Jump to content

[επαγγελματικά δικαιώματα] ελευθερος επαγγελματιας και αγροτικο: υπάρχει ασυμβίβαστο;


Dr.Fuck

Recommended Posts

Χμμμ σκέφτηκες να αποτανθείς στον Έκτορα Μποτρίνι;;; Μπορεί να σε βάλει σε επεισόδιο του 'Έφιάλτης στην Κουζίνα'

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμ σκέφτηκες να αποτανθείς στον Έκτορα Μποτρίνι;;; Μπορεί να σε βάλει σε επεισόδιο του 'Έφιάλτης στην Κουζίνα'

Ζω ηδη εναν εφιαλτη αγαπητε..τι να τον κανω τον Εκτορα? Κοιτα για διαφημιστικους σκοπους καλος ειναι αλλα κανεις δεν κανεις καλα τη δουλεια σε ξεκατινιαζει...

Να ειστε καλα ρε παιδια..με κανατε να ευθυμησω με τα ποστ σας!

Παντως μια εναλλακτικη προταθεισα απο την υπευθυνη ειναι να ''πεισω'' τον εφοριακο να μην συμπεριλαβει αυτο το τοσο πολυτιμο περιουσιακο στοιχειο στην υπευθυνη δηλωση..με το αζημιωτο απ'οτι αντιλαμβανεστε..Α ρε δημοσιο!!Μα ποσο πολυ εκτιμα η μια υπηρεσια το ρολο της αλλης και ποσο τον σεβεται και τον προωθει!!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μολις γυρισα απο την εφορια...ζητησα το ιδιο χαρτι αλλα ηταν ενας νεος απειρος εφοριακος ο οποιος δεν τροποποιησε το κειμενο που εγραψα..''οτι δεν εχω κανει εναρξη επιτηδευματος ως ιατρος(τιποτα αλλο)''.Περνω τηλ την υπευθυνη του νοσοκομειου και μου ειπε οτι θα πρεπει να αναλαβω τις ευθυνες μου.Οτι το ελεγκτικο συμβουλιο μπορει να διαπιστωσει την παραβαση του νομου και οτι μπορει να εργασθω και να μην αμειφθω ή ακομα χειροτερα και να διωχθω ποινικα για δηλωση ψευδων στοιχειων....

Τι στο ΔΙΑΟΛΟ να κανω ρε παιδια??? emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μολις γυρισα απο την εφορια...ζητησα το ιδιο χαρτι αλλα ηταν ενας νεος απειρος εφοριακος ο οποιος δεν τροποποιησε το κειμενο που εγραψα..''οτι δεν εχω κανει εναρξη επιτηδευματος ως ιατρος(τιποτα αλλο)''.Περνω τηλ την υπευθυνη του νοσοκομειου και μου ειπε οτι θα πρεπει να αναλαβω τις ευθυνες μου.Οτι το ελεγκτικο συμβουλιο μπορει να διαπιστωσει την παραβαση του νομου και οτι μπορει να εργασθω και να μην αμειφθω ή ακομα χειροτερα και να διωχθω ποινικα για δηλωση ψευδων στοιχειων....

Τι στο ΔΙΑΟΛΟ να κανω ρε παιδια??? emconfused

1. Ζήτησες βοήθεια από τη νομική υπηρεσία του ΙΣΑ; (τί ρόλο παίζουν αν δεν μπορούν να βοηθήσουν; )

2. Μια κίνηση που θα έκανα (εκτός των άλλων) είναι μια επίσημη(=με αρ. πρωτοκόλλου) αναφορά-αίτηση προς το νοσοκομείο (προς Δ.Σ. με κοινοποίηση στη νομική υπηρεσία και στην υπάλληλο), όπου θα εξέθετα εν συντομία την κατάσταση και τα γεγονότα και θα ζητούσα να μου υποδείξουν επακριβώς τί πρέπει να κάνω (όλες τις ενέργειες και τα βήματα) και να αιτιολογήσουν επακριβώς από ποιά σημεία προκύπτει ασυμβίβαστο διορισμού.

Τους υποχρεώνεις έτσι να απαντήσουν σαφώς και αιτιολογημένα (βάσει των διατάξεων είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν εγγράφως) και θα είναι πολύ προσεκτικοί διότι αν κάνουν λάθος ξέρουν ότι μπορείς να στραφείς εναντίον τους. Είμαι βέβαιος ότι με την ευθυνοφοβία που διακρίνει τους περισσότερους δημόσιους υπάλληλους δεν θα ξέρουν τί να κάνουν.

Έχω την εντύπωση δε, ότι στην περίπτωσή σου υπάρχει κενό νόμου διότι η δημοσιοϋπαλληλική σχέση είναι ορισμένου χρόνου και για ειδικό σκοπό. Για παράδειγμα, πώς γίνεται κάποιος ειδικευόμενος, που έχει μετοχές ανώνυμης εταιρείας, να μπορεί να μετέχει σε ΔΣ ως μη εκτελεστικό μέλος (από πουθενά δεν προκύπτει ότι απαγορεύεται) ενώ άλλος που έχει μια οικογενειακή/προσωπική επιχείρηση να πρέπει να τη μεταβιβάσει για να μπορεί να κάνει την ειδικότητα; Υπάρχει νομικό θέμα που χρειάζεται διευκρινίσεις. Δυστυχώς, χρειάζεται και τρέξιμο (κάποτε πρέπει να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε τα μέσα που μας παρέχουν οι νόμοι).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μολις γυρισα απο την εφορια...ζητησα το ιδιο χαρτι αλλα ηταν ενας νεος απειρος εφοριακος ο οποιος δεν τροποποιησε το κειμενο που εγραψα..''οτι δεν εχω κανει εναρξη επιτηδευματος ως ιατρος(τιποτα αλλο)''.Περνω τηλ την υπευθυνη του νοσοκομειου και μου ειπε οτι θα πρεπει να αναλαβω τις ευθυνες μου.Οτι το ελεγκτικο συμβουλιο μπορει να διαπιστωσει την παραβαση του νομου και οτι μπορει να εργασθω και να μην αμειφθω ή ακομα χειροτερα και να διωχθω ποινικα για δηλωση ψευδων στοιχειων....

Τι στο ΔΙΑΟΛΟ να κανω ρε παιδια??? emconfused

Να πας σε δικηγόρο.

Απο το φόρουμ δε θα βρεις άκρη!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία φίλη μου είχε ξενοδοχείο στο όνομά της, και έκανε κανονικά αγροτικο και ειδικότητα.

Καλύτερα θα ήταν να βάλεις δικηγόρο.

Και το δημόσιο θα βάλει έναν τύπο που λέγεται "εισαγγελέας". Πλάκα κάνουμε;

Αν ήταν να βάλει το δημόσιο εισαγγελέα θα τον είχε βάλει εδώ και χρόνια.

Έχω την εντύπωση δε, ότι στην περίπτωσή σου υπάρχει κενό νόμου διότι η δημοσιοϋπαλληλική σχέση είναι ορισμένου χρόνου και για ειδικό σκοπό.

Συμφωνώ και γι'αυτό πρέπει να βάλει δικηγόρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το δημόσιο θα βάλει έναν τύπο που λέγεται "εισαγγελέας". Πλάκα κάνουμε;

Αν ήταν να βάλει το δημόσιο εισαγγελέα θα τον είχε βάλει εδώ και χρόνια.

Εδώ δεν βάζει σε άλλα και άλλα ....

Έχωτην εντύπωση δε, ότι στην περίπτωσή σου υπάρχει κενό νόμου διότι ηδημοσιοϋπαλληλική σχέση είναι ορισμένου χρόνου και για ειδικό σκοπό.

Συμφωνώ και γι'αυτό πρέπει να βάλει δικηγόρο.

Συμφωνώ και γω και επιμένω ότι και ο Ιατρικός Σύλλογος πρέπει να βοηθήσει - τί τους έχουμε; (τα είπα εξάλλου http://www.greekmeds...ndpost&p=354795).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, είχα και εγώ επιχείρηση στο όνομα μου και έκανα διακοπή επαγγέλματος στην εφορία για να καταθέσω τα χαρτιά μου για αγροτικό. Άλλωστε, την στιγμή της κατάθεσης των δικαιολογητικών στο υπουργείο, συμπληρώνεις υπεύθυνη δήλωση πως δεν έχεις άλη απασχόληση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηρα τηλ τη νομικη υπηρεσια του ΙΣΑ και μιλησα με την υπευθυνη.Μου ειπε πως κακως στην υπευθυνη δηλωση την αρχικη επετρεψα στον εφοριακο να το αναφερει..(Λες και εγω το ηξερα..ή αν το ηξερα μπορουσα να του το απαγορευσω..)Ο,τι το ασυμβιβαστο οντως ισχυει αλλα αν δεν προσεκομιζα αυτη την αρχικη δηλωση δε θα το ανακαλυπταν..(ημαρτον..παρανομη θελω δε θελω)..

Η προσωπαρχης του νοσοκομειου μου ειπε οτι προσφατα μια αλλη κοπελα με φωτοτυπαδικο εκανε διακοπη για να υπηρετησει..Φρικη...

Να το θεσω και απο μια αλλη οπτικη?Ας υποθεσουμε οτι δεν το συνεχιζω το θεμα..Περναει λιγος καιρος,εχω κανει τη μεταβιβασουλα(χωρις να πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου στην εφορια..) και ξανακαταθετω αιτηση για αγροτικο..Τα μορια μου θα μετρανε?Η θα ειναι σαν να μην παρουσιαστηκα και το υπουργειο θα με διορισει αλλου καθ'οπως κρινει...??? emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, είχα και εγώ επιχείρηση στο όνομα μου και έκανα διακοπή επαγγέλματος στην εφορία για να καταθέσω τα χαρτιά μου για αγροτικό. Άλλωστε, την στιγμή της κατάθεσης των δικαιολογητικών στο υπουργείο, συμπληρώνεις υπεύθυνη δήλωση πως δεν έχεις άλη απασχόληση.

Εγω δε θυμαμαι να συμπληρωσα τετοια δηλωση..ή αν συμπληρωσα σιγουρα θα ειχε σχεση με το αν διατηρω ιδιωτικο ιατρειο ή εργαζομαι σε νοσοκομειο..Δεν θυμαμαι να αναφερεται σε πασης φυσεως απασχοληση...Δλδ εσυ εκλεισες την επιχειρηση σου?Ποσο σου πηρε απο αποψη χρονου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο να αποσχολείσαι στην επιχείρηση εσυ ο ίδιος και άλλο να είναι απλα στο όνομά σου και να δουλεύουν άλλοι για εσένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο να αποσχολείσαι στην επιχείρηση εσυ ο ίδιος και άλλο να είναι απλα στο όνομά σου και να δουλεύουν άλλοι για εσένα.

Στο όνομα μου την είχα, αλλά δε δούλευα εγώ. Έπρεπε να διακόψω όμως ή να τη μεταβιβάσω σε άλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπάθησα παραπάνω να εξηγήσω μερικές πτυχές του θέματος αλλά νομίζω ότι δεν έγινα κατανοητός και θα επαναλάβω.

Το ζήτημα είναι λίγο περίπλοκο και αν θέλετε να καταλάβετε μερικά πράγματα διαβάστε τα παρακάτω:

Οι νομοθετικές διατάξεις φαίνονται να είναι σαφείς. Στην πραγματικότητα όμως δεν είναι.

Ο νομοθέτης ήθελε να διασφαλίσει το ότι ο γιατρός (αγροτικός ή ειδικευόμενος) που θα πάρει κάποια "προσωρινή" θέση στο δημόσιο τομέα θα προσφέρει τις πλήρεις και αποκλειστικές υπηρεσίες του όπως όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Προέβλεψε λοιπόν ορισμένα ασυμβίβαστα για την διασφάλιση των συμφερόντων του (ορθώς από μια άποψη).

Εκείνο που παρέλειψε να προβλέψει η νομοθεσία είναι οι επιπτώσεις του ασυμβίβαστου σε κάποιες περιπτώσεις στις οποίες δημιουργείται αδιέξοδο ενώ σε κάποιες άλλες δεν διέγνωσε ασυμβίβαστο.

Για παράδειγμα, έστω ότι κάποιος έχει ένα "φωτοτυπάδικο" από το οποίο έχει ένα κάποιο εισόδημα (το οποίο ενδέχεται και να τον σπούδασε). Δηλαδή, έχει την άδεια στο όνομά του που σημαίνει ότι ασκεί αυτό το επάγγελμα. Επίσης, πρόκειται για μια "ατομική/προσωπική" επιχείρηση η οποία δεν έχει κεφαλαιουχικό χαρακτήρα αλλά ούτε και πολύπλοκα φορολογικά βιβλία. Η νομοθεσία λέει ότι αυτό το άτομο πρέπει να παραιτηθεί από την άδεια (για να ασκήσει το επάγγελμα του γιατρού). Όμως, αυτό σημαίνει την απώλεια του κάποιου εισοδήματος, που σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι πολύ ζωτικό για την επιβίωση κάποιας οικογένειας. Ειδικά δε, αν υπάρχει αδυναμία προσωρινής μεταβίβασης ή ενοικίασης της ατομικής επιχείρησης (που δεν είναι και εύκολα πράγματα), το πρόβλημα είναι μεγάλο.

Στον αντίποδα όμως, εάν κάποιος είναι μέτοχος και μέλος στο ΔΣ σε μια κεφαλαιουχική εταιρεία (ΑΕ ή πολυμετοχική ΕΠΕ), το πρόβλημα σχεδόν δεν υφίσταται. Μπορεί να εξακολουθήσει να είναι μέτοχος ενώ το αν θα εξακολουθήσει να είναι μέλος του ΔΣ χωρίς εκτελεστικά καθήκοντα παίζεται αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία (εξάλλου, αυτά είναι πράγματα που λύνονται πολύ εύκολα σε μη εισηγμένες στο χρηματιστήριο εταιρείες). Δηλαδή, κάποιος που είναι μέτοχος π.χ. μιας ιδιωτικής κλινικής, ενός εργοστασίου ή άλλης κεφαλαιουχικής επιχείρησης (προφανώς μέσω του πατέρα του), δεν υπάγεται σε ασυμβίβαστο (αφού δεν θεωρείται ότι ασκεί το επάγγελμα της επιχείρησης) και επομένως δεν υποχρεούται να μεταβιβάσει το περιουσιακό του στοιχείο και συνεπώς, ούτε να χάσει το εισόδημά του.

Είναι προφανές λοιπόν, ότι η εν λόγω νομοθεσία είναι ατελής και εν μέρει άδικη εις βάρος του πλέον αδύνατου.

Η αδικία αυτή, θα μπορούσε να διορθωθεί (εν μέρει) αν κάποιος είχε προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας (αλλά ποιός "αδύνατος" μπορεί να αντεπεξέλθει σε τέτοιο κόπο και έξοδα - και γιατί να το κάνει άλλωστε αφού υπάρχουν οι "υπόγειες" διαδρομές και οι Ελληνικές πατέντες ;).

Συμπέρασμα (δικό μου): Είναι έτσι δομημένη η νομοθεσία μας, που και να θες να είσαι τίμιος δεν γίνεται (γιατί είτε θα το πληρώσεις ακριβά είτε δεν θα επιβιώσεις).

Πιθανότητες αλλαγής; Μια στο εκατομμύριο (και πολύ είναι διότι ποιός θα κάνει τη "βρωμοδουλειά" του ξεκαθαρίσματος; Ο Θεοδωρίδης; - άσε που έφυγε-).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αντιλέγω στην ανωτέρω ανάλυση, αλλά ας είμαστε πρακτκοί σε αυτά τα θέματα: δεν επιτρέπεται να ασκείς κάποιο άλλο επάγγελμα ή να έχεις κάποια ταβέρνα/επιχείρηση/εταιρία/πολυεθνική κλπ στο όνομα σου και να απασχολείσαι στο δημόσιο. Τώρα, το κατά πόσο αυτό είναι άδικο ή δίκαιο ας μην το ψάχνουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ATERPOS εισαι απλα φοβερος!Μπραβο σου!Αν ειχα τα χρηματα μπορει και να πηγαινα τα πραγματα μακρια αλλα τωρα..βρασε ριγανη..Και μια ερωτηση ετσι για την ιστορια..Μηδενιζονται τα μορια μου?

Ή μαλλον αφηστε...αυτο ας μου το απαντησει το υπουργειο...Ευχαριστω πολυ παιδια!!

Υ.Γ:Για οσους αναρωτιουνται που μπορει να οδηγησει τιμιους κατα τ'αλλα ανθρωπους η κοινωνικη αδικια προτεινω το "Breaking Bad"..Πολυ καλη σειρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αντιλέγω στην ανωτέρω ανάλυση, αλλά ας είμαστε πρακτκοί σε αυτά τα θέματα: δεν επιτρέπεται να ασκείς κάποιο άλλο επάγγελμα ή να έχεις κάποια ταβέρνα/επιχείρηση/εταιρία/πολυεθνική κλπ στο όνομα σου και να απασχολείσαι στο δημόσιο. Τώρα, το κατά πόσο αυτό είναι άδικο ή δίκαιο ας μην το ψάχνουμε.

1. Ξεκινώντας από την τελευταία πρότασή σου (Τώρα, το κατά πόσο αυτό είναι άδικο ή δίκαιο ας μην το ψάχνουμε.), έχω αντίθετη άποψη (και πάντως, δεν αποδέχομαι εύκολα τα πράγματα χωρίς να τα ψάχνω).

Η νομοθεσία έχει σκοπό να έχουμε ένα δίκαιο πλαίσιο μέσα στο οποίο να μπορούμε να κινηθούμε για να επιβιώσουμε ειρηνικά. Όταν η νομοθεσία δημιουργεί προβλήματα και αδικίες, καθήκον του νομοθέτη είναι να τα λύσει και να άρει τις αδικίες.

Εάν δεν το ψάξουμε λοιπόν (το σε ποιες περιπτώσεις η νομοθεσία παράγει αδικία και τι είδους), δεχόμαστε μοιρολατρικά το πλαίσιο που ισχύει και δεν έχουμε καμία προοπτική βελτίωσής του. Υπό αυτό το πρίσμα, δεν υπάρχει εξέλιξη. Και για να δώσω ένα παράδειγμα, η επιστήμη εξελίσσεται συνεχώς εξ αιτίας της συνεχούς αναθεώρησης των δεδομένων. Δεν θα υπήρχε πρόοδος π.χ. στη θεραπεία του έλκους, αν εξ ορισμού δεχόμασταν τις θεωρίες του ’60 και αποκλείαμε την περίπτωση ύπαρξης/επιβίωσης βακτηριδίων στο στομάχι.

Συνεπώς, οι πολίτες, οφείλουμε να παρακολουθούμε αδιαλείπτως την καλή λειτουργία των νόμων και των διατάξεων (όπου αυτές μας αφορούν) και να αναφερόμαστε στις αρχές και στους νομοθέτες όταν υπάρχουν δυσλειτουργίες (εξάλλου, σύμφωνα με το Σύνταγμα, οι νόμοι γίνονται για το συμφέρων των πολιτών και όχι αορίστως).

2. Επανερχόμενος στο ζήτημα, η πρότασή σου «δεν επιτρέπεται να ασκείς κάποιο άλλο επάγγελμα ή να έχεις κάποια ταβέρνα/επιχείρηση/εταιρία/πολυεθνική κλπ στο όνομα σου και να απασχολείσαι στο δημόσιο.» είναι εν μέρει ανακριβής ή αν θες, γενικεύει σε τέτοιο βαθμό που δημιουργεί εσφαλμένες εντυπώσεις που δεν ανταποκρίνονται σε όλη την αλήθεια.

Διάβασε τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα στο σύνδεσμο που έβαλα παραπάνω καθώς και τα παρακάτω επιχειρήματα (που προέρχονται από αυτά που αντιλαμβάνομαι διαβάζοντας τους νόμους, χωρίς να δηλώνω ειδικός):

α)
ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας αφήνει ανοιχτό παράθυρο για άσκηση ιδιωτικής εργασίας με αμοιβή με την προϋπόθεση ο υπάλληλος να πάρει σχετική άδεια (
άρθρο 31
). Η μόνη δραστηριότητα που απαγορεύεται ρητά είναι η ιδιότητα του εμπόρου (και κάποιες άλλες που είναι καταχωνιασμένες σε άλλους νόμους – τρέχα γύρευε).

Συνεπώς, το «
δεν επιτρέπεται να ασκείς κάποιο άλλο επάγγελμα ... και να απασχολείσαι στο δημόσιο
» είναι σχετικό και πάντως δεν ανταποκρίνεται σε όλη την αλήθεια (αφού ο δ. υπάλληλος μπορεί να ζητήσει και να πάρει άδεια για κάποιες ιδιωτικές επαγγελματικές δραστηριότητες – π.χ. μπορεί το πρωί να είναι σε κάποια γραμματεία του δημοσίου και το απόγευμα να κατασκευάζει software).

β)
ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας (
άρθρο 32
, περί συμμετοχής σε εταιρείες) απαγορεύει ρητά τη συμμετοχή σε εμπορικές εταιρείες προσωπικού χαρακτήρα (ατομική, ομόρρυθμη, ετερόρρυθμη, ΕΠΕ) ή κοινοπραξίας αλλά αφήνει ανοιχτό παράθυρο για συμμετοχή σε ανώνυμη εμπορική εταιρεία (με την προϋπόθεση ο δ. υπάλληλος να μην έχει εκτελεστικά καθήκοντα= διευθύνων σύμβουλος ή άλλο εκτελεστικό μέλος ΔΣ).

Άρα, η συμμετοχή του δ. υπαλλήλου σε άλλου είδους εταιρείες είναι ανοιχτή (εκτός από κάποιες περιπτώσεις που προσδιορίζονται σε άλλους νόμους όπως λέει η παράγραφος 4 – ποιες είναι αυτές = ? – Σημείωση: προφανώς, η παράγραφος 4 μπήκε για να εξασφαλιστεί αυτός που έγραψε το νόμο μην τυχόν και υπάρχουν άλλες διατάξεις στο χάος της νομοθεσίας, διότι κανονικά θα έπρεπε να τις προσδιορίσει).

Επομένως, το «
δεν επιτρέπεται … να έχεις κάποια ταβέρνα/επιχείρηση/εταιρία/πολυεθνική κλπ στο όνομα σου και να απασχολείσαι στο δημόσιο.
» είναι σχετικό και πάντως δεν ανταποκρίνεται σε όλη την αλήθεια (αφού ο δ. υπάλληλος μπορεί να συμμετέχει σε ανώνυμες εταιρείες ή σε εταιρείες που δεν είναι εμπορικές). Όσον αφορά στην ταβέρνα, δεν νομίζω ότι προκύπτει από τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα ότι απαγορεύεται να έχει κάποιος δ. υπάλληλος απλή συμμετοχή (να μην έχει δηλαδή την άδεια στο όνομά του). Αν έχει την άδεια στο όνομά του, υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 31 (σύμφωνα με το οποίο μπορεί να ζητήσει να πάρει άδεια).

3. Επί της ουσίας, δεν είναι ο παραπάνω δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας που απαγορεύει την ταβέρνα ή κάποια άλλη ατομική επαγγελματική δραστηριότητα (αφού υπάρχει νόμιμος τρόπος παράκαμψης της απαγόρευσης). Επίσης, δεν είναι ούτε ο νόμος 3418/2005, με τον Κώδικα Ιατρικής Δεοντολογίας (Άρθρο 6, Κωλύματα-Ασυμβίβαστα) που απαγορεύει ρητά τέτοιες δραστηριότητες.

Είναι ο νόμος 1397 του 1983 περί Εθνικού Συστήματος Υγείας (άρθρο 38 παρ 4.) που ορίζει ότι «οι ειδικευόμενοι απαγορεύεται να ασκούν ελεύθερο επάγγελμα εκτός από αυτά που έχουν σχέση με συγγραφική ή καλλιτεχνική δημιουργία. Επίσης, απαγορεύεται να κατέχουν οποιαδήποτε δημόσια ή ιδιωτική θέση».

Όμως, ο νόμος αυτός (1397/83) αναφέρεται στους ειδικευόμενους ενώ για τους αγροτικούς δεν έχω βρει αντίστοιχη διάταξη (δεν ξέρω αν υπάρχει – θέλει ψάξιμο).

Συνεπώς, σύμφωνα με τα παραπάνω στοιχεία, γνώμη μου είναι ότι ο διορισμός της veranno05 (και οποιουδήποτε άλλου με αντίστοιχα προβλήματα) στο αγροτικό είναι μαχητός (αφού, όπως προβλέπεται, μπορεί να ζητήσει ειδική άδεια – θα χρειαστεί βέβαια να ρυθμίσει και τα της διαχείρισης της ταβέρνας).

Εν κατακλείδι, η αδικία είναι προφανής για τους ειδικευόμενους (αφού μόνο σε αυτούς απαγορεύεται ρητά η άσκηση άλλης βιοποριστικής δραστηριότητας edit: πλην της συγγραφικής ή καλλιτεχνικής δραστηριότητας). Όπως και να ‘χει, θεωρώ ότι όλο το νομοθετικό πλαίσιο για την ειδίκευση και το αγροτικό πρέπει να αναθεωρηθεί εκ βάθρων.

ΥΓ

1- Θέλω να πιστεύω πως τα παραπάνω που έγραψα προσεγγίζουν την πραγματικότητα και πως θα αποβούν χρήσιμα σε κάποιους.

2- Ενδεχομένως να παραθέσω σε επόμενο post αποσπάσματα από τις παραπάνω διατάξεις (για να διευκολυνθεί η κατανόηση των όσων κατέθεσα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

NOMOΣ ΥΠ’ΑΡΙΘ. 3418 (ΦΕΚ Α' 287/ 28-11-2005)

Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογίας.

Άρθρο 6

Κωλύματα − ασυμβίβαστα

1. Ο ιατρός μπορεί να ασκεί άλλο επάγγελμα ή επαγγελματική δραστηριότητα εφόσον δεν παρεμποδίζεται η ευσυνείδητη άσκηση της ιατρικής και δεν θίγεται η αξιοπρέπειά του ως ιατρού.

2. Με την άσκηση της ιατρικής εξομοιώνεται και η κατοχή οποιασδήποτε έμμισθης ή τιμητικής θέσης, για την οποί α απαιτείται ως τυπικό προσόν το πτυχίο της Ιατρικής Σχολής.

3. Δεν επιτρέπεται σε ιατρούς οι οποίοι έχουν δίπλωμα φαρμακοποιού ή οδοντιάτρου ή άλλου υγειονομικού επαγγέλματος να διατηρούν φαρμακεία, οδοντιατρεία ή άλλα παρεμφερή καταστήματα σε λειτουργία, εκτός εάν παύσουν την άσκηση της ιατρικής και τη χρησιμοποίηση του τίτλου του ιατρού.

4. Απαγορεύεται στον ιατρό να εξυπηρετεί, να εξαρτάται ή να συμμετέχει σε επιχειρήσεις που παρασκευάζουν ή εμπορεύονται φάρμακα ή υγειονομικό υλικό ή να διαφημίζει και να προβάλλει αυτά, με οποιονδήποτε τρόπο. Οι περιορισμοί αυτοί δεν αποκλείουν τη δυνατότητα σύναψης διαφανών και συγκεκριμένων σχέσεων εργασίας με επιχειρήσεις που παρασκευάζουν φάρμακα ή υγειονομικό υλικό στους ιατρούς που εκ του νόμου έχουν τη δυνατότητα αυτή.

***************************************************************

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3528 (ΦΕΚ Α' 26/ 9-2-2007)

Κύρωση του Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Άρθρο 31

Άσκηση ιδιωτικού έργου με αμοιβή

1. Μετά από άδεια ο υπάλληλος μπορεί να ασκεί ιδιωτικό έργο ή εργασία με αμοιβή, εφόσον συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του.

2. Η άδεια χορηγείται για συγκεκριμένο έργο ή εργασία μετά από σύμφωνη αιτιολογημένη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου και μπορεί να ανακαλείται με τον ίδιο τρόπο. Η άδεια στους υπαλλήλους του Δημοσίου χορηγείται από τον οικείο υπουργό και στους υπαλλήλους των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου από το ανώτατο μονομελές όργανο διοίκησης και αν δεν υπάρχει τέτοιο όργανο, από τον πρόεδρο του συλλογικού οργάνου διοίκησης.

3. Δεν επιτρέπεται στον υπάλληλο η κατ’ επάγγελμα άσκηση εμπορίας.

4. Ειδικές απαγορευτικές διατάξεις διατηρούνται σε ισχύ.

*****

Άρθρο 32

Συμμετοχή σε εταιρείες

1. Ο υπάλληλος υποχρεούται να δηλώνει στην υπηρεσία του τη συμμετοχή του σε νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου οποιασδήποτε μορφής, εκτός των σωματείων και των κοινωφελών ιδρυμάτων.

2. Απαγορεύεται ο υπάλληλος να μετέχει σε οποιαδήποτε εμπορική εταιρεία προσωπική, περιορισμένης ευθύνης ή κοινοπραξία ή να είναι διευθύνων ή εντεταλμένος σύμβουλος ανώνυμης εταιρείας ή διαχειριστής οποιασδήποτε εμπορικής εταιρείας. Μετά από άδεια ο υπάλληλος μπορεί να μετέχει στη διοίκηση ανώνυμης εταιρείας ή γεωργικού συνεταιρισμού με την επιφύλαξη του προηγούμενου εδαφίου. Η άδεια χορηγείται με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 31 του παρόντος.

3. Απαγορεύεται η απόκτηση από υπάλληλο, σύζυγο του ή ανήλικα τέκνα τους μετοχών ανωνύμων εταιρειών που υπάγονται στον ειδικό έλεγχο της υπηρεσίας του. Ο υπάλληλος που κατά το διορισμό ο ίδιος ή σύζυγος του ή ανήλικα τέκνα του κατέχουν μετοχές ανωνύμων εταιρειών οι οποίες εμπίπτουν στην απαγόρευση του προηγούμενου εδαφίου ή τις αποκτά κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του, λόγω κληρονομιάς, υποχρεούται να υποβάλει σχετική δήλωση στην υπηρεσία του και εντός ενός έτους είτε να τις μεταβιβάσει είτε να ζητήσει τη μετακίνηση του σε άλλη αρχή της υπηρεσίας του ή τη μετάταξη του σε άλλη δημόσια υπηρεσία ή νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου. Η μετακίνηση ή μετάταξη είναι υποχρεωτική για την υπηρεσία του και διενεργείται σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 66 και 74 του παρόντος. Κατά το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι τη μεταβίβαση των μετοχών ή την ολοκλήρωση της μετάταξης του, ο υπάλληλος εμπίπτει στο κώλυμα συμφέροντος του άρθρου 36 του παρόντος.

4. Διατηρούνται σε ισχύ ειδικές διατάξεις που αναφέρονται σε νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου της παρ. 2 του παρόντος άρθρου και θεσπίζουν πρόσθετους περιορισμούς για τους υπαλλήλους.

5. Επιτρέπεται η συμμετοχή υπαλλήλων με την υπηρεσιακή τους ιδιότητα σε συνεταιρισμούς ή στη διοίκηση ανωνύμων εταιρειών ή εταιρειών περιορισμένης ευθύνης, οι οποίες ελέγχονται από το Δημόσιο, τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, τους Ο.Τ.Α. και τις δημόσιες επιχειρήσεις, όταν τούτο προβλέπεται από ειδικές διατάξεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αγροτικοί θεωρούνται ειδικευόμενοι. Για αυτό άλλωστε αναγνωρίζονται 3 ή 6 μήνες ειδικότητας ανάλογα με το αν έχει κάνει κάποιος μόνο τρίμηνο ή εξάμηνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αγροτικοί θεωρούνται ειδικευόμενοι. Για αυτό άλλωστε αναγνωρίζονται 3 ή 6 μήνες ειδικότητας ανάλογα με το αν έχει κάνει κάποιος μόνο τρίμηνο ή εξάμηνο.

Σύμφωνοι. Για να ισχύει όμως νομικά πρέπει να ορίζεται ρητά σε κάποια διάταξη (ότι θεωρούνται) και όχι να προκύπτει συμπερασματικά.

Προσωπικά, τη διάταξη αυτή δεν τη γνωρίζω και θα βοηθούσε να την προσθέσεις για να έχουμε πληρέστερη και σαφέστερη εικόνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ειδικευόμενοι υπογράφουν σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ενώ, αν δεν κάνω λάθος, οι αγροτικοί δημοσίου.

Φαίνεται περίεργο ο νόμος να επιτρέπει την άσκηση άλλου επαγγέλματος σε πρόσωπα που έχουν θέση δημοσίου δικαίου και όχι ιδιωτικού, άσχετα αν ο εργοδότης είναι και πάλι το δημόσιο, μύλος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία πατέντα που έκανε φίλος είναι ότι βάφτισε το μαγαζί του καλλiτεχνική λέσχη και τον εαυτό του καλλiτεχνη και κανένα πρόβλημα καθώς η καλλiτεχνική απασχόλιση δεν απογορεύεται πχ συγγραφη, τραγούδι, ζωγραφική, παρουσίαση καλλiτεχνικού προγράμματος κλπ.

Έτσι γλυτώνεις από τις βαβούρες και το μόνο ουσιαστικά που χρειάζεται είναι να αλλάξεις τα βιβλία του μαγαζιού και να κρεμάσεις και 2-3 πίνακες ζωγραφικής με αναφορά στον καλλiτέχνη.Σαν διευθυντή θα ορίσεις κάποιον δικό σου και ούτε γάτα ούτε ζημιά

Στην δική του περίπτωση έποιασε, λογικά και εσύ δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ο νόμος 1397 του 1983 περί Εθνικού Συστήματος Υγείας (άρθρο 38 παρ 4.) που ορίζει ότι «οι ειδικευόμενοι απαγορεύεται να ασκούν ελεύθερο επάγγελμα εκτός από αυτά που έχουν σχέση με συγγραφική ή καλλιτεχνική δημιουργία. Επίσης, απαγορεύεται να κατέχουν οποιαδήποτε δημόσια ή ιδιωτική θέση».

Όμως, ο νόμος αυτός (1397/83) αναφέρεται στους ειδικευόμενους ενώ για τους αγροτικούς δεν έχω βρει αντίστοιχη διάταξη (δεν ξέρω αν υπάρχει – θέλει ψάξιμο).

Υπάρχουν πολλά παραθυράκια και για να εργαστείς κάπου έξτρα κατα τη διάρκεια της ειδικότητας!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο μια πρόταση προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Ο αγροτικός δεν είναι ειδικευόμενος, είναι δημόσιος υπάλληλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.