουζίνα και μπάνιο μεριά...

δεν προσέχεις τί γράφω.... emranting

:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Ποιά η γνώμη σας για το συγκεκριμενο κατάστημα? Για τα προϊόντα? Τις τιμές και τη ποιότητα?

Ψωνίζετε απο εκει? Μικροπραγματα και μπιχλιμπιδια ή και επιπλα?

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=6247

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιά η γνώμη σας για το συγκεκριμενο κατάστημα? Για τα προϊόντα? Τις τιμές και τη ποιότητα?

Ψωνίζετε απο εκει? Μικροπραγματα και μπιχλιμπιδια ή και επιπλα?

Λοιπόοον..

1) πολύ ωραίο κατάστημα, άνετοι χώροι, εύκολο πάρκινγκ , χώρος φύλαξης παιδιών, ωραίο εστιατόριο (όλα σουηδικά και κατεψυγμένα βέβαια), απεριόριστος καφές/αναψυκτικά :splaaaats:

2) Προσοχή στον πάνω όροφο: δείχνει τα έπιπλα σαν να βρίσκονται μέσα σε δωμάτια, φτιάχνει "σπίτια" (πχ λέει δείτε ένα σπίτι 55 τετραγωνικών) κάτι πολύ καλό γιατί σε βοηθάει να δεις το έπιπλο συνολικά και να πάρεις ιδέες.

3) Τα προϊόντα είναι προσαρμοσμένα στη σουηδική φιλοσοφία κυρίως -βλέπε πολλά μοντέλα πχ σε ντουλάπες με γρίλιες, κάτι μη βολικό για τα ελληνικά σπίτια καθώς σε γενικές γραμμές έχουμε πολλή σκόνη.

4) κατά τ άλλα, σχέση τιμής-ποιότητας πολύ καλή. χαμηλή, λόγω του ότι συναρμολογείς μόνος σου τα έπιπλα, αλλά πιο δύσκολο είναι να συναρμολογήσεις ένα γραφείο από το πράκτικερ παρά μια ντουλάπα από την ΙΚΕΑ.

5) εχω πάρει από εκεί καναπέ (απλά υπέροχος, και με κάλυμμα τζιν οπότε ό,τι και να πέσει πάνω απλά πλένω το κάλυμμα), καρέκλα γραφείου (φανταστική κατά γενική ομολογία) και διάφορα άλλα επιπλοειδή.

6) έχει καλά είδη κουζίνας (τζαντζαλικά, μαχαίρια, ποτήρια κλπ) σε πολύ καλές τιμές. το χιντ: τα πελώρια ποτήρια μπύρας, καθώς και τα πολύ μεγάλα ποτήρια νερού ,1,5 ευρώ και 0,75 έκαστο :withstupid: .

7) ωραία μικροπραγματάκια (κηροπήγια - μαξιλαράκια -κεριά) σε πολύ πολύ καλές τιμές. Ως και φυτά (μπαμπού /κάκτους/υδρόβια κλπ)!

το μόνο που θα συνιστούσα να αποφύγεις είναι τα κάδρα- καδραρισμένοι πίνακες, μου έχουν πει πως χαλάνε πολύ εύκολα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και έχει μακράν τις πιο φθηνές αλκαλικές μπαταρίες!!!

γενικά δεν έχει κάτι πολύ καλό, αλλά έχει σε αρκετά καλή σχέση τιμής- αξίας

για όποιον θέλει κάτι καλό σε έπιπλο, καλύτερα σε έναν επιπλοποιό κι ας κοστίσει τριπλά και τετραπλά

το μόνο κακό είναι πως θα βλέπεις τα έπιπλά σου και σε άλλα σπίτια

π.χ. πήρα ένα τραπεζάκι για το σαλόνι και έχει το ίδιο ένας κολλητός μου στην Ουαλία......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά το βρίσκω πολύ καλό γιατί συνδυάζει καλούτσικες τιμές με ποιοτικά έπιπλα. Δεν έχει δηλαδή φθηνιάρικα έπιπλα από μουσαμάδες (όπως του Πράκτικερ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Όλο το σπίτι μου είναι από το Ikea. Εκτός από τα κουτάλια.

Οι τιμές του Ikea είναι μια χαρά για την ποιότητα που προσφέρει. Ενδείκνυται για φοιτητές. But, την επόμενη φορά που θα αγοράσω τόσα έπιπλα (για το επόμενο σπίτι μου, that is) θα ήθελα να είναι καλύτερης ποιότητας και ξεχωριστά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.