Jump to content

Φροντίδα γάτας


Recommended Posts

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! emhelp Η Λουκρής μου έχει πάλι ψύλλους! Ξέρει κανείς από που μπορεί να κολλάει ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ;;;;;

Τους έχεις μέσα στο σπίτι σου. Οι ψύλλοι δεν μένουν πάνω στα ζώα. Ανεβαίνουν για να φάνε & μετά φεύγουν. Μένουν όμως πάνω στα χαλιά και σε χώρους με γρασίδι. Πρέπει να καθαρίσεις τα χαλιά και να ψεκάσεις, αν έχεις γκαζόν και κήπο, με Sebacil.

emarup Της βάζω μια αμπούλα Frontline ανάμεσα στις ωμοπλάτες και οι ψύλλοι φεύγουν σε 24 ώρες. Αυτή τη φορά της έβαλα Frontline Combo που αναστέλλει, λέει, και τις προνύμφες και τα αβγά των ψύλλων. Το παίρνεις από pet shop. Είναι σκέτη σιχασιά, έχει κολλήσει ψύλλους πολλές φορές, αλλά κάποτε έβγαινε έξω, οπότε δικαιολογείται, τώρα από που κόλλησε;

Να σημειώσω οτι οι ψύλλοι δεν είναι και τόσο αθώο πράγμα. Εγώ έχω πάθει "Πυρετό Βραχωδών Ορέων" (Ricketsia ricketsii) από τσίμπημα ψύλλων, δεν το βρήκαν στο επαρχιακό νοσοκομείο που δούλευα και με έστειλαν διακομιδή Αθήνα, για διάγνωση και θεραπεία πυρετού αγνώστου αιτιολογίας απο 20ημέρου (!!!) με εξάνθημα.

To Frontline Combo δουλεύει. Αποκλείεται να κόλλησες Πυρετό Βραχωδών Ορέων, από τσίμπημα ψύλλου. Μεταδίδεται από τσίμπημα κρότωνα, μόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Last Reply
Τους έχεις μέσα στο σπίτι σου. Οι ψύλλοι δεν μένουν πάνω στα ζώα. Ανεβαίνουν για να φάνε & μετά φεύγουν. Μένουν όμως πάνω στα χαλιά και σε χώρους με γρασίδι. Πρέπει να καθαρίσεις τα χαλιά και να ψεκάσεις, αν έχεις γκαζόν και κήπο, με Sebacil.

Δεν έχω κήπο. Στην βεράντα βγαίνει. Την τελευταία φορά που κόλλησε (πριν ένα μήνα) σκούπησα παντού με ηλεκτρική και έριξα Baygon. Τώρα μου έδωσαν το Bolfo σε σκόνη από το pet shop. Μόνο που φοβάμαι να της βάζω συνέχεια Frontline μην πάθει τίποτα και αυτή και εγώ που κοιμάται πάνω μου, εντομοκτόνο δεν είναι αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντιπαρασιτικό. Κατά κανόνα ασφαλές, αν πλένεις τα χέρια σου. Γενικότερα τα οργανοφωσφορικά είναι ασφαλή, αν ακολουθείς τα κατάλληλα μέτρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To Frontline Combo δουλεύει. Αποκλείεται να κόλλησες Πυρετό Βραχωδών Ορέων, από τσίμπημα ψύλλου. Μεταδίδεται από τσίμπημα κρότωνα, μόνο.

Και όμως τίποτα στην ιατρική τελικά δεν είναι απόλυτο. Πράγματι, το οτι ο "Πυρετός Βραχωδών Ορέων" μεταδίδεται από κρότωνα το ξέρω και εγώ, αλλά και οι παθολόγοι που με εξέταζαν. Και όμως ήταν Ricketsia ricketsii, σε 3 διαδοχικές εξετάσεις αίματος αυτό βγήκε. Και τους ψύλλους που με τσίμπησαν τους θυμάμαι επίσης. Ενώ με κρότωνα δεν είχα επαφή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και όμως τίποτα στην ιατρική τελικά δεν είναι απόλυτο. Πράγματι, το οτι ο "Πυρετός Βραχωδών Ορέων" μεταδίδεται από κρότωνα το ξέρω και εγώ, αλλά και οι παθολόγοι που με εξέταζαν. Και όμως ήταν Ricketsia ricketsii, σε 3 διαδοχικές εξετάσεις αίματος αυτό βγήκε. Και τους ψύλλους που με τσίμπησαν τους θυμάμαι επίσης. Ενώ με κρότωνα δεν είχα επαφή.

Είχες σίγουρα, αλλά δεν το κατάλαβες. Έχουν γλυκό τσίμπημα, οι μπαγάσες! Τόσα χρόνια εξέλιξης, εκεί τους έφεραν. Να σε δαγκώνουν, να σε απομυζούν και συ να μην το παίρνεις χαμπάρι. Περιέργως, δεν είναι μόνο θηλυκού γένους!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!! Ενώ έχουν περάσει πάνω απο 24 ώρες από τότε που έβαλα Frontline Combo και οι ψύλλοι τριγυρνάνε άνετοι στο χέρι της. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!! Ενώ έχουν περάσει πάνω απο 24 ώρες από τότε που έβαλα Frontline Combo και οι ψύλλοι τριγυρνάνε άνετοι στο χέρι της. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;;

¨Οταν μάζεψα την Πολίνα μου από τον δρόμο είχε και αυτή ψύλλους. Από ένα petshop αγόρασα ένα λουράκι που είχε πάνω ειδικό φάρμακο για ψύλλους (όπως αυτό που βάζουν στα σκυλιά...) Μέσα σε 2-3 μέρες εξαφανίστηκαν. Πάει 1,5 χρόνος και από τότε κανένα ίχνος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dear relax!!!! Ασε 48 ωρες να περασουν δες δοιαφορα, αν η κατασταση ειναι ιδια τοτε πρεπει να την πας απο τον γιατρο. Η το καλυτερο παρε ενα τηλεφωνω τον γιατρο για καλυτερη συμβουλη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Πήγα σήμερα στον κτηνίατρο και μου είπε να περιμένω μια μέρα ακόμα. Μετά, αν δεν φύγουν, μου είπε οτι πιθανόν να έχουν κάνει αντοχή οι ψύλλοι στο Frontline και μου είπε να βάλω Stronghold. Πήρα ένα να μου βρίσκεται.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδες ;) !! Το stronghold ειναι καλο και εγω με την sis αυτο βαζουμε στο emcat!!Παντως το ζυμωμα που λες εχει να κανει με το οτι στρωνει το κρεβατι :D κανει και 2 κυκλους να επιβεβαιωσει πως η δουλεια εχει γινει τελεια ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κούκλα!

Μπορεί κάποιος όταν έχει χρόνο να ανεβάσει ένα σχεδιάγραμμα της φροντίδας της γάτας - κάθε πότε κάνουμε τί? Δεν έχω καταλάβει αν πχ κάποια εμβόλια ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται και κάθε πότε emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ....να το "σκατογατο" μας emcolgateemrockon ....μολις ειχε πιασει ενα πουλι .....νταξ στο τσακ την προλαβα να μη το σκοτωσει!Εχει μια μανια η ατιμη με το κυνηγι!

post-384-1169826441.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κούκλα!

Μπορεί κάποιος όταν έχει χρόνο να ανεβάσει ένα σχεδιάγραμμα της φροντίδας της γάτας - κάθε πότε κάνουμε τί? Δεν έχω καταλάβει αν πχ κάποια εμβόλια ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται και κάθε πότε emquestion

The doc should provide you with an animal health book saying when and how many shoots are needed every year ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ... επειδή έχω υποχρεωτικά άλλο κτηνίατρο στις διαφορετικές πόλεις που μένω, άλλη γνώμη έχει ο ένας για το κάθε πότε πρέπει να γίνονται κάποια εμβόλια και άλλη ο άλλος.

Αν κάποιος ξέρει ας μας πει τί κατάλαβε :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ... επειδή έχω υποχρεωτικά άλλο κτηνίατρο στις διαφορετικές πόλεις που μένω, άλλη γνώμη έχει ο ένας για το κάθε πότε πρέπει να γίνονται κάποια εμβόλια και άλλη ο άλλος.

Αν κάποιος ξέρει ας μας πει τί κατάλαβε :unsure:

Αυτο πρωτη φορα το ακουω αλλα οπως λεει και ενα ρητο "100 γιατροι 100 γνωμες" :lol::P , ο δικος μας κτηνιαρος μας γραφει επαναληπτικο ανα χρονο τη να σε πω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τι ζημιές σας έχει κάνει η γάτα σας; Εμένα σήμερα μου πέταξε το laptop κάτω στο πάτωμα. Ευτυχως λειτουργεί ακόμα.

Έχει επίσης μανία με μικρά στρογυλλά και κυλινδρικά αντικείμενα, όπως αναπτήρες, κραγιόν κτλ αλλά και με τα σφουγγάρια τα οποία μασάει σε μικρά κομματάκια. Έχω γίνει έξαλλη πολλές φορές μαζί της, όταν γυρίζα σπίτι και έβρισκα τα σφουγγαράκια της πούδρας μου, αλλά και του μπάνιου και των πιάτων σε μικρά μικρά κομματάκια διασκορπισμένα σε όλο το σπίτι. Τώρα έχω χάσει ένα κραγιόν και υποπτεύομαι πως θα το βρω κάτω απο κανέναν καναπέ μετά απο 6 μήνες.

Είχε και μια μανία με κάτι κακτάκια που είχα και τα ξερίζωνε από τις γλάστρες, τα πέταγε κάτω και τα έκανε μπαλάκια. Φυσικά έβρισκα χώματα σε όλο το σπίτι και τους κάκτους στα πιο απίθανα σημεία. Η χειρότερη μου ήταν μια φορά που βρήκα συνδιασμό κάκτων, χώματος, σπασμένης γλάστρας και κομματάκια σφουγγαριού σε όλο το πάτωμα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά μια ερώτηση: έχετε παρατηρήσει να ''πέφτει'' η γάτα σας αμέσως μετά το αντιπαρασιτικό και το Frontline? Το παθαίνει στάνταρ ο δικός μου αλλά σήμερα ανησυχώ γιατί πέρασε το 24ωρο και ακόμα τον βλέπω πολύ χάλια emhelp

Και μια παράκληση προς τους μοντς εδώ: είναι εύκολο να το ενώσουμε με εκείνο το άλλο θέμα ''πώς θα πάρω τη γάτα στην Αγγλία?''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν τα ενώσετε,αφήνετε καλύτερα αυτό τον τίτλο?Είναι πιο κατατοπιστικός- emthanx

Κάθε πότε του το βάζεις??Κάθε 6 μήνες δεν είναι??Μιλώντας για ζημιές σήμερα τον έπιασα να λιμάρει τα νύχια του στις καινούριες του μπότες..Περιττό να πω ότι τον σκέφτηκα σα γουνάκι γύρω απ'το λαιμό μου αλά Κρουέλα ΝτεΒίλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά τα Frontline είναι σκέτη μούφα! Έβαζα και στο σκύλο μου και στις 10 γάτες μας, για το κάθε ένα το δικό του αντιπαρασιτικό. Αποτέλεσμα: μια τρύπα στο νερό!!Ο σκύλος μου έπαθε λεϊσμανίαση και οι γάτες ήταν ένα καλοκαίρι μέσα στους ψύλλους!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ρε γμτ....αυτο δεν ειναι φροντιδα...αυτο ειναι εισιτηριο πρωτης θεσης για τα θυμαρακια.

Μου τις εστειλαν με μαιλ.....με τιτλο funny pics ......υποτιθεται

tubby-cat-2.JPGovergrown-cat-2.JPGfatcat-2.JPG

Αυτες τωρα ειναι "Funny";

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
παιδιά κάθε πότε τις βουρτσίζετε τώρα με τις ζέστες? έχω την εντύπωση πως μαδάει απαράδεκτα φέτος ο δικός μου :huh:

εξαρτάται αν είναι μακρύτριχη ή κοντότριχη

Γενικά οι μακρύτριχες, μαδάνε αυτόν τον καιρό και σχηματίζουν κόμπους, γι αυτό θέλουν πολύ βούρτσισμα. Οι κοντότριχες δεν θέλουν και ιδίαίτερη περιποίηση τριχώματος νομίζω. Και κανένα μπανάκι καλό είναι!!! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.