Jump to content

Μια οροθετική ασθενής εξομολογείται...


Νεφέλη

Recommended Posts

H Συνέντευξη Τύπου

(Δύο ημέρες πριν από την Παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS, το 2006)

Είναι Τετάρτη 29 Δεκεμβρίου, στις 12.30 το μεσημέρι, στη Στοά του Βιβλίου. Στο πάνελ βρίσκονται ο Νίκος Μπακουνάκης, η Σώτη Τριανταφύλλου και εγώ. Η αίθουσα σύντομα θα γεμίσει, παρά το γεγονός ότι το κέντρο της Αθήνας είναι για άλλη μια φορά αποκλεισμένο από διαδήλωση, οι ενδιαφερόμενοι φτάνουν με καθυστέρηση, και την ίδια ώρα λαμβάνει χώρα λίγα τετράγωνα παρακάτω η Συνέντευξη Τύπου για τη βιογραφία της Νανάς Μούσχουρη δια χειρός Φώτη Απέργη, με υψηλούς προσκεκλημένους γύρω από την ίδια τη Νάνα Μούσχουρη. Δεν έχω παράπονο: ήρθαν πολλοί άλλοι για μένα. Δεν είμαι διεθνής αστέρας, αλλά είμαι το πρώτο οροθετικό άτομο που γράφει σχετικό βιβλίο στην Ελλάδα, όπως και η πρώτη φωνή που ακούγεται μετά από δέκα χρόνια αντιρετροϊκής αγωγής διεθνώς. Δεν ξέρω πώς συνέβη, αλλά προσφέρομαι για αρχηγός. Βρέθηκα στην πρωτοπορία της αντίδρασης κατά της μυθοπλασίας του AIDS.

Ηρθε ο κύριος Αδαμάντιος Πεπελάσης, πρόεδρος του Ιδρύματος Λαμπράκη, ο οποίος έχει δηλώσει το ενδιαφέρον του για το ζήτημα. Ηταν εκεί ο κύριος Γιώργος Βέλτσος, καθηγητής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, που κάλεσε τους φοιτητές του στη Στοά του Βιβλίου και εμένα στο επόμενο μάθημά του. Εμφανίστηκε ο ποιητής Τίτος Πατρίκιος, οι συγγραφείς Θανάσης Βαλτινός, Ρέα Γαλανάκη, Λίλυ Εξαρχοπούλου. Η καθηγήτρια Αρχιτεκτονικής Ελένη Φεσσά - Εμμανουήλ. Ηταν ακόμη ο κύριος Ριχάρδος Σωμερίτης, διαπρύσιος εκφραστής της "επίσημης" άποψης και ο μόνος που βρέθηκε να υπερασπιστεί όσα εγώ κατήγγειλα για ψέματα, μη έχοντας διαβάσει όμως το βιβλίο μου ως εκείνη την ώρα. Και ήρθαν τα κανάλια και οι κάμερες. Και οροθετικοί που με γνώριζαν μέσα από την ιστοσελίδα μου. Φυσικά, ούτε γιατρός, ούτε εκπρόσωπος οποιουδήποτε Οργανισμού, ούτε ο υπουργός Υγείας παραβρέθηκε στην εκδήλωση, ενώ ήταν προσκεκλημένοι. Τους δικαιολογώ. Εξήγησα τους λόγους στην ομιλία μου:

"Γειά σας,

Χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι σε αυτή τη θέση σήμερα. Σκέφτηκα να παρουσιάσω το βιβλίο μου Πώς νίκησα το AIDS δυο μέρες πριν από την Παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS, για να προλάβω αυτή τη φορά την επανάληψη της `επίσημης θεωρίας` σκέτης. Θα διαθέτετε πλέον και την άλλη άποψη, αυτή που ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Για τον λόγο αυτό απέσυρα και την ανωνυμία μου. Γιατί πια είμαι σίγουρη ότι δεν έχω τίποτα να κρύψω, αντιθέτως έχω πολλά να αποκαλύψω.

Εν ολίγοις, η επίσημη θεωρία για το AIDS στηρίζεται σε μια σειρά από ψέματα. Δεν είναι εύκολο να το διακρίνεις αυτό. Ολοι το υπηρετούμε, ακόμη και οι οροθετικοί, ΑΘΕΛΑ μας. Και όλοι το έχουμε αποδεχτεί ως αναπόφευκτο, χωρίς να είναι.

Μόλις αντιληφθείς ΓΙΑΤΙ συμβαίνει αυτό το τελευταίο, ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Αυτό συνέβη σε μένα, τη δημοσιογράφο Μαίρη Παπαγιαννίδου:

Διαβάζω και γράφω συστηματικά και εξ επαγγέλματος 20 ΧΡΟΝΙΑ τώρα. Παρόλα αυτά, για το AIDS δεν είχα να πω τίποτε από το 1995 που βρέθηκα οροθετική.

Και ξαφνικά, γράφω το 2006 το «Πώς νίκησα το AIDS». Ιατρικό θαύμα; Καθόλου.

Απλώς χρειάστηκε να σβήσω όλες τις πληροφορίες που μας παρέχονται σε μορφή πλύσης εγκεφάλου, και να εξετάσω τα γεγονότα. Δεν μπορεί ο καθένας να το κάνει. Αλλά εγώ είχα ζήσει με το AIDS πάρα πολύ καιρό.

ΠΟΤΕ ΣΥΝΕΒΗ ΑΥΤΟ – ΘΑ ΖΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ

Βρέθηκε το 2006 ένας καινούργιος συνδυασμός χαπιών που μπορεί να με κρατούσε στη ζωή για πολύ ακόμα. Αυτό πια ήταν για μένα ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Πόσο ακόμα να ζήσω περιμένοντας να πεθάνω; Σκέφτηκα, όμως, με την ευκαιρία να βρω τον όμοιό μου στο αντίθετο φύλο - που ήξερα ασυναίσθητα ότι δεν υπήρχε. Αυτό ήταν πια ΠΡΟΚΛΗΣΗ. Ημουν βέβαιη ότι δεν είχα συναντήσει ποτέ πουθενά άντρα ετεροφυλόφιλο οροθετικό μη ναρκομανή.

Αποφάσισα να το εξιχνιάσω. Και έθεσα το ερώτημα στην ιστοσελίδα μου http://hivwave.gr/ ευθέως: ας μου απαντήσει ανωνύμως οποιοσδήποτε γνωρίζει κάποιον ή είναι ο ίδιος. Ηθελα να προχωρήσω τη ζωή μου μαζί με κάποιον, όλο και πιο επίμονα τώρα.

Οσο περνούσε ο καιρός, τόσο συνειδητοποιούσα κάτι φοβερά ενοχλητικό. Ότι όλοι επαναλαμβάνουμε ένα ψέμα αδιαμαρτύρητα. Μέχρι σήμερα, μετά από 120.000 επισκέψεις από όλο τον κόσμο, δεν με έχει διαψεύσει κανείς.

Και το χειρότερο από όλα είναι η ΣΙΩΠΗ όλων των επισήμων οργανισμών που με επισκέφτονται. Δεν διαφωνούν, ούτε συμφωνούν, ούτε έχουν τίποτε να πουν. Αφήνουν τον κόσμο να πιθανολογεί.

ΝΕΟ ΑΙΝΙΓΜΑ

Η σιωπή πάλι δεν ήταν εύκολο να ερμηνευτεί. Και πάλι, η εξήγηση αποκαλύφθηκε ως δια μαγείας όταν βρήκα την ιστοσελίδα PeaceandLove.ca, του αγαπημένου μου πια Gilles Saint- Pierre, με όλη την ιστορία της παραγκωνισμένης πληροφόρησης.

Οπότε άρχισε να ξεκαθαρίζει το τοπίο: Βεβαιώθηκα πια ότι όλοι είχαμε ΕΥΝΟΥΧΙΣΤΕΙ χωρίς λόγο, κυρίως οι υγιείς που τρέμουν στην ιδέα μια επικίνδυνης επαφής και αλλάζουν αποφάσεις ζωής για να γλιτώσουν από την ανησυχία.

Ολοι το υποψιαζόμαστε κάποια στιγμή, αλλά όταν το πεις, η επόμενη ερώτηση είναι: ο γιατρός σου τι λέει;

Οι γιατροί είτε δεν μιλούν καθόλου, είτε επαναλαμβάνουν τη μυθοπλασία.

Στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι ότι έχουν τεθεί στην υπηρεσία μιας κατασκευής.

Η ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΩΝ

Είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς πώς μπορεί να εξαπατηθεί όλος ο κόσμος.

Αυτή είναι η ΑΠΟΡΙΑ όλων μέχρι στιγμής, από τη στιγμή που δημοσιεύτηκε το βιβλίο μου.

Μην σας παραξενεύει τόσο αυτό. Τα ψέματα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της πολιτικής. Μάλιστα έχουν αποκτήσει ένα όνομα αποδεκτό από όλους: ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ. Τον καιρό του Χίτλερ, αυτή στάθηκε ικανή για να υποστηριχτεί ο Δεύτερος Παγκόσμιος Πόλεμος με ενθουσιασμό από τον γερμανικό λαό.

Παρόμοια είναι η περίπτωση του AIDS. Γιατί η επιστήμη στην περίπτωση μας είναι άσκηση πολιτικής με άλλα μέσα.

Στην αρχή, ήξερα μόνο να πω ότι κανείς δεν με έχει διαψεύσει. Αλλά τώρα μπορώ να εξηγήσω περισσότερα. Εχω την απάντηση αφότου ήρθε στην Ελλάδα ο Gilles Saint-Pierre μαζί με όλη την πνευματική του περιουσία και παντρευτήκαμε πια. Από ένα βιβλίο της βιβλιοθήκης του, που είναι και δική μου βιβλιοθήκη τώρα, διαβάζω τα εξής:

Συγγραφέας του βιβλίου Νόθα Επιστήμη είναι ο Steven Epstein, αμερικανός καθηγητής κοινωνιολογίας στο Πανεπιστήμιο του San Diego της Καλιφόρνια. Και μεταφράζω για εσάς:

«Κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει όλη – ή έστω ένα μέρος - της επιστημονικής αλήθειας από προσωπική του εμπειρία.

Συνεπώς, η κατασκευή της σε μεγάλο βαθμό βασίζεται στην εμπιστοσύνη και την αξιοπιστία που κερδίζει αυτή η υποτιθέμενη αλήθεια.

Πώς εξασφαλίζεται η αξιοπιστία και η εμπιστοσύνη;

Καθώς αυτές είναι εύθραυστες αξίες, οι «ειδικοί» αναγκάζονται να τις προασπίζονται στην εκάστοτε αμφισβήτηση της κοινωνικής τους απήχησης.

Για τον λόγο αυτό αναζητούν χρηματοδοτήσεις από εξωγενείς παράγοντες, οι οποίοι τυπικά σέβονται την αυτονομία των επιστημόνων όσον αφορά το εσωτερικό μοίρασμα της αξιοπιστίας.

Οσο απαιτούνται περισσότερες χρηματοδοτήσεις, τόσο διογκώνεται η ανάγκη νομιμοποίησης των απόψεων.

Οπότε οι επιστήμονες, όπως και κάθε άλλος επαγγελματικός κλάδος, αναγκάζονται να μεταχειριστούν μεθόδους δημοσίων σχέσεων και επικοινωνίας για να προβάλλουν τα τεκμήρια της νομιμότητάς τους στον απλό κόσμο.

Ο επόμενος κρίκος για τη διάδοση της επιστημονικής αλήθειας, είναι οι γιατροί. Αυτοί λειτουργούν ως μεσάζοντες ανάμεσα στους ¨ειδικούς¨ και τον κόσμο. Συνεπώς, αναπαράγουν τα αποτελέσματα της προηγούμενης διαδικασίας.

Ουσιαστικά, οι γιατροί είναι η μετουσίωση των άψυχων Οργανισμών και Ινστιτούτων σε φιλικά πρόσωπα.

Και είναι εύκολο να διακρίνει ο καθένας ότι στην περίπτωσή μας:

σε επίπεδο κυβερνήσεων, πληροφορούμαστε για τις εξελίξεις από το CDC, ήτοι το αμερικανικό υπουργείο Υγείας, στον χώρο των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης από τους New York Times, στον χώρο των επιστημονικών ανακοινώσεων από τα αμερικανικά Nature και Science και τα άλλα θεωρούμενα έγκυρα περιοδικά του χώρου. Όλα αυτά είναι συγκοινωνούντα δοχεία, που ανεφοδιάζονται με τα Ετήσια Συνέδρια του AIDS.

Οπότε:

Τα σημάδια της αξιοπιστίας αναζητούνται από όλους εμάς με ερωτήσεις του τύπου: Ποιος έκανε την έρευνα; Πού δημοσιεύτηκε; Τι έγραψαν οι New York Times; Τι λέει ο γιατρός μου;

Η αξιοπιστία του καθενός μετριέται στον τρόπο που μιλούν, στη γλώσσα του σώματος, στις παράπλευρες πληροφορίες. Ακόμη και στοιχεία της απλής εικονογραφίας, τα καδραρισμένα διπλώματα στον τοίχο, εντάσσονται σε αυτό το κοινωνικό σύστημα διαβεβαιώσεων και διαβάθμισης της αξιοπιστίας».

Αυτή η διεργασία νομιμοποίησης των συμπερασμάτων γίνεται ακόμα πιο δύσκολη όταν εμφανίζονται παράγοντες που υπονομεύουν τη νομιμότητα που διαφημίζεται.

Τέτοιοι παράγοντες μπορεί να είναι: καταγγελίες για απάτη, κακοδιαχείριση, ανικανότητα, τεχνολογικές ακρότητες, η αποτυχία να δοθούν λύσεις στα κοινωνικά προβλήματα, η συνειδητοποιήση ότι οι επιστήμονες έχουν εξοκείλει στην πολιτική αρένα, ακόμη και οι διαμάχες των επιστημόνων μεταξύ τους.

Στην περίπτωση του AIDS εμφανίστηκαν όλα αυτά τα φαινόμενα, από την πρώτη στιγμή. Και το κυριότερο είναι ότι, παρότι επιστημονικό ζήτημα, το AIDS εξαρχής πέρασε στα χέρια της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ και της ΔΗΜΑΓΩΓΙΑΣ.

Είναι τόσο σοβαρό το ζήτημα – ουσιαστικά ζωής και θανάτου - ώστε πιστεύουμε ό,τι μας λένε, και το υπερασπιζόμαστε σαν την απόλυτη επιστημονική αλήθεια που εμείς δεν είμαστε σε θέση να ανακαλύψουμε μόνοι μας.

Μόνο που μας διαφεύγει ότι στην περίπτωση του AIDS ισχύει το συμπέρασμα του Epstein:

«Αν η καθαρότητα της επιστήμης κρίνεται από την απομόνωσή της από εξωγενείς πιέσεις, τότε η έρευνα για το AIDS είναι ξεκάθαρη περίπτωση νόθας επιστήμης».

Ετσι εξηγείται και η καθημερινότητά μας:

Από τη μια πλευρά, οι γιατροί κάνουν ευσυνείδητα τη δουλειά τους εφαρμόζοντας την επίσημη θεωρία.

Από την άλλη, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ. Γιατί δεν τους συμφέρει η ευθεία αντιπαράθεση. Περιμένουν ότι δεν θα το ανακαλύψουμε ποτέ ή ότι δεν θα γίνουμε πιστευτοί. Οσοι διαμαρτύρονται, αποκαθηλώνονται από τις θέσεις επιρροής. Και οι ενστάσεις τους έχουν παραγκωνιστεί από την επόμενη μέρα.

Οποιαδήποτε στιγμή όμως τις ανακαλύψεις, ακόμα και χρόνια αργότερα, βλέπεις ξαφνικά το φάντασμα του AIDS να διαλύεται. Αυτό συνέβη σε μένα και άρχισα να καταγράφω το ένα ψέμα μετά το άλλο. Το βιβλίο Πώς νίκησα το AIDS είναι η ιστορία αυτής της αποκάλυψης των αποσιωπημένων ντοκουμέντων.

ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΩΡΑ

Ακούμε για πανδημία, και πανδημία δεν βλέπουμε.

Η νέα τροπή της εξαρχής ύποπτης ιστορίας αποφασίστηκε το καλοκαίρι του 1987, όταν η ηγεσία του υπουργείου Υγείας της Ομοσπονδίας πήρε «τη μοιραία απόφαση να βομβαρδίσει το κοινό» με το «τρομερό μήνυμα» ότι «όλοι μπορεί να πάθαιναν AIDS».

Η απρέπεια καταγγέλθηκε εννιά χρόνια αργότερα, το 1996, την 1η Μαϊου, από την εφημερίδα The Wall Street Journal. Μάλιστα αποκαλύπτονταν οι λόγοι αυτής της ακατανόητης απόφασης:

«η ομοσπονδιακή χρηματοδότηση για την ιατρική έρευνα γύρω από το AIDS ανήλθε από το 341 εκατομμύρια δολάρια ΗΠΑ το 1987 σε 655 εκατομμύρια δολάρια ΗΠΑ το 1988, ένα χρόνο μετά το λανσάρισμα της εκστρατείας του CDC»

ΤΟ ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ

Διπλασιάστηκαν αυτομάτως οι επιδοτήσεις και, την ώρα που το AIDS ήταν η ένατη αιτία θανάτου, άρχισε να ξεπερνάει σε χρηματοδοτήσεις αυτές του καρκίνου, του διαβήτη, των καρδιοπαθειών, του Αλτσχάιμερ, του οποιουδήποτε άλλου σοβαρότερου νοσήματος.

Ηταν το 1987, λοιπόν, όταν το AIDS μετατράπηκε ανεπαισθήτως σε μηχανισμό παραγωγής χρήματος, με τις ευλογίες όλων μας. Και έκτοτε αποδείχτηκε ανεξάντλητη πηγή πλουτισμού.

Ο Αμερικανός Steven Davis, στο βιβλίο του «Αδικαιολόγητος χαμός. Η δίκη του AIDS» (Wrongful Death: The AIDS trial, http://www.theaidstrial.com/) που τώρα βρίσκεται κι αυτό στη διάθεσή μου, θέτει το ερώτημα αλλιώς στο φανταστικό δικαστήριο για το AIDS: «Μετά από 25 χρόνια και μετά από 200 δισεκατομμύρια δολάρια, γιατί δεν έχουμε ακόμη τη θεραπεία ή το εμβόλιο για το AIDS;». Δικάζονται οι υπεύθυνοι για τον θάνατο από το ΑΖΤ και μετά από πιθανή λανθασμένη διάγνωση 300.000 Αμερικανών, πενταπλάσιων από όσους σκοτώθηκαν σε όλο τον πόλεμο του Βιετνάμ. Και ο συγγραφέας έχει μέχρι σήμερα παρουσιάσει δημόσια παραπάνω από 900 ιατρικά και επιστημονικά τεκμήρια όσων αναφέρονται στη φανταστική δίκη του.

ΕΡΙΞΑΝ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΨΕΜΑ – ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ

Το νέο ψέμα για την επιδημία στην Αφρική αποδείχτηκε ακόμα πιο προσοδοφόρο. Δεν έχω εντοπίσει πότε ακριβώς λανσαρίστηκε, αλλά από το υπό έκδοση βιβλίο μου μπορώ να αναφέρω τα άρθρα του N. Hodgkinson στους Sunday Times του Λονδίνου ήδη το 1993, ότι "Το Αφρικανικό AIDS είναι μύθος" και "Τα τεστ που γίνονται σε κάποιες χώρες ανιχνεύουν αντισώματα εξίσου για την ελονοσία ή για τον HIV, με αποτέλεσμα 80-90% λάθος αποτελέσματα". Και όμως, αυτός ο μύθος έθρεψε τον πανικό σε όλη τη Δύση.

Οι περισσότεροι δεν πληροφορήθηκαν ποτέ την αποκάλυψη του Hodgkinson. Και όσοι συμμετείχαν στη νέα απάτη, ανταμείφθηκαν με μόνιμη επιρροή:

Περιλαμβάνω στο βιβλίο μου την μαρτυρία του γιατρού Christian Fiala, που εδράζεται στη Βιέννη και είχε δουλέψει στην Αφρική:

«Ο WHO (ο αμερικανικός κρατικός οργανισμός ανωνύμων, όπως ξέρουμε πλέον) κατασκεύασε τις τερατώδεις διαστάσεις της εξάπλωσης του AIDS στην Αφρική πολλαπλασιάζοντας επί 100 τις περιπτώσεις μόλυνσης από τον ιό στην Αφρική.

Η δικαιολογία για την απόσταση μεταξύ πραγματικότητας και εκτίμησης ήταν αυτό που αποκάλεσε ο διευθυντής του WHO Jonathan Mann ¨κρυμμένος παράγοντας¨ (“hidden factor”). Ποιος είναι ο ¨κρυμμένος παράγοντας¨; Μα είναι οι περιπτώσεις που δεν αναφέρθηκαν! Οι Αφρικανοί γιατροί τρελάθηκαν. Δεν ήξεραν αν έπρεπε να γελάσουν ή να κλάψουν με αυτό το βαριετέ. Ο γιατρός Konotey-Ahulu βρήκε μόνο να ρωτήσει «Και πού πήγαν τόσοι τάφοι;»

ΚΑΤΑΓΓΕΛΘΗΚΕ Ο ΜΑΝΝ

Θέλετε να μάθετε τη συνέχεια;

Από το βιβλίο μου πάλι:

«O Mann αποφάσισε δογματικά και για την Αυστραλία. Το 1987 προέβλεψε 15.000 νέα κρούσματα AIDS ως το 1991. Ο αριθμός προέκυψε τελικά να είναι 1000. Τότε και ο Mann αποφάσισε να αφήσει τον οργανισμό WHO για μια καλή έδρα επί του θέματος AIDS στο Harvard. Αφησε όμως πίσω του μια κληρονομιά που κρατάει ακόμα. Πρόσφατα ο οργανισμός WHO προέβλεψε 120 εκατομμύρια οροθετικούς σε όλο τον κόσμο, και ο αριθμός αυτός προκύπτει από το τρομπάρισμα των ασιατικών τιμών κατά τον αφρικανικό τρόπο. Η πιο πρόσφατη εξαλλοσύνη ήταν η εκτίμηση ότι ο αριθμός των ασιατικών κρουσμάτων AIDS επταπλασιάστηκε μέσα σε έναν χρόνο»

Αλλά δεν είναι ποτέ αρκετοί οι υποψήφιοι πελάτες για τα χάπια του AIDS.

Καθώς η πρόταση «Κάντε όλοι το τεστ» δεν βρήκε ιδιαίτερη απήχηση, τo νέο εύρημα που καταγγέλλει ο Steven Davis στην ιστοσελίδα του The AIDS trial, είναι ότι το CDC στις ΗΠΑ πρότεινε να ενταχθεί η εξέταση αντισωμάτων στη Γενική Εξέταση Αίματος. Υπολογίζεται να «ψαρέψουν» κάπου 400.000 άτομα που έχουν ήδη μολυνθεί και δεν το ξέρουν. Σημειωτέον ότι το τεστ, σύμφωνα με την ίδια έκκληση για ποινικοποίηση του θετικού αποτελέσματος, έχει καταγγελθεί για 50% πιθανότητα λάθους.

ΠΩΣ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΨΕΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ

(Πώς Νίκησα το AIDS, σελ. 91)

ΤΟ ΛΕΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ:

Ξέρετε πόσα συμπτώματα AIDS έχουμε στην Ελλάδα από το 1981 που εμφανίστηκε;

Συνολικά, άντρες και γυναίκες, το 2005 ήταν 7.718 κρούσματα, σύμφωνα με τις επίσημες στατιστικές του ΚΕΕΛ. Ας πούμε 8.000 περιπτώσεις μέσα σε 25 χρόνια. Μάλιστα τα επίσημα αποτελέσματα του 1999 φέρονται να είναι ίδια με αυτά του 2005. Δηλαδή, μηδενική αύξηση. Οι δε περιπτώσεις θανάτων από το AIDS στην Ελλάδα, είναι λιγότερες από 100 ανά χρόνο.

Στις στατιστικές, πάλι, πάντα ο αριθμός των αντρών οροθετικών είναι μεγαλύτερος από των γυναικών, ενώ στην αληθινή ζωή δεν κυκλοφορεί κανείς άντρας ετεροφυλόφιλος οροθετικός – γι’ αυτό και κανείς δεν μου απάντησε.

Οι επίσημες στατιστικές, όμως, το θέτουν αλλιώς. Ας δούμε το παράδειγμα της ΕΛΛΑΔΑΣ πάλι.

Για το 2005 βλέπουμε ότι από τα 7.718 οροθετικά άτομα που έχουν βρεθεί από το 1981, τα 6.166 ήταν άντρες, εκ των οποίων το 26,4% ήταν ετεροφυλόφιλοι. Δηλαδή, υπάρχουν 2.037 άντρες ετεροφυλόφιλοι οροθετικοί που δεν εμφανίζονται πουθενά αλλού παρά μόνο στις στατιστικές.

Γιατί οι άνθρωποι δεν θέλουν να λένε ψέματα χωρίς λόγο. Όταν τους στήνεις στον τοίχο, μπορεί να το κάνουν. Δεν τους κατηγορώ. Αλλά λέω ότι δεν μπορούν οι επίσημες στατιστικές να βασίζονται στο τι λέει ο καθένας.

Το ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Από το βιβλίο του David Rasnick, «Τυφλωμένοι από την επιστήμη», μεταφράζω:

(σελ. 79 στο βιβλίο μου)

Υπάρχουν πάνω από 100.000 επιστήμονες και γιατροί που δουλεύουν πάνω στο AIDS – περισσότεροι από τον συνολικό ετήσιο αριθμό ασθενών του AIDS στις Ηνωμένες Πολιτείες. Υπάρχουν 80.000 οργανισμοί για το AIDS στις Ηνωμένες Πολιτείες, ένας για κάθε έναν καινούργιο ασθενή του AIDS. Ως επιστήμονας που έχει μελετήσει το AIDS για δεκαέξι χρόνια, μπορώ να πω ότι ελάχιστα σχετίζεται το AIDS με την επιστήμη και δεν αποτελεί καν πρωτίστως ιατρικό ζήτημα».

Και το συμπέρασμά του; Το AIDS είναι ένα είδος ιατρικού μακαρθισμού.

Κατά τον ίδιο τρόπο, όμως, η αντίδραση εναντίον του έχει φουντώσει. Ηδη 2.300 επιστήμονες από όλο τον κόσμο – κι εγώ ως κάτοχος μεταπτυχιακών σπουδών, ζητούν επανεξέταση των πάντων στο site του Alberta Reappraising AIDS Society.

Όπως σημειώνεται στο βιβλίο του Epstein, «καμία επιστημονική αλήθεια δεν περιλαμβάνει την αξιοπιστία μέσα της». Και στην περίπτωση του AIDS, η όποια αξιοπιστία υπήρχε εξαρχής, έχει τραυματιστεί ανεπανόρθωτα 25 χρόνια τώρα. Οπότε έχουμε την πρώτη περίπτωση επιστημονικού ζητήματος, όπου η κοινωνική ροή της εμπιστοσύνης έχει αντιστραφεί:

«Πολλοί ¨ανεπίσημοι¨ παράγοντες, γιατροί, ερευνητές και οροθετικοί, κυρίως οι συγκεκριμένες ομάδες ¨αντιρρησιών¨ του AIDS, έχουν αναδειχθεί σαν μια νέα τάξη ¨ανένταχτων ειδικών¨ και έχουν προβάλει με αξιώσεις τη δική τους εκδοχή απέναντι στην κρατούσα».

Αυτή την «άλλη πλευρά του AIDS» παρουσίασα τώρα, όπως την έζησα προσωπικά με έναν αμετάκλητο τρόπο: ΕΧΩ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ.

Το Πώς νίκησα το AIDS είναι η ιστορία των αποσιωπημένων ντοκουμέντων. Και αν μεθαύριο είναι η Παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS, αυτά πρέπει να προβάλλετε. Η επίσημη θεωρία, ό,τι ξέρατε μέχρι σήμερα, είναι υπέρ του AIDS.

Πριν σας αφήσω προσωρινά, θέλω να ευχαριστήσω τον σύζυγό μου Gilles St-Pierre που μου πρόσφερε όλη αυτή την πληροφόρηση, που προσθέτει διαρκώς καινούργια κομμάτια στο παζλ, και σήμερα έχει αναλάβει τη βιντεοσκόπηση της εκδήλωσης.

Χαιρετήστε τον!

Σας ευχαριστώ όλους"

Μαίρη Παπαγιαννίδου, δημοσιογράφος τα τελευταία 18 χρόνια στο Βήμα της Κυριακής, και μαζί η ανώνυμη οροθετική Μαρία Κ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Last Reply

Η κυρία αυτή που το ΕΣΥ της πληρώνει το χαπάκι μάλλον δε σκέφτηκε ότι μερικά μύρια λιγότερο τυχερών δεν έχουν χρήματα ή πρόσβαση στο φαρμακάκι αυτό που της επιτρέπει να ζει και να διατυπώνει απόψεις. Ακόμα και αν κάποια από αυτά που λέει είχαν κάποια βάση, με την έρευνα θα ωφεληθούν οι ασθενείς στις φτωχότερες ζώνες της γης ... κάποια μέρα. Τώρα αν μου έλεγε γιατί δεν χρηματοδοτεί κανείς τπτ για την ελονοσία ... θα την παραδεχόμουνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως είναι θέμα φυσικής επιλογής για να επικρατήσουν οι καλύτερα προσαρμοσμένοι οργανισμοί σε έναν κόσμο με aids, καρκίνους μπλά μπλά μπλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε όχι ρε γαμώτο. Διαμαρτύρομαι για κλοπή ιδέας. Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου να γράψω και εγώ και να τα αρπάξω χοντρά απο εκδοτικούς οίκους και πνευματικά δικαιωματα από ταινίες και σύριαλ. emstupid Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν πηδήξει καμιά εκατοστή αράπηδες δε θα πάει από το AIDS... Θα πάει ευτυχισμένη... :-D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είστε εσείς φοιτητές της Ιατρικής;

Πολύ αμφιβάλλω.

Αποκλείεται.

Εκτός και αν δεν έχετε μάθει ακόμη τι θα πει έρευνα.

Ισως είναι στο επόμενο έτος για σας.

Μαρία Παπαγιαννίδου

Μάλλον, θα σας προσκαλέσω στην ιστοσελίδα μου: www.hivwave.gr

Περιμένω να μου πειτε σε ποιό σημείο ακριβώς διαφωνείτε.

Μαρία Παπαγιαννίδου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά κ οι τοίχοι έχουν αφτιά :-)

Μαρία Κ μπορείς να μας εξηγήσεις εν συντομία πώς διαπίστωσες ότι κόλλησες τον HIV και γιατί τώρα θεωρείς ότι το νίκησες? Πάντα με ιατρικά ντοκουμέντα παρακαλώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύκολο.

Το διαπίστωσα με το λεγόμενο τεστ αντισωμάτων,

και το νίκησα όταν μετά από 20 χρόνια έπαψα να πιστεύω όσα μου έλεγαν οι λεγόμενοι "ειδικοί".

Και ανακάλυψα ότι σε όλο τον κόσμο το AIDS έχει καταγγελθεί σαν απάτη πολιτικής εμπνεύσεως και εφαρμογής.

Η εφημερίδα Παρασκευή +13 είχε κεντρικό θέμα στις 8.12.2006: "Η αποκάλυψη που θα σημάνει το τέλος των ΗΠΑ"

Αλλά εσείς δεν διαβάζετε καν εφημερίδες. Ούτε το site μου επισκεφτήκατε ακόμα. Θέλετε ιδιαίτερα μαθήματα.

Μαρία Παπαγιαννίδου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύκολο.

Το διαπίστωσα με το λεγόμενο τεστ αντισωμάτων,

και το νίκησα όταν μετά από 20 χρόνια έπαψα να πιστεύω όσα μου έλεγαν οι λεγόμενοι "ειδικοί".

Το ότι έπαψες να ακούς τους ειδικούς αποτελεί θεραπεία για το Aids? Δε μας τα λές καλά. Εμείς οι γιατροί δεν ακούμε σε φιλοσοφίες, ιστορίες και λόγια. Θέλουμε εργαστηριακές τιμές, εξετάσεις και αποδείξεις για να πιστούμε ότι νίκησες την παλιοαρρώστια. Στην τελική εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου να ξεπέρασες την ασθένεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού λοιπόν φαίνεται ότι έχετε πάρει σβάρνα τα σάιτς που αναφέρονται σε εσάς- πληκτρολογήσατε το ψευδώνυμο σας στο Google;-και μια και βρεθήκατε ανάμεσα σε ανθρώπους που εν αντιθέσει με εσάς σπουδάζουν την Ιατρική, ας επιδοθούμε σε έναν ωφέλιμο και διεξοδικό ελπίζω και για τις δυο πλευρές διάλογο.

Θέλω- εγώ κι ενδεχομένως- και άλλοι συνάδελφοι να μας απαντήσετε στά εξής ερωτήματα. Παρακαλώ χωρίς απαντήσεις- παραπομπές στο βιβλίο σας, διότι δε θα δεχτούμε σε καμία περίπτωση να διαθέσουμε/ πετάξουμε έστω και 10 ευρώ στον κουμπαρά που ελπίζετε να γεμίσετε με το sci-fi οιονεί best seller σας.

1) Ας περάσουμε στο πρώτο. Από την άνωθι περίληψη που έκανε ο χρήστης Νεφέλη και εαν αυτή φυσικά είναι αντιπροσωπευτική για το σύνολο του βιβλίου σας, η "έρευνά" σας βασίζεται αφενός σε τσιτάτα λογοτεχνών και φιλοσοόφων που σχολιάζουν τις πολιτικές πτυχές και παρεμβάσεις στην επιστημονική διαδικασία, αφετέρου σε άρθρα δημοσιογράφων που συνωμοσιολογούν υπό τη σκέπη των έγκυρων εφημερίδων που τους απασχολούν. Το δε κύριο επιχείρημά τους φαίνεται να είναι το πόσο ύποπτη είναι η ραγδαία, προοδευτική άυξηση των κονδυλίων που κρατικοί και διακρατικοί οργανισμοί επενδύουν για το AIDS. Ενδεικτικά, αναφέρεστε στα παρακάτω:

«η ομοσπονδιακή χρηματοδότηση για την ιατρική έρευνα γύρω από το AIDS ανήλθε από το 341 εκατομμύρια δολάρια ΗΠΑ το 1987 σε 655 εκατομμύρια δολάρια ΗΠΑ το 1988, ένα χρόνο μετά το λανσάρισμα της εκστρατείας του CDC»
Για ποιό λόγο σας φαίνεται ύποπτο και επιλήψιμο το γεγονός ότι μετά την παρασκευη και τη διάθεση ενός από τα πρώτα φάρμακα για την ασθένεια, η κυβέρνηση των Η.Π.Α διπλασίασε τη χρηματοδότησή της έρευνας; Δεν είναι προφανές, εφόσον βλέπουν ότι έχει αποτελέσματα, να θέλουν να την ενισχύσουν περισσότερο; Δεν είναι επίσης απόλυτα λογικό και αναμενόμενο, μια έρευνα τέτοιας έκτασης και πολυπλοκότητας να είναι πολυδάπανη;

«Μετά από 25 χρόνια και μετά από 200 δισεκατομμύρια δολάρια, γιατί δεν έχουμε ακόμη τη θεραπεία ή το εμβόλιο για το AIDS;».

Σε κάθε επιστήμη, πόσο μάλλον στην Ιατρική, η νοοτροπία του "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις" είναι εντελώς παράλογη, αν όχι γελοία. Κι αυτό πάνω από όλα επειδή αγνοεί επιδεικτικά δυο πολύ σημαντικούς παράγοντες: το χρόνο και το ανθρώπινο μέτρο. Αυτή τη στιγμή χιλιάδες ερευνητές στην Ελλάδα και τον κόσμο μάχονται κάθε ώρα, κάθε μέρα, εις βάρος της δικής τους προσωπικής ζωής και υγείας ακόμη, να δώσουν απαντήσεις στα ερωτήματα που ως άλλα κακομαθημένα παιδιά απαιτείτε να μάθετε "εδώ και τώρα". Ο χρόνος και η προσπάθεια φέρνει τη γνώση και -πιστέψτέ με- έχουμε μάθει πάρα, μα πάρα πολλά για τον ιο HIV, το βιολογικό του κύκλο, τους τρόπους μετάδοσης και τις "αδυναμίες" του τις οποίες πολεμάμε με ολοένα και πιο καινούρια και πιο εξελιγμένα φάρμακα, με ολοένα και λιγότερες ανεπιθύμητες ενέργειες. Και για να αναφερθώ και στα στατιστικά που συγκρίνουν τους νεκρούς από AZT με αυτούς στο Βιετνάμ, γιατί δε σημειώνετε και σε πόσους το συγκεκριμένο φάρμακο παρέτεινε τη ζωή, αντί να τους την αφαιρέσει;

Συνολικά, άντρες και γυναίκες, το 2005 ήταν 7.718 κρούσματα, σύμφωνα με τις επίσημες στατιστικές του ΚΕΕΛ. Ας πούμε 8.000 περιπτώσεις μέσα σε 25 χρόνια. Μάλιστα τα επίσημα αποτελέσματα του 1999 φέρονται να είναι ίδια με αυτά του 2005. Δηλαδή, μηδενική αύξηση. Οι δε περιπτώσεις θανάτων από το AIDS στην Ελλάδα, είναι λιγότερες από 100 ανά χρόνο.

Με λίγα λόγια τι αποδεικνύετε με αυτό; Ότι η "τρομολαγνική" μας εκστρατεία ενημέρωσης και τα "θανατηφόρα" μας φάρμακα απέδωσαν καρπούς. Ευχαριστούμε, αλλά δεν περιμέναμε εσάς για να το διαπιστώσουμε. Και μια που μιλάμε για το ΚΕΕΛ, ας δούμε τι έχει να πει κι εκείνο, επ' αυτού:

AIDS1.jpg

KEEL1.jpg

KEEL2.jpg

KEEL3a.jpg

KEEL3b.jpg

ΕΡΙΞΑΝ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΨΕΜΑ – ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ

Το νέο ψέμα για την επιδημία στην Αφρική αποδείχτηκε ακόμα πιο προσοδοφόρο. Δεν έχω εντοπίσει πότε ακριβώς λανσαρίστηκε, αλλά από το υπό έκδοση βιβλίο μου μπορώ να αναφέρω τα άρθρα του N. Hodgkinson στους Sunday Times του Λονδίνου ήδη το 1993, ότι "Το Αφρικανικό AIDS είναι μύθος" και...

Βεβαίως. Γι' αυτό και έσπευσαν και σπεύδουν κάθε χρόνο στην Αφρική οι ΜΚΟ αλλά και διεθνείς φορείς αποστέλλοντας εξοπλισμό, φάρμακα και ανθρώπινο δυναμικό (που δεν κοστίζει τίποτα!) προκειμένου να ενημερώσουν, να προφυλάξουν και να περιθάλψουν τους Αφρικανούς (που, παλι, δεν κοστίζει τίποτα!) και διοργανώνουν κάθε τόσο φιλανθρωπικές εκστρατείες (που, πάλι, δεν κοστίζουν ΤΙΠΟΤΑ) προκειμένου εύποροι δυτικοί πολίτες, όπως εγώ κι εσείς, να συνεισφέρουν το περίσσευμά τους στους εξαθλιωμένους και δυστυχείς. Μιλάμε για τον ορισμό του "προσοδοφόρου".

..."Τα τεστ που γίνονται σε κάποιες χώρες ανιχνεύουν αντισώματα εξίσου για την ελονοσία ή για τον HIV, με αποτέλεσμα 80-90% λάθος αποτελέσματα". Και όμως, αυτός ο μύθος έθρεψε τον πανικό σε όλη τη Δύση."
Λίγο μάθημα βιοχημείας, που σας χρειάζεται: προκειμένου να εντοπίσουμε κάποιο χημικό μόριο στον οργανισμό, είτε "αντιγόνο" (όπως εμείς οι γιατροί συνηθίζουμε να αποκαλούμε κομμάτια των μικροβίων που κατά καιρούς παρασιτούν στο σώμα μας), είτε "αντίσωμα" (την πρωτεϊνη που αυτό παράγει εναντίον του αντιγόνου) χρειαζόμαστε ένα αντίστοιχο στη στερεοδιάταξη- τη μορφή- τεχνητό μόριο, το οποίο κατασκευάζουμε και "βάφουμε" με φθορίζουσες χρωστικές- ουσίες που ΛΑΜΠΟΥΝ. Για να τις βλέπουμε. Προϋπόθεση για να συμβεί αυτό το άμπρακατάμπρα, είναι το μόριο που κατασκευάζουμε να είναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ, να ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ δηλαδή με το αντίστοιχό του ως το ένα και μοναδικό κλειδί μπαίνει στη μια και μοναδική κλειδαριά. Πασπαρτού στην Ιατρική δε διαθέτει το κατάστημα. Πώς λοιπόν, είναι δυνατόν, να παρασκευάσουμε ένα αντίσωμα, ένα τεχνητό μόριο που να ταιριάζει και άρα να εντοπίζει πρωτεϊνη τόσο του ΠΡΩΤΟΖΩΟΥ ΠΛΑΣΜΩΔΙΟΥ (ελονοσία) όσο και του ΙΟΥ HIV;;; Σ' αυτό το ερώτημα, καλώ εσάς και τον εν λόγω κύριο να απαντήσετε.

Παρεμπιπτόντως, στο σημείο αυτό, έχω και μια άλλη απορία να εκφράσω: πέρα από την προαναφερθείσα αύξηση των κονδυλίων για την έρευνα κατά του AIDS, με ποιόν άλλο τρόπο αυτός ο παγκόσμιος σκοτεινός ιστός κερδοσκόπων αποκομίζει χρήματα ή δύναμη από την "εγκληματική μας αυταπάτη" ότι o HIV μπορεί να μεταδοθεί ΚΑΙ από ετεροφυλοφυλική επαφή; Μήπως τάχα μπήκαν στη διαδικασία να συνομωτήσουν ΑΠΑΝΤΕΣ οι παγκόσμιοι φορείς υγείας και πρόληψης προκειμένου οι ευλόγως μειοψηφούντες ενασχολούμενοι με το AIDS να κατασπαταλήσουν δημόσιο χρήμα; Μήπως, όλοι, ΟΛΟΙ, από τον τελευταίο ΕΣΥτη και "Γιατρό Χωρίς Σύνορα" μέχρι τον Κόφι Ανάν και τον Πρόεδρο του WHO μπήκαν σ' αυτήν τόσο επίμονη και επίπονη διαδικασία προκειμένου να τρώνε οι 100,000 που ερευνούν πάνω στον HIV; Η μήπως συμβαίνει κάτι άλλο; Μήπως όλοι κάτω από τις φαινομενικά αθώες λευκές μας μπλούζες κρύβουμε το τατουάζ που δηλώνει την αμέριστη και ακλόνητη πίστη μας προς την DUREX, τη DUO, την AGAIN και είναι τα δικά τους υστέροβουλα συμφέροντα που εξασφαλίζουμε με την προπαγάνδα που άκριτα παπαγαλίσαμε;

Ποιοί είναι πίσω από όλα αυτά, κυρία Παπαγιαννίδου; Και τι έχουμε να κερδίσουμε εμείς, τα φερέφωνα, τα λαμόγια με τα άσπρα, η η αναθεματισμένη "μετουσίωση των άψυχων Οργανισμών και Ινστιτούτων σε φιλικά πρόσωπα"- τρομάρα μας;;; Μήπως παίρνουμε ποσοστά για κάθε καπότα που φοράτε;

2) Αυτά με το "στατιστικό" μέρος του βιβλίου σας. Ας πάμε στο αυστηρά επιστημονικό. Σ' αυτό λοιπόν το σημείο, θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω την παθοφυσιολογική εξήγηση της αδυναμίας μετάδοσης του ιού από ετεροφυλοφιλική σεξουαλική επαφή. Γιατί τα κολπικά υγρά δεν καθίστανται αρκετά για να μολυνθεί κάποιος με σεξουαλική επαφή, αλλά είναι αρκετά προκειμένου αυτό να συμβεί κατά τη γέννηση (πέρα από τη διαπλακουντική μετάδοση και αυτή μέσω θηλασμού); Γιατί είναι απίθανο αυτό να συμβεί και από ίχνη αίματος προκύπτοντος αυτού από τραυματισμό του κόλπου κατά τη συνουσία;

3) Πάμε στο πλέον καίριο σημείο και το πλέον κραυγαλέο.

Αυτό ήταν πια ΠΡΟΚΛΗΣΗ. Ημουν βέβαιη ότι δεν είχα συναντήσει ποτέ πουθενά άντρα ετεροφυλόφιλο οροθετικό μη ναρκομανή. Αποφάσισα να το εξιχνιάσω. Και έθεσα το ερώτημα στην ιστοσελίδα μου http://hivwave.gr/ ευθέως: ας μου απαντήσει ανωνύμως οποιοσδήποτε γνωρίζει κάποιον ή είναι ο ίδιος. Ηθελα να προχωρήσω τη ζωή μου μαζί με κάποιον, όλο και πιο επίμονα τώρα. Οσο περνούσε ο καιρός, τόσο συνειδητοποιούσα κάτι φοβερά ενοχλητικό. Ότι όλοι επαναλαμβάνουμε ένα ψέμα αδιαμαρτύρητα. Μέχρι σήμερα, μετά από 120.000 επισκέψεις από όλο τον κόσμο, δεν με έχει διαψεύσει κανείς.

Ξέρετε ποιό είναι το αστείο της υπόθεσης; Ότι τελικά το ΨΕΜΑ, το αναίσχυντο ψέμα, το συμφεροντολογικό ψέμα, το "αποσιωποιητικό" ψέμα δεν είναι δικό μας προνόμιο.

Για την ιστοσελίδα και την ύπαρξή σας, μας είχε πρωτο-πληροφορήσει ο χρήστης Otto την 15η Ιουνίου, με το παρακάτω κείμενο:

"Γιατρός δεν είμαι αλλά έλεος με τον κάθε ένα που σκέφτεται να ανατρέψει την επιστήμη βλέποντας παντού θεωρίες συνομωσίας. Η Μαρία Κ. είναι οροθετική εδώ και κάποια χρόνια. Δεν είναι γιατρός, είναι κριτικός βιβλίων (ή κάτι τέτοιο) στο Βήμα. Έγραψε λοιπόν βιβλίο υποστηρίζοντας ότι το AIDS ΔΕΝ κολλάει από γυναίκα σε άντρα και όποιος άντρας έχει κολλήσει, το κόλλησε είτε απο ομοφυλόφιλες σεξουαλικές επαφές, είτε απο μεταγγίσεις αίματος, είτε απο ενδοφλέβιες ενέσεις. Προκαλεί μάλιστα να της φέρουμε αποδείξεις έστω για ΕΝΑΝ άντρα που κόλλησε AIDS από γυναίκα. Έχει site στο www.hivwave.gr και το site το βιβλίο είναι εδώ : http://www.kastaniotis.com/new-site/script....php?book=01432 Και καλά δεν πάει να υποκαταστήσει τους γιατρούς και την επιστήμη, απλά πάει να τους ακυρώσει. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει μια καταγγελία στον Ιατρικό σύλλογο ή κάτι παρόμοιο, μια και δεν το έγραψε με την ιδιότητα του γιατρού. Παρ όλα αυτά τέτοιες "έρευνες" είναι επικίνδυνες και αποπροσανατολιστικές.

Μάλιστα αν και ζητά αποδείξεις απο άντρα οροθετικό που κόλλησε απο γυναίκα, αρνείται την όποια περίπτωση με το εύκολο "λες ψέμματα, είτε απο ένεση είτε απο ομοφυλοφυλική επαφή το κόλλησες". Απλά ήθελα να σας ενημερώσω, ευχαριστώ για το χρόνο σας"

Η τακτική σας, πόσο μάλλον για ένα άτομο που παρουσιάζει εαυτόν επιστημονικότερον του επιστήμονα, είναι εντελώς αδόκιμη, ανούσια, ανώφελη, αν όχι γελοιωδέστατη. Τη δε γελοιότητά της την αποδεικνύει ο Όττο: πώς θα μπορούσε ποτέ να σας ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ κάποιος ότι κόλλησε τον ιό HIV με αυστηρά ετεροφυλοφιλικό τρόπο; Πώς θα μπορούσε να σας ΠΕΙΣΕΙ, με ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ότι ουδέποτε εκανε χρήση ενδοφλέβιων ναρκωτικών και ότι ουδέποτε είχε ριψοκίνδυνη ομοφυλοφιλική εμπειρία; Και τέλος, το πιο σημαντικό,

ΑΠΟ ΠΟΤΕ Η ΜΑΡΤΥΡΙΑ Η' Η ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΗΣ ΣΥΝΙΣΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ;

Άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Κλείνοντας, θα ήθελα να σταθώ σε τρία σημεία ακόμη:

α) Η απουσία εκπροσώπου από το χώρο της Υγείας, υψηλόβαθμου ή χαμηλόβαθμου, δε δείχνει ούτε δειλία, ούτε αμηχανία, ούτε ένοχή από μέρους μας μπροστά στα "αδιάσειστα στοιχεία" σας και τις συγκλονιστικές σας "αποκαλύψεις". Δείχνει απλά ότι είμαστε αρκετά πολυάσχολοι και ότι βάζουμε προτεραιότητες (ο νοών νοείτο).

β) Όσο σας προσέβαλλε η δυσπιστία μας και κυρίως ο τρόπος που την εκφράσαμε, άλλο τόσο μας προσβάλλουν και μας εξοργίζουν οι αφορισμοί μιας θρασύτατης μη-γιατρού που μας κατηγορεί ότι είμαστε φερέφωνα και πιόνια του συστήματος. Την ώρα μάλιστα που κοπιάζουμε επί 18 ώρες τη μέρα για να κρατήσουμε στη ζωή εσάς και τους συνανθρώπους σας. Λίγος σεβασμός δε βλάπτει.

γ) Κι αν υποθέσουμε ότι έχετε δίκιο- τι αποδείξατε; Ότι το AIDS είναι ασθένεια των ναρκομανών και των ομοφυλόφιλων, τον τραγικό ΜΥΘΟ που επί μια εικοσαετία πασχίσαμε εμείς να καταρρίψουμε. Έστω ότι είναι αληθινός. Σε τι εξυπηρετούν οι "αποκαλύψεις σας", εκτός του να οδηγήσουν ΕΚ ΝΕΟΥ στο ρατσιστική γκετοποίηση των ομάδων αυτών και στην αντιμετώπισή τους με καχυποψία από τον υπόλοιπο πληθυσμό;

Εαν λοιπόν είστε πραγματική ερευνήτρια και φιλάνθρωπος και επιθυμείτε να αφυπνίσετε τον κόσμο από την ψευδαίσθηση στην οποία εμείς το βουτήξαμε, εκπλήξτε μας και δώστε στα ανωτέρω απάντηση διαφορετική από την "για περισσότερα ανατρέξτε στο βιβλίο μου". Θεωρήστε το ως τη δική μας πρόσκληση απέναντί σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά εσείς δεν διαβάζετε καν εφημερίδες. Ούτε το site μου επισκεφτήκατε ακόμα. Θέλετε ιδιαίτερα μαθήματα.

Μαρία Παπαγιαννίδου

Κυρία Παπαγιαννίδου το site που δίνετε δεν είναι προσβάσιμο σε εμένα και σε μερικά άλλα άτομα (με απλή σύνδεση από επαρχία). Αν μπορείτε ελέγξτε το και πείτε μας αν μπορούμε κάτι να κάνουμε. Έχετε όλη τη συμπάθειά μου και το ενδιαφέρον μου για τις εμπειρίες και τις απόψεις σας, όμως κάθε συζήτηση προϋποθέτει και ανοιχτό μυαλό. Το αν και τί γράφει η κάθε ''...'' εφημερίδα δεν αποτελεί επιχείρημα, αν και έχει οπωσδήποτε ενδιαφέρον. Αν όσα έγραφαν οι εφημερίδες ήταν αξιόπιστα και όσα έγραφαν οι γιατροί επίσης ...

Καλή δύναμη σας εύχομαι και ελπίζω να καταφέρω να μπω στο site σας και να διαβάσω περισσότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα καποιο λαθος εγινε στο εργαστηριο με το τεστ αντισωματων. Αποκλειεται να νικησε κανεις το Ειτζ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Πράγματι, το site μου ήταν αρκετές ώρες εκτός λειτουργίας για το Windows Internet Explorer.

Το διόρθωσα μόλις.

Πάμε από την αρχή τώρα.

Αν θέλετε, ας υπογράφουμε και τι λέμε.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κρύβεστε εσείς, οι φοιτητές της Ιατρικής.

Μαρία Παπαγιαννίδου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΜ25 υπηρξες κατι παραπανω απο σαφεστατος κι ακριβεστατος....Χαρα στην υπομονη σου μια που οπως-ευγενικοτατα- αντεξες να εξηγησεις...εχουμε και καλυτερα να κανουμε απο το να ακουμε κατηγοριες απο ασχετους χωρις ιχνος αποδειξεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα φυσικά, σας εντυπωσίασε η σπουδαιοφάνεια και το μέγεθος της απάντησης.

Το πιο εύκολο πράγμα είναι να αισθάνεστε σπουδαίοι στην υπόθεση του AIDS.

Κάθε χρόνο, μας εφοδιάζουν με καινούργιες μπαρούφες.

Εικοσιπέντε χρόνια έχουμε υποστεί όλοι πλύση εγκεφάλου - δεν σας αδικώ.

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνώ. Δεν καταλαβαίνω γιατί ανησυχείτε, αφού έχετε τόσο

στέρεα επιχειρήματα.

Βέβαια αναρωτιέμαι:

Πόσοι από εσάς γνωρίζετε ότι ο ιός HIV δεν έχει εντοπιστεί ποτέ;

Πόσοι καταλαβαίνετε τι ακριβώς είναι το τεστ αντισωμάτων;

Μασημένη τροφή αναπαράγετε - και θα λέγεστε σύντομα "ειδικοί".

Μαρία Παπαγιαννίδου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι αράπηδες, τι πηδήματα..ο δε ΝΜ25 έδωσε ρέστα. Φαντάζομαι ΝΜ ότι το κάνεις με όλους, σωστά; Αναρωτιέμαι τι επιχειρήματα θα επιστράτευες αν κάποια άλλη έγραφε ότι την κυνηγάει η CIA γιατί στα σπλάχνα της κυοφορεί το παιδί του JFK.

Ωφείλω να πω ότι κατά την καλύτερη ιπποκρατική παράδοση αριστεύσαμε πάλι στον σεβασμό προς τον άρρωστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωφείλω να πω ότι κατά την καλύτερη ιπποκρατική παράδοση αριστεύσαμε πάλι στον σεβασμό προς τον άρρωστο.

Ε καλά τώρα ... το σύστημα που επιβραβεύει τους άριστους (που θα έλεγε και ο @sperge καλή του ώρα), έχει να επιδείξει τα καλύτερα αποτελέσματα και σε αυτό το πεδίο, του σεβασμού προς τον άρρωστο. Όσο για την ιπποκρατική παράδοση ...

Αγαπητή Μαρία, είναι η εμπειρία σου της καθημερινής συμβίωσης με την ασθένεια που σε έκανε να δεις τα πράγματα από μια άλλη πλευρά και να ψάξεις για άλλες εξηγήσεις πέρα από τις καθολικά αναγνωρισμένες. Όμως θα πρέπει να ξέρεις καλύτερα απ΄τον καθένα μας εδώ πόσο δύσκολο είναι και μόνο το να αποδεχτεί κανείς ότι κάποια απ΄όσα μαθαίνει με καμάρι είναι ίσως χαλκευμένα. Ίσως να επέλεξες τον πιο σωστό δρόμο όταν έγραψες το βιβλίο σου. Απ΄όσους το διαβάσουν κάποιοι θα προβληματιστούν. Και κάποιοι θα ψάξουν. Μπορεί και να ψαχτούν. Σε όλα αυτά προσωπικά μόνο κέρδος βλέπω. Ο προβληματισμός είναι πάντα θετικός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα αστειεύεσαι Μαρία. Αυτά τα έχουμε ψωμοτύρι για τα αντισώματα.

Ακόμα και σε ΤΕΙ να πας σχετικό με επιστήμες υγείας…είναι από τα πρώτα που μαθαίνεις…

Dear ΜαριαΚ

το πρόβλημα μας είναι ότι αυτά που υποστηρίζεις δεν έχουν κάποια επιστημονική βάση και αν τα διαβάσει κάποιος μη-σχετικός με τις επιστήμες υγείας θα παραπληροφορηθεί και μπορεί να υιοθετήσει επικίνδυνες συμπεριφορές

Υ.Γ. Δεν κρυβόμαστε…έτσι είναι η φύση του forum …είναι μέρος της γοητείας του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανένας δεν κρύβεται πίσω από ψευδώνυμα. είναι μια ευπρόσδεκτη σύμβαση καθώς προσπαθούμε να μην γίνονται προσωπικές επιθέσεις και προσβολές αλλά να γίνεται συζήτηση και για μία φορά να έχει αξία αυτό που λέμε (και πολλοί όπως είδατε επιχηρηματολογούν για ότι λένε) και όχι τα ποιοι είμαστε. εντούτοις αρκετά άτομα γνωρίζονται μεταξύ τους.

δεν είναι μόνο φοιτήτες ιατρικής εδω αλλά και νέοι ιατροί ειδικευόμενοι και ειδικευμένοι.

δεν γνωρίζω την επαγγελματική σας ιδιότητα αλλά νοιώθω μια επίθεση απέναντί μας. δεν ισχύει πάντα το ή είστε μαζί μου ή είστε εναντίον μου. τέτοιοι αφορισμοί εκτός από το οτι είναι απλοικοί είναι και επικίνδυνοι.

χωρίς να αναφέρομαι προσωπικά σε εσάς έχω βρεθεί αντιμέτωπη με ιατρό οροθετικό που ως ασθενής νοσηλευόταν στην κλινική

και απεκρυψε δολίως από το προσωπικό ότι ήταν οροθετικό. υπάρχουν πολλές παράματροι αλλά δεν θα ήθελα να επεκταθώ και να μετατρέχω ένα τόσο σοβάρό ζήτημα σε προωπική αντιπαράθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απόψε θέλω αποδείξεις και ονόματα

και το κορμάκι σου θα ψάξω πόντο πόντο

κι αμα θα βρω τα θετικά τα αντισωματά

θα πει πως πήγε η αγάπη μας στο βρόντο

Μαρία,έχεις απόλυτο δίκιο.Εγώ συμφωνώ.Το χα καταλάβει πως οι αδερφές,οι εβραίοι και τα καρτέλ των ναρκωτικών βρίσκονται για ακόμα μια φορά πίσω απ'όλα.

Μαράκι μου,εγώ σε πιστεύω διότι κι εμένα η ιστορία μου είναι πέρα για πέρα αληθινή,αλλά δεν με πιστεύει κανένας..

Πριν 3 μήνες είχα πάει στο Σαν τροπέ διακοπές και εκεί ήταν και ο πρίγκηπας Αλβέρτος.Όπως καταλαβαίνουμε όλοι,σαγηνεύτηκε από μια μεσογειακή γυναίκα σαν εμένα με ταμπεραμέντο,που δεν είμαι ότι κι ότι αλλά γιατρίνα και έχω και βασιλικές ρίζες..

Περάσαμε ένα δεκαπενθήμερο πάθους..Μέτα έπρεπε να γυρίσει στην οικογένεια του όμως..Έτσι όταν ξύπνησα την τελευταία μέρα βρήκα στο μαξιλάρι μου ένα κατακόκκινο τριαντάφυλλο και ένα γράμμα που μου εξηγούσε τους λόγους που δε μπορούμε να είμαστε μαζί και έκλεινε πως: I'll never forget you,Mary,I will always love you.

Από τότε που γύρισα έχω πέσει σε κατάθλιψη και δεν με πιστεύει κανένας..Έτσι κάθησα και έγραψα ένα βιβλίο 'Δεκαπέντε καυτές νύχτες με τον Πρίγκηπα' και πιστεύω πως ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ κι εγώ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ να ΣΠΑΣΩ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ!!

Για αυτό,ειδωλό μου γλυκό,δώσε μου τηλέφωνο του ατζέντη σου στις εγκυρότατες εκδόσεις που είσαι και εσύ να το εκδώσουμε και επιτέλους να ΛΑΜΨΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Μαρία,σ'αγαπάω,Μαρία,μου δίνεις και πάλι νόημα στη ζωή μου,

Μαρία μου,ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα από μηνύσεις αν ως όνομα βάλω το Μαρία Ζ,έτσι??

Σε θαυμάζω που είχες το κουράδιο και τη δύναμη να βγεις ανώνυμα και να καταγγείλεις την παγκόσμια αυτή συνομωσία.

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ,ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΤΗ ΜΑΡΙΑ ΜΑΣ-ΣΤΗ ΜΑΡΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΟΥΤΕ Η ΙΔΙΑ ΔΕ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ!!ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΡΙΑ,ΕΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ,ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ 'Α' ΚΕΦΑΛΑΙΟ.

Υγ1: Βρε Μαράκι,είσαι 15 χρόνια δημοσιογράφος??Την πειραματική έβγαλες,έτσι??Εξηγούνται πολλά.

Υγ2:Η Μαρία δεν είναι άρρωστη,άσχετοι είστε εδώ μέσα??Νομίζετε ότι θα βγείτε και γιατροί..Καθίκια.

Αφού το δηλώνει η κοπέλα ότι είναι υγιής.Άρρωστοι είμαστε εμείς.

Ούτε πήγε στο ιατρείο κάποιου από εδώ μέσα,ο όρκος του Ιπποκράτη ισχυει για τη σχέση ασθενούς-ιατρού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είχα ούτε εγώ ούτε κανείς από τους αρμόδια υπεύθυνους του φόρουμ τον χρόνο να ασχοληθεί με αυτό το θέμα.

Έχω την αίσθηση ότι χαρακτηρίζεται "διαδικτυακά επικίνδυνο".

Σε κάποια φάση θα γίνει evaluation.

Ελπίζω τα λεγόμενα να βρίσκονται σε επίπεδο διαλόγου όπως ορίζει το πνεύμα του greekmeds.gr

Επαναλαμβάνουμε ότι οι απόψεις που αναφέρονται στις δημοσιεύσεις είναι προσωπικές απόψεις των χρηστών και

δεν εκφράζουν απαραίτητα το greekmeds.

Αν κάποιος χρήστης πιστεύει ότι ο διάλογος ξεφεύγει από τα πλαίσια του πνεύματος του greekmeds παρακαλώ

να κάνει report γράφοντας και τον λόγο.

Ευχαριστώ και θα επανέλθουμε!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη ωσ γνωστον αν δεν υπηρχαν οι δασκαλοι εμεισ οι γιατροι θα ημασταν οι πιο βλακες και χωρις να θελω να πω οτι η μαρια εχει δικιο σαυτα που λεει, ασ σκεφτει ο καθενας απο μας οτι αν και ειμαστε οι γιατροι, η μαρια ξερει απειρα παραπανω απο εμας για το ειτζ απλα και μονο γιατι το χει μελετησει! Κραταει βεβαια τη δικη της πλευρα και την ενισχυει, αλλα τα πραγματα σε ο,τι αφορα το ειτζκαι ολες τις ασθενειες ειναι πολυ πιο πολυπλοκα απο ο,τι μας εμαθαν οι αδαεισ κατα 99% καθηγητες μας.

Το γεγονος οτι σε ο,τι αφορα το ειτζ, απο την εμφανιση του μεχρι σημερα, δεν εχει τηρηθει η ελαχιστα προβλεπομενη επιστημονικη μεθοδολογια στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι αδιαμφισβητητο . Και εκτοσ απο τη μαρια που πιστευει αυτα που τη συμφερουν, υπαρχουν και παρα πολλοι καθηγητες πανεπιστημιων(οχι ελληνκων φυσικα), νομπελιστες, ακομα και ο γαλλος που ανακαλυψε τον ιο οι οποιοι αμφιβαλλουν για παρα πολλα πραγματα και πτυχες αυτης της αρρωστιας ,αλλοι περισσοτερο και αλλοι λιγοτερο. Υπαρχουν απειρα κενα στη γνωση για το ειτζ, αλλα σιγουρα ειναι μεγαλος μυθος, ο,τι πεθαινουν ολοι, η τουλαχιστον ο,τι πεθαινουν οι περισσοτεροι. Διορθωστε με, αλλα ποτε δεν εγινε διπλη τυφλη για επιβιωση με θεραπεια και ανευ, και παραλληλα υπαρχουν απειροι φορεις που δε θα νοσησουν ποτε και που ποτε δε θα ανακαλυψουμε τη φορεια τους γιαυτο το λογο.

Στη Ν.Αφρικη δεν χορηγουνται φαρμακα απο το κρατος, διοτι ο Μπεκι ειναι πεπεισμενος επιστημονικα ο,τι δεν υφισταται το ειτζ ως οντοτητα. Υπερβολικο συμφωνω, αλλα στην εποχη της αμφισβητησης , ειχα μελετησει ολη ην παρακατω σελιδα( www.virusmyth.com), και καταλαβαινεις τισ μουφες τηςμιας πλευρας και της αλλης. Και επειδη εμεις τουλαχιστον μεγαλωσαμε στην εποχη της αποδειξης της ιατρικης σε αντιθεση με τους καθηγητες μας, καλο θα ηταν να μην αφοριζουμε και να μην εξαντλειται ολη μας η γνωση στο χλευασμο και ιατρικες επιδειξεις σε αδαεις του στυλ¨(με το φιλι κολλας αν εχεις καμια πληγουλα η χαλασμενα δοντια).

Οσα επιχειρηματα εχει η Μαρια, μαλλον αλλα τοσα εχουν και οι πιστευοντες στον ιο.

Με λιγα λογια, χαλαρωστε ολοι οι ξερολες και σεβαστειτε τον ανθρωπο που το ψαχνει κι αλλιως...να ευχαριστουμε τουσ δακαλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αυτό,ειδωλό μου γλυκό,δώσε μου τηλέφωνο του ατζέντη σου στις εγκυρότατες εκδόσεις που είσαι και εσύ να το εκδώσουμε και επιτέλους να ΛΑΜΨΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Οι εκδόσεις Καστανιώτη είναι πολύ σοβαρές απορώ πως έκαναν αυτό το λάθος.. (κανουν πολύ προσεχτικές επιλογές... για την λογοτεχνία μιλάω…)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυρία Μαρία Παπαγιαννίδου,

Θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη που εξαιτίας μου βρεθήκατε αντιμέτωπη με άσχημους χαρακτηρισμούς και προσβλητικές υπόνοιες και "θεωρίες" για το άτομό σας. Θα ήθελα να πιστεύω ότι όλοι δείχνουμε τον απαιτούμενο σεβασμό στο πρόβλημα σας, στον πόνο σας και σ'αυτά που μέχρι τώρα έχετε περάσει και σας συμπονούμε.

Δυστυχώς διαπιστώνω ότι μερικοί από μας, υποψήφιοι ιατροί ή ακόμη και τελειωμένοι ιατροί, έχουμε μάθει πολύ καλά την επιστημή μας και θα την υπηρετήσουμε ακόμη καλήτερα αργότερα αλλά δεν έχουμε μάθει να σεβόμαστε τον συνάνθρωπό μας, να κατανοούμε την κατάσταση στην οποία βρίσκεται, τον πόνο που του προκαλεί και να δείχνουμε τουλάχιστον συμπάθεια προς το πρόβλημα του και τον ίδιο και να μην τον αντιμετωπίζουμε με αποδοκιμάσια και κυνισμό!

Σίγουρα μπορούμε να εκφράζουμε την διαφωνία μας και την διαφορετική μας άποψη αλλά χωρίς να προσβάλλουμε τον συνομιλητή μας και χωρίς να μειώνουμε την προσωπικότητα και την υπόληψη του! Αναρωτιέμαι πως μπορούμε να ασκούμε ένα λειτούργημα σαν αυτό της Ιατρικής και να αντιμετωπίζουμε τον ανθρώπινο πόνο με τέτοια κυνικότητα ακόμη και με τέτοια αλαζονία ένα συνάνθρωπό μας που μας εκφράζει ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα υγείας του...

Άλλωστε το άρθρο δεν δημοσιεύτηκε για να λογοκριθεί και να προσβάλει τον συγγραφέα του αλλά για να μας πληροφορήσει και να μας προβληματίσει! Γι'αυτό θα παρακαλούσα όλα τα μέλη όπως εκφράζουν τις απόψεις τους με αξιοπρέπεια για να διατηρηθεί η ακεραιότητα του φόρουμ!

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.