Jump to content

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ (ΜΗ) ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Last Reply

Οι τροποποιητικές υποβλήθηκαν πριν τις 31/12/2014, δεν υπήρξε κανένα πρόστιμο. Η εκκαθάριση έγινε σε ενάμιση μήνα, ειδοποιήθηκα από τη ΔΟΥ και παρέλαβα από εκεί το ποσόν στο χέρι, περίπου 800 ευρώ, ακριβώς όσο μου αναλογούσε όπως τα είχα υπολογίσει.

ευχαριστούμε πολύ, είσαι πολύ κατατοπιστικός. σε ποια ΔΟΥ όμως? ρωτάω για τον ενδεχόμενο φόρτο εργασίας σε κάποιες ΔΟΥ, που μπορεί να προκαλέσει διαφοροποιήσεις σχετικά με την ταχύτητα διεκπεραίωσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι τροποποιητικές υποβλήθηκαν πριν τις 31/12/2014, δεν υπήρξε κανένα πρόστιμο. Η εκκαθάριση έγινε σε ενάμιση μήνα, ειδοποιήθηκα από τη ΔΟΥ και παρέλαβα από εκεί το ποσόν στο χέρι, περίπου 800 ευρώ, ακριβώς όσο μου αναλογούσε όπως τα είχα υπολογίσει.

ευχαριστούμε πολύ, είσαι πολύ κατατοπιστικός. σε ποια ΔΟΥ όμως? ρωτάω για τον ενδεχόμενο φόρτο εργασίας σε κάποιες ΔΟΥ, που μπορεί να προκαλέσει διαφοροποιήσεις σχετικά με την ταχύτητα διεκπεραίωσης.

δεν ειναι φορτος εργασιας, ΞΥΣΙΜΟ λεγεται..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου έστειλαν προχτές ταχυδρομικώς το νέο εκκαθαριστικό με επιστροφή μεν ΑΛΛΑ με τίτλο
"ΕΝΙΑΙΟ ΕΚΚΑΘΑΡΣΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΟΠΩΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ 1η ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑΣ ΦΟΡΟΛ/ΝΟΥ"

Οι αλήτες το περνάνε έτσι για να δικαιολογήσουν το πρόστιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πήγε ένας συνάδελφος σε ΔΟΥ Αττικής (δεν θυμάμαι ποια περιοχής) και του είπαν για το ένα έτος 50€ και για το άλλο 100€!
Σε ερώτηση "γιατί;" του είπε το κλασσικό ότι δεν τα κατέθεσε πριν το 2015 κτλ.

Σε επερώτηση γιατί 50 το ένα έτος και γιατί 100 το άλλο του είπε:

"Τόσα είναι δεν μπορώ πιο κάτω! Τα ελάχιστα έβαλα."

Του έκανε και χάρη.

Τελικά τώρα που το σκέφτομαι θα πήγε στη ΔΟΥ "ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΩ ΜΑΝΑ ΜΟΥ"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

εχοντας κανει τις τροποποιητικες δηλωσεις λιγο πριν τα Χριστουγεννα ειδα σημερα στο gsis οτι εγινε η εκκαθαριση και περιμενω πλεον να με ειδοποιησουν και ταχυδρομικως για να περασω απο τη ΔΟΥ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχοντας κανει τις τροποποιητικες δηλωσεις λιγο πριν τα Χριστουγεννα ειδα σημερα στο gsis οτι εγινε η εκκαθαριση και περιμενω πλεον να με ειδοποιησουν και ταχυδρομικως για να περασω απο τη ΔΟΥ!!!!

Πού ακριβώς το είδες; Στα εισερχόμενα μηνύματα ή κάπου αλλού;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαίνεται στο εκκαθαριστικό του κάθε έτους, στην εφαρμογή εισοδήματος φυσ.προσώπων.

Ερώτηση #1: Τι ποσό σας βγάζει περίπου;

Ερώτηση #2: Σε εκκαθάριση που βγάζει πιστωτικό (250€) και προηγουμένως ήταν χρεωστικό (160€) ουσιαστικά θα πάρεις επιστροφή μόλις 90€ για 1 χρόνο;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση #1: Τι ποσό σας βγάζει περίπου;

Ερώτηση #2: Σε εκκαθάριση που βγάζει πιστωτικό (250€) και προηγουμένως ήταν χρεωστικό (160€) ουσιαστικά θα πάρεις επιστροφή μόλις 90€ για 1 χρόνο;;;;

1. περιπου 570 ευρω για 2 ετη

2. οχι, θα παρεις 410 ευρω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει κάνει τροποποιητική δήλωση για το οικονομικό έτος 2011 (χρήση 2010).

Ενώ για τα έτη 2012, 2013 και 2014 έχει γίνει εκκαθάριση κανονικά, πήγα από την εφορία και μου είπαν ότι το έτος 2011 δεν εκκαθαρίζεται, χωρίς να μου πουν το γιατί, πετώντας μου αόριστα ένα "έχουμε μιλήσει με το υπουργείο" και αν έχω απορία, να κάνω ενδικοφανή προσφυγή !!

Αντιλαμβάνομαι ότι η πρώτη ΠΟΛ που εξεδόθη είχε τον εν λόγω περιορισμό στα έτη εκκαθάρισης, όμως στην ορθή επανάληψη ο περιορισμός αυτός δεν υπάρχει και άρα οφείλουν να εκκαθαρίσουν όλα τα έτη για τα οποία τους έχω καταθέσει τροποποιητική.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19808

Εκκαθαρίστηκε άραγε σε κανέναν το έτος 2011 ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι μόλις διαπίστωσα με έκπληξη ότι όχι μόνο δε θα πάρω αλλά με καλούν να πληρώσω κι από πάνω!!! Αύριο βέβαια θα περάσω από την εφορία αλλά θα ήθελα αν κάποιος την έπαθε όπως εγώ να με διαφωτίσει σχετικά με το τι μπορεί να συνέβη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι μόλις διαπίστωσα με έκπληξη ότι όχι μόνο δε θα πάρω αλλά με καλούν να πληρώσω κι από πάνω!!! Αύριο βέβαια θα περάσω από την εφορία αλλά θα ήθελα αν κάποιος την έπαθε όπως εγώ να με διαφωτίσει σχετικά με το τι μπορεί να συνέβη.

αν εκανες εκπροθεσμη δηλωση υπαρχει ενα ¨μικρο" προστιμο.

αλλα δε νομιζω οτι τα χρηματα που ειναι να λαβεις ειναι λιγοτερα απο το προστιμο.

προσοχη αν το νεο εκκαθαριστικο γραφει πχ χρεωστικο 700 ευρω ΔΕΝ σημαινει οτι θα πληρωσεις.

γιατι αν στην αρχικη εκκαθαριση ηταν χρεωστικο 1000 ευρω αυτο σημαινει οτι θα παρεις 300 ευρω πισω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

απο το πολυνομοσχεδιο του Υπουργειου Παιδειας http://www.esos.gr/arthra/37891/polynomoshedio η ακολουθη διαταξη

14. Η πάγια μηνιαία αποζημίωση για δημιουργία και ενημέρωση βιβλιοθήκης, καθώς και για συμμετοχή σε συνέδρια, η οποία καταβάλλεται κατ’ εφαρμογή των εκάστοτε ισχυουσών μισθολογικών διατάξεων στο προσωπικό των Α.Ε.Ι. δεν υπόκειται σε φορολογία εισοδήματος, καταργούμενης κάθε αντίθετης σχετικής διάταξης. Η ισχύς της παρούσας άρχεται από 1.1.2015.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΦΘΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μου ήρθε το νέο εκκαθαριστικό της εφορίας που έλεγε ότι μετά από 10 μέρες έπρεπε να πάω στη ΔΟΥ μου για τα λεφτά.Αφού πήγα και στήθηκα σε διαφορετικές ουρές για διάφορα πράγματα που ζητούσαν κι έλεγχαν από το σύστημα,τελικώς πέρασα και από το ταμείο όπου έλαβα 245 ευρώ για 11 μήνες και 10 μέρες δουλειά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ygeianet.gr/ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -o.php?id=47755

Επιστολή της ΟΕΝΓΕ για το αφορολόγητο της αποζημίωσης βιβλιοθήκης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι έστειλα εξουσιοδότηση στον πατέρα μου να κάνει την αίτηση για τροποιποιητική δήλωση κτλ στη ΔΟΥ ΡΟΔΟΥ και του είπαν ότι έχει 100€ πρόστιμο γιατί έπρεπε να τα καταθέσω έως 31/12/14. Μίλησα με την υπάλληλο και με παρέπεμψε να βρω την ΠΟΛ 1255 όπως π.χ εδώ:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20031

Ξαναπήρα τηλ και είπα ότι λέει - Όσον αφορά την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων βάσει της ΠΟΛ.1234/27.10.2014 (επίδομα βιβλιοθήκης) αυτές θα υποβάλλονται χωρίς την επιβολή προστίμου ανεξάρτητα από το έτος που αφορούν, εφόσον υποβληθούν μέχρι 31.12.2014.

Δεν διευκρινίζει μετά της 31/12/14 αν θα έχει πρόστιμο, ποιας τάξεως ή με ποια κριτήρια. Και την ρώτησα βάση ποιου νόμου ή οδηγία τίθεται πρόστιμο στον πολίτη για λανθασμένη εφαρμογή νόμου από την μεριά του κράτους και είπε ότι έχει σταλθεί οδηγία που λέει ότι είναι στην ευχέρια του εκάστοτε προϊσταμένου να ορίσει αν θέλει πρόστιμο 10 έως 100€ ανά έτος!!

Ζήτησα τότε να μου πει τον αριθμό οδηγίας για να την βρω στο inernet αλλά δεν την θυμόταν.

Έχω ακούσει για άλλες ΔΟΥ που ζητάνε 60 άλλες 80 και άλλες τίποτα.

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

Σήμερα πήγε ένας συνάδελφος σε ΔΟΥ Αττικής (δεν θυμάμαι ποια περιοχής) και του είπαν για το ένα έτος 50€ και για το άλλο 100€!

Σε ερώτηση "γιατί;" του είπε το κλασσικό ότι δεν τα κατέθεσε πριν το 2015 κτλ.

Σε επερώτηση γιατί 50 το ένα έτος και γιατί 100 το άλλο του είπε:

"Τόσα είναι δεν μπορώ πιο κάτω! Τα ελάχιστα έβαλα."

Του έκανε και χάρη.

Τελικά τώρα που το σκέφτομαι θα πήγε στη ΔΟΥ "ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΩ ΜΑΝΑ ΜΟΥ"

Στη ΔΟΥ Χαλκίδας -χωρίς γνωστό, βύσμα ή "γλυκά μάτια"- έβαλαν πρόστιμο 40 ευρώ ανά έτος.

Δύο ημέρες μετά, στη ΔΟΥ Χαλανδρίου ζήτησαν 100 ευρώ για τη δήλωση του '14 και από 50 ευρώ για τις προηγούμενες χρονιές. Στη διαμαρτυρία με αποδεικτικό το πρόστιμο από τη ΔΟΥ Χαλκίδας, ειπώθηκε το μνημειώδες:

"ο νόμος άλλαξε και για το '14 είναι 100 ευρώ ακατέβατα. Για το '13 άντε! να σας το κάνω κι εγώ 40. Αλλά αυτό που έκαναν στη Χαλκίδα επισύρει ποινή απόλυσης".

Επίσης, στη Χαλκίδα πληρώνεις επιτόπου το πρόστιμο, στο Χαλάνδρι μόνο μέσω webbanking ή τράπεζας.

Στη Χαλκίδα σου κάνουν κατάθεση σε IBAN που έχεις αφήσει, στο Χαλάνδρι ΞΑΝΑΠΑΣ όταν γίνει η εκκαθάριση "για να δώσεις τότε ΙΒΑΝ και για να συνεννοηθείς τότε για την κατάθεση"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εντωμεταξυ και φετος μια απο τα ιδια.

στην φορολογικη δηλωση θα ειναι προσυμπληρωμενα στα εισοδηματα ΚΑΙ το επιδομα βιβλιοθηκης

και αφου κανουμε την αρχικη δηλωση και εκκαθαριστει θα τρεχουμε να κανουμε τροποποιητικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκεί που μας χρωστούσαν μας πήραν και το βόδι!!!!

Μου ήρθε σήμερα email από εφορία ότι έχω ληξιπρόθεσμη οφειλή 80ευρώ!!!ΚΑι προφανώς δεν μου ήρθε κανένα χαρτάκι ότι θα πάρω πίσω λεφτά από το επίδομα!!!Ρε παιδιά έχουμε καμιά επίσημη ανακοίνωση σχετικά με τα πρόστιμα ώστε να πάω να τους το τρίψω στα μούτρα?

ααααααααααααααααααααααααααα,στις νέες δηλώσεις πάλι δεν υπάρχει ξεχωριστά κωδικός για το επίδομα βιβλιοθήκης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!!

περσι εργαστηκα σε 2 νοσοκομεια.

το νοσοκομειο της επαρχιας ηδη εχει στειλει ηλεκτρονικα (οποτε φαινεται και στο Ε1) διορθωμενες τις αποδοχες μου ΧΩΡΙΣ το επιδομα βιβλιοθηκης ενω σε τηλ επικοινωνια που ειχα με το νοσοκομειο της Αθηνας ενημερωθηκα οτι συντομα θα στειλουν και αυτοι τις διορθωμενες αποδοχες.

οι δευτεροι μου "απολογηθηκαν" οτι προσφατα τους ηρθε αντιστοιχη εντολη απο το Υπουργειο και δεν προλαβαν ακομα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!!

περσι εργαστηκα σε 2 νοσοκομεια.

το νοσοκομειο της επαρχιας ηδη εχει στειλει ηλεκτρονικα (οποτε φαινεται και στο Ε1) διορθωμενες τις αποδοχες μου ΧΩΡΙΣ το επιδομα βιβλιοθηκης ενω σε τηλ επικοινωνια που ειχα με το νοσοκομειο της Αθηνας ενημερωθηκα οτι συντομα θα στειλουν και αυτοι τις διορθωμενες αποδοχες.

οι δευτεροι μου "απολογηθηκαν" οτι προσφατα τους ηρθε αντιστοιχη εντολη απο το Υπουργειο και δεν προλαβαν ακομα.

Η εντολή αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στις 11/05/2015 και είναι η ΑΔΑ 639ΨΗ-95Ω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, βρίσκομαι αντιμέτωπος με το εξής μυστήριο: Πριν την προαναφερθείσα εγκύκλιο, πήρα τη βεβαίωση αποδοχών για την εφορία, η οποία κλασικά περιελάμβανε τις αποδοχές συμπεριλαμβανομένου του επιδόματος βιβλιοθήκης. Σε αυτό το ποσό αντιστοιχεί ένας φόρος (φόρος που αναλογεί και φόρος που παρακρατήθηκε). Μετά την εγκύκλιο μας κάλεσαν εκ νέου να πάρουμε τις νέες βεβαιώσεις χωρίς το επίδομα βιβλιοθήκης. Πράγματι, το φορολογητέο ποσό ήταν κατά 1500 ευρώ περίπου χαμηλότερο, ο φόρος όμως που αναλογούσε ήταν ο ίδιος με την προηγούμενη βεβαίωση! Πώς εξηγείται αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, βρίσκομαι αντιμέτωπος με το εξής μυστήριο: Πριν την προαναφερθείσα εγκύκλιο, πήρα τη βεβαίωση αποδοχών για την εφορία, η οποία κλασικά περιελάμβανε τις αποδοχές συμπεριλαμβανομένου του επιδόματος βιβλιοθήκης. Σε αυτό το ποσό αντιστοιχεί ένας φόρος (φόρος που αναλογεί και φόρος που παρακρατήθηκε). Μετά την εγκύκλιο μας κάλεσαν εκ νέου να πάρουμε τις νέες βεβαιώσεις χωρίς το επίδομα βιβλιοθήκης. Πράγματι, το φορολογητέο ποσό ήταν κατά 1500 ευρώ περίπου χαμηλότερο, ο φόρος όμως που αναλογούσε ήταν ο ίδιος με την προηγούμενη βεβαίωση! Πώς εξηγείται αυτό;

γιατι να αλλαξει?

το οτι περσι σου παρακρατησανε πχ 2000 ευρω φορο δεν αλλαζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αναφέρομαι στο φόρο που (ούτως ή άλλως) παρακρατήθηκε, αλλά σε αυτόν που αναλογεί! Πώς είναι δυνατόν, επί της ουσίας, σε δύο διαφορετικά φορολογητέα ποσά να αναλογεί ο ίδιος φόρος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.