Jump to content

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ (ΜΗ) ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ


Recommended Posts

Αφορολόγητο το επίδομα βιβλιοθήκης για τους γιατρούς! Τι έχουν αποφανθεί τα δικαστήρια (Ιatropedia.gr)

Δε θα επιβαρυνθούν φορολογικά -όπως όλα δείχνουν -οι νοσοκομειακοί γιατροί από την είσπραξη του επιδόματος βιβλιοθήκης που είχε πέσει στο… στόχαστρο της προηγούμενης κυβέρνησης προκειμένου να αυξήσει τα έσοδά της. Διαβάστε τι έχουν αποφανθεί σχετικά τα ελληνικά δικαστήρια.

Έντονη ανησυχία επικρατούσε το τελευταίο διάστημα στους κόλπους των νοσοκομειακών γιατρών σχετικά με το αν θα φορολογηθεί ή όχι το επίδομα βιβλιοθήκης. Άλλωστε ο κλάδος έχει υποστεί τέτοιο κούρεμα μισθού που πλέον και το τελευταίο ευρώ έχει σημασία.

Ο πρόεδρος των Νοσοκομειακών Γιατρών (ΟΕΝΓΕ) Δημήτρης Βαρνάβας υπέβαλε σχετικό ερώτημα στο δικηγόρο Παρ΄Αρείω Πάγω κ. Μ. Μιχαήλ με αφορμή πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ που αφορά στη φορολόγηση του επιδόματος βιβλιοθήκης των δικαστικών.

Τι απαντά οι δικηγόρος και τι σχετικές δικαστικές αποφάσεις υπάρχουν;

Όπως προκύπτει από την απάντηση του κ.Μιχαήλ προς τον κ.Βαρνάβα : «σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 1944/2012 Απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας, πρέπει να παραμένει αφορολόγητη κάθε παροχή που καταβάλλεται σε μισθωτό και που ανεξάρτητα από την ονομασία της (επίδομα, αποζημίωση, κλπ.) προορίζεται να καλύψει δαπάνες του για την εκτέλεση της υπηρεσίας του ή την ταχύτερη και αποτελεσματικότερη διεξαγωγή της.

Το Συμβούλιο της Επικρατείας, σημειώνοντας ότι μια τέτοια παροχή δεν αποτελεί προσαύξηση μισθού, ήτοι εισόδημα και δεν φορολογείται, έστω και αν με αυτήν ωφελείται έμμεσα ο μισθωτός, έκρινε ότι είναι αφορολόγητη η πάγια μηνιαία αποζημίωση που χορηγείται στους Πανεπιστημιακούς Καθηγητές για δημιουργία και ενημέρωση βιβλιοθήκης και συμμετοχή σε συνέδρια αλλά και το ειδικό ερευνητικό επίδομα για τη πραγματοποίηση μεταδιδακτορικής έρευνας και τη ταχύτερη και αποτελεσματικότερη προώθηση των ερευνητικών προγραμμάτων».

Παράλληλα στην απάντησή του ο δικηγόρος υπενθυμίζει ότι : «σε πρόσφατη υπόθεση Ιατρού κλάδου Ε.Σ.Υ., την οποία χειρίστηκα, ως Πληρεξούσιος Δικηγόρος, ενώπιον του Συμβουλίου της

Επικρατείας, εκδόθηκε η υπ’ αριθ. 557/2012 Απόφαση (Β’ Τμήμα), η οποία απέρριψε Αίτηση Αναίρεσης του Ελληνικού Δημοσίου, νομίμως εκπροσωπούμενου από το Προϊστάμενο της ΔΟΥ Γλυφάδας, ως απαράδεκτη και αβάσιμη, με συνέπεια να δικαιωθεί αμετάκλητα ο εν λόγω Ιατρός, σχετικά με τη μη φορολόγηση του επιδόματος βιβλιοθήκης το οποίο του είχε χορηγηθεί κατά την επίμαχη οικονομική χρήση και ο οποίος, μάλιστα, είχε δικαιωθεί τόσο στο Πρωτοβάθμιο όσο και στο Δευτεροβάθμιο Διοικητικό Δικαστήριο».

Μάλιστα ο δικηγόρος κ.Μιχαήλ καταλήγει: «έχει παγιωθεί, πλέον, και νομολογιακά η παραδοχή και μάλιστα και στους τρεις βαθμούς δικαιοδοσίας, ότι το επίδομα βιβλιοθήκης των Ιατρών Ε.Σ.Υ. δεν υπόκειται σε φορολόγηση και συνεπώς οι Ιατροί θα πρέπει, όταν συντάσσουν την ετήσια Δήλωση

Φορολογίας Εισοδήματος, να αποφεύγουν να εντάσσουν το επίδομα βιβλιοθήκης, το οποίο τους χορηγήθηκε κατά τη συγκεκριμένη οικονομική χρήση, στο εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες».

εδω ειναι η απαντηση του κ.Μιχαηλ ...

http://www.ygeianet.gr/box/cal/30136.pdf

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΣΤΟ ΜΙΣΘΟ???

ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ???κωδικο 659??(εισοδημα που φορολογειται με ειδικο τροπο...δεν φορολογ κλπ??)

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...

ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΣ ΦΑΓΑΝΕ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά, εγώ κατέθεσα τη συγκεκριμένη επιστολή στο γραφείο μισθοδοσίας με αίτηση για χορήγηση νέας βεβαίωσης αποδοχών και μου λένε ότι η συγκεκριμένη επιστολή δεν έχει καμία νομική ισχύ. Βέβαια, τους είπα ότι δεν είναι δουλειά τους να κρίνουν επιστολές και αποφάσεις αφού δεν πρόκειται για κάτι που επί της ουσίας αφορά το νοσοκομείο, αλλά από την άλλη δεν έχουν άδικο. Δε γίνεται να βασιζόμαστε σε αυτό το έγγραφο που όντως δεν έχει νομική ισχύ, αλλά να βρούμε τις αποφάσεις του ΣτΕ που αναφέρονται σε αυτό (ή κάποιο ΦΕΚ). Εγώ προσπάθησα στην ιστοσελίδα του ΣτΕ αλλά δεν έβγαλα άκρη. Κάποιος άλλος, ίσως;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κεφάλαιο Α', άρθρο 3, παράγραφος 2

Ο νόμος είναι του 2009. Μήπως πρέπει να διεκδικήσουμε και τα περσινά και τα προπέρσινα? Τουλάχιστον στο περσινό χαρτάκι που μου έδωσαν δε θυμάμαι να υπήρχε χωριστά ποσό αφορολόγητο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα ρώτησα στο γραφείο προσωπικού. Ο νόμος του 2009 καταργήθηκε με νόμο του 2010 μου είπαν. Οπότε μπορούμε λέει να στηριχτούμε μόνο στην απόφαση του ΣτΕ για τους συναδέλφους που δικαιώθηκαν. Πιάστο αβγό και κούρεψέ το. Λέω να κάνω δοκιμή στην ηλεκτρονική υποβολή να δω τι διαφορά βγάζει και θα δω τι θα κάνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπάθησα να βγάλω κάποια άκρη αλλά δεν κατέληξα κάπου με βεβαιότητα. Ελλάς το μεγαλείο σου!

Με τη φορολογική μεταρρύθμιση Παπακωνσταντίνου καταργήθηκε η αυτοτελής φορολόγηση και πολλές φοροαπαλλαγές. Έτσι φορολογούμαστε για το σύνολο των αποδοχών μας και με βάση την κλίμακα.

Για να κατοχυρώσουμε το αφορολόγητο του επιδόματος βιβλιοθήκης πρέπει να το διεκδικήσουμε δικαστικά (ή καθένας ξεχωριστά ή πολλοί μαζί, ως φυσικά πρόσωπα) και βέβαια στη διεκδίκηση αυτή θα παίξει ρόλο ό,τι δεδικασμένο υπάρχει. Το να εξαιρέσει όμως κανείς από τη δήλωσή του το ποσού του επιδόματος βιβλιοθήκης είναι αυθαίρετο χωρίς δικαστική απόφαση που τον αφορά ονομαστικά και τον δικαιώνει ως προς το αφορολόγητο.

Οι πανεπιστημιακοί κάνουν μαζική δικαστική προσφυγή, θα μπορούσαμε και οι γιατροί. Μέχρι τότε όμως, πληρώνουμε κανονικά, μιας και ο νόμος του κράτους δεν αναφέρει τίποτα για σχετική φοροαπαλλαγή και στις βεβαιώσεις αποδοχών μας από τα λογιστήρια των νοσοκομείων μας φαίνεται ως εισόδημα. Αν έχει κάποιος οδηγηθεί σε πιο ασφαλή συμπεράσματα, παρακαλώ να μας ενημερώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο νοσοκομειο μου απο οτι μου ειπανε αρκετοι ειδικευομενοι ζητησανε και πηρανε απο γραφειο μισθοδοσιας βεβαιωσεις με ξεχωριστο το επιδομα βιβλιοθηκης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάτι νεότερο για το επίδομα βιβλιοθήκης;

Η γνωμοδότηση του κ.Μιχαήλ αναφέρει δύο αποφάσεις του ΣτΕ που ενισχύουν τη θέση μας, την 1944/2012 και την 557/2012. Αν έχει κάποιος στα χέρια του τη δεύτερη ας την αναρτήσει εδώ γιατί δεν μπόρεσα να τη βρω στο ίντερνετ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απόφαση του Συμβουλίου Επικρατείας με αριθμό 557/2012 σύμφωνα με την οποία το επίδομα βιβλιοθήκης δεν φορολογείται, αφορά συγκεκριμένο ιατρό που είχε προσφύγει δικαστικά και δεν αποτελεί δεδικασμένο για το σύνολο των ιατρών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Τελικά εσείς τι κάνετε με το επίδομα βιβλιοθήκης; Εγώ ζήτησα και θα πάρω βεβαίωση από το γραφείο μισθοδοσίας όπου το ποσό θα αναγράφεται χωριστά και λέω να το αφαιρέσω, αλλά ο λογιστής με προειδοποίησε ότι το νομικό πλαίσιο δεν είναι ξεκάθαρο και καραδοκούν πρόστιμα...

Επίσης, με μπερδεύει το γεγονός ότι φέτος (σε αντίθεση με πέρυσι), πήραμε χωριστά βεβαίωση μισθού και εφημεριών, ενώ στην πραγματικότητα μιλάμε για ενιαίο εισόδημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, με μπερδεύει το γεγονός ότι φέτος (σε αντίθεση με πέρυσι), πήραμε χωριστά βεβαίωση μισθού και εφημεριών, ενώ στην πραγματικότητα μιλάμε για ενιαίο εισόδημα.

ουτως ή αλλως στην φορολογικη δηλωση ολα μαζι θα τα δηλωσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι πέρσι πρωτοκόλλησα αίτημα στον ΙΣΑ και τα νομικά του όργανα για να επιληφθούν του θέματος. Η απάντηση ήταν αυτή που ανέβασα σε προηγούμενο post και όσο έχω παρακολουθήσει το θέμα έκτοτε δεν υπήρξε καμμία εξέλιξη. Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του. Στην Ελλάδα μπορείς να σκίσεις το χαρτί με τις αποδοχές και να δηλώσεις 0€ και να μη συμβεί και τίποτα ή να τρέχεις και να μη φτάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσοι συναδελφοι ηλεκτρονικα αφαιρεσαν το επιδομα βιβλιοθηκης ειχαν εκπτωση.Εγω εκανα συμπληρωματικη κι ακομα περιμενω απαντηση.Ομως υπαρχει και η περιπτωση συναδελφου η οποια χρειαστηκε μια βεβαιωση απο την εφορια, εγινε ελεγχος διετιας και επεστρεψε το ποσο που ειχε γλιτωσει και πληρωσε και προστιμο.ΤΙ να πει κανεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχωρήστε με για το, σ'ένα βαθμό off-topic, αλλά, επειδή είμαι (ακόμα) σε αναμονή διορισμού...

1) Για τί συνολικό ποσό μιλάμε, στο διάστημα του 12μήνου ?

2) Αντίστοιχα, η επιστροφή φόρου, αν ΔΕΝ είχε φορολογηθεί το εν λόγω επίδομα, σε τί ποσό αντιστοιχεί ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι αν γίνει έλεγχος, θα ζητηθεί φόρος για το επίδομα βιβλιοθήκης. Σε εκείνη την περίπτωση μπορεί ο γιατρός να προσφύγει στα φορολογικά δικαστήρια κατά του προστίμου και του φόρου.

Στο ελληνικό δίκαιο δεν αναγνωρίζεται δεδικασμένο παρά μόνο μεταξύ συγκεκριμένων διαδίκων και για συγκεκριμένη υπόθεση! Η ανακοίνωση του ΙΣΑ δε μου προξενεί καμία έκπληξη. Ο ΙΣΑ δεν είναι κατάλληλος φορέας για να ζητήσετε νομικές συμβουλές, μάλιστα είναι απολύτως ακατάλληλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι αν γίνει έλεγχος, θα ζητηθεί φόρος για το επίδομα βιβλιοθήκης. Σε εκείνη την περίπτωση μπορεί ο γιατρός να προσφύγει στα φορολογικά δικαστήρια κατά του προστίμου και του φόρου.

Στο ελληνικό δίκαιο δεν αναγνωρίζεται δεδικασμένο παρά μόνο μεταξύ συγκεκριμένων διαδίκων και για συγκεκριμένη υπόθεση! Η ανακοίνωση του ΙΣΑ δε μου προξενεί καμία έκπληξη. Ο ΙΣΑ δεν είναι κατάλληλος φορέας για να ζητήσετε νομικές συμβουλές, μάλιστα είναι απολύτως ακατάλληλος.

Φίλε Wolf ;),

Το πρόβλημα είναι, απ'ότι καταλαβαίνω, ότι το Λογιστήριο του εκάστοτε Νοσοκομείου,

ΔΕΝ έχει καμία διάθεση, ΟΥΤΕ και υποχρέωση,

να μπεί στη "μανούρα", και να βγάλει σε 'μένα τον Σπασοκλαμπάνια,

ξεχωριστή Βεβαίωση Αποδοχών, από αυτές που θα εκδοθούν για τη συντριπτική πλειονότητα των λοιπών συναδέλφων, ειδικευομένων και ειδικευμένων...

Αμφιβάλλω, αν ο κάθε συνάδελφος, θα επιμείνει στο να το κυνηγήσει...

Η καθημερινότητα είναι γεμάτη τρέξιμο και έγνοιες, που κάποια στιγμή, θα πεί "Ρε δε γ@μιέται κι αυτό..."

Οπότε, μένουν τελικά ελάχιστοι, που εξακολουθούν να απαιτούν από το Λογιστήριο, τη διορθωμένη Βεβαίωση Αποδοχών...

Και ο μπουχτισμένος με τα δικά του, κατά βάση "δημόσιος υπάλληλος" του Λογιστηρίου,

πολύ ευγενικά,

είτε τους "συνδέει με Κάιρο"...

Είτε, αποδίδει τη σχετική κωλυσιεργία στο κεντρικό Λογιστήριο της Δ.Υ.ΠΕ, απ'όπου, λέει : "βγαίνουν τα χαρτιά αυτά......"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, σε μας το λογιστήριο μοιράζει χαρτιά σε όποιον το ζητήσει, αναφέροντας ότι το επίδομα βιβλιοθήκης για το 2012 ανέρχεται στο τάδε ποσό για κάθε μήνα. Βέβαια αναφέρεται στα μικτά. Σου λέει, άμα θέλεις πρωτοκόλλησέ το και χρησιμοποίησέ το. Εγώ από περιέργεια, θα ρωτήσω το λογιστή μου τι έκπτωση θα έχω αν το βάλω στα αφορολόγητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, σε μας το λογιστήριο μοιράζει χαρτιά σε όποιον το ζητήσει, αναφέροντας ότι το επίδομα βιβλιοθήκης για το 2012 ανέρχεται στο τάδε ποσό για κάθε μήνα. Βέβαια αναφέρεται στα μικτά. Σου λέει, άμα θέλεις πρωτοκόλλησέ το και χρησιμοποίησέ το. Εγώ από περιέργεια, θα ρωτήσω το λογιστή μου τι έκπτωση θα έχω αν το βάλω στα αφορολόγητα.

Δηλαδή, η διαδικασία, ποιά είναι?

Το να αφαιρέσεις από το συνολικό ποσό (μεικτά), που αναγράφεται στη Βεβαίωση Αποδοχών,

το ποσό που αναγράφεται στη Βεβαίωση Επιδόματος βιβλιοθήκης,

και να δηλώσεις το ποσό που θα προκύψει στη Φορολογική σου δήλωση...?

Και, εννοείται, πριν την υποβολή της Φορολογικής δήλωσης, να κάνεις σχετική πρωτοκολλημένη Αναφορά -Αίτηση στη ΔΟΥ της περιοχής σου,

ότι, για συγκεκριμένους λόγους, ΔΕΝ έχω δηλώσει το παραπάνω εισπραχθέν αυτό ποσό...??

Όμως :

1) Σε ποιόν νόμο θα στηριχτείς, αφού όπως αναφέρθηκε, δεν υπάρχει επίσημο, σε ισχύ ΦΕΚ, που να σε δικαιώνει...?

2) Άραγε, πόσος χρόνος, και κυρίως χρήμα, απαιτείται,

προκειμένου, να αναθέσεις την υπόθεση σε δικηγόρο, και τελικά, να δικαιωθείς...??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τη διαδικασία δεν τη ξέρω αφού πάρεις τη βεβαίωση, αυτό το θα στο πει ο λογιστής σου. Κατ' εμέ είναι δώρο-άδωρο, αφού στη δήλωση φορολογείσαι με βάση το καθαρό (φορολογητέο) ποσό και όχι τα μικτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.