Jump to content

[επαγγελματικά δικαιώματα] ελευθερος επαγγελματιας και αγροτικο: υπάρχει ασυμβίβαστο;


Dr.Fuck

Recommended Posts

ξερει κανεις αν υπαρχει ασυμβιβαστο μεταξυ τριμηνου και αγροτικου και να διατηρησει καποιος το ελευθερο επαγγελμα?Αν δεν υπαρχει το τσαυ απο την στιγμη της εναρξης του τριμηνου πληρωνεται απο το νοσοκομειο και παυουμε πλεον να αυτασφαλιζομαστε?Και κατι ασχετο, ασυμβιβαστο μεταξυ αγροτικου + τριμηνου και ιδιοκτησιας ομορυθμης ή ετερορυθμης εταιρειας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξερει κανεις αν υπαρχει ασυμβιβαστο μεταξυ τριμηνου και αγροτικου και να διατηρησει καποιος το ελευθερο επαγγελμα?Αν δεν υπαρχει το τσαυ απο την στιγμη της εναρξης του τριμηνου πληρωνεται απο το νοσοκομειο και παυουμε πλεον να αυτασφαλιζομαστε?Και κατι ασχετο, ασυμβιβαστο μεταξυ αγροτικου + τριμηνου και ιδιοκτησιας ομορυθμης ή ετερορυθμης εταιρειας?

ναι υπάρχει ασυμβίβαστο ανάμεσα στο ελεύθερο επάγγελμα και το τρίμηνο+αγροτικό (αλλά και την ειδικότητα) αφού για να διοριστείς πρέπει να προσκομίσεις στο νοσοκομείο υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη από την εφορία ότι δεν διατηρείς ιδιωτικό ιατρείο.Αν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος πρέπει να κάνεις διακοπή και μετά να προχωρήσεις τη διαδικασία διορισμού σου.

Οσο για για την ιδιοκτησία ΟΕ ή ΕΕ το έχω ψάξει και εγώ και δεν έχω βρει κάτι σχετικό.Ακόμη και στην επιθεώρηση εργασίας ρώτησα και δεν ήξεραν τι να μου πουν και με παρέπεμψαν στο γραφείο προσωπικού (που δεν είναι και η καλύτερη λύση αφού αυτοί κατά κανόνα δεν δίνουν την πιο συμφέρουσα εκτίμηση για το γιατρό αλλά για το νοσοκομείο).Παρόλα αυτά μάλλον δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα ειδικά αν οι έξτρα δραστηριότητές σου δε δημιουργούν δυσλειτουργία στην σχέση εργασίας σου με το νοσοκομείο.Ακόμη και δικηγόρο έβαλα να το κοιτάξει χωρίς να έχω κάτι πιο σαφές από αυτό.Αν βρεις κάτι περισσότερο πόσταρε το.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως αγροτικός έχει όλα τα "ασυμβίβαστα" τη δημόσιου υπάλληλου. Εννοείται ότι δεν κάνεις ελεύθερο επάγγελμα.

Ως ειδικευόμενος όμως υπογράφεις σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου και κάνεις ότι θέλεις κατά τα άλλα. Η γνωστή διατύπωση "καμία δραστηριότητα πλην καλλιτεχνικής και συγγραφικής" έχει καταρριφθεί προ πολλού αλλά το νοσοκομεία φροντίζουν να ποιούν την νύσσα (πα..πα..παααα).

Συγκεκριμένα για το ιδιωτικό επάγγελμα δεν μου έτυχε ως ειδικευόμενος αλλά ως ειδικευόμενος κατέθεσα στο γραφείο προσωπικού (δεν χρειάζονταν αλλά έτσι για σπάσιμο ;) ) την σύμβασή μου ως μισθωτός με ιδιωτικό ψυχιατρείο και δεν τόλμησαν να πούνε απολύτως τίποτα. Το δε ΤΣΑΥ δεν είχε κανένα πρόβλημα να εισπράττει και από τα δύο νοσοκομεία, η δε εφορία επίσης δεν είχε κανένα πρόβλημα να φορολογεί και τα δύο εισοδήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοκνι πρωτη φορα ακουω οτι ισχυει κατι τετοιο.

δε ξερω ειδικευομενους που να δουλευαν κ σαν ιδιωτες ιατροι...

δηλαδη γιατι δε θεωρουνται" δημοσιοι υπαλληλοι" στο"δημοσιο νοσοκομειο"? :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοκνι πρωτη φορα ακουω οτι ισχυει κατι τετοιο.

δε ξερω ειδικευομενους που να δουλευαν κ σαν ιδιωτες ιατροι...

δηλαδη γιατι δε θεωρουνται" δημοσιοι υπαλληλοι" στο"δημοσιο νοσοκομειο"? :blink:

είναι περίεργο γιατί δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι και δυστυχώς δεν ξέρω να στο εξηγήσω γιατί ακριβώς. Έχει να κάνει όμως με την σύμβαση που υπογράφεις, η οποία είναι "ιδιωτικου δικαίου" ή έτσι μου έλεγε ο δικηγόρος μου. Ξεκινώντας από εκεί καταλαβαίνεις γιατί έχεις ταμείο το ΙΚΑ και όχι το Δημόσιο σαν ειδικευόμενος. Τέλος πάντων, δεν ξέρω συγκεκριμένα για το ελ.επάγγελμα αλλά μην περιμένεις να σου πει το γρ.προσωπικού του νοσοκομείου την αλήθεια. Αυτοί έλεγαν σε εμένα ότι δεν μπορώ να δουλεύω σε ιδ.κλινική και αν το κάνω θα μου καταγγείλουν την σύμβαση. Φυσικά δεν κάνανε τίποτα παρότι τους προκάλεσα με το να καταθέσω την ιδιωτική σύμβαση μισθωτού που υπέγραψα ως ειδικευόμενος. Αλλά σου ξαναλέω, συγκεκριμένα για ελεύθερο επάγγελμα δεν μου έχει τύχει προσωπικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαγκια σου!αυτο θα πει γνωση κ χρηση των δικαιωματων σου....

thanx για τισ πληροφοριες... emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία τα παραπάνω βρε παιδιά, αλλά ο συνάδερφος ρώτησε ΜΕΤΑΞΥ τριμήνου και αγροτικού αν επιτρέπεται. Εγώ νομίζω ότι στο μεσοδιάστημα επιτρέπεται, αλλά πάλι είναι τόσο μεγάλο αυτό το μεσοδιάστημα ώστε να προλάβεις να κάνεις και κάτι άλλο, επίσημα με χαρτιά κλπ κλπ; (δεν έχω ιδέα, δεν είχαμε τρίμηνα εμείς τότε). Πάντως κι εγώ έχω δουλέψει για 2 μήνες κάπου παράλληλα με ειδικότητα, αλλά το έκανα στο μιλητό, χωρίς να φαίνεται στα χαρτιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία τα παραπάνω βρε παιδιά, αλλά ο συνάδερφος ρώτησε ΜΕΤΑΞΥ τριμήνου και αγροτικού αν επιτρέπεται.

χμμ, λες το "μεταξύ" να αναφέρεται στο διάστημα που μεσολαβεί "μεταξύ" τριμήνου και αγροτικού; Αν ναι, σαφώς και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ασκήσει ελ.επάγγελμα. Όμως δεν είμαι σίγουρος ότι εννοεί αυτό, η υπόλοιπη ερώτηση τα μπερδεύει κάπως από συντακτικής άποψης. Θα δείξει.

υγ: μην ξεχνάμε ότι τρίμηνο=ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία τα παραπάνω βρε παιδιά, αλλά ο συνάδερφος ρώτησε ΜΕΤΑΞΥ τριμήνου και αγροτικού αν επιτρέπεται.

χμμ, λες το "μεταξύ" να αναφέρεται στο διάστημα που μεσολαβεί "μεταξύ" τριμήνου και αγροτικού; Αν ναι, σαφώς και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να ασκήσει ελ.επάγγελμα. Όμως δεν είμαι σίγουρος ότι εννοεί αυτό, η υπόλοιπη ερώτηση τα μπερδεύει κάπως από συντακτικής άποψης. Θα δείξει.

υγ: μην ξεχνάμε ότι τρίμηνο=ειδικότητα

:) ημουν λιγο ζαλισμενος και δεν βγηκε καλη η συνταξη οντως!:) δεν εννοω το μεσοδιαστημα τριμηνου-αγροτικο (δεν ηξερα καν οτι υπαρχει μεσοδιαστημα) αλλα του ολου πακετου. Πηγα στο τσαυ και μου ειπαν οτι οσον αφορα ιατρους διορισμενους στο δημοσιο δεν τιθεται θεμα, μπορουν κανονικα να κανουν παραλληλα ελευθερο επαγγελμα, το τσαυ κραταει μονο απο το νοσοκομειο και βεβαια η εφορια και απο τα δυο.Φυσιολογικά λοιπον τουλαχιστον για το 3μηνο δεν υπαρχει ασυμβιβαστο. Οσον αφορα το αγροτικο δεν γνωριζαν και με παρεπεμψαν σε λογιστη. Για το θεμα ιατρειο, εγω δεν εχω δηλωσει ιατρειο αλλα εναρξη ελευθερου επαγγελματος με εδρα την οικεια μου. Αλλο το ενα, αλλο το αλλο και αυτο μου το ξεκαθαρισαν και στην εφορια. Αν στα χαρτια που καταθετουμε δηλωνουμε υπευθηνα οτι δεν εχουμε ιατρειο ιδιωτικο ειμαστε καλυμενοι 100%, αν δηλωνουμε οτι δεν ασκουμε ελευθερο επαγγελμα το χασαμε:) Για τις εταιρειες που ρωτα ο ο φιλος επανω θα σου πω σε λιγες μερες, περιμενω να ξεκαθαρισω τα πραγματα με το λογιστη μου καθοτι θα γινει ταυτοχρονη εναρξη εταιρειας (ακομα δεν εχουμε αποφασισει για οε η εε)

Ασχετο, 150 ευρω εχει το ΤΣΑΥ το μηνα για αυτασφαλιση και μου ειπαν οτι ερχονται αυξησεις!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως αγροτικός έχει όλα τα "ασυμβίβαστα" τη δημόσιου υπάλληλου. Εννοείται ότι δεν κάνεις ελεύθερο επάγγελμα.

Ως ειδικευόμενος όμως υπογράφεις σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου και κάνεις ότι θέλεις κατά τα άλλα. Η γνωστή διατύπωση "καμία δραστηριότητα πλην καλλιτεχνικής και συγγραφικής" έχει καταρριφθεί προ πολλού αλλά το νοσοκομεία φροντίζουν να ποιούν την νύσσα (πα..πα..παααα).

Συγκεκριμένα για το ιδιωτικό επάγγελμα δεν μου έτυχε ως ειδικευόμενος αλλά ως ειδικευόμενος κατέθεσα στο γραφείο προσωπικού (δεν χρειάζονταν αλλά έτσι για σπάσιμο ;) ) την σύμβασή μου ως μισθωτός με ιδιωτικό ψυχιατρείο και δεν τόλμησαν να πούνε απολύτως τίποτα. Το δε ΤΣΑΥ δεν είχε κανένα πρόβλημα να εισπράττει και από τα δύο νοσοκομεία, η δε εφορία επίσης δεν είχε κανένα πρόβλημα να φορολογεί και τα δύο εισοδήματα.

thnx a lot για τις πληροφοριες,δεν το ηξερα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδη το να ιδιωτευσεις κατα τη διαρκεια της ειδικοτητας εξαρταται απλα κ μονο απο τη διατυπωση

"δεν εχω ιατρειο" αντι "δεν ασκω ελευθερο επαγγελμα" στα χαρτια ? so simple?

κ ετσι εισαι νομικα κατοχυρωμενος δοκτορα?

τι ισχυει ακριβως με τον ασφαλιστικο μας φορεα σε καθε σταδιο?( τριμηνο-αγροτικο-ειδικοτητα)

οποιος μπορει να το ξεκαθαρισει λιγο please emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρταται τι σου ζητανε να καταθεσεις, να δηλωσεις δηλαδη. Θα πρσπαθησω να βρω εναν φιλο που μολις διοριστηκε για 3μηνο να μου πει τι κατεθεσε.Για να κανεις εφημεριες σε κλινικες, να πηγαινεις σε σπιτια και να δουλευεις γενικα απο εδω και απο εκει απλα κανεις εναρξη επαγγελματος και οχι ιατρειο, εκτος βεβαια αν θες να ανοιξεις ιατρειο. Στην ελλαδα μια διατυπωση τα αλλαζει ολα:)

Παντως με τις εταιρειες βλεπω μια δυσκολια στα ασφαλιστικα ταμεια γιατι νομιζω οτι αλλα ταμεια υπαγονται αυτες και αλλα εμεις σαν ιατροι. Αυτα με επιφυλαξη ακομα δεν εχω μιλησει με λογιστη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω αυτή τη στιγμή το νόμο, αλλά κάνεις ειδικότητα δεν μπορείς να ασκείς και ελεύθερο επάγγελμα (είτε με δελτία παροχής υπηρεσιών, είτε με ιατρείο).

Στην υπεύθυνη δήλωση κανονικά γράφετε ότι δεν ασκείται ελεύθερο επάγγελμα και ότι δεν κατέχετε άλλη έμισθη θέση:

http://209.85.135.104/search?q=cache:e4Pef...;cd=2&gl=gr

Το ότι αρκετοί κάνουν παράλληλα και ιδιωτικό επάγγελμα είναι γεγονός.

Δεν τα πολυψάχνει κανείς αυτά και συνήθως δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα εκτός αν βρεθεί κανείς να σε καρφώσει.

Πάντως αρκετοί από αυτούς που κάνουν παράληλα εφημερίες σε κλινικές δεν έχουν κάνει έναρξη.

Αν δουλευούν με σύμβαση δεν την παρουσιάζουν πουθενά, άλλωστε δεν υπάρχει λόγος, το ΤΣΑΥ πληρώνεται από το νοσοκομείο και τις κλινικές τις βολεύει μια και γλυτώνουν το επιπλέον έξοδο. Πολλοί από όσους δουλεύον με δελτίο παροχής υπηρεσιών βρίσκουν κάποιον να τους κόβεις τις αποδείξεις ή τα καλύπτουν οι ίδιες οι κλινικές κάνοντας μια κράτηση στο ποσό που πληρώνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι αρκετοί κάνουν παράλληλα και ιδιωτικό επάγγελμα είναι γεγονός.

Δεν τα πολυψάχνει κανείς αυτά και συνήθως δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα εκτός αν βρεθεί κανείς να σε καρφώσει.

Πάντως αρκετοί από αυτούς που κάνουν παράληλα εφημερίες σε κλινικές δεν έχουν κάνει έναρξη.

Αν δουλευούν με σύμβαση δεν την παρουσιάζουν πουθενά, άλλωστε δεν υπάρχει λόγος, το ΤΣΑΥ πληρώνεται από το νοσοκομείο και τις κλινικές τις βολεύει μια και γλυτώνουν το επιπλέον έξοδο. Πολλοί από όσους δουλεύον με δελτίο παροχής υπηρεσιών βρίσκουν κάποιον να τους κόβεις τις αποδείξεις ή τα καλύπτουν οι ίδιες οι κλινικές κάνοντας μια κράτηση στο ποσό που πληρώνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι περισσότεροι δουλεύουν μαύρα.

Η καλύτερη λύση θα ήταν να συννενοηθείς με την κλινική και να σου κόβει κάποιος άλλος αποδείξεις.

Σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει είτε έχοντας έναρξη να πάρεις χαρτί από την εφορία που να λέει ότι δεν ασκείς ελεύθερο επάγγελμα, που δεν έχω ιδέα κατά πόσο το ψάχνουν πριν σου το δώσουν, είτε να ξεκινήσεις το αγροτικό και μετά να κάνεις έναρξη.

Στην τελευταία περίπτωση υπάρχει πρόβλημα αν αγροτικό και κλινική βρίσκονται σε διαφορετικούς νομούς.

Για να ξεκινήσεις το αγροτικό θα πρέπει να γραφτείς στον ιατρικό σύλλογο του νομού που βρίσκεται το αγροτικό, και για να κάνεις έναρξη για την κλινική χρειάζεσαι βεβαίωση ότι είσαι γραμμένος στον εκεί ιατρικό σύλλογο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Καλησπερα..Την παρασκευη που μας περασε παρουσιαστηκα στο νοσοκομειο οπου υπαγεται το Π.Ι οπου θα κανω αγροτικο..μια ευγενεστατη κυρια-προσωπαρχης με υποδεχθηκε και κατεθεσα σε αυτην τα απαραιτητα δικαιολογητικα που τηλεφωνικα μου ειχαν υποδειξει..Το τελευταιο χαρτι ηταν απο την εφορια..Ελεγε ''...δεν εχει κανει εναρξη επιτηδευματος ως ιατρος ενω διατηρει μια ταβερνα στην οδο...''.Με το που το κοιτα μου λεει οτι δεν γινεται δεκτος ο διορισμος μου διοτι καταλυω το ασυμβιβαστο του δημοσιουπαλληλικου κωδικα.. :unsure::unsure::unsure:

Προσπαθω να πιω μια γουλια νερο,συνερχομαι και τη ρωτω:Δλδ ολοι οι γιατροι του ΕΣΥ και οι αγροτικοι δεν εχουν ιδιωτικες επιχειρησεις,μετοχες,ξενοδοχεια κλπ κλπ..Απαντα:Μπορει να εχουν αλλα δεν το γραφει η δηλωση απο την εφορια που σε εμενα προσκομιζουν...

Για να γινω σαφεστερη ουτε ειδικοτητα μου ειπε οτι μπορω να κανω αυριο μεθαυριο...''πρεπει να κανεις διακοπη στην εφορια για να ξεκινησεις''μου τονησε..

Παρελλειψα να σας πω οτι τις προαλλες ειχα παει στον ΤΣΑΥ για βεβαιωση εγγραφης προκειμενου να διαγραφω απο το ΤΕΒΕ το οποιο ως ιδιοκτητρια της επιχειρησης υποχρεωτικα εχω...και εννοειται πως ΚΑΝΕΙΣ δε μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα που εχω ιδιωτικη επιχειρηση..

Και εγω ερωτω...Τι να κανω????Ας υποθεσουμε οτι ισχυει αυτο το ασυμβιβαστο..Γιατι αγαπητο μου υπουργειο στα δικαιολογητικα τα γενικα για το αγροτικο δεν γραφεις οτι απαγορευεται ο αιτων να εχει καποια ιδιωτικη επιχειρηση..ακομα και ενα φωτοτυπαδικο ή μια ταβερνα...??? emeleos

Σοκαρισμενη απο την εξελιξη μαζεψα των ομματιων μου και γυρισα Αθηνα..Πριν αναζητησω την αληθεια στα αδυτα του υπουργειου,ζητω τη γνωμη του πολυπειρου κ.Τασου στο θεμα μου καθως και την παντα πολυτιμη συμβουλη του..

Υ.Γ:Ισως ολα αυτα να ειναι και θεια δικη γιατι το αγροτικο απο σποντα εκατσε και απλα μπηκα στον πειρασμο να δω πως ειναι..Ευχαριστω Τασο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δλδ ολοι οι γιατροι του ΕΣΥ και οι αγροτικοι δεν εχουν ιδιωτικες επιχειρησεις,μετοχες,ξενοδοχεια κλπ κλπ..

Όχι μόνο οι γιατροί, αλλά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι. Δεν επιτρέπεται.

ΥΓ: Δε λέγομαι Τάσος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα..Την παρασκευη που μας περασε παρουσιαστηκα στο νοσοκομειο οπου υπαγεται το Π.Ι οπου θα κανω αγροτικο..μια ευγενεστατη κυρια-προσωπαρχης με υποδεχθηκε και κατεθεσα σε αυτην τα απαραιτητα δικαιολογητικα που τηλεφωνικα μου ειχαν υποδειξει..Το τελευταιο χαρτι ηταν απο την εφορια..Ελεγε ''...δεν εχει κανει εναρξη επιτηδευματος ως ιατρος ενω διατηρει μια ταβερνα στην οδο...''.Με το που το κοιτα μου λεει οτι δεν γινεται δεκτος ο διορισμος μου διοτι καταλυω το ασυμβιβαστο του δημοσιουπαλληλικου κωδικα.. :unsure::unsure::unsure:

Προσπαθω να πιω μια γουλια νερο,συνερχομαι και τη ρωτω:Δλδ ολοι οι γιατροι του ΕΣΥ και οι αγροτικοι δεν εχουν ιδιωτικες επιχειρησεις,μετοχες,ξενοδοχεια κλπ κλπ..Απαντα:Μπορει να εχουν αλλα δεν το γραφει η δηλωση απο την εφορια που σε εμενα προσκομιζουν...

Για να γινω σαφεστερη ουτε ειδικοτητα μου ειπε οτι μπορω να κανω αυριο μεθαυριο...''πρεπει να κανεις διακοπη στην εφορια για να ξεκινησεις''μου τονησε..

Παρελλειψα να σας πω οτι τις προαλλες ειχα παει στον ΤΣΑΥ για βεβαιωση εγγραφης προκειμενου να διαγραφω απο το ΤΕΒΕ το οποιο ως ιδιοκτητρια της επιχειρησης υποχρεωτικα εχω...και εννοειται πως ΚΑΝΕΙΣ δε μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα που εχω ιδιωτικη επιχειρηση..

Και εγω ερωτω...Τι να κανω????Ας υποθεσουμε οτι ισχυει αυτο το ασυμβιβαστο..Γιατι αγαπητο μου υπουργειο στα δικαιολογητικα τα γενικα για το αγροτικο δεν γραφεις οτι απαγορευεται ο αιτων να εχει καποια ιδιωτικη επιχειρηση..ακομα και ενα φωτοτυπαδικο ή μια ταβερνα...??? emeleos

Σοκαρισμενη απο την εξελιξη μαζεψα των ομματιων μου και γυρισα Αθηνα..Πριν αναζητησω την αληθεια στα αδυτα του υπουργειου,ζητω τη γνωμη του πολυπειρου κ.Τασου στο θεμα μου καθως και την παντα πολυτιμη συμβουλη του..

Υ.Γ:Ισως ολα αυτα να ειναι και θεια δικη γιατι το αγροτικο απο σποντα εκατσε και απλα μπηκα στον πειρασμο να δω πως ειναι..Ευχαριστω Τασο...

Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς στον ιατρικό σύλλογο που είσαι γραμμένη. Θα σου πει η νομική υπηρεσία τι πρέπει να κάνεις.

Εκείνο που απαγορεύεται είναι να ασκείς την ιατρική και συγχρόνως να είσαι διαχειρίστρια της επιχείρησης. Αυτό όμως λύνεται (με συμφωνητικό ανάθεσης της διαχείρισης σε άλλον, μετά στην Εφορία για νέο δικαιολογητικό κλπ. χρονοβόρες γραφειοκρατικές διαδικασίες).

Για να μην παιδευτείς λοιπόν, ρώτα πρώτα τον ιατρικό σύλλογο. Αποκλείεται να μην υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις και εξάλλου, ο διορισμός σε αγροτικό ή ειδικότητα δεν σημαίνει μόνιμη δημοσιοϋπαλληλική σχέση. Αν τα βρεις σκούρα, συμβουλεύεσαι και δικηγόρο.

Δες και τα παρακάτω:

(1) Στο http://www.mednet.gr/law/contents.htm δες το "Ι. Άσκηση του Ιατρικού Επαγγέλματος, γενικά"

(2) Στο http://www.isathens.gr/grindex.html δες στο Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογίας

(3) Στο http://www.enosigi.g...09-58&Itemid=64 δες για τον Κώδικα Δημοσίων Υπαλλήλων ή κετέβασέ τον απ' ευθείας από εδώ: http://www.enosigi.g...ikas_dhm_yp.pdf

(4) Παλιότερη συζήτηση στο GM: http://www.greekmeds...?showtopic=8427

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aterpos ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες..

;)

Ως υστερόγραφο που ξέχασα να το προσθέσω στο προηγούμενο post:

1. Πες μας και μας πού είναι να την τιμήσουμε.

2. Δεν ξέρω βέβαια τις επιδόσεις, αλλά μη διανοηθείς ποτέ να μεταβιβάσεις την ταβέρνα για μια θέση στο δημόσιο (ή ακόμα και για τη "γκλαμουριά" ενός άδειου ιδιωτικού ιατρείου).

Τουλάχιστον, αν το κάνεις, να το σκεφτείς πολύ καλά (διότι εδώ που φτάσαμε, εύχομαι να μην έρθει η εποχή που οι απόφοιτοι θα ψάχνουν να ανοίξουν ταβέρνα για να ζήσουν).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία φίλη μου είχε ξενοδοχείο στο όνομά της, και έκανε κανονικά αγροτικο και ειδικότητα.

Καλύτερα θα ήταν να βάλεις δικηγόρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία φίλη μου είχε ξενοδοχείο στο όνομά της, και έκανε κανονικά αγροτικο και ειδικότητα.

Καλύτερα θα ήταν να βάλεις δικηγόρο.

Και το δημόσιο θα βάλει έναν τύπο που λέγεται "εισαγγελέας". Πλάκα κάνουμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.