Jump to content

[αγροτικός] Κανονική Άδεια Ιατρού Υπόχρεου Υπηρεσίας Υπαίθρου


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

*Βάσει του Νόμου 3730/2008, άρθρο 23(Φ.Ε.Κ. 262, τεύχος Α', 23/12/2008) ΕΔΩ

4354547062_55b8e736d8_o.jpg

ο ιατρός δικαιούται δεκαπέντε (15) ημέρες κανονικής άδειας (με υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου να ορίζεται στους 12 μήνες για τους υπόχρεους).

Αυτό μεταφέρθηκε και στην Κανονιστική Απόφαση Γ.Π.οικ. 8246/21-01-2009 (παράγραφος VII.5).

4354560920_cef7afe0d6_o.jpg

*Βάσει του προγενέστερου Νόμου 3580/2007, άρθρο 21, παράγραφος 3 (Φ.Ε.Κ. 134, τεύχος Α', 18/6/2007) ΕΔΩ

4354591086_85c9bbbe5f_o.jpg

4353847071_120edcc6a1_o.jpg

ο ιατρός εδικαιούτο δεκαπέντε (15) ημέρες κανονικής άδειας (με υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου να ορίζεται στους 9 μήνες για τους υπόχρεους).

Με την αύξηση δηλαδή της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου από 9 μήνες σε 12 η κανονική άδεια παρέμεινε στις 15 ημέρες.

*Βάσει τώρα του Νόμου 3528/2007, άρθρο 48, παράγραφος 1 (Φ.Ε.Κ. 26, τεύχος Α', 9/2/2007) ΕΔΩ

4353901983_e345a5a41a_o.jpg

οι Δημόσιοι Υπάλληλοι (στους οποίους υπάγονται και οι Ιατροί Υπόχρεοι Υπηρεσίας Υπαίθρου) δικαιούνται να λάβουν κανονική άδεια μετά αποδοχών δύο (2) μήνες μετά το διορισμό τους η οποία ορίζεται σε δύο (2) ημέρες για κάθε μήνα υπηρεσίας.

Συμπέρασμα του παραπάνω Νόμου είναι πως οι Ιατροί Υπόχρεοι Υπηρεσίας Υπαίθρου δικαιούνται Κανονικής Άδειας μετά αποδοχών είκοσι (20) ημερών στην δωδεκάμηνη (12) υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου.

Στο ίδιο συμπέρασμα παραπέμπει και η Εγκύκλιος επί του άρθρου 1 του Ν. 3302/2004 του Υπουργείου Εργασίας που αναφέρεται στην Κανονική Άδεια των Δημοσίων Υπαλλήλων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο topic αυτό είχα αναρτήσει ένα post #26 και η docev.....συγγνώμη Ξανθιά Αγαπημένη Παναγιά ήταν η μόνη που είχε καταλάβει τότε (post #46)

PS:δε μου λες, εχεις κανει κανα περασμα και απο νομικη? κανα μεταπτυχιακο, διδακτορικο, μεταδιδακτορικο?

καμια γκομενα ισως νομικαρια με λοξα να γινει γιατρινα και για να την εντυπωσιασεις ειχ ες μαθει απεξω ολη την ιατρικη νομοθεσια?

τι να πω πουλακι μου, απλα υποκλινομαι στο συγκροτημενο και γεματο επιχειρηματα λογο σου.ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί μπορούμε να κάνουμε για να πάρουμε τις 5 παραπάνω μέρες αδείας όταν ο Διευθυντής του κέντρου υγείας και το γραφείο προσωπικού διατείνονται ότι οι μέρες κανονικής αδείας είναι 15 και όχι 20???

Αύριο θα τους πάω τα χαρτιά να τους τα τρίψω στην μούρη αλλά εδώ μιλάμε για μπαστουνόβλαχους που δεν μπορούν να χωρίσουν 2 γαϊδουριών άχυρα!!!

Το γραφείο επιθεώρησης εργασίας μπορεί να μας βοηθήσει ή μπλέκει πολύ το θέμα?Έχει κανείς το τηλέφωνο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Google......Google.....Google!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γραφείο επιθεώρησης ΣΥΡΟΥ: Διεύθυνση:Ίου 5, τ.κ.:841 00, πόλη:ΕΡΜΟΥΠΟΛΗ ΣΥΡΟ, τηλ:2281088816, φαξ:22810 - 84811

Το να πάρεις τις 5 ημέρες τις τελευταίες 5 εργάσιμες ημέρες πριν παραιτηθείς το σκέφτηκες; Λες να σε περάσουν ΕΔΕ και να σε απολύσουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το Θέμα είναι ότι έχω και ακόμα 4 μέρες +5 που πάνε να φάνε=9.Μέσα στο Πάσχα θα κρεμάσω τους υπόλοιπους συναδέλφους.Το θέμα είναι να τις πάρω νωρίτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήρα τηλέφωνο στους πάντες.Από γραφείο προσωπικού μέχρι ΥΥΚΑ και επιθεώρηση εργασίας(δήλωσαν αναρμόδιοι).

Όλοι παραδέχονται ότι οι 15 ημέρες άδειας που αναφέρονται στον νόμο 3730/2008 (ΦΕΚ 262Α 23/12/2008) είναι εκ παραδρομής και ουσιαστικά έγινε copy/paste από τον παλιό νόμο 3580/2007 χωρίς να ληφθούν υπόψιν οι νόμοι που καθορίζουν τις άδειές μας πχ 3528/2007 και η οδηγία 93/104/ΕΚ της Ε.Ε. αλλά κανείς λέει δεν μπορεί να κάνει τίποτα επί του θέματος γιατί είναι λέει νόμος σε ΦΕΚ.

Στο ΥΥΚΑ μίλησα με την κα Κοτσάκη η οποία αν και αναγνώρισε το πρόβλημα και την ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκε, πήρε και εκείνη την ίδια απάντηση για τις 15 ημέρες βάση του 3730/2008.

Για να πάει παρακάτω το θέμα πρέπει να γίνει έγγραφη ερώτηση στο Νομικό τμήμα του ΥΥΚΑ για να ασχοληθούν περισσότερο.Στο γραφείο των νομικών συμβούλων του ΥΥΚΑ με το οποίο κατάφερα να επικοινωνήσω ούτε να ακούσουν δεν ήθελαν κάτι προφορικά και με παρέπεμψαν για γραπτή ερώτηση πρός το τμήμα τους για οποιοδήποτε θέμα.

Θα κάτσω να συντάξω λοιπόν το κείμενο της ερώτησης και εκτός από το ΥΥΚΑ θα πάει και στον Συνήγορο του Πολίτη μήπως και προλάβουμε να βγάλουμε άκρη πρίν λήξη η θητεία μας.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει μπας και γίνουν τα πράγματα λίγο γρηγορότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ συνάδελφε, δυστυχώς κάποιοι ψεύδονται και ευτυχώς θα μπορέσω να στο αποδείξω σύντομα....μέχρι τέλη Μαρτίου.

Στο Υπουργείο υπάρχει αναφορά σε 8σέλιδη επιστολή μου που αφορά το θεσμό των αγροτικών ιατρείων/προκηρύξεις/αποτελέσματα/παρατάσεις/νομοθεσία/διακομιδές/καθήκοντα/υποχρεώσεις κτλ στο οποίο γίνεται και λόγος για το παραπάνω πρόβλημα που ο ανεύθυνος νομικός σύμβουλος του κ.Αβραμόπουλου δημιούργησε με τα copy paste νομοθετήματά του.

Μέσα με τέλη Μαρτίου θα πάρω τις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα-επισημάνσεις και τότε θα τις δημοσιεύσω, πιστεύοντας πως θα παρθούν μέτρα για την καλύτερη λειτουργία του θεσμού του αγροτικού ιατρού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να 'σαι καλά συνάδελφε αλλά εγώ όπως και αρκετοί ακόμα τελειώνουμε αρχές με μέσα Απρίλη και μας καίει να μάθουμε τί τελικά ισχύει!!! Πάλι Πάσχα μέσα δεν γουστάρω να κάνω και στο φινάλε τόσο που μου έχουν σπάσει τα νεύρα εδώ δεν θέλω και να τους βλέπω όχι πέντε μέρες αλλά ούτε 5 λεπτά παραπάνω από όσο πρέπει.

Με συμβουλεύεις να την κάνω την ερώτηση ή λόγο της δικιάς σου αναφοράς πιστεύεις ότι δεν έχει και τόσο πολύ σημασία αφού τα πράγματα έχουν πάρει έναν δρόμο???

Και το πιο κουλό της υπόθεσης δεν είναι ότι δεν μου δίνουν την άδεια αλλά ότι όταν θέλω να την πάρω ο αντικαταστάτης μου θα είναι είδη στην θέση μου έχοντας ολοκληρώσει και το τρίμηνο εκπαίδευσης οπότε δεν έχει και νόημα να είμαι στο ΚΥ.Αλλά όταν έχεις να κάνεις με ανίδεους καρεκλάκιδες αυτά τραβάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΑ ΧΑ!!!!!

μου αρέσει ο τρόπος που σκέπτεσαι!!!

Είναι το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό αλλά ήθελα έτσι για το γαμώτο να την πάρω κανονικά την άδεια.

Έτσι και αλλιώς δεν θα την υπηρετήσω γιατί θα έχω λιγότερες από 5 ημέρες υπόλοιπο και έτσι θα μπορώ να πάρω το χαρτί κανονικά και χωρίς να χάσω μισθό ούτε μία ημέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κατάλαβες....θα πληρωθείς 5 ημέρες την αναρρωτική και μετά υπηρετείς και 5 ημέρες ακόμα και πληρώνεσαι κανονικά.

Γι αυτό μην τους πιέζεις και πολύ......να σου δώσουν κανονική άδεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα μίας και μετά από έγγραφη ερώτησή μου προς το Νοσοκομείο επί του θέματος δεν έχω λάβει καμία απάντηση.

Σχετικά με τις κινήσεις σου προς το ΥΥΚΑ Αναστάσιε είχες κανένα νέο?Κάποια απάντηση έστω και αρνητική?

Θέλω έτσι για το γαμώτο να του τρίψω ένα χαρτί στην μούρη γιατί με έχουν κάνει μπαλάκι 2 μήνες τώρα και ενώ όλοι παραδέχονται πως αυτές οι 15 ημέρες μπήκαν εκ παραδρομής, κανείς από το ΥΥΚΑ ή το νοσοκομείο δεν απαντάει επίσημα με έγγραφο και υπογραφή.Όλοι μου δίνουν ευχές.

Το ότι θα φύγω και θα πάρω τις μέρες που δικαιούμαι είναι το μόνο σίγουρο αλλά όπως και εσύ δεν τρέχω και δεν ψάχνω μόνο για την πάρτη μου.

Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που δεν έχουν ιδέα τι δικαιούνται και τι όχι και δυστυχώς πρέπει κάποιος να ανοίξει τον δρόμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου στο υπουργείο επικρατεί μία άγνοια επί όλων των θεμάτων που προσωπικά δεν με προκάλεσε εντύπωση.

Σε όλα τα θέματα που έχω θέσει η απάντηση που πήρα την Παρασκευή στη συνάντηση που είχα στο υπουργείο ήταν "δεν γίνεται".

Όταν όμως συζητάς το κάθε θέμα ξεχωριστά και αναλυτικά στο μόνο συμπέρασμα που φτάνεις είναι πως δυστυχώς άσχετοι, αμόρφωτοι λαμβάνουν κάποιες θέσεις και αποφασίζουν για το μέλλον μας.

Δεν υποστηρίζει το σύστημα τις δέκα επιλογές των αγροτικών, η απάντηση του υπουργείου.

Να το αλλάξετε αν πράγματι ο σκοπός σας είναι να μην μένουν κενά τα ιατρεία τους είπα. Το φτηνό πρόγραμμα που χρησιμοποιούν για τα αποτελέσματα των αγροτικών μπορεί να αλλάξει σε μία ημέρα.

Δεν γίνεται να αποστέλλεται η αίτηση για διορισμό στην ειδικότητα 1-2 μήνες πριν τελειώσει ο προηγούμενος ειδικευόμενος γιατί μπορεί να πάρει αναρρωτική, οπότε να μην τελειώσει όταν θα βγει η απόφαση τοποθέτησης του επόμενου ιατρού.

Ας βγει η απόφαση τοποθέτησης και ο ιατρός θα περιμένει και ένα μήνα τον συνάδελφο που πήρε αναρρωτική άδεια, παρά να περιμένει 5 μήνες να υπογράψετε μία απόφαση.

Χρειάζεται υπουργική απόφαση για αλλαγή του χρόνου κανονικής άδειας των αγροτικών ιατρών. Μπορεί να περάσει σε "λοιπές διατάξεις" η υπουργική απόφαση σε οποιοδήποτε νόμο του υπουργείου υγείας και ΟΧΙ ΜΟΝΟ.

Να μην αναγνωρίζεται χρόνος ειδικότητας από το αγροτικό καθώς και το αντίστροφο.

Δε νοείται η τρίμηνη άσκηση στο νοσοκομείο όταν ξεκινάς το αγροτικό να θεωρείται ισάξια εκπαίδευση με το τελευταίο τρίμηνο στην ειδικότητα της χειρουργικής (σε πλήρη ειδικότητα).

Δε νοείται επειδή έκανα ένα χρόνο παθολογοανατομία ή δύο χρόνια ιατροδικαστική να μην κάνω τρίμηνο που είναι η μοναδική ευκαιρία να μάθει κανείς ΣΩΣΤΗ συνταγογράφηση.

Και πολλά άλλα θέματα ετέθησαν αλλά δυστυχώς "Η ΑΓΝΟΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου στο υπουργείο επικρατεί μία άγνοια επί όλων των θεμάτων που προσωπικά δεν με προκάλεσε εντύπωση.

Σε όλα τα θέματα που έχω θέσει η απάντηση που πήρα την Παρασκευή στη συνάντηση που είχα στο υπουργείο ήταν "δεν γίνεται".

Όταν όμως συζητάς το κάθε θέμα ξεχωριστά και αναλυτικά στο μόνο συμπέρασμα που φτάνεις είναι πως δυστυχώς άσχετοι, αμόρφωτοι λαμβάνουν κάποιες θέσεις και αποφασίζουν για το μέλλον μας.

Δεν υποστηρίζει το σύστημα τις δέκα επιλογές των αγροτικών, η απάντηση του υπουργείου.

Να το αλλάξετε αν πράγματι ο σκοπός σας είναι να μην μένουν κενά τα ιατρεία τους είπα. Το φτηνό πρόγραμμα που χρησιμοποιούν για τα αποτελέσματα των αγροτικών μπορεί να αλλάξει σε μία ημέρα.

Δεν γίνεται να αποστέλλεται η αίτηση για διορισμό στην ειδικότητα 1-2 μήνες πριν τελειώσει ο προηγούμενος ειδικευόμενος γιατί μπορεί να πάρει αναρρωτική, οπότε να μην τελειώσει όταν θα βγει η απόφαση τοποθέτησης του επόμενου ιατρού.

Ας βγει η απόφαση τοποθέτησης και ο ιατρός θα περιμένει και ένα μήνα τον συνάδελφο που πήρε αναρρωτική άδεια, παρά να περιμένει 5 μήνες να υπογράψετε μία απόφαση.

Χρειάζεται υπουργική απόφαση για αλλαγή του χρόνου κανονικής άδειας των αγροτικών ιατρών. Μπορεί να περάσει σε "λοιπές διατάξεις" η υπουργική απόφαση σε οποιοδήποτε νόμο του υπουργείου υγείας και ΟΧΙ ΜΟΝΟ.

Να μην αναγνωρίζεται χρόνος ειδικότητας από το αγροτικό καθώς και το αντίστροφο.

Δε νοείται η τρίμηνη άσκηση στο νοσοκομείο όταν ξεκινάς το αγροτικό να θεωρείται ισάξια εκπαίδευση με το τελευταίο τρίμηνο στην ειδικότητα της χειρουργικής (σε πλήρη ειδικότητα).

Δε νοείται επειδή έκανα ένα χρόνο παθολογοανατομία ή δύο χρόνια ιατροδικαστική να μην κάνω τρίμηνο που είναι η μοναδική ευκαιρία να μάθει κανείς ΣΩΣΤΗ συνταγογράφηση.

Και πολλά άλλα θέματα ετέθησαν αλλά δυστυχώς "Η ΑΓΝΟΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ξερει καποιος μπορει να μου πει αν γινεται να παρει αδεια αναρρωτικη αγροτικος ιατρος που εχει υπηρετησει λιγοτερο απο 10 μερες??και αν ναι ειναι μετ αποδοχων η οχι??ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου στο υπουργείο επικρατεί μία άγνοια επί όλων των θεμάτων που προσωπικά δεν με προκάλεσε εντύπωση.

Σε όλα τα θέματα που έχω θέσει η απάντηση που πήρα την Παρασκευή στη συνάντηση που είχα στο υπουργείο ήταν "δεν γίνεται".

Όταν όμως συζητάς το κάθε θέμα ξεχωριστά και αναλυτικά στο μόνο συμπέρασμα που φτάνεις είναι πως δυστυχώς άσχετοι, αμόρφωτοι λαμβάνουν κάποιες θέσεις και αποφασίζουν για το μέλλον μας.

Δεν υποστηρίζει το σύστημα τις δέκα επιλογές των αγροτικών, η απάντηση του υπουργείου.

Να το αλλάξετε αν πράγματι ο σκοπός σας είναι να μην μένουν κενά τα ιατρεία τους είπα. Το φτηνό πρόγραμμα που χρησιμοποιούν για τα αποτελέσματα των αγροτικών μπορεί να αλλάξει σε μία ημέρα.

Δεν γίνεται να αποστέλλεται η αίτηση για διορισμό στην ειδικότητα 1-2 μήνες πριν τελειώσει ο προηγούμενος ειδικευόμενος γιατί μπορεί να πάρει αναρρωτική, οπότε να μην τελειώσει όταν θα βγει η απόφαση τοποθέτησης του επόμενου ιατρού.

Ας βγει η απόφαση τοποθέτησης και ο ιατρός θα περιμένει και ένα μήνα τον συνάδελφο που πήρε αναρρωτική άδεια, παρά να περιμένει 5 μήνες να υπογράψετε μία απόφαση.

Χρειάζεται υπουργική απόφαση για αλλαγή του χρόνου κανονικής άδειας των αγροτικών ιατρών. Μπορεί να περάσει σε "λοιπές διατάξεις" η υπουργική απόφαση σε οποιοδήποτε νόμο του υπουργείου υγείας και ΟΧΙ ΜΟΝΟ.

Να μην αναγνωρίζεται χρόνος ειδικότητας από το αγροτικό καθώς και το αντίστροφο.

Δε νοείται η τρίμηνη άσκηση στο νοσοκομείο όταν ξεκινάς το αγροτικό να θεωρείται ισάξια εκπαίδευση με το τελευταίο τρίμηνο στην ειδικότητα της χειρουργικής (σε πλήρη ειδικότητα).

Δε νοείται επειδή έκανα ένα χρόνο παθολογοανατομία ή δύο χρόνια ιατροδικαστική να μην κάνω τρίμηνο που είναι η μοναδική ευκαιρία να μάθει κανείς ΣΩΣΤΗ συνταγογράφηση.

Και πολλά άλλα θέματα ετέθησαν αλλά δυστυχώς "Η ΑΓΝΟΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ".

Συμφωνω απολυτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άντε και καλά ξεμπερδέματα οι επόμενοι!!!!!!!!!!Εμείς το φάγαμε το αγροτικό.Αμέσως μετά το Πάσχα μαζεύω τα μπογαλάκια μου και δρόμο!!!!!

Εγώ τους την έκανα αλλά ακόμα δεν το έχουνε πάρει χαμπάρι και είναι τόσο ζώα που δεν θα το καταλάβουνε ποτέ!!!!

Μη ρωτήσετε τι και πως γιατί δεν μπορώ προς το παρόν να απαντήσω.Πάντως δεν είναι κάτι παράνομο.Ούτε καν παράτυπο.

Λεπτομέρειες θα λάβετε εν καιρό αν και μερικοί ίσως έχετε κάνει το ίδιο και δεν το έχετε καταλάβει ούτε εσείς!!!!

Καλή συνέχεια οι παλιοί και καλά κουράγια οι καινούργιοι.

Και ναι meredith84 μπορείς να πάρεις αναρρωτική από την πρώτη ημέρα και μάλιστα με αποδοχές απλά συμπληρώνεις τις μέρες που θα λείπεις στο τέλος του αγροτικού....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Φίλε μου στο υπουργείο επικρατεί μία άγνοια επί όλων των θεμάτων που προσωπικά δεν με προκάλεσε εντύπωση.

Σε όλα τα θέματα που έχω θέσει η απάντηση που πήρα την Παρασκευή στη συνάντηση που είχα στο υπουργείο ήταν "δεν γίνεται".

Όταν όμως συζητάς το κάθε θέμα ξεχωριστά και αναλυτικά στο μόνο συμπέρασμα που φτάνεις είναι πως δυστυχώς άσχετοι, αμόρφωτοι λαμβάνουν κάποιες θέσεις και αποφασίζουν για το μέλλον μας.

Δεν υποστηρίζει το σύστημα τις δέκα επιλογές των αγροτικών, η απάντηση του υπουργείου.

Να το αλλάξετε αν πράγματι ο σκοπός σας είναι να μην μένουν κενά τα ιατρεία τους είπα. Το φτηνό πρόγραμμα που χρησιμοποιούν για τα αποτελέσματα των αγροτικών μπορεί να αλλάξει σε μία ημέρα.

Δεν γίνεται να αποστέλλεται η αίτηση για διορισμό στην ειδικότητα 1-2 μήνες πριν τελειώσει ο προηγούμενος ειδικευόμενος γιατί μπορεί να πάρει αναρρωτική, οπότε να μην τελειώσει όταν θα βγει η απόφαση τοποθέτησης του επόμενου ιατρού.

Ας βγει η απόφαση τοποθέτησης και ο ιατρός θα περιμένει και ένα μήνα τον συνάδελφο που πήρε αναρρωτική άδεια, παρά να περιμένει 5 μήνες να υπογράψετε μία απόφαση.

Χρειάζεται υπουργική απόφαση για αλλαγή του χρόνου κανονικής άδειας των αγροτικών ιατρών. Μπορεί να περάσει σε "λοιπές διατάξεις" η υπουργική απόφαση σε οποιοδήποτε νόμο του υπουργείου υγείας και ΟΧΙ ΜΟΝΟ.

Να μην αναγνωρίζεται χρόνος ειδικότητας από το αγροτικό καθώς και το αντίστροφο.

Δε νοείται η τρίμηνη άσκηση στο νοσοκομείο όταν ξεκινάς το αγροτικό να θεωρείται ισάξια εκπαίδευση με το τελευταίο τρίμηνο στην ειδικότητα της χειρουργικής (σε πλήρη ειδικότητα).

Δε νοείται επειδή έκανα ένα χρόνο παθολογοανατομία ή δύο χρόνια ιατροδικαστική να μην κάνω τρίμηνο που είναι η μοναδική ευκαιρία να μάθει κανείς ΣΩΣΤΗ συνταγογράφηση.

Και πολλά άλλα θέματα ετέθησαν αλλά δυστυχώς "Η ΑΓΝΟΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ".

Τασο μου, ουσιαστική και ολοκληρωμένη η πρωτοβουλία σου..και βαθιά "ανθρώπινη", επίσης,

με την έννοια του "άνω+θρώσκω"..

Ειλικρινά, για μια στιγμή, ένιωσα "τύψεις" που (σου) τα ψιλο-έχωσα για το, ουσιαστικά «ανύπαρκτο» θέμα με τα Επιδόματα!!!...:)

Πήρα τηλέφωνο στους πάντες.Από γραφείο προσωπικού μέχρι ΥΥΚΑ και επιθεώρηση εργασίας(δήλωσαν αναρμόδιοι).

Όλοι παραδέχονται ότι οι 15 ημέρες άδειας που αναφέρονται στον νόμο 3730/2008 (ΦΕΚ 262Α 23/12/2008) είναι εκ παραδρομής και ουσιαστικά έγινε copy/paste από τον παλιό νόμο 3580/2007 χωρίς να ληφθούν υπόψιν οι νόμοι που καθορίζουν τις άδειές μας πχ 3528/2007 και η οδηγία 93/104/ΕΚ της Ε.Ε. αλλά κανείς λέει δεν μπορεί να κάνει τίποτα επί του θέματος γιατί είναι λέει νόμος σε ΦΕΚ.

Στο ΥΥΚΑ μίλησα με την κα Κοτσάκη η οποία αν και αναγνώρισε το πρόβλημα και την ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκε, πήρε και εκείνη την ίδια απάντηση για τις 15 ημέρες βάση του 3730/2008.

Για να πάει παρακάτω το θέμα πρέπει να γίνει έγγραφη ερώτηση στο Νομικό τμήμα του ΥΥΚΑ για να ασχοληθούν περισσότερο.Στο γραφείο των νομικών συμβούλων του ΥΥΚΑ με το οποίο κατάφερα να επικοινωνήσω ούτε να ακούσουν δεν ήθελαν κάτι προφορικά και με παρέπεμψαν για γραπτή ερώτηση πρός το τμήμα τους για οποιοδήποτε θέμα.

Θα κάτσω να συντάξω λοιπόν το κείμενο της ερώτησης και εκτός από το ΥΥΚΑ θα πάει και στον Συνήγορο του Πολίτη μήπως και προλάβουμε να βγάλουμε άκρη πρίν λήξη η θητεία μας.Όποιος μπορεί ας βοηθήσει μπας και γίνουν τα πράγματα λίγο γρηγορότερα.

drspeed γειά χαρά!!

έχει προκύψει κάποιο επίσημο πόρισμα, από το γραπτό αίτημα που υπέβαλλες στο Γραφείο Νομικών Συμβούλων του ΥΥΚΑ??

Θα έχουν περάσει 2μήνες γεμάτοι τώρα..

Έλαβες κάποια επίσημη απάντηση??

Τελικά βρε παιδιά,

έχει προκύψει κάτι νεότερο??

Ή το κάθε Κ.Υ. ερμηνεύει, και κυρίως εφαρμόζει τους Νόμους, κατά το δοκούν,

και σύμφωνα πάντα με τις εσωτερικές του ανάγκες??

Βy the way,

σε 'μάς, που υπηρετούμε σε Πλοίο,

δεν θέλουν να αναγνωρίσουν από το Υπ. Εμπορικής Ναυτιλίας, για την ώρα τουλάχιστον,

ούτε τις 4μέρες Παραμεθορίου, που λογικά δικαιούμαστε,

αφού υπαγόμαστε και εξυπηρετούμε Γραμμή Παραμεθόριου Περιοχής!!..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλάκα μου κάνεις.Τί απάντηση να δώσουν?????

Το τελευταίο ήταν ότι πρέπει να τεθεί υπηρεσιακά το θέμα για να αλλάξει ο νόμος αλλά μέχρι να γίνει αυτό......

Φωνάξτε όσο είναι νωρίς μπας και βγεί άκρη.Ο συνήγορος του πολίτη ακόμα περιμένει απάντηση για από το υπουργείο αφού στην πρώτη τους επαφή από το υπουργείο είπαν ότι γνωρίζουν το θέμα και θα το κοιτάξουν.

Όλοι συμφωνούν ότι είναι παράλογο και ότι έγινε από μαλακία κατά την αντιγραφή του παλιού νόμου αλλά.....

εγώ 7 μέρες πρίν πάρω την άδειά μου πήρα μία διακομιδή για Αθήνα και καπάκι αναρρωτική και δεν γύρισα ποτέ.Ακόμα πρέπει να με περιμένουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!

Να κανω κι εγω μια ερωτηση?Εχω περιθωριο μεσα στον 1ο μηνα που θα διοριστω να τσιμπησω 4 μερες κανονικη αδεια?

Εχω κανονισει ταξιδι εξωτερικο για μια δουλεια εδω κ καιρο κ ειναι κριμα να χασω τα εισητηρια.. :(

Θα με κραξουν ασχημα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.