Jump to content

Φροντίδα γάτας


Recommended Posts

Μονο του το ζωντανο μου πως θα το αφησω;;;; Η πιο κοσμογυρισμενη γατα στην Ελλαδα δεν μπορει να παει Αγγλια γιατι οι Αγγλοι χανουν λαδια και φοβουνται μην λυσαξουν (οι ηδη λυσασμενοι).

Πως θα το αφησω το ερμο το ζωντανο μονο του;;; Που μεγαλωσε με καπνιστο σολωμο και χαβιαρι, πως θα ξεπεσει τωρα στα friskies;;;

Της εβαλα μικροτσιπ και την εχω εμβολιασει κατα της λυσσας. Επισης εστειλα αιμα στο Παστερ και μου εστειλαν αντισωματα. Και ομως κατι λειπει. Ξερει κανεις;;; emquestionemcat

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Last Reply
ΓΙατί πρέπει να έρθει το ζώο στην Αγγλία? Ένα δεν αρκεί?

(συγχωρείστε μου εκ των προτέρων το προωθημένο χούμορ emblush )

Μα φυσικα για να μαθει αγγλικα!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emthumbsup Γιατί, δε φτάνει που ξέρει η μία (γάτα...)?

Τι τα ταλαιπωρείτε ρε τα ζώα... Αφήστε τα ήρεμα. Θα την πάρεις τώρα μαζί, να την ξανακλείσεις σε ένα άγνωστο διαμέρισμα, να σου κάνει παρέα τα βράδυα? Βρες άλλη παρέα :lol::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Της εβαλα μικροτσιπ και την εχω εμβολιασει κατα της λυσσας. Επισης εστειλα αιμα στο Παστερ και μου εστειλαν αντισωματα. Και ομως κατι λειπει. Ξερει κανεις;;; emquestion  emcat

The six month rule for entry or re-entry to the UK

Your dog or cat may not enter the UK under pets until six calendar months have passed from the date that your vet took the blood sample which led to a satisfactory test result (see below). Once the vet has issued the pets documentation and that six month period has passed, the pets documentation is valid for your pet to enter the UK.

The procedures

-> Have your pet microchipped

-> Have your pet vaccinated

-> Arrange a blood test

-> Get pets documentation

-> Before your pet enters the UK, it must be treated against ticks and a tapeworm

-> Arrange for your animal to travel with an approved transport company on an authorised route

[από www.defra.gov.uk]

Για ρίξε μια ματιά σε αυτά τα links:

emarrightHow to bring your pet dog or cat into or back into the UK under the Pet Travel Scheme (pets)

emarrightWhat vets need to do - dogs and cats

emcat emcat emcat

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε δηλαδή αν ο κτηνίατρος είναι γνωστός σου βάλτον να σου υπογράψει ότι πήρε το αίμα κανα 6 μηνο πριν. Χαλάρωσε, στην Ελλάδα είμαστε! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά, αν μπορέις να αφήσεις τη γάτα στους γονείς σου, θα ήταν το καλύτερο.

Αλλά εγώ σε καταλαβαίνω, και να ξέρεις ότι κανείς δε θα σε καταλάβει όπως η γάτα σου!

Μια πικραμένη...

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ναι γνωριζω το θεμα με τα πετ B) Μηπως να σου γνωρισω τον αδερφο μου <_< ;Την ιδια τρελα κουβαλαγε κ εκεινος.....μεχρι και αβαταρ την εχει......τεσπα.Κατι τετοιο σκεφτοτανε κ αυτος πριν μερικους μηνες.....αλλαααααα

Ή θα την παρεις σε κανα 6μηνο ή ο κτηνιατρος θα κανει ενα "μικρο" λαθος στην ημερομηνια της εξετασης αιματος!

Αγγλια εχει και γ@μω τις τροφες για τα ζωα.....οπως και πολλα πολλα παιχνιδια!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακαλώ πολύ!!!

Μια χαρά κάνει η Λουκρητία που θέλει να πάρει μαζί της την γάτα της.

Αν έχεις κατοικίδιο είσαι υπεύθυνος για αυτό και πρέπει να κάνεις ότι μπορείς να το έχεις πάντα κοντά σου.

Ο σκύλος μας όποτε πάμε ταξίδι τρέχει να μπει πρώτος στο αυτοκίνητο ή στο κλουβί του για το αεροπλάνο. Έχει ταξιδέψει περισσότερο και από πολλούς ανθρώπους, ο κύριος. :lol:

Έκανε κυριολεκτικά την τύχη του. Ειδικά αν φανταστείτε πως τον βρήκαμε αδέσποτο κουτάβι σε μία παραλία της Ελλάδας έτοιμο να πεθάνει. :(

Όντως οι Εγγλέζοι έχουν παράλογες απαιτήσεις για να ταξιδέψει κανείς στην χώρα τους με το κατοικίδιο του. Το είχαμε ψάξει πριν κανένα χρόνο. Αυτά που λέει ο zkw ισχύουν αλλά μάλλον θα ακολουθούσα την συμβουλή του inliner. Μην τυχόν και σε αποτρέψει κανείς να πάρεις την γάτα μαζί σου. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ αυτά τα κατοικίδια κ ειδικά οι γατούλες είναι αξιολάτρευτες. Δεν είχα ποτέ κάποια γατούλα ώσπου ένα καλοκαίρι στο εξοχικό μου ήρθε μια σιάμέζα κ μου έκλεψε την καρδιά. Ρε τί τούμπες μου έκανε, τί νάζια... Ήταν κ πολύ ωραία. Καταλαβαίνω γιατί θέλει να την πάρει στην αγγλία. Είναι το ίδιο καλή παρεά κ με άνθρωπο. Αλλά δεν μου αρέσει κ απο την άλλη να περιορίζω τα ζωάκια. Οι γατούλες που έχω σουλατσάρουν έξω στον κήπο, τρέχουν σαν τρελές, ανεβαίνουν στα δέντρα... Γενικότερα ζούν μαζί με εμάς αλλά είναι κ ελεύθερες. Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι νομος της ΕΕ,σ'ολα τα κατοικιδια πρεπει να βαζεις μικροτσιπ αν θες να ταξιδεψουνε.Και καλα ετσι τα βρισκουνε.Στην Ιταλια εχει τεθει απο περσι.....στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες δε γνωριζω απο ποτε.Μαλιστα εδω εκτος απο τατουαζ τους βαζουν σε καποιες περιοχες υποχρεωτικα το τσιπ γιατι πολλοι μ@λ@κες ιδιοκτητες πριν παρατησουν τα ζωντανα τους στους 5 δρομους εκαιγαν το σημειο του τατουαζ!Νομιζω μαλιστα οτι αν πιασουν ιδιοκτητη που αμολησε το αμοιρο το ζωο εκτος απο προστιμο μπαινουν κ φυλακη........δε ειμαι πολυ σιγουρη.Παντα για Ιταλια μιλαω φυσικα.Εεεεεετσι καλα τους κανουνε....οχι αγοραζουμε τα καημενα τα ζωντανα για τα Χμας κ μετα τα πεταμε emangry2 emangry2 emangry2

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καταλαβαίνω απόλυτα Λουκρητία μου, έχω έναν τέλειο σιάμ γάτο και δεν μπορώ χωρίς αυτόν και αυτός χωρίς εμένα..να φανταστείς,κανονίζουμε το καθημερινό πρόγραμμα και τις διακοπές μας ως οικογένεια με βάση τον Σωκράτη: ποιος θα μείνει μαζί του, πως θα μεταφερθεί στο χωριό και όλα τα συναφή που οι έχοντες ζωάκια καταλαβαίνουν απόλυτα.Όμως για το θέμα της Αγγλίας σκέψου ποιο θα είναι το καλύτερο για τη γάτα σου.Γιατί δεν πας με το καλό στην Αγγλία αρχικά μόνη σου να δεις πως θα είναι το πρόγραμμά σου στο Νοσοκομείο, πως θα είναι ο χώρος σου και η καθημερινότητα και αν οι συνθήκες είναι ιδανικές,παίρνεις και τη γατούλα.Με την προϋπόθεση βέβαια ότι υπάρχει κάποιος εδώ που θα μπορεί να την φροντίσει το ίδιο καλά με σένα,αυτό το μεταβατικό διάστημα.

Υ.Γ:Ναι,το ομολογώ,το αδύνατο σημείο μου είναι οι γάτες γενικά,και ειδικά ο Σωκράτης,ο άρχοντας του σπιτιού,ο βασιλιάς της καρδιάς μου... emcat:wub: :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστά. Πάνε δες πώς είναι η κατάσταση και μετά το καλοκαίρι ανεβάζεις και το γατί. Οι γάτες είναι αρκετά ανεξάρτητα ζώα afterall.

@WinMX, ισχύουν αυτά που λες. Έτσι λέει ο νόμος. Έχει ρήτρες ακόμα και για την υγειονομική ταφή του [τέως] ζωντανού. :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζηλεύω το μικρό σου το γατί, στα πόδια σου κοιμάται όταν διαβάζεις...

Θες καλο μου γατα;ΟΟΟΟΟΟΚ το καλοκαιρι θα εχεις ενα :) Παμε μια βολτα απο το κτηνιατρο στη γειτονια και θα βρουμε .......

Λουκρητια και ContaStoPtyxio ποσο χρονων ειναι οι γατες σας;Η δικια μας ειναι 2 και απο το Σεπτεμβριο που εχει μεινει μονη μας εχει ριμαξει τα πραγματα emcensored Εχει σπασει τα ΠΑΝΤΑ!Οταν ειναι ο αδερφος ή εγω Ελλαδα κατα ενα περιεργο λογο δε κανει ζημιες.......εμ καλα την λεει ο μπρο "πουτ@νακι" :lol:

Αααααα ContaStoPtyxio το γατουλι ειναι καλυτερα;Καπου ειχα διαβασει οτι ηταν αρρωστο :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζηλεύω το μικρό σου το γατί, στα πόδια σου κοιμάται όταν διαβάζεις...

Aυτό ακριβώς κάνει...ενίοτε κάθεται και πάνω στα βιβλία..ειδικά όταν διαβάζω εφημερίδα ή κάθομαι στον υπολογιστή κάτι τον πιάνει,την εφημερίδα την δαγκώνει και την σκίζει,ενώ πηδάει και κάθεται πάνω στο πληκτρολόγιο!!!

Λουκρητια και ContaStoPtyxio ποσο χρονων ειναι οι γατες σας;Η δικια μας ειναι 2 και απο το Σεπτεμβριο που εχει μεινει μονη μας εχει ριμαξει τα πραγματα  emcensored Εχει σπασει τα ΠΑΝΤΑ!Οταν ειναι ο αδερφος ή εγω Ελλαδα κατα ενα περιεργο λογο δε κανει ζημιες.......εμ καλα την λεει ο μπρο "πουτ@νακι"  :lol:

Προφανώς της λείπει η παρουσία σας και κάνει αταξίες για να τραβήξει την προσοχή των υπολοίπων..η καημενούλα θα αισθάνεται μοναξιά..

Ο περίφημος Σωκράτης είναι 5 ετών,μη στειρωμένος και ολίγον εώς πολύ άγριος.. Έχει δε αποφασίσει ότι αρκεί ως άντρας στην οικογένεια και δεν ανέχεται την επίσκεψη καν ανδρών στο σπίτι σφυρίζοντας προειδοποιητικά..ειδικά αν θελήσει να τον χαϊδέψει άντρας,γίνεται το έλα να δεις..τελευταίο του θύμα ένας ξαδερφός μου που είχε την φαεινή ιδέα να τον πάρει αγκαλιά και τον έκανε φετάκια!

Επίσης έχει κάνει και εμένα φετάκια,μια φορά που χάιδεψα άλλη γάτα και με είδε..

Αααααα ContaStoPtyxio το γατουλι ειναι καλυτερα;Καπου ειχα διαβασει οτι ηταν αρρωστο :(

Ευτυχώς είναι μια χαρά τώρα.Άσε τράβηξα μεγάλη ανησυχία,δεν μπορούσα να κοιμηθώ,να φάω,να διαβάσω.Ίσως να φαίνομαι υπερβολική αλλά τον έχω μεγαλώσει από 4 εβδομάδων, που ήταν μια σταλίτσα και χωρούσε στη χούφτα μου, μια ζωούλα,300 γραμμαρίων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάλι καλά που δεν ήθελες να τον πάρεις στην Αυστραλία! Δεν υπήρχε περίπτωση να τον βάλεις ζωντανό. Θα έπρεπε να τον αποτεφρώσεις, να απολυμάνεις τις στάχτες, να τις δηλώσεις μπαίνοντας στην χώρα και μετά να σου τις πάρουν.

Και μην προσπαθήσεις να τις κρύψεις στις αποσκευές σου γιατί έχουν σκυλάκια που τριγυρίζουν και μυρίζουν. Και τα μυρίζουν όλα, πίστεψέ με. Και αν είσαι τυχερή και δεν σε πετύχει το σκυλάκι, δεν ξέρω τί ακριβώς ακτίνες έχουν στα μηχανήματα, αλλά τα τρόφιμα τα βρίσκουν αμέσως. Οπότε είτε θα χρειαστεί να τον πετάξεις, ή να τον φας! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα για την ιστορια την γατα την αφησα στην Αθηνα. Πραγματι, δεν θα μπορουσα να ρισκαρω γιατι δεν ηξερα που θα μεινω κτλ.

Προς το παρον μενω στην εστια οπου απαγορευονται τα ζωντανα! :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.