Jump to content

ΤΣΑΥ


calexicool

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Last Reply

6 μηνες, αλλα πρεπει να πας στο ΤΣΑΥ (με τα βιβλιαρια σου κ το χαρτι ολοκληρωσης του αγροτικου) για να σφραγισεις το βιβλιαριο υγειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Μου ήρθε ένα χαρτί από το ΤΣΑΥ για τις εισφορές για το προηγούμενο έτος.

Όπως είναι φυσικό δεν έχω εργαστεί ούτε μια μέρα ως γιατρός παρά μόνο έκανα εγγραφή στο ΤΣΑΥ προκειμένου να γραφτώ στον ιατρικό σύλλογο!

Τι κάνω από δω και πέρα...?

Αγνοώ το χαρτί και το πετάω, ενημερώνω το ΤΣΑΥ, πουλάω ακόμα και τη μάνα μου για να πληρώσω αυτά που ζητάνε?

Όποιος θέλει βοηθάει! (Αμάντα ου ου!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The statistics of the greek medical population are based on the active members of TSAY... on their first year of activation... activated once, remain till the end :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ανοιγουμε λοιπον την μεγαλη και πονεμενη ιστορια του ΤΣΑΥ

για ανεργους

δεν υποχρεουνται σε εισφορες

για ελευθερους επαγγελματιες

τις καταθετουν ανα εξαμηνο στον ιατρικο συλλογο ειναι σταθερο το ποσο ανεξαρτητως εισοδηματος

για εργαζομενους στα νοσοκομεια

αγροτικους ιατρους-ειδικευομενους

υποχρεωτικες οι εισφορες στο ΤΣΑΥ

γινονται μεσω κρατησεων στις αποδοχες.

για κατς της 5ετιας εργαασιας το ποσο ανερχεται περιπου στο 3,3 των ακαθαριστων μεικτων αποδοχων των ασφαλισμενων. να εχετε το νου σας γιατι οι διοικητικοι δεν τον εχουν και μολις συμπληρωσετε συνολικα 5 ετη στα διαφορα νοσοκομεια θα πρεπει να τους το υπενθυμισετε και να ανεβειτε κλιμακια εισφορων αλλιως οταν θα πατε να ζητησετε βεβαιωση για ελευθερο επαγγελμα θα τα ψαξουν, θα τα βρουν και θα τα πληρωσετε με τοκο....

κενα στην ασφαλιση μεχρι 61 ημερες πρεπει να τα πληρωενετε απο την τσεπη σας αλλιως και παλι τοκιζονται και σας περιμενει αναποφευκτα η λυπητερη καποια στιγμη...

για ανεργια μεγαλυτερη των 61 ημερων ειναι προεραιτικη η αυτασφαλιση. αν επιθυμειτε μπορειτε να το ζητησετε με αιτηση σας στο ΤΣΑΥ.

γενικα αν ειστε στην ανεργια για παραπανω απο 2 μηνες και σας στελνουν χαρτι να πληρωσετε το σταθερο ποσο του ελευθερου επαγγελματια μπορειτε ελευθερα να μην το πληρωσετε. για οσο διαστημα ομως εργαζεστε τα ματια σας 14 να ειστε οκ με τις εισφορες

καθε ερωτηση δεκτη (αν και αργω λιγο να ανταποκριθω λογω ανωτερας βιας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν το θυμαμαι αυτην την στιγμη γιατι ειναι προαιρετικη η ασφλαιση περαν των 61 ημερων. πιθανον να εχεις δικιο για 6 μηνες μπορει να ειναι και παραπανω... ο οικειος ιατρικος συλλογος θα πρεπει να ξερει

(υς και αν δεν ξερει ο δικο σας τηλ στον ιατρικο συλλογο αρτας. η αρμοδια υπαλληλος ειναι αστερι!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενημερωνεις σε 2 περιπτωσεις

1. οταν εχεις κλεισει 5ετια (αν εισαι ακομα στην αρχη δεν εχεις συμπληρωσει ακομα)

2. οταν εχεις κενο που δεν εχεις καταβαλει κρατησεις (ανεργια-αδεια ανευ αποδοχων) για διαστημα εως 61 ημερες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στη μισθοδοσια θα δεις αν γινονται σωστα οι κρατησεις, αν μπαινουν τα επιδοματα και αν το χρονοεπιδομα προστιθεται σωστα στην αρχη μολις κλεισεις τον 1ο χρονο και μετα στον 3, 5 κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό είναι να κρατάμε αρχείο όπου να καταγράφουμε τις εισφορές και τα χρονικά διαστήματα που αφορούν, καθώς επίσης και τα διαστήματα ανεργίας. Όλα ξεχνιούνται μετά από καιρό (ΌΛΑ πιστέψτε με) και το ΤΣΑΥ δεν νομίζω πως έχει ακόμα περάσει στην εποχή των υπολογιστών (όχι ότι αν περνούσε θα άλλαζαν πολλά, αλλά λέμε τώρα). Κρατάμε αντίγραφα από κάθε βεβαίωση για καταβολή εισφορών από εργοδότες και προσοχή στα διαστήματα ανεργίας! Ο νόμος για την εξαγορά τους άλλαξε (κάπου στο 2004 αν θυμάμαι καλά) και καλό είναι να ενημερώνεται κανείς κάθε φορά για το τι ισχύει.

Α, και τελευταίο: λέτε να προσέλαβαν τηλεφωνητές? Ή απαντούν ακόμα όπως πριν κανένα χρόνο? :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελειωνοντας απο καθε θεση στο δημοσιο θα παιρνετε χαρτι οπου θα αναγραφεται αναλυτικα το διαστημα στο οποιο εργαστηκατε, η θεση (πχ το τριμηνο ως ειδικευομενος, 12 μηνες ως υπηρεσια υπαιθρου) και απο κατω οτι στο διαστημα αυτο καταβληθησαν κανονικα οι αποδοχες σε ικα, τσαυ, δημοσιο οπου ασφαλιζεστε καθε φορα

παντα θα εχετε 1 τετοιο καβατζα (στο τριμηνο, και ειδικοτητα θα ψαχνετε και τα ενσημα απο το ικα αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)

αν πληρωσετε καποιες εισφορες μονοι σας πχ διαστημα εως 61 ημερες υποχρεωτικα πληρωτεο ή αυτασφαλιση καταγραφονται στο ροζ βιβλιαρακι του τσαυ

γενικως θα μαθετε πριν φυγετε να ζητατε βεβαιωσεις, ενσημα κτλ και να κρατατε αρχειο

και θα ψαχνετε και στους ιατρικους συλλογους οτι μπορειτε απο πληροφοριες, δεν ειναι ολοι το ιδιο ενημερωμενοι αλλα καποιοι πετανε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ανοίγω αυτό το θέμα επειδή από ότι είδα δεν υπάρχει κάτι σχετικό και γιατί θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Τελείωσα τη σχολή εδώ και κάποιους μήνες.

Έβγαλα την άδεια άσκησης ,δήλωσα ειδικότητα και περιμένω να πάρω το πολυπόθητο αγροτικό

Δεν έχω κάνει έναρξη στο ΤΣΑΥ

Και σας ρωτάω , κυρίως τους παλαιότερους που νομίζω θα ξέρουν αλλά και όσους ξέρουν να απαντήσουν:

1. Πρέπει να κάνω έναρξη στο ΤΣΑΥ πριν πάρω το αγροτικό ή αφού το πάρω;

2. Επειδή δεν έχω κάνει έναρξη εδώ και τόσους μήνες θα έχω κάποιες κυρώσεις;

3. Αν κάνω τώρα έναρξη και πάρω αγροτικό σε 1-2 μήνες θα έχω κάποιες κυρώσεις;

4. Ποια τα οφέλη της έναρξης τη στιγμή που δε δουλεύει κάποιος;

Αυτά προς το παρόν

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν μπορεις να κανεις εναρξη γιατι δεν δουλευεις.μοιλις αρχισεις αγροτικο τοτε κανεις την εναρξη.μοιλς αρχισεις την πρωτη μερα στο νοσοκομειο την τριμηνη εκπαδευση σου τοτε καταθετεις τα χαρτια σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ:

ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙΣ(ΑΓΡΟΤΙΚΟ) ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ Τ.Σ.Α.Υ.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΣ ΤΩΡΑ.ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ(Α.Μ.) ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ(ΑΓΡΟΤΙΚΟ).ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ.

ΕΤΣΙ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΕΝΑ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟ ΑΓΧΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ Α.Μ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΟ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΧΩ Κ ΓΩ ΑΠΟΡΙΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΥΤΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΠΟΡΨ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΣΤΟ ΤΣΑΥ?

Βασικά υπάρχουν δύο τινά. Εάν εργάζεσαι σαν ιατρός, αρά έχεις άδεια ασκήσεως, μπορείς να ασφαλιστείς στο ΤΣΑΥ, και εάν είναι έτσι πρέπει να είσαι ασφαλισμένος. Η άλλη επιλογή είναι να εμφανίζεσαι σαν ιδιωτικός υπάλληλος, όχι με την ιδιότητα του ιατρού, με ασφάλιση στο ΙΚΑ. Βασικά είναι θέμα εργοδότη και τι είναι διατεθημένος να πληρώνει σαν εισφορά εργοδότη. Γνωρίζω οτι με το ΙΚΑ για τον εργοδότη είναι πιο εύκολο να γλυτώσει λεφτά. Είναι μια πολύπλοκη διαδικάσια που δεν μπόρω να στην εξηγήσω διότι δεν τη γνωρίζω με λεπτομέρια, αλλά π.χ εσύ ενω δουλεύεις 8ωρό να σε παρουσιάζει part-time και να γλυτώνει χρήματα.(αυτός είναι ο πιο απλός τρόπος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ξερει κανεις τι γινεται μετα το αγροτικο;

τελειωσα 26 ιουλιου και απο τοτε κοιταω το ταβανι

πρεπει να εννημερωσω το ΤΣΑΥ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τους ενημερώνουμε για ΟΠΟΙΑ μεταβολή προκύψει στην εργασιακή μας κατάσταση. Με λίγα λόγια, πιστεύω ότι μπορείς να τους επισκεφτείς μόλις ξαναρχίσεις δουλιά, μαζί με τα χαρτιά σου και το ροζ βιβλιαράκι και εκείνοι σημειώνουν τα διαστήματα ανεργίας. Πάρε και ένα τηλέφωνο πάντως και αν απαντήσουν pls let us know :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τους ενημερώνουμε για ΟΠΟΙΑ μεταβολή προκύψει στην εργασιακή μας κατάσταση. Με λίγα λόγια, πιστεύω ότι μπορείς να τους επισκεφτείς μόλις ξαναρχίσεις δουλιά, μαζί με τα χαρτιά σου και το ροζ βιβλιαράκι και εκείνοι σημειώνουν τα διαστήματα ανεργίας. Πάρε και ένα τηλέφωνο πάντως και αν απαντήσουν pls let us know :blink:

ευχαριστω πολυ

Μετα απο τρεις μερες προσπαθεια μπηκα στο site tsay

οχι πολυ χρησιμο αλλα εχει τηλ . Θεσσ/νικης

αυριο το μεσημερακι θα εχω νεωτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναφερω το θεμα της ασφαλισης μας κατα τη διαρκεια της αναμονης. Απο το ΤΣΑΥ μου ειπαν οτι ενα εξαμηνο μετα το αγροτικο ειμαστε ακομα ασφαλισμενοι και μετα τιποτα μεχρι να ξαναεργαστουμε. emoops

Γνωριζει κανεις κατι σχετικο?

Και μεχρι τοτε απλα παραμενουμε ανασφαλιστοι και ελπιζουμε οτι δεν θα χρειαστουμε κατι?

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό θα ήταν να είχαμε και εμείς κάτι ανάλογο με εκείνο που έχουν και οι δικηγόροι και κατά τη διάρκεια της αναμονής μας να παίρναμε κάθε μήνα ένα μικρό ποσό.

Βέβαια για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει ένα ποσό 2-3 ευρώ απο τα φάρμακα ή τις επισκέψεις των ασθενών να πηγαίνει υπέρ ημών

Μεγάλη φαντασία έχω ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγγυημένα από ενημέρωση από ΤΣΑΥ Θεσσαλονίκης. Για 6 μήνες μετά την παύση της σύμβασης για οποιαδήποτε θέση, είτε αγροτικού είτε ειδικότητας, δικαιούμαστε υγειονομική κάλυψη. Επίσης, όσον αφορά την ασφαλιστική κάλυψη, δικαιούμαστε να πληρώσουμε από την τσεπούλα μας 2 χρόνια ανεργείας μεταξύ των διαφόρων διορισμών μας, για αγροτικά, ειδικότητες κτλ. Όσον αφορά το ποσό είναι περίπου 6000 ευρώ για 2 χρόνια, αλλά αυτό εξαρτάται από πρόστιμα και καθυστερήσεις καθώς και από ετήσιες αυξήσεις. Επίσης, οι 2 μήνες μετά το τέλος της εκάστοτε σύμβασης είναι υποχρεωτικό να πληρωθούν από τον ασφαλισμένο, δλδ εμάς <_< Για ακριβείς πληροφορίες στο ΤΣΑΥ του Νομού σας. ΚΟΥΚΟΥ ΤΣΑ_Υ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νεότερα: επειδή με παραξένεψε αυτό που έγραψε ο συνάδερφος και επειδή εγώ δεν ήξερα κάτι τέτοιο, έκανα μια έρευνα στην ιστοσελίδα του ΤΣΑΥ και βλέπω ότι υπάρχει μια "αίτηση για ασφάλιση ανέργου" σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου 2768/1999

Προφανώς είναι καινούριος σχετικά νόμος και πάντως τον αγνοοώ εντελώς! Νομικοί του φόρουμ (Αμάντα, Σαράντο) μπορείτε να μας διαφωτίσετε επ' αυτού;

Το βάζω πάλι εδώ (το είχα στο θέμα της ανεργίας και δεν μου είχε απαντήσει κανείς). Δηλαδή, ο νόμος 2768 είναι για αυτά τα 2 χρόνια ασφάλισης που λέτε;

:mellow:

Για τους 2 μήνες, όπως το ξέρω εγώ, αν μεσολαβεί διάστημα μέχρι 2 μήνες αναμονής από έναν διορισμό σε άλλον, είσαι υποχρεωμένος να τους πληρώσεις (τρέχα γύρευε γιατί). Αν όμως το διάστημα είναι μεγαλύτερο, δεν είσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.