Jump to content

Είναι οι Έλληνες γιατροί σεξιστές?


  

36 members have voted

  1. 1. τι πιστεύετε κυρίες?

    • ναι
      34
    • όχι
      2


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Last Reply

Ο τίτλος είναι ανακριβής. Η ερώτηση είναι αν είναι οι έλληνες ιατροί γενικά και αόριστα σεξιστές, ή περισσότερο σεξιστές από ό,τι ο μέσος ανδρικός πληθυσμός ??

Μάλλον το δεύτερο θα εννοείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρα από πλάκα, τη σεξιστική και ανώριμη στάση που έχω δει στα ελληνικά νοσοκομεία από τον ανδρικό πληθυσμό, ελπίζω να μην την ξαναζήσω ποτέ μου. Τα σχόλια που έχω ακούσει πίσω από την πλάτη ασθενών και θήλεων συναδέλφων (ή και μπροστά στα μούτρα...) με έχουν κάνει να αναρρωτηθώ τι στο μπούτσο σκεφτόντουσαν όλοι αυτοί όταν αποφάσιζαν να γίνουν γιατροί. Και μη μου πει κανένας ότι δεν έχει σχέση ο σεξισμός με το επάγγελμά μας, κατά το "τι τη θέλει ο γιατρός την ορθογραφία" γιατί θα γίνει της πίπας. εεε της πόπης (σόρυ, μου χει μείνει από άλλο thread)

ΥΓ: Ελπίζω να μου επιτρέψουν οι κυρίες του φόρουμ να γράψω σε ένα -μάλλον- γυναικείο θέμα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι απλά σεξιστές, αλλά κάρασεξιστές.

Ένα παράδειγμα είναι ότι έχουν χωρίσει τις ειδικότητες σε αντρικές και γυναικείες!

Αν γυναίκα θέλει να κάνει γενική χειρουργική "έχει κάλο στον εγκέφαλο".

Αν άντρας θέλει να κάνει μικροβιολογία "πουστοφέρνει".

Έχουμε να ακούσουμε πολλά ακόμη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σεξιστές, φυσικά, και κυρίως οι γυναικολόγοι και οι χειρουργοί.

Αλλά, κυρίες μου, μήπως πάμε κι εμείς πίσω; Όταν έκανα το τετράμηνο της Χειρουργικής, είχα επηρεαστεί τόσο από το γενικό κλίμα, που και κάπνιζα πολύ (τώρα το έχω κόψει), και έπινα, και έβριζα (τώρα με τίποτα), και σεξιστικά σχόλια έκανα με τις τότε ειδικευόμενες. Δεν θέλετε να ξέρετε πόσο σεξιστικά!

emblush

Νομίζω είναι μια γενικότερη αντίδραση, η προσπάθεια να υποτιμήσουμε το ανθρώπινο σώμα σε "κρέας" για να απαρνηθούμε τα συναισθήματα λύπης ως προς τον άρρωστο. Λείπει και ο ψυχίατρος της στήλης να μας το εξηγήσει ακριβώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δηλαδή σε άλλες χώρες όπως η Αγγλία ή η Ελβετία δεν αισθάνονται λύπη για τον άρρωστο; Τουλάχιστον εδώ που είμαι, χαίρομαι συναδέλφους. Μπορεί να μην τα σπάμε στα μπουζούκια, αλλά υπάρχει ΣΕΒΑΣΜΟΣ προς τον άρρωστο και ΣΕΒΑΣΜΟΣ προς τον συνάδελφο.

Δε νομίζω ότι με καλύπτει η εξήγησή σου καλή μου φίλη invitro. Υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα χαμηλού επιπέδου ιατρών στην Ελλάδα. Πολύ πολύ χαμηλού επιπέδου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ Sov που είσαι στα ξένα, δεν παρατήρησες κάτι ανάλογο εκεί; Αν όχι, πάω πάσο.

Η δική μου πληροφόρηση για το εξωτερικό είναι μόνο από κάτι σειρές τύπου Nip/Tuck όπου ο σεξισμός κάνει πάρτυ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το χειρότερο που έχω δει μέχρι σήμερα, είναι να χαζογελάνε στην επίσκεψη μπροστά στους ασθενείς και να σχολιάζουν τα πάντα χυδαία.

Είναι δυνατόν αυτό βρε παιδιά;

Δηλαδή δεν έχουν ίχνος ντροπής και σεβασμού;

Βέβαια αυτό είναι και θέμα διευθυντή.Αν επιτρέπει να γίνεται κάτι τέτοιο ή όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαστε σα λαός σεξιστής και θερμός. Αν σε αυτό προσθέσεις το κύρος και το κοινωνικό στάτους του γιατρού, γίνεται ένα επικίνδυνο μείγμα. Αλλά για μένα, το κυνήγι του έρωτα είναι πιο ωραίο, όταν βγαίνει η ιατρική μπλούζα+το littman... Αν μια κοπέλα με θαυμάζει λόγω επαγγέλματος, την καρφώνεις μεν εύκολα, αλλά δε θα έχεις γίνει καλύτερος :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν οι έλληνες γιατροί ή οι έλληνες γενικά είναι σεξιστές γιατί η ανατροφή μας σε αυτή την χώρα είναι τέτοια. Δηλαδή σεξιστικά αστεία, υποτίμηση της γυναίκας με φράσεις τύπου "'αντε πλύνε κανά πιάτο κι άσε το τιμόνι/ιατρική/νομική κλπ", απαντήσεις σε διάφορα επιχειρήματα που μια γυναίκα θέτει "έχεις να το κάνεις καιρό/έχεις περίοδο/σε κερατώνει ο γκόμενος;" είναι πλέον εδραιωμένα και όχι μόνο δεν ενοχλούν τις γυναίκες που τα ακούν αλλά συχνά τα αναπαράγουν κιόλας. Μετά έχεις το ότι οι γυναίκες δεν πρέπει να πάνε με πολλούς συντρόφους, δεν πρέπει να έχουν παράλληλες σχέσεις, καλό θα ήταν να παντρευτούν νωρίς και να κάνουν παιδιά κλπ κλπ θέματα που άπτονται στην απόλυτα προσωπική κρίση του καθενός και δεν καταλαβαίνω γιατί μια ολόκληρη κοινωνία θεωρεί κάποιες επιλογές σωστές και κάποιες λάθος. Πρόστυχα αστεία, διηγήσεις για το πόσες μικρούλες πήρε ο καθένας, για το αν η ξανθιά ήταν καλύτερη από την μελαχροινή κλπ κλπ μπορείς να τα ακούσεις σε επαγγελματικούς χώρους (και όχι μόνο σε νοσοκομεία).

Σε μια διαμάχη γυναίκας άντρα, πάντα υπάρχει το "ε τα ήθελε και ο ποπός της" ή "του τα έπρηξε και ξέσπασε ο άνθρωπος" ή "'ελα μωρέ αυτή είναι στρίγγλα".

Η ινβίτρο ρώτησε αν υπάρχει σεξισμός στο εξωτερικό. Δεν ξέρω αν είναι υποκριτικό ή όχι, αλλά η παραμικρή υπόνοια ότι υπάρχει κακομεταχείριση μιας γυναίκας (επειδή είναι γυναίκα) σε επαγγελματικό χώρο στο εξωτερικό φέρνει θύελλα στο γραφείο, στο department, στο division, φτάνει σε χρόνο αστραπή σε διοικήσεις κι έτσι είναι πιο προσεχτικοί. Από την άλλη έχω συναντήσει τον υφέρποντα σεξισμό (που επίσης με νευριάζει). Λες για μια γυναίκα που έχει φτάσει σε υψηλά κλιμάκια (ακαδημαικά, διοικητικά κλπ), ότι την θαυμάζεις κι αρχίζουν "α αυτή είναι γυναίκα του τάδε, αν δεν ήταν αυτός δεν θα έκανε τίποτα". Ή (αν έχεις πέσει σε κουτσομπόλη), "α αυτή ήταν η φιλενάδα του δείνα, και την έκανε από fellow, professor σε μια νύχτα γιατί είχε πλάτες". Αυτό φυσικά ισχύει και στην Ελλάδα, οποιαδήποτε γυναίκα έχει άντρα supervisor και μετά πάρει θέση κάπου αρχίζουν οι φήμες "α ναι την πηδούσε ο τάδε".

Δεν έχω δει ποτέ μα ποτέ μα ποτέ, να λένε για μια γυναίκα "ναι έφτασε εκεί που έφτασε γιατί δούλεψε, διάβασε, μαμήθημε (με την μεταφορική έννοια :P) και έχει φτύσει αίμα για ότι έχει καταφέρει". Πάντα υπάρχει ένας γκόμενος, ένας σύζυγος λες και οι γυναίκες είναι ικανές να ανοίγουν τα πόδια τους πρωτίστως και μετά να σκέφτονται, μιλάνε, διεκδικούν.

Αλλά όπως έχω πει πολλές φορές στην ζωή και αδικίες συμβαίνουν και ατυχίες συμβαίνουν και όλα αυτά τα σχόλια θα τα υποψιάζεται ή θα τα ακούει οποιαδήποτε γυναίκα ταρακουνήσει λίγο τον βάλτο της κοιμισμένης, χορτασμένης από σεξ ανδροκρατούμενης κοινωνίας. Το θέμα είναι να μην επηρεάζουν την πορεία που ο καθένας έχει διαγράψει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φώτη,τα μαύρα σε ανάβουν μωρό μου?

ναι μανάρι μου τα μαύρα με 2 ευρώ από το μοναστηράκι τα πρόστυχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.