Jump to content

[ Λήξη θητείας ] Τελειώνοντας το αγροτικό: βεβαιώσεις, ένσημα,ΤΣΑΥ


montecristo

Recommended Posts

Η βεβαίωση διεκπεραίωσης τριμήνου εκπαίδευσης και η βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου εκδίδονται ως δύο διαφορετικά πιστοποιητικά;

Εάν είναι ως ένα θα έχω πρόβλημα;

Είναι κάτι άλλο που δεν πρέπει να ξεχάσω;

Δικαιούμαστε τίποτε ένσημα ΙΚΑ από το τρίμηνο;

Τι γίνεται με το ΤΣΑΥ και τον ιατρικό σύλλογο αφού υπογράψω παραίτηση και όσο είμαι άνεργος και τι σε περίπτωση νέας σύμβασης εργασίας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Με τη λήξη της θητείας σου παίρνεις 3 βεβαιώσεις από το νοσοκομείο.Οι δύο θα χρειαστούν για την εδικότητα:

1)Πιστοποιητικό ποιότητας που αφορά στη τρίμηνη εκπαίδευση

2)Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου

Την τρίτη βεβαίωση τη ζητας για το ΤΣΑΥ για να φαίνεται πόσους μήνες εργάστηκες και οτι σου έγιναν όλες οι προβλεπόμενες κρατήσεις.

Τώρα αν ξέρεις που θα μείνεις ή θα εργαστείς πρέπει να διαγραφείς από τον Ι.Σ. όπου έκανες το αγρότικό σου και να εγγραφείς στον Ι.Σ. του νομού που θα εργάζεσαι.Εσύ απλά πρέπει να κάνεις μια αίτηση διαγραφής και τα χαρτιά σου στέλνονται υπηρεσιακώς.(Όλα αυτά εφόσον φυσικά αλλάξεις νομό..)

Στο ΤΣΑΥ εχουμε δικαίωμα να κάνουμε αυτασφάλιση όσο παραμένουμε άνεργοι έως και 2 χρόνια maximum.Κάθε μήνας κοστίζει 160 ευρώ αν έβγαλες αδεια εξασκήσεως επαγγέλματος την τελευταία 5ετία, ειδάλλως κοστίζει παραπάνω(νομίζω 250 ευρω). Εδώ προφανώς θα σου χρειαστεί η 3η βεβαίωση που λέγαμε παραπάνω.

Αυτά νομίζω οτι μας χρειάζονται,αν μου έχει διαφύγει κάτι ας μας ενημερώσουν τα τσακαλάκια του gm.!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως μου διέφυγε!Για την τριμηνη εκπαίδευση εκτός απο το πιστοποιητικό ποιότητας χρειάζεται και το πιστοποιητικό υπηρεσίας ενόψει ειδικότητας και πάλι.Άρα συνολο 4 βεβαιώσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγο μπερδεμένα νομίζω πως τα λες tesla.

Μπορείς να λάβεις είτε δύο βεβαιώσεις (για την τρίμηνη εκπαίδευση στο νοσοκομείο και για το υπόλοιπο της θητείας στο Κ.Υ. ή Π.Ι.) ή μία βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου. Είναι το ίδιο πράγμα.

Τη βεβαίωση αυτή δεν τη ζητάς για το Τ.Σ.Α.Υ.

Το Τ.Σ.Α.Υ. είναι ενημερωμένο από τον εργοδότη, οπότε δεν χρειάζεται να καταθέσεις κάποια βεβαίωση.

Όταν παραιτηθείς από το αγροτικό δεν ενημερώνεις ούτε Τ.Σ.Α.Υ. ούτε Ιατρικό Σύλλογο.

Όταν ξανασυνάψεις κάποια άλλη σύμβαση εργασίας εγγράφεσαι στο Ιατρικό Σύλλογο που υπάγεται ο εργοδότης σου (γίνεται υπηρεσιακά η μεταφορά).

Για το χρόνο και το ποσό της αυτασφάλισης στο Τ.Σ.Α.Υ. θα συμφωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο για τον Ι.Σ. ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα.

Για το ΤΣΑΥ όντως δεν ξέρω αν θα χρειαστεί η βεβαίωση οπότε γράψε λάθος!

Ωστόσο για την ειδικότητα το νοσοκομείο μου είπε οτι θέλει 2 πιστοποιητικά για την τριμήνη και ένα για το 12μηνο διοτι σε αυτά έχουμε διαφορετική σχέση εργασίας(ιδιωτικού και δημοσίου δικαίου αντιστοίχως) και στην ειδικότητα θα μας χρειαστούν για να "γράψουμε" 6 μήνες ειδικότητας.(3 μήνες θα αναγνωριστούν από την 3μηνη εκπαίδευση και άλλοι 3 από το 12μηνο του αγροτικού.

Βέβαια για αυτους που κανουν το 9μηνο αγροτικο όπου έχουν ενιαία σύμβαση δημοσίου δικαίου μαλλον εχεις δίκαιο και χρειάζεται μονο μια βεβαίωση για το συνολο του αγροτικού και το πιστοποιητικό ποιότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ και τους δυο σας

Πρέπει να πάω στον Ι.Σ. να πληρώσω τη συνδρομή μου για όλο το έτος (συμφέρει στην επαρχία, έτσι δεν είναι;)

και να ζητήσω τα ένσημα του τριμήνου

Όσο για το πιστοποιητικό ποιότητας, αυτό πάλι δεν το έχω ξανακούσει.Εντάξει, θα το ζητήσω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Συγνώμη αν επαναφέρω κάποιο θέμα που ίσως να έχει συζητηθεί παλαιότερα ή αλλού, όμως όσο κι αν έψαξα δε βρήκα κάτι σχετικό.

Παραιτήθηκα από το αγροτικό μου πριν ένα μήνα και είμαι στην αναμονή ειδικότητας για άλλους 9-10 μήνες.

Στο διάστημα αυτό (και ενώ ακόμη ψάχνω για κάποια δουλειά) πρέπει να πληρώνω τις εισφορές μου, ώστε ν'αποφύγω ενδεχόμενα πρόστιμα; Ή γίνεται συμψηφισμός με την επόμενη έναρξη εργασίας;

Αν μπορεί κανείς να απαντήσει ή αν ξέρει κανείς το τηλ του ΤΣΑΥ, ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δες ΕΔΩ κι ΕΔΩ

Με την παραίτησή σου αυτόματα λήγει και η εισφορά σου στο Τ.Σ.Α.Υ.

Δεν υποχρεώνεσαι να συνεχίσεις να πληρώνεις εισφορά στο Τ.Σ.Α.Υ.

Εάν το κενό διάστημα είναι λιγότερο των 2 μηνών πληρώνεις υποχρεωτικά. Για διάστημα μεγαλύτερο των δύο μηνών μπορείς εφόσον το θέλεις να πληρώσεις ώστε να έχεις ασφάλεια και ο χρόνος αυτός θεωρείται συντάξιμος.

Πληροφορίες στο ΤΣΑΥ Θεσσαλονίκης τηλ. 2310 513.458 ή στο ΤΣΑΥ Αθηνών Αχαρνών 27 τηλ. 210 8816911-17 ή 210 8832650

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

τελεώνοντας το αγροτικό...άσχετα που κάποιοι σαν και εμάς ακόμα δεν αρχίσαμε...(δηλαδή σε λιγάκι)

τώρα που η σύμβαση είναι ενιαία δημοσίου για ένα χρόνο... θα μπορούμε να πάρουμε επίδομα ανεργίας μέχρι να βρούμε δουλειά ή να διοριστούμε

στην ειδικότητα? πόσα είναι τα χρήματα? και για πόσο καιρό το περισσότερο μπορεί το να πάρει κάποιος?

τι να κάνουμε ζούμε την οικονομική κρίση....

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά το αγροτικό δεν δικαιούσαι επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ.

Μετά την ειδικότητα ή κομμάτι αυτής δικαιούσαι αν συντρέχουν κάποιοι όροι.

Θα δημιουργήσω ανάλογο topic με τις απαραίτητες πληροφορίες ώστε να τεθούν εκεί οι όποιες απορίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα δημιουργήσω ανάλογο topic με τις απαραίτητες πληροφορίες ώστε να τεθούν εκεί οι όποιες απορίες.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...25707&st=0#

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.