Jump to content

Μια οροθετική ασθενής εξομολογείται...


Νεφέλη

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω τη Μαρία αν με τον άντρα της χρησιμοποιούν προφυλακτικό,από τη στιγμή που πιστεύει ότι το ΑIDS δε μεταδίδεται με την ετεροφυλοφιλική σεξουαλική επαφή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Last Reply
Θα ήθελα να ρωτήσω τη Μαρία αν με τον άντρα της χρησιμοποιούν προφυλακτικό,από τη στιγμή που πιστεύει ότι το ΑIDS δε μεταδίδεται με την ετεροφυλοφιλική σεξουαλική επαφή.

Μπορεί και εκείνος να είναι οροθετικός…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διορθωστε με, αλλα ποτε δεν εγινε διπλη τυφλη για επιβιωση με θεραπεια και ανευ, και παραλληλα υπαρχουν απειροι φορεις που δε θα νοσησουν ποτε και που ποτε δε θα ανακαλυψουμε τη φορεια τους γιαυτο το λογο.

΄

Μήπως υπάρχει λόγος που τέτοια μελέτη μάλλον δεν θα γίνει ποτέ; Αν εγκρίνονταν και εσύ ήσουν φορέας, θα υπέγραφες για να μπεις τυχαία σε μια από τις δύο ομάδες;

Υπάρχουν πολλές RCTs που συγκρίνουν θεραπείες αλλά σε μερικά πράγματα δεν γίνεται να συγκρίνεις με placebo/vehicle. Προτείνω το systematic review "Parachute use to prevent death" από το BMJ. Από τα αγαπημένα μου για κριτική στην EBM. Θα διαπιστώσεις ότι ούτε για την αποτελεσματικότητα του αλεξίπτωτου έχει υπάρξει διπλή τυφλή μελέτη που να την τεκμηριώνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χωρίς σεβασμό,

απέναντι σε έναν άνθρωπο που αρνείται τη νοσηρότητά του

και τη μολυσματικότητά του

απλά απευθύνομαι ως κάποιος που απέκτησε πτυχίο ιατρικής πριν 2,5 χρόνια

σε έναν άλλο άνθρωπο που κάνοντας τη δική του έρευνα θεωρεί πως

η ανθρωπότητα έχει πέσει θύμα μιας προπαγάνδας.

αν το ζητούμενο είναι το κέρδος,

πως εξηγείτε την δημιουργία οροθετικών ατόμων

επειδή δεν εφαρμόζονται οι νεώτερες τεχνικές (κατα πολύ πιο κερδοφόρες για τις εταιρίες)

σε πολλά κέντρα αιμοδοσίας στην Ελλάδα.

με βάση ποια στοιχεία (και αναφέρομαι σε επιστημονική μελέτη)

αποδεικνύετε πως δεν υφίσταται μετάδοση του ιού από άνδρα σε γυναίκα μέσω του σεξ

και το αντίστροφο?

γιατί εσύ πιστεύεις πως όλοι εμείς (κι ο καθένας μας χωριστά)

δεν αμφιβάλλουμε για τίποτα,

καταπίνουμε ό,τι μας ταΐζουν,

λατρεύουμε τις φαρμακευτικές εταιρίες,

και είμαστε αρκετά ηλίθιοι για να τα πιστεύουμε όλα αυτά που μας σερβίρουν

αλλά όχι και τόσο ώστε να σπουδάσουμε σε ένα από τα καλά ΑΕΙ?

προσωπικά έχω δει ασθενή με ΑΙDS να πεθαίνει

επειδή κλείστηκε μαζί με κάποιους ομοϊδεάτες του σε κάποιο είδος κοινοβίου στη Ν.Αφρική

αρνούμενοι όλοι τους να πάρουν αγωγή

κι επέστρεψε στην Ελλάδα όταν πλέον δεν μπορούσε να πάρει αποφάσεις για τον εαυτό του

καθώς ο ιός φάντασμα είχε κονιορτοποιήσει βασικές εγκεφαλικές λειτουργίες του.

Για να είμαι ειλικρινής,

και πλέον με σεβασμό,

αφενός ΥΠΟΓΡΑΦΩ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ ΤΟΥ ΝΜ25

και σου προτείνω να αναζητήσεις μέσα σου απαντήσεις για το ποιος , πως και γιατί.

μοιάζεις να βρίσκεσαι σε Άρνηση

και παράλληλα να προσπαθείς να προβάλλεις ενοχές που κακώς νιώθεις (δε θα έπρεπε να τις νιώθεις κατ'εμέ)

σε κάποιους που βρήκαν μια χρυσή ευκαιρία να θησαυρίσουν μέσα από ένα "δράμα" που σου φύτευσαν και

συνολικά μας έκαναν να το δαιμονοποιήσουμε...

Οσο αποπροσωποποιείς τον κακό της ιστορίας,

όσο τον εντάσσεις σε σκοτεινούς κύκλους οργανώσεων και δισεκατομμυρίων

τόσο πιο ασφαλής νιώθεις μες στο παραλλήρημά σου.

και ΕΥΤΥΧΩΣ οι σύγχρονες θεραπείες σου επέτρεψαν να το στριφογυρίσεις αρκετά χρόνια

στον εγκέφαλό σου, ώστε να το οργανώσεις τόσο,

που να μπορεί να αποτυπωθεί και σε βιβλίο

με λένε γιώργο, 30 χρονών, έχω σπουδάσει Ιατρική Πάτρας, τελείωσα πρόσφατα το αγροτικό μου

και περιμένω να ανοίξει η θέση μου για ειδικότητα

αν χρειάζεσαι οποιαδήποτε άλλα στοιχεία ευχαρίστως μέσω πμ(προσωπικου μυνήματος θα σου σταλούν)

αλλά δεν προκειται ούτε εγώ κι ελπίζω ούτε κι άλλοι συνάδελφοι

να πέσουν στο τριπάκι να μπουν στο σου

εδώ είμαστε πάντα αν πιστεύεις πως υπάρχει κάτι για να συζητήσουμε ανοικτά και χωρίς υποκειμενισμό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα μπορούμε να εκφράζουμε την διαφωνία μας και την διαφορετική μας άποψη αλλά χωρίς να προσβάλλουμε τον συνομιλητή μας και χωρίς να μειώνουμε την προσωπικότητα και την υπόληψη του! Αναρωτιέμαι πως μπορούμε να ασκούμε ένα λειτούργημα σαν αυτό της Ιατρικής και να αντιμετωπίζουμε τον ανθρώπινο πόνο με τέτοια κυνικότητα ακόμη και με τέτοια αλαζονία ένα συνάνθρωπό μας που μας εκφράζει ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα υγείας του...

Άλλωστε το άρθρο δεν δημοσιεύτηκε για να λογοκριθεί και να προσβάλει τον συγγραφέα του αλλά για να μας πληροφορήσει και να μας προβληματίσει! Γι'αυτό θα παρακαλούσα όλα τα μέλη όπως εκφράζουν τις απόψεις τους με αξιοπρέπεια για να διατηρηθεί η ακεραιότητα του φόρουμ!

Σας ευχαριστώ!

Ελπίζω πέρα από την σαφώε ευγενική σου θέση

να αντιλαμβάνεσαι τους κινδύνους που υπάρχουν όταν αφήνουμε αναπάντητα τέτοια

σπαρακτικά παραλληρήματα για ανθρώπους που δεν ασχολήθηκαν με το δικό σου και δικό μου τομέα

αλλά βρέθηκαν για οποιοδήποτε λόγο στη δυσάρεστη θέση του φορέα του ιού, δλδ οροθετικοί

το λειτούργημα στο οποίο αναφέρεσαι δεν αφορά αποκλειστικά και μόνο τον εκάστοτε ασθενή

(άλλωστε ο συγκεκριμένος δεν απευθύνεται καν πλέον στον κλάδο μας)

αλλά εμπεριέχει και την έννοια της σωστής πληροφόρησης του ευρύτερου κοινού

στα πλαισια της Δημόσιας Υγειας.

ένας άνθρωπος να φερθεί απερίσκεπτα ακολουθώντας τη λογική της ΜΑΡΙΑ Κ

ακυρώνει κάθε ευγένεια και σεβασμό που θα μπορούσε να δείξει ιατρός

στα λεγόμενά της

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους.

Ας απαντήσω σήμερα αναλυτικά στον Moderator που μοιάζει να συμπυκνώνει τις απορίες σας:

Αφού λοιπόν φαίνεται ότι έχετε πάρει σβάρνα τα σάιτς που αναφέρονται σε εσάς- πληκτρολογήσατε το ψευδώνυμο σας στο Google;-και μια και βρεθήκατε ανάμεσα σε ανθρώπους που εν αντιθέσει με εσάς σπουδάζουν την Ιατρική, ας επιδοθούμε σε έναν ωφέλιμο και διεξοδικό ελπίζω και για τις δυο πλευρές διάλογο.

Δεν χρειάζεται να πάρω σβάρνα τα σάιτς, βλέπω ποιός με επισκέπτεται και πότε με ένα κλικ στην ιστοσελίδα μου. Είδα ανθρώπους που σπουδάζουν την Ιατρική και χάρηκα προς στιγμήν.

Θέλω- εγώ κι ενδεχομένως- και άλλοι συνάδελφοι να μας απαντήσετε στά εξής ερωτήματα. Παρακαλώ χωρίς απαντήσεις- παραπομπές στο βιβλίο σας, διότι δε θα δεχτούμε σε καμία περίπτωση να διαθέσουμε/ πετάξουμε έστω και 10 ευρώ στον κουμπαρά που ελπίζετε να γεμίσετε με το sci-fi οιονεί best seller σας.

Κανένα πρόβλημα, παρότι η αλήθεια πάλι βρίσκεται αλλού: Το βιβλίο μου το πούλησα στον εκδότη, γιατί ελπίζω να μεταφραστεί στο εξωτερικό και να αλλάξει τα υπάρχοντα δεδομένα. Το ποσοστό που αναλογεί κάθε φορά σε έναν συγγραφέα είναι 10%. Δεν γίνεσαι πλούσιος γράφοντας βιβλία - άλλη μια παιδική φαντασίωση.

1

) Ας περάσουμε στο πρώτο. Από την άνωθι περίληψη που έκανε ο χρήστης Νεφέλη και εαν αυτή φυσικά είναι αντιπροσωπευτική για το σύνολο του βιβλίου σας,

Ο χρήστης Νεφέλη δεν έκανε περίληψη του βιβλίου μου, έδωσε την ομιλία μου στη Συνέντευξη Τύπου για το βιβλίο μου, που την έχω κι εγώ περιλάβει στο σάιτ μου. Στην ομιλία αυτή είπα γιατί ακριβώς το AIDS δεν μπορεί να θεωρείται επιστημονικό θέμα, αφού χειραγωγείται από την πολιτική.

η "έρευνά" σας βασίζεται αφενός σε τσιτάτα λογοτεχνών και φιλοσοόφων που σχολιάζουν τις πολιτικές πτυχές και παρεμβάσεις στην επιστημονική διαδικασία,

Δεν ξεκινάς ποτέ να κάνεις συλλογή τσιτάτων χωρίς λόγο, ξεκινάς να απαντήσεις ένα ερώτημα. Το δικό μου ερώτημα ήταν γιατί δεν υπάρχουν πουθενά άντρες ετεροφυλόφιλοι οροθετικοί. Από πότε απαγορεύουμε να θέτουμε ερωτήματα και να αναζητούμε απαντήσεις;

αφετέρου σε άρθρα δημοσιογράφων που συνωμοσιολογούν υπό τη σκέπη των έγκυρων εφημερίδων που τους απασχολούν.

Οι δημοσιογράφοι είναι οι μόνοι που μπορούν να κάνουν δουλειά στην περίπτωση του AIDS - γιατί ακριβώς είναι παρατηρητές και οφείλουν να εξετάζουν τα δεδομένα. Η έρευνα είναι το επάγγελμά τους.

Το δε κύριο επιχείρημά τους φαίνεται να είναι το πόσο ύποπτη είναι η ραγδαία, προοδευτική άυξηση των κονδυλίων που κρατικοί και διακρατικοί οργανισμοί επενδύουν για το AIDS.

Αν δεν έχεις έγκυρο επιχείρημα, απολύεσαι την άλλη μέρα από την εφημερίδα που δουλεύεις. Αλλά αυτό, πού να το ξέρετε εσείς;

Ενδεικτικά, αναφέρεστε στα παρακάτω:

QUOTE

«η ομοσπονδιακή χρηματοδότηση για την ιατρική έρευνα γύρω από το AIDS ανήλθε από το 341 εκατομμύρια δολάρια ΗΠΑ το 1987 σε 655 εκατομμύρια δολάρια ΗΠΑ το 1988, ένα χρόνο μετά το λανσάρισμα της εκστρατείας του CDC»

Για ποιό λόγο σας φαίνεται ύποπτο και επιλήψιμο το γεγονός ότι μετά την παρασκευη και τη διάθεση ενός από τα πρώτα φάρμακα για την ασθένεια, η κυβέρνηση των Η.Π.Α διπλασίασε τη χρηματοδότησή της έρευνας; Δεν είναι προφανές, εφόσον βλέπουν ότι έχει αποτελέσματα, να θέλουν να την ενισχύσουν περισσότερο; Δεν είναι επίσης απόλυτα λογικό και αναμενόμενο, μια έρευνα τέτοιας έκτασης και πολυπλοκότητας να είναι πολυδάπανη;

Θα ήταν λογικό, αν δεν βασιζόταν σε ένα ψέμα. Τους κατήγγειλαν, και αποσιωπήθηκε. Και το ψέμα δεν ήταν αμελητέο. Αλλαξε τον τρόπο ζωής και σκέψης σε όλο τον πλανήτη, χωρίς λόγο.

QUOTE

«Μετά από 25 χρόνια και μετά από 200 δισεκατομμύρια δολάρια, γιατί δεν έχουμε ακόμη τη θεραπεία ή το εμβόλιο για το AIDS;».

Σε κάθε επιστήμη, πόσο μάλλον στην Ιατρική, η νοοτροπία του "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις" είναι εντελώς παράλογη, αν όχι γελοία. Κι αυτό πάνω από όλα επειδή αγνοεί επιδεικτικά δυο πολύ σημαντικούς παράγοντες: το χρόνο και το ανθρώπινο μέτρο. Αυτή τη στιγμή χιλιάδες ερευνητές στην Ελλάδα και τον κόσμο μάχονται κάθε ώρα, κάθε μέρα, εις βάρος της δικής τους προσωπικής ζωής και υγείας ακόμη, να δώσουν απαντήσεις στα ερωτήματα που ως άλλα κακομαθημένα παιδιά απαιτείτε να μάθετε "εδώ και τώρα". Ο χρόνος και η προσπάθεια φέρνει τη γνώση και -πιστέψτέ με- έχουμε μάθει πάρα, μα πάρα πολλά για τον ιο HIV, το βιολογικό του κύκλο, τους τρόπους μετάδοσης και τις "αδυναμίες" του τις οποίες πολεμάμε με ολοένα και πιο καινούρια και πιο εξελιγμένα φάρμακα, με ολοένα και λιγότερες ανεπιθύμητες ενέργειες. Και για να αναφερθώ και στα στατιστικά που συγκρίνουν τους νεκρούς από AZT με αυτούς στο Βιετνάμ, γιατί δε σημειώνετε και σε πόσους το συγκεκριμένο φάρμακο παρέτεινε τη ζωή, αντί να τους την αφαιρέσει;

Είστε ρομαντικός. Τίποτε από όσα μάθατε στην Ιατρική, δεν ισχύει στην περίπτωση του AIDS. Δεν μπορούν να βρουν τη θεραπεία, γιατί ψάχνουν σε λάθος κατεύθυνση. Αλλά δεν τους ενδιαφέρει κιόλας, γιατί προτιμούν να έχουν ισόβιους πελάτες για τα χάπια τους, και ισόβια φυτά τους φοβισμένους υγιείς. Γιατί δεν ρίχνετα μια ματιά στην πρώτη σελίδα του σάιτ μου; Τζάμπα είναι.

QUOTE

Συνολικά, άντρες και γυναίκες, το 2005 ήταν 7.718 κρούσματα, σύμφωνα με τις επίσημες στατιστικές του ΚΕΕΛ. Ας πούμε 8.000 περιπτώσεις μέσα σε 25 χρόνια. Μάλιστα τα επίσημα αποτελέσματα του 1999 φέρονται να είναι ίδια με αυτά του 2005. Δηλαδή, μηδενική αύξηση. Οι δε περιπτώσεις θανάτων από το AIDS στην Ελλάδα, είναι λιγότερες από 100 ανά χρόνο.

Με λίγα λόγια τι αποδεικνύετε με αυτό; Ότι η "τρομολαγνική" μας εκστρατεία ενημέρωσης και τα "θανατηφόρα" μας φάρμακα απέδωσαν καρπούς. Ευχαριστούμε, αλλά δεν περιμέναμε εσάς για να το διαπιστώσουμε. Και μια που μιλάμε για το ΚΕΕΛ, ας δούμε τι έχει να πει κι εκείνο, επ' αυτού:

Reduced: 94% of original size [ 543 x 467 ] - Click to view full image

Reduced: 75% of original size [ 681 x 407 ] - Click to view full image

Οι φαρμακοβιομηχανίες αναγκάστηκαν να κάνουν τα φάρμακα λιγότερο τοξικά, ώστε να μην σε στέλνουν στον θάνατο αμέσως. Θέλουν μια κοινωνία με ζόμπι, ασθενείς και υγιείς σε αιχμαλωσία. Και φυσικά, όσοι εργάζονται νυχθημερόν για την υπόθεση, δεν έχουν ιδέα ότι χάνουν τον χρόνο τους.

QUOTE

ΕΡΙΞΑΝ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΨΕΜΑ – ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ

Το νέο ψέμα για την επιδημία στην Αφρική αποδείχτηκε ακόμα πιο προσοδοφόρο. Δεν έχω εντοπίσει πότε ακριβώς λανσαρίστηκε, αλλά από το υπό έκδοση βιβλίο μου μπορώ να αναφέρω τα άρθρα του N. Hodgkinson στους Sunday Times του Λονδίνου ήδη το 1993, ότι "Το Αφρικανικό AIDS είναι μύθος" και...

Βεβαίως. Γι' αυτό και έσπευσαν και σπεύδουν κάθε χρόνο στην Αφρική οι ΜΚΟ αλλά και διεθνείς φορείς αποστέλλοντας εξοπλισμό, φάρμακα και ανθρώπινο δυναμικό (που δεν κοστίζει τίποτα!) προκειμένου να ενημερώσουν, να προφυλάξουν και να περιθάλψουν τους Αφρικανούς (που, παλι, δεν κοστίζει τίποτα!) και διοργανώνουν κάθε τόσο φιλανθρωπικές εκστρατείες (που, πάλι, δεν κοστίζουν ΤΙΠΟΤΑ) προκειμένου εύποροι δυτικοί πολίτες, όπως εγώ κι εσείς, να συνεισφέρουν το περίσσευμά τους στους εξαθλιωμένους και δυστυχείς. Μιλάμε για τον ορισμό του "προσοδοφόρου".

Αλλη πλάνη και αυτή. Φιλανθρωπία για το AIDS. Σύρεται στο παιχνίδι όλος ο ανύποπτος κόσμος. Στην Αφρική, τους έφταααν στην εξαθλίωση με την αποικιοκρατία. Τώρα με τα φάρμακα του AIDS, τους ξεπαστρεύουν για δεύτερη φορά.

QUOTE

..."Τα τεστ που γίνονται σε κάποιες χώρες ανιχνεύουν αντισώματα εξίσου για την ελονοσία ή για τον HIV, με αποτέλεσμα 80-90% λάθος αποτελέσματα". Και όμως, αυτός ο μύθος έθρεψε τον πανικό σε όλη τη Δύση."

Λίγο μάθημα βιοχημείας, που σας χρειάζεται: προκειμένου να εντοπίσουμε κάποιο χημικό μόριο στον οργανισμό, είτε "αντιγόνο" (όπως εμείς οι γιατροί συνηθίζουμε να αποκαλούμε κομμάτια των μικροβίων που κατά καιρούς παρασιτούν στο σώμα μας), είτε "αντίσωμα" (την πρωτεϊνη που αυτό παράγει εναντίον του αντιγόνου) χρειαζόμαστε ένα αντίστοιχο στη στερεοδιάταξη- τη μορφή- τεχνητό μόριο, το οποίο κατασκευάζουμε και "βάφουμε" με φθορίζουσες χρωστικές- ουσίες που ΛΑΜΠΟΥΝ. Για να τις βλέπουμε. Προϋπόθεση για να συμβεί αυτό το άμπρακατάμπρα, είναι το μόριο που κατασκευάζουμε να είναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ, να ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ δηλαδή με το αντίστοιχό του ως το ένα και μοναδικό κλειδί μπαίνει στη μια και μοναδική κλειδαριά. Πασπαρτού στην Ιατρική δε διαθέτει το κατάστημα. Πώς λοιπόν, είναι δυνατόν, να παρασκευάσουμε ένα αντίσωμα, ένα τεχνητό μόριο που να ταιριάζει και άρα να εντοπίζει πρωτεϊνη τόσο του ΠΡΩΤΟΖΩΟΥ ΠΛΑΣΜΩΔΙΟΥ (ελονοσία) όσο και του ΙΟΥ HIV;;; Σ' αυτό το ερώτημα, καλώ εσάς και τον εν λόγω κύριο να απαντήσετε.

Ξεχάστε τα μαθήματα βιοχημείας στην περίπτωση του AIDS. Τίποτε δεν εφαρμόζεται κανονικά εδώ, όλα έχουν καταγγελθεί από πρώην γιατρούς. Οποιος διαφώνησε, απομακρύνθηκε πάραυτα.

Παρεμπιπτόντως, στο σημείο αυτό, έχω και μια άλλη απορία να εκφράσω: πέρα από την προαναφερθείσα αύξηση των κονδυλίων για την έρευνα κατά του AIDS, με ποιόν άλλο τρόπο αυτός ο παγκόσμιος σκοτεινός ιστός κερδοσκόπων αποκομίζει χρήματα ή δύναμη από την "εγκληματική μας αυταπάτη" ότι o HIV μπορεί να μεταδοθεί ΚΑΙ από ετεροφυλοφυλική επαφή; Μήπως τάχα μπήκαν στη διαδικασία να συνομωτήσουν ΑΠΑΝΤΕΣ οι παγκόσμιοι φορείς υγείας και πρόληψης προκειμένου οι ευλόγως μειοψηφούντες ενασχολούμενοι με το AIDS να κατασπαταλήσουν δημόσιο χρήμα; Μήπως, όλοι, ΟΛΟΙ, από τον τελευταίο ΕΣΥτη και "Γιατρό Χωρίς Σύνορα" μέχρι τον Κόφι Ανάν και τον Πρόεδρο του WHO μπήκαν σ' αυτήν τόσο επίμονη και επίπονη διαδικασία προκειμένου να τρώνε οι 100,000 που ερευνούν πάνω στον HIV; Η μήπως συμβαίνει κάτι άλλο; Μήπως όλοι κάτω από τις φαινομενικά αθώες λευκές μας μπλούζες κρύβουμε το τατουάζ που δηλώνει την αμέριστη και ακλόνητη πίστη μας προς την DUREX, τη DUO, την AGAIN και είναι τα δικά τους υστέροβουλα συμφέροντα που εξασφαλίζουμε με την προπαγάνδα που άκριτα παπαγαλίσαμε;

Συγγνώμη, αλλά θα παραθέσω απόσπασμα από το βιβλίο μου: "Η θεσμοθέτηση της ζωής σήμερα κυριαρχείται από λέξεις εντυπωσιασμού που έχουν προκύψει από την κυριαρχία του μάνατζμεντ: μεταβίβαση εξουσιών, επιχειρηματικότητα, ποιοτικός έλεγχος, επιβράβευση του αποτελέσματος, θωράκιση των εξουσιών, έλεγχος κόστους, φερεγγυότητα, μετοχοποίηση, ενδυνάμωση της πελατειακής βάσης. Ο καθένας από αυτούς τους όρους παραπέμπει σε ένα σύνολο θεσμών που οι υπάλληλοι θέτουν σε εφαρμογή μόλις δοθεί το σήμα από τον μάνατζερ. Με αυτό τον τρόπο, οι δραστηριότητες εκατομμυρίων μπορούν να μπουν σε συντεταγμένες που διαπερνούν τα σύνορα οργανισμών. Και οι υψηλόβαθμοι αυτών των οργανισμών μπορούν άνετα να συγχαίρουν αλλήλους επειδή κράτησαν τον έλεγχο αντί να πελαγοδρομούν άνευ αποτελέσματος».

Ιδού λοιπόν πώς ελέγχεται αμέσως η κατάσταση σε παγκόσμια ακτίνα δράσης. Ετσι εξηγείται το μούδιασμα των γιατρών παντού δέκα χρόνια μετά τον καθορισμό των κατευθύνσεων. Και ζητώ συγγνώμη αν φέρνω κάποιους σε δύσκολη θέση αλλά αφού με έσωσαν από βέβαιο θάνατο, πρέπει να συνεχίσω να ζω. Πού είχαμε μείνει;..."

Ποιοί είναι πίσω από όλα αυτά, κυρία Παπαγιαννίδου; Και τι έχουμε να κερδίσουμε εμείς, τα φερέφωνα, τα λαμόγια με τα άσπρα, η η αναθεματισμένη "μετουσίωση των άψυχων Οργανισμών και Ινστιτούτων σε φιλικά πρόσωπα"- τρομάρα μας;;; Μήπως παίρνουμε ποσοστά για κάθε καπότα που φοράτε;

Αυτό βρείτε το μόνοι σας. Είμαι σίγουρη ότι θα θέλατε να είστε πιο χρήσιμοι, αφού σπουδάσατε την Ιατρική.

2) Αυτά με το "στατιστικό" μέρος του βιβλίου σας. Ας πάμε στο αυστηρά επιστημονικό. Σ' αυτό λοιπόν το σημείο, θα ήθελα πάρα πολύ να ακούσω την παθοφυσιολογική εξήγηση της αδυναμίας μετάδοσης του ιού από ετεροφυλοφιλική σεξουαλική επαφή. Γιατί τα κολπικά υγρά δεν καθίστανται αρκετά για να μολυνθεί κάποιος με σεξουαλική επαφή, αλλά είναι αρκετά προκειμένου αυτό να συμβεί κατά τη γέννηση (πέρα από τη διαπλακουντική μετάδοση και αυτή μέσω θηλασμού); Γιατί είναι απίθανο αυτό να συμβεί και από ίχνη αίματος προκύπτοντος αυτού από τραυματισμό του κόλπου κατά τη συνουσία;

Οτι έτσι έχουν τα πράγματα, είναι βέβαιο. Γιατί συμβαίνει αυτό, ας μας εξηγήσουν οι ίδιοι. Αυτό επιδιώκω. Δεν περιμένω από εσάς απαντήσεις.

3) Πάμε στο πλέον καίριο σημείο και το πλέον κραυγαλέο.

QUOTE

Αυτό ήταν πια ΠΡΟΚΛΗΣΗ. Ημουν βέβαιη ότι δεν είχα συναντήσει ποτέ πουθενά άντρα ετεροφυλόφιλο οροθετικό μη ναρκομανή. Αποφάσισα να το εξιχνιάσω. Και έθεσα το ερώτημα στην ιστοσελίδα μου
ευθέως: ας μου απαντήσει ανωνύμως οποιοσδήποτε γνωρίζει κάποιον ή είναι ο ίδιος. Ηθελα να προχωρήσω τη ζωή μου μαζί με κάποιον, όλο και πιο επίμονα τώρα. Οσο περνούσε ο καιρός, τόσο συνειδητοποιούσα κάτι φοβερά ενοχλητικό. Ότι όλοι επαναλαμβάνουμε ένα ψέμα αδιαμαρτύρητα. Μέχρι σήμερα, μετά από 120.000 επισκέψεις από όλο τον κόσμο, δεν με έχει διαψεύσει κανείς.

Ναι, έτσι είναι

Ξέρετε ποιό είναι το αστείο της υπόθεσης; Ότι τελικά το ΨΕΜΑ, το αναίσχυντο ψέμα, το συμφεροντολογικό ψέμα, το "αποσιωποιητικό" ψέμα δεν είναι δικό μας προνόμιο.

Για την ιστοσελίδα και την ύπαρξή σας, μας είχε πρωτο-πληροφορήσει ο χρήστης Otto την 15η Ιουνίου, με το παρακάτω κείμενο:

"Γιατρός δεν είμαι αλλά έλεος με τον κάθε ένα που σκέφτεται να ανατρέψει την επιστήμη βλέποντας παντού θεωρίες συνομωσίας. Η Μαρία Κ. είναι οροθετική εδώ και κάποια χρόνια. Δεν είναι γιατρός, είναι κριτικός βιβλίων (ή κάτι τέτοιο) στο Βήμα. Έγραψε λοιπόν βιβλίο υποστηρίζοντας ότι το AIDS ΔΕΝ κολλάει από γυναίκα σε άντρα και όποιος άντρας έχει κολλήσει, το κόλλησε είτε απο ομοφυλόφιλες σεξουαλικές επαφές, είτε απο μεταγγίσεις αίματος, είτε απο ενδοφλέβιες ενέσεις. Προκαλεί μάλιστα να της φέρουμε αποδείξεις έστω για ΕΝΑΝ άντρα που κόλλησε AIDS από γυναίκα. Έχει site στο www.hivwave.gr και το site το βιβλίο είναι εδώ :
Και καλά δεν πάει να υποκαταστήσει τους γιατρούς και την επιστήμη, απλά πάει να τους ακυρώσει. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει μια καταγγελία στον Ιατρικό σύλλογο ή κάτι παρόμοιο, μια και δεν το έγραψε με την ιδιότητα του γιατρού. Παρ όλα αυτά τέτοιες "έρευνες" είναι επικίνδυνες και αποπροσανατολιστικές.

Μάλιστα αν και ζητά αποδείξεις απο άντρα οροθετικό που κόλλησε απο γυναίκα, αρνείται την όποια περίπτωση με το εύκολο "λες ψέμματα, είτε απο ένεση είτε απο ομοφυλοφυλική επαφή το κόλλησες". Απλά ήθελα να σας ενημερώσω, ευχαριστώ για το χρόνο σας"

Και γιατί αυτό πρέπει να με ενοχλήσει; Οτι σας πληροφόρησε ο χρήστης Otto από την 15η Ιουνίου, σημαίνει ότι είμαι συμφεροντολόγα; Πώς αποδεικνύεται, κύριοι, ότι κάποιος είναι ετεροφυλόφιλος ή ομοφυλόφιλος; Εγώ δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά δεν βγάζω και στατιστικά στοιχεία με βάση ό,τι μου λένε.

Είναι επιστημονικό να γίνεται αυτό από το ΚΕΕΛ και δεν είναι επιστημονικό όταν γίνεται από μένα; Την ίδια μέθοδο ακολουθούμε: βασιζόμαστε στο τι μας είπαν. Εγώ έχω και μια επιπλέον μέθοδο: ξέρω με ποιόν μπορώ να φλερτάρω.

Η τακτική σας, πόσο μάλλον για ένα άτομο που παρουσιάζει εαυτόν επιστημονικότερον του επιστήμονα, είναι εντελώς αδόκιμη, ανούσια, ανώφελη, αν όχι γελοιωδέστατη. Τη δε γελοιότητά της την αποδεικνύει ο Όττο: πώς θα μπορούσε ποτέ να σας ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ κάποιος ότι κόλλησε τον ιό HIV με αυστηρά ετεροφυλοφιλικό τρόπο; Πώς θα μπορούσε να σας ΠΕΙΣΕΙ, με ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ότι ουδέποτε εκανε χρήση ενδοφλέβιων ναρκωτικών και ότι ουδέποτε είχε ριψοκίνδυνη ομοφυλοφιλική εμπειρία; Και τέλος, το πιο σημαντικό,

ΑΠΟ ΠΟΤΕ Η ΜΑΡΤΥΡΙΑ Η' Η ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΗΣ ΣΥΝΙΣΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ;

Αν όλοι οι πιστήμονες είναι σαν εσάς, προτιμώ να είμαι απλός σκεπτόμενος άνθρωπος. Με φοβίζει μόνο ότι σε λίγο καιρό θα κυκλοφορείτε σαν "ειδικοί" για το AIDS.

Άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Κλείνοντας, θα ήθελα να σταθώ σε τρία σημεία ακόμη:

α) Η απουσία εκπροσώπου από το χώρο της Υγείας, υψηλόβαθμου ή χαμηλόβαθμου, δε δείχνει ούτε δειλία, ούτε αμηχανία, ούτε ένοχή από μέρους μας μπροστά στα "αδιάσειστα στοιχεία" σας και τις συγκλονιστικές σας "αποκαλύψεις". Δείχνει απλά ότι είμαστε αρκετά πολυάσχολοι και ότι βάζουμε προτεραιότητες (ο νοών νοείτο).

β) Όσο σας προσέβαλλε η δυσπιστία μας και κυρίως ο τρόπος που την εκφράσαμε, άλλο τόσο μας προσβάλλουν και μας εξοργίζουν οι αφορισμοί μιας θρασύτατης μη-γιατρού που μας κατηγορεί ότι είμαστε φερέφωνα και πιόνια του συστήματος. Την ώρα μάλιστα που κοπιάζουμε επί 18 ώρες τη μέρα για να κρατήσουμε στη ζωή εσάς και τους συνανθρώπους σας. Λίγος σεβασμός δε βλάπτει.

γ) Κι αν υποθέσουμε ότι έχετε δίκιο- τι αποδείξατε; Ότι το AIDS είναι ασθένεια των ναρκομανών και των ομοφυλόφιλων, τον τραγικό ΜΥΘΟ που επί μια εικοσαετία πασχίσαμε εμείς να καταρρίψουμε. Έστω ότι είναι αληθινός. Σε τι εξυπηρετούν οι "αποκαλύψεις σας", εκτός του να οδηγήσουν ΕΚ ΝΕΟΥ στο ρατσιστική γκετοποίηση των ομάδων αυτών και στην αντιμετώπισή τους με καχυποψία από τον υπόλοιπο πληθυσμό;

Εαν λοιπόν είστε πραγματική ερευνήτρια και φιλάνθρωπος και επιθυμείτε να αφυπνίσετε τον κόσμο από την ψευδαίσθηση στην οποία εμείς το βουτήξαμε, εκπλήξτε μας και δώστε στα ανωτέρω απάντηση διαφορετική από την "για περισσότερα ανατρέξτε στο βιβλίο μου". Θεωρήστε το ως τη δική μας πρόσκληση απέναντί σας.

Νομίζω ότι δεν έχω τίποτε άλλο να πω. Γι' αυτό το θέμα, κανείς δεν είναι ξαφνικά πολυάσχολος. Κι εγώ έχω καλύτερα πράγματα να κάνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον, άφησα δύο ερωτήματα αναπάντητα και δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

Αν χρησιμοποιούμε με τον άντρα μου προφυλακτικό - η απάντηση είναι Οχι, ούτε μια φορά.

Και μην κάνετε τη γνωστή ερώτηση τώρα: πώς τον έπεισα. Εκείνος ήξερε περισσότερα από μένα

και μαζί προχωράμε την έρευνα.

Κάθε έξι μήνες κάνει το τετσ αντισωμάτων, για να έχουμε και τα τεκμήρια. Οι πρώτοι έξι μήνες έληξαν

στις 23 Οκτωβρίου, έκανε το τεστ, και φυσικά βγήκε αρνητικό.

Οσο για τους είκοσι άντρες που χρειάζονται να μείνουν μαζί μου για είκοσι χρόνια, για να πειστείτε, και αυτό το διαθέτω.

Διαγνώστηκα οροθετική το 1995 και βρέθηκε ότι είχα τον ιό από το 1985. Δέκα χρόνια δεν το γνώριζα και είχα ελεύθερα σχέσεις σε εκείνη την αθώα εποχή. Κανείς από τους πρώην συντρόφους μου δεν προέκυψε οροθετικός ως σήμερα.

Και το άλλο αίτημα: να σας δώσω το τηλέφωνο του ατζέντη μου (!), για να εκδώσετε κι εσείς βιβλίο.

Είναι απλό: 210-3301208. Ζητήστε τον Θανάση Καστανιώτη και πείτε ότι θέλετε να βγάλετε βιβλίο - για να δείτε αν είναι πρόθυμος να ρίξει τα λεφτά του στις ανησυχίες σας. Γιατί περί αυτού πρόκειται όταν εκδίδεται ένα βιβλίο - ο εκδότης επενδύει, και ο ίδιος κερδίζει. Δεν έχει καμιά όρεξη να χάσει τα λεφτά του.

Ιδού η Ρόδος, λοιπόν, ιδού και το πήδημα

Μαρία Παπαγιαννίδου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον, άφησα δύο ερωτήματα αναπάντητα και δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.

Αν χρησιμοποιούμε με τον άντρα μου προφυλακτικό - η απάντηση είναι Οχι, ούτε μια φορά.

Και μην κάνετε τη γνωστή ερώτηση τώρα: πώς τον έπεισα. Εκείνος ήξερε περισσότερα από μένα

και μαζί προχωράμε την έρευνα.

Κάθε έξι μήνες κάνει το τετσ αντισωμάτων, για να έχουμε και τα τεκμήρια. Οι πρώτοι έξι μήνες έληξαν

στις 23 Οκτωβρίου, έκανε το τεστ, και φυσικά βγήκε αρνητικό.

Οσο για τους είκοσι άντρες που χρειάζονται να μείνουν μαζί μου για είκοσι χρόνια, για να πειστείτε, και αυτό το διαθέτω.

Διαγνώστηκα οροθετική το 1995 και βρέθηκε ότι είχα τον ιό από το 1985. Δέκα χρόνια δεν το γνώριζα και είχα ελεύθερα σχέσεις σε εκείνη την αθώα εποχή. Κανείς από τους πρώην συντρόφους μου δεν προέκυψε οροθετικός ως σήμερα.

Όπως βλέπετε, όταν κανείς προτάσσει επιχειρήματα εισπράττει ως απάντηση αντεπιχειρήματα. Μοιραία προκύπτει debate. Αυτό είναι πρόβλημα. Ακόμη και ο αβραμό αποδείχθηκε σοφότερος ημών αφού δεν πήγε φυσικά στην παρουσίαση.

Αν αύριο βγω και πω ότι ο Καραμανλής είναι εξωγήινος πιθανόν να βρεθώ με ολανζαπίνη. Αν όμως βγει ο Καραμανλής και με επιχειρήματα προσπαθήσει να με πείσει ότι δεν είναι εξωγήινος και εγώ με τη σειρά μου με αντεπιχειρήματα του εξηγήσω ότι μπορεί και να είναι τότε δεν θα τσιμπήσω ολανζαπίνη αλλά ένα εξώφυλο σε περιοδικό: "ο άνθρωπος που ισχυρίζεται ότι ξέρει την αλήθεια για τον Καραμανλή". Μπούρου-μπούρου θα βγάλω και βιβλίο, όλο και κάποιοι γραφικοί θα τα πιστέψουν, άμα δεν βαρεθώ θα κάνω και θρησκευτική σέχτα. Εδώ ο άλλος έχει εκπομπή και λέει ότι οι έλληνες είναι οι απόγονοι εξωγήινων και πουλάει βιβλία σαν ζεστά ψωμάκια.

Η διαφορά είναι ότι για το αν είμαστε εξωγήινοι μπορούμε να το συζητάμε εκ του ασφαλούς.

Για το αν ο HIV μεταδίδεται μέσω σεξουαλικών επαφών ΔΕΝ μπορούμε να το συζητάμε.

Αν όχι για τον HIV όπως λέει και η φορέας, τουλάχιστον για τις ηπατίτιδες, τα λοιπά ΣΜΝ, τις ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες.

Δεν ξέρω που φθάνουν τα όρια της ελευθερίας και της δημοκρατικής ανοχής των συναδέλφων αλλά μήπως πρέπει να γίνει re-evaluation ενός "διαδικτυακά επικίνδυνου" θέματος;

Ειδικά τώρα που η αυτονόητη ανάγκη χρήσης προφυλάξεων μετατράπηκε σε επιστημονικό debate.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν διάβασα τον τίτλο, θεώρησα ότι μπορεί να ήταν ενδιαφέρον το θέμα. Τελικά, όμως αποδείχτηκε ότι αναφέρονται απλά αερολογίες. Μη θεωρήσετε κα. Μαρία ότι φέρομαι εναντίον σας αλλά, ιδίως το συγκεκριμένο κείμενο, δεν αναφέρει και τίποτα αποδεδειγμένο. Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί το θέμα του AIDS να χρησιμοποιείται από πολλές εταιρίες για κέρδος, αλλά τόσα άλλα, ειδικά ιατρικά, θέματα, χρησιμοποιούνται για τον ίδιο σκοπό. Αυτό που έχει σημασία είναι ταυτόχρονα να παρέχουν περισσότερες ελπίδες στους ασθενείς. Κάτι που και εσείς οφείλετε να το παραδεχτείτε, αφού αν δεν υπήρχαν αυτές οι ιατρικές μέθοδοι, δε θα ζούσατε.

Για την πανδημία που, όπως αναφέρετε, δεν εμφανίστηκε τελικά, θα πρεπε να σκεφτείτε ότι μπορεί να οφείλεται σε αυτόν τον, κατακριτέο κατά τη γνώμη σας, τρόπο ενημέρωσης. Εξάλλου, σύμφωνα με τη σοφία του λαού μας, "ο φόβος φυλάει τα έρμα".

Τέλος, οφείλω να σας συγχαρώ που μπορέσατε να δεχθείτε την ασθένειά σας θετικά. Δεν απορρίπτω την ευθύνη που έχουν κάποιοι γιατροί που προσπαθούν γενικά να τρομοκρατούν τους ασθενείς τους και να τους κάνουν να χάνουν το κέφι τους για τη ζωή. Αλλά δε μπορώ να παραβλέψω και την ευθύνη των ασθενών να υπόκεινται με ευκολία σε τέτοιου είδους ερεθίσματα.

Πάντως, μη βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα. Αυτά που εσείς θεωρείτε ότι είναι αμφισβητίσημα, π.χ. η μέθοδος αναγνώρισης με αντισώματα, είναι παραδεκτά από όλη την επιστημονική κοινότητα, όχι μόνο από τους γιατρούς. Όπως ζητάτε από εμάς να διαβάσουμε κάτι παραπάνω, σε χρόνο μάλιστα που δεν έχουμε, ενημερωθείτε και εσείς στον ελεύθερο χρόνο σας, που νομίζω ότι θα είναι πολύ περισσότερος από το δικό μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ποσοστό που αναλογεί κάθε φορά σε έναν συγγραφέα είναι 10%. Δεν γίνεσαι πλούσιος γράφοντας βιβλία - άλλη μια παιδική φαντασίωση.

Προφανώς δε θεωρείτε το Στήβεν Κινγκ, την Τζ.Κ. Ρόουλινγκ, τον Τομ Κλάνσυ, τον Νταν Μπράουν και τον Μάικλ Κράιτον ινδάλματά σας. Κρίμα, θα μπορούσατε να μάθετε πολλά από αυτούς. Άλλωστε ανήκετε στο ίδιο λογοτεχνικό είδος.

Το δικό μου ερώτημα ήταν γιατί δεν υπάρχουν πουθενά άντρες ετεροφυλόφιλοι οροθετικοί. Από πότε απαγορεύουμε να θέτουμε ερωτήματα και να αναζητούμε απαντήσεις;

Δεν απαγορεύεται να θέτουμε κανενός είδους ερωτήματα, το ζητούμενο όμως είναι πόσο δόκιμα είναι αυτά, πόσο αληθινές, αλλά και ισχυρές βάσεις έχουν και κατά πόσο αξίζει να ασχοληθούμε μαζί τους. Κανείς δε με εμποδίζει να θέσω προς όλους το ερώτημα "γιατί όλες οι ξανθιές είναι χαζές;". Ωστόσο, με δεδομένο ότι το ερώτημα μου προκύπτει από κάτι, αν όχι γελοίο, τουλάχιστον σαθρό και αστήρικτο, δεν είναι απορίας άξιο αν δε βρίσκω άτομα να μου το απαντήσουν. Όπως στην περίπτωσή σας: τι σημαίνει "δεν υπάρχουν πουθενά άντρες ετεροφυλόφιλοι οροθετικοί"; Διερευνήσατε το σεξουαλικό παρελθόν άπαντων των φορέων παγκοσμίως και καταλήξατε σ' αυτό το συμπέρασμα; Ο χρήστης Οττο- και γι΄αυτό παρέθεσα το σχόλιό του- μας πληροφορεί ότι υπήρξαν ενδεχομένως περισσότεροι από ένας που ήλθαν σε επαφή μαζί σας ως ετεροφυλόφιλοι οροθετικοί, αλλά εσείς, με κάποιο τρόπο τους διαψεύσατε. Με ποιό τρόπο, κυρία Παπαγιαννίδου;

Οι δημοσιογράφοι είναι οι μόνοι που μπορούν να κάνουν δουλειά στην περίπτωση του AIDS - γιατί ακριβώς είναι παρατηρητές και οφείλουν να εξετάζουν τα δεδομένα. Η έρευνα είναι το επάγγελμά τους. Αν δεν έχεις έγκυρο επιχείρημα, απολύεσαι την άλλη μέρα από την εφημερίδα που δουλεύεις. Αλλά αυτό, πού να το ξέρετε εσείς;
Αφενός η έρευνα ως βιοποριστικό μέσο δεν είναι αποκλειστικότητα του κλάδου σας, αφετέρου τίθεται το εύλογο ερώτημα κατά πόσο μπορείτε να κατανοήσετε, πόσο μάλλον να ερμηνεύσετε τα δεδομένα που ανακαλύπτετε και εξετάζετε. Εμείς ως γιατροί βασιζόμαστε σε όσα μας δίδαξαν τα επιστημονικά βιβλία και οι καθηγητές μας για να προχωρήσουμε σ΄αυτή τη διαδικασία. Εσείς πού βασίζεστε; Σε ποιά εμπειρία και σε ποιά λογική; Γιατί οι δικές σας (εμπειρία και λογική) είναι αμόλυντες και απολιτικές και οι δικές μας biased;

Ακόμη, ούτε η εγκυρότητα αποτελεί δικό σας προνόμιο. Ευνόητο είναι δε ότι κι εμείς υφιστάμεθα κυρώσεις, στην περίπτωση που σφάλλουμε. Ρωτήστε κάποιο συνάδελφο που επεδίωξε να δημοσιεύσει εργασία σε επιστημονικό περιοδικό, έστω και review- όχι κάτι καινούριο, πώς τον πέρασαν από 40 κύματα και διορθώσεις επί διορθώσεων. Ζητήστε να μάθετε την εμπειρία συνάδελφου ακαδημαϊκού που συμμετείχε στη συγγραφή βιβλίου και επιβεβαιώστε αν όντως στα βιβλία μας "γράφουμε ό,τι θέλουμε" κι όχι επιστημονικά χιλιο-τεκμηριωμένα δεδομένα. Έχετε αποδείξεις για το αντίθετο; Να τις δούμε.

Θα ήταν λογικό, αν δεν βασιζόταν σε ένα ψέμα. Τους κατήγγειλαν, και αποσιωπήθηκε

Να σας υπενθυμίσω ότι ακόμη δεν έχετε απτές αποδείξεις για το "ψευδές" του πράγματος, απτές σε εμάς τουλάχιστον. Κι αν βέβαια δεχτούμε χάριν ευκολίας ότι όντως πρόκειται για ψέμα, παραμένουν άλλα δυο αναπάντητα ερωτήματα. Ποιοί τους κατήγγειλαν; Πώς αποσιωπήθηκε και από ποιούς;

"Είστε ρομαντικός. Τίποτε από όσα μάθατε στην Ιατρική, δεν ισχύει στην περίπτωση του AIDS. Δεν μπορούν να βρουν τη θεραπεία, γιατί ψάχνουν σε λάθος κατεύθυνση. Αλλά δεν τους ενδιαφέρει κιόλας, γιατί προτιμούν να έχουν ισόβιους πελάτες για τα χάπια τους, και ισόβια φυτά τους φοβισμένους υγιείς. Γιατί δεν ρίχνετα μια ματιά στην πρώτη σελίδα του σάιτ μου; Τζάμπα είναι.

-------------------------------

Ξεχάστε τα μαθήματα βιοχημείας στην περίπτωση του AIDS. Τίποτε δεν εφαρμόζεται κανονικά εδώ, όλα έχουν καταγγελθεί από πρώην γιατρούς. Οποιος διαφώνησε, απομακρύνθηκε πάραυτα."

Είστε εξίσου ρομαντική με εμένα, απλώς ο δικός σας ρομαντισμός είναι μαύρος κι άραχνος. Φέρει δε συχνά το προσωνύμιο "συνωμοσιολογία".

Τι εννοείτε "τίποτα"; "Τίποτα" για τη βιολογία του π.χ.; Δεν είναι ιός; Δεν είναι ρέτρο-ϊός; Κι αν όχι, τότε τι είναι; Δε μολύνει τα CD4 Τ-λεμφοκύτταρα και δια της καταστροφής αυτών προκαλεί το Σύνδρομο της Επίκτητης Ανοσοανεπάρκειας; Δεν έχει κύκλο ζωής αυτόν του ρετροϊού; Κι αν όχι ποιά κύτταρα μολύνει και πώς τα καταστρέφει; Δε μεταδίδεται με το αίμα και το σπέρμα, αν όχι με τις κολπικές εκκρίσεις; Και πώς μεταδίδεται, αν όχι με αυτόν τον τρόπο; Θα περίμενε κανείς - εμείς σίγουρα το περιμένουμε από εσάς, κα. Παπαγιαννίδου- ότι κάποιος που χρησιμοποιεί την αφοριστική φράση "τίποτε από όσα μάθατε στην Ιατρική δεν ισχύει στην περίπτωση του AIDS", αυτομάτως υποννοεί ότι εκείνος γνωρίζει το ισχύον και το αληθές. Το γνωρίζετε, κα. Παπαγιαννίδη; Διαφωτίστε μας. Αλλά αν δε γνωρίζετε τι ισχύει, όπως παρακάτω υπαινίσσεστε προτρέποντάς μας μάλιστα να το ανακαλύψουμε εμείς ή οι ερευνητές, πώς είναι δυνατόν να γνωρίζετε τι ΔΕΝ ισχύει;

Οι φαρμακοβιομηχανίες αναγκάστηκαν να κάνουν τα φάρμακα λιγότερο τοξικά, ώστε να μην σε στέλνουν στον θάνατο αμέσως.

Οι φαρμακοβιομηχανίες αναγκάστηκαν να κάνουν τα φάρμακα λιγότερο τοξικά για να έχουν αυτά θεραπευτική ουσία και αποτελεσματικότητα και άρα να συνεχίσουν να εγκρίνονται από τους εκάστοτε φορείς επιτήρησης όπως η FDA και ο δικός μας EΟΦ, να συνεχίσουν να κυκλοφορούν στην αγορά, να συνεχίσουν να αποφέρουν κέρδη. Δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους, αλλά ο αργός θάνατος που ίσχυρίζεστε ότι θέλουν να επιτύχουν, ανάμεσα στα άλλα αφελή (όπως το "απάνθρωπο"), είναι και ΑΝΤΙΕΜΠΟΡΙΚΟΣ.

Και φυσικά, όσοι εργάζονται νυχθημερόν για την υπόθεση, δεν έχουν ιδέα ότι χάνουν τον χρόνο τους.
Γιατί; Γιατί δεν υπάρχει θεραπεία για το AIDS; Ή γιατί "κινούνται σε λάθος κατεύθυνση"; Ποιά είναι η σωστή κατεύθυνση; Πού πρέπει να στοχεύσουμε για να εξουδετερώσουμε τον ιό;

"Η θεσμοθέτηση της ζωής σήμερα κυριαρχείται από λέξεις εντυπωσιασμού που έχουν προκύψει από την κυριαρχία του μάνατζμεντ: μεταβίβαση εξουσιών, επιχειρηματικότητα, ποιοτικός έλεγχος, επιβράβευση του αποτελέσματος, θωράκιση των εξουσιών, έλεγχος κόστους, φερεγγυότητα, μετοχοποίηση, ενδυνάμωση της πελατειακής βάσης. Ο καθένας από αυτούς τους όρους παραπέμπει σε ένα σύνολο θεσμών που οι υπάλληλοι θέτουν σε εφαρμογή μόλις δοθεί το σήμα από τον μάνατζερ. Με αυτό τον τρόπο, οι δραστηριότητες εκατομμυρίων μπορούν να μπουν σε συντεταγμένες που διαπερνούν τα σύνορα οργανισμών. Και οι υψηλόβαθμοι αυτών των οργανισμών μπορούν άνετα να συγχαίρουν αλλήλους επειδή κράτησαν τον έλεγχο αντί να πελαγοδρομούν άνευ αποτελέσματος». Ιδού λοιπόν πώς ελέγχεται αμέσως η κατάσταση σε παγκόσμια ακτίνα δράσης. Ετσι εξηγείται το μούδιασμα των γιατρών παντού δέκα χρόνια μετά τον καθορισμό των κατευθύνσεων.

Εν περιλήψει μας λέτε ότι όχι μόνο οι νόμοι της αγοράς και της πώλησης, αλλά και οι "κομιστές", οι "υπακούοντες" τους νόμους αυτούς "μανατζερ" έχουν κατορθώσει να διεισδύσουν και να αποκτήσουν έλεγχο κι επιρροή στους κλινικούς γιατρούς, είτε διαβρώνοντας το ήθος τους, είτε φέρνοντας τους προ τετελεσμένου. Αυτό που συνεχίζετε να μην ξεκαθαρίζετε (εαν το κάνει αυτό η ανωτέρω γενικόλογη και πολύπλοκα διατυπωμένη παράγραφος, το κάνει με έναν τρόπο που εγώ αδυνατώ να συλλάβω- οπότε μιλήστε πιο "λιανά" παρακαλώ) είναι γιατί, ενώ οι ασχολούμενοι με το AIDS ερευνητές απαριθμούν σε μόλις 100,000 (κατά τα δικά σας λεγόμενα) και αφού ο μοναδικός τρόπος "αρμέγματος" του λαϊκού τρόμου για την ασθένεια είναι η άυξηση των κρατκών δαπανών για την έρευνα (δεν αναφέρατε κάποιον άλλο), εντούτοις ΟΛΟΙ φάινονται να εμπλέκονται σ' αυτό το γαϊτανάκι διαιώνισης του "μύθου"; Οι άλλοι, οι μη- ερευνητές, γιατροί και "μάνατζερς", τι έχουν να κερδίσουν;

Αυτό βρείτε το μόνοι σας. Είμαι σίγουρη ότι θα θέλατε να είστε πιο χρήσιμοι, αφού σπουδάσατε την Ιατρική.
Παρεξηγήσατε την ερώτηση. Δε σας ζητώ να μου κατονομάσετε τρόπους προκειμένου να συμμετάσχουμε κι εμείς στο (υποτιθέμενο) πλιάτσικο. Σας ζητώ αντιθέτως να μου πείτε πώς ΝΟΜΙΖΕΤΕ ότι εμείς, οι απλοί κλινικοί γιατροί επωφελούμαστε από την κατάσταση.

Οτι έτσι έχουν τα πράγματα, είναι βέβαιο. Γιατί συμβαίνει αυτό, ας μας εξηγήσουν οι ίδιοι. Αυτό επιδιώκω. Δεν περιμένω από εσάς απαντήσεις.

Τίποτα δεν είναι βέβαιο στην επιστήμη. Υπάρχει μόνο το αίτιο και το αιτιατό, το γεγονός και η απόδειξη. Ποιά είναι η δικιά σας απόδειξη;

Πώς αποδεικνύεται, κύριοι, ότι κάποιος είναι ετεροφυλόφιλος ή ομοφυλόφιλος; Εγώ δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά δεν βγάζω και στατιστικά στοιχεία με βάση ό,τι μου λένε. Είναι επιστημονικό να γίνεται αυτό από το ΚΕΕΛ και δεν είναι επιστημονικό όταν γίνεται από μένα; Την ίδια μέθοδο ακολουθούμε: βασιζόμαστε στο τι μας είπαν. Εγώ έχω και μια επιπλέον μέθοδο: ξέρω με ποιόν μπορώ να φλερτάρω.
Μπορεί να σας έρθει σαν έκπληξη, αλλά σχεδόν όλες οι στατιστικές διαδικασίες, από τις πιο απλές (απογραφή του πληθυσμού) μέχρι τις πιο σύνθετες περιλαμβάνουν τις απαντήσεις ερωτηματολογίων που μοιράζονται στον εκάστοτε, επιλεγμένο με ορισμένα αξιολογικά κριτήρια, πληθυσμό. Ipso facto πολλές στατιστικές όντως βασίζονται σε "ό,τι σας λένε".

Στη δε περίπτωση του ΚΕΕΛ διατηρούμε την πεποίθηση ότι οι ασθενείς, στα πλαίσια της ασφάλειας και της εχεμύθειας που το ιατρικό απόρρητο επιβάλλει, δε μας κρύβουν την αλήθεια για τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις, ούτε για τις εξαρτήσεις τους. Στο κάτω-κάτω- κάτι που θα γνωρίζατε εαν ήσαστε γιατρός- και η ίδια η διαγνωστική διαδικασία (από την οποία και προκύπτουν τα αποτελέσματα που δημοσιεύει το ΚΕΕΛ) στηρίζεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό στα λεγόμενα "συμπτώματα", τα υποκειμενικά αισθήματα που ο ασθενής περιγράφει ότι νιώθει, καθώς και τις έξεις του, τις συνήθειές του. Εαν ψεύδεται γι' αυτά, κακό του κεφαλιού του.

Αν όλοι οι επιστήμονες είναι σαν εσάς, προτιμώ να είμαι απλός σκεπτόμενος άνθρωπος. Με φοβίζει μόνο ότι σε λίγο καιρό θα κυκλοφορείτε σαν "ειδικοί" για το AIDS.

Εγώ πάλι δεν έχω τέτοιο φόβο για εσάς. Ίσως γιατί είμαι πεπεισμένος ότι ποτέ δε θα θεωρηθείτε "ειδικός" από κανένα σώφρονα άνθρωπο.

Ωστόσο, κι από δω πηγάζει η επιμονή μας στο να αντικρούσουμε τις μέχρι τώρα ανυπόστατες θεωρίες σας, δεν αμφιβάλλω ότι μερικοί αναγνώστες του βιβλίου σας, οι λιγότερο σκεπτικιστές και οι μη "ειδικοί", ίσως και να πεισθούν τελικά από τα λεγόμενά σας θαμπωμένοι από το μπαράζ στατιστικών που παραθέτετε. Και αν, ΑΝ παραδέχεστε ότι στην περίπτωση που κάνετε ΛΑΘΟΣ για όλα αυτά (εκτός κι αν το θεωρείτε απίθανο- οπότε οι κατηγορίες για δογματισμό εκ μέρους μας; bye-bye) έχετε εκθέσει ανεπανόρθωτα τη ζωή ενός ατόμου σε κίνδυνο, τότε αυτό είναι ένα σημαντικό, αν μη τι άλλο βήμα προόδου αυτής της συζήτησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Οι δημοσιογράφοι είναι οι μόνοι που μπορούν να κάνουν δουλειά στην περίπτωση του AIDS - γιατί ακριβώς είναι παρατηρητές και οφείλουν να εξετάζουν τα δεδομένα. Η έρευνα είναι το επάγγελμά τους.

2. Τίποτε από όσα μάθατε στην Ιατρική, δεν ισχύει στην περίπτωση του AIDS. Δεν μπορούν να βρουν τη θεραπεία, γιατί ψάχνουν σε λάθος κατεύθυνση. Αλλά δεν τους ενδιαφέρει κιόλας, γιατί προτιμούν να έχουν ισόβιους πελάτες για τα χάπια τους, και ισόβια φυτά τους φοβισμένους υγιείς. Γιατί δεν ρίχνετα μια ματιά στην πρώτη σελίδα του σάιτ μου; Τζάμπα είναι.

1. Έρευνα πως? Όταν δεν μπορούν να κατανοήσουν τα δεδομένα??? Όταν δεν ξέρουν τι είναι το αντίσωμα??? Πως δρα ο ιός??? Ή καλύτερα…τι είναι ιός!!! Όταν δεν γνωρίζουν την μεθοδολογία της επιστημονικής έρευνας???

2. Κατά αυτό τον τρόπο θα έπρεπε να είχαμε και ευλογιά… αφού κάποιες φαρμακευτικές θέλουν να θησαυρίζουν…γιατί να σταματήσει ο εμβολιασμός για τον ιό της ευλογιάς??? Γιατί τον φυλάνε στα 2 εργαστήρια ( ένα στην Αμερική και ένα στη Ρωσία) και δεν τον αφήνουν ελεύθερο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσωπική μου άποψη....

είστε ελεύθερη να πιστεύετε ότι νομίζετε

αλλά αν όταν πηγαίνετε στο νοσοκομείο για να σας πάρουν αίμα ή να νοσηλευτείτε και να χρειάζεστε φλεβοκαθετήρες κτλ αν δεν ενημερώνετε το προσωπικό ανεξάρτητα από τα πιστεύω σας διαπράτετε κάτι το ανήθικο.

ο συζυγός σας επέλεξε έναν ελεύθερο έρωτα μαζί σας, οι υπάλληλοι όμως που ενδεχομένως τρυπηθούν από εσάς έχουν το δικαίωμα να ξέρουν και να πάρουν όλες τις προφυλάξεις (και ας μηναναγνωρίζεται το επάγγελμα στα βαρεά και ανθυγιηνά ενώ εισπράκτορες στα κτελ και τραγουδιστές είναι)

δεν είναι ανάγκη να κάνει κανείς πειράματα με τους ανθρώπους για να αποδείξει τα προσωπικά του πιστεύω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα καλά για την ποιοτική και ποσοτική PCR και την βιοτεχνολογία δεν της έχει πει κανείς;

στον λιακόπουλο κυρία Παπαγιαννίδου σκεφτήκατε να δώσετε το βιβλίο σας για προώθηση;

θα πουλήσει πολύ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή τυγχάνει η μητέρα μου να είναι Δ/ντρια Αιμοδοσίας Νοσοκομείου των Αθηνών, πρέπει να πληροφορήσω ότι έρχεται ιδιαίτερα συχνά στο σπίτι κακόκεφη επειδή ανακάλυψε άλλον έναν άντρα που ήταν παντρεμένος, κόλλησε ΗΙV από παράλληλη σχέση και μετά μόλυνε τη γυναίκα του. Σε ορισμένες περιπτώσεις την έγκυο γυναίκα του. Με το τελευταίο ελπίζω να πείθεται και ο πλέον διαλλακτικός ότι οι απόψεις της κυρίας είναι επικίνδυνες. Και είναι επικίνδυνες όχι επειδή προσβάλλουν με σοβαρό τρόπο την ιατρική επιστήμη, αλλά επειδή υπάρχουν πολλοί γύρω μας διατεθειμένοι να πιστέψουν το εναλλακτικό, τη θεωρία συνωμοσίας για οτιδήποτε ή και απλά να βρουν ένα πάτημα για να μην ανακοινώσουν εκεί που πρέπει κάτι τόσο σοβαρό και που πιθανά τους εκθέτει διότι εξέθεσε άλλους σε κίνδυνο.

Ποια είναι η απάντηση της Μαρίας σε αυτό; Πιθανά ότι λέω ψέματα. Ότι η μάνα μου δεν είναι αυτό που λέω ή ότι οι άντρες του παραδείγματος δεν πήγαν με άλλη γυναίκα αλλά ήταν κρυφοί ομοφυλόφιλοι.

Και μία ακόμα παρατήρηση. Επί 10 χρόνια, ισχυρίζεστε, είχατε ελεύθερες σχέσεις χωρίς προφύλαξη. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι οι θεωρίες σας ευσταθούν, ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι το AIDS είναι ανακάλυψη των αμερικανών και όλα αυτά μια καλοστημένη φάρσα για να θησαυρίζουν οι φαρμακευτικές και οι γιατροί, ακόμα και αν όλα αυτά συμβαίνουν, τότε και πάλι έχετε αποδείξει επί μία ολόκληρη δεκαετία ότι είστε άνθρωπος τουλάχιστον ανεύθυνος.

Και όλα αυτά με απόλυτο σεβασμό στο πρόβλημά σας, το οποίο να θυμίσω σε όλους ότι προσβάλλει και το ΚΝΣ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ ολά καλά και εστώ οτι ανακαλύψατε την καλά κρυμμένη αλήθεια.Για να καταλάβω επιτέλους κυρία Μαρία, στο δια ταύτα, τι προτείνετε στα νέα παιδιά να κάνουν για να προφυλαχτούν; Ή λέτε οτί δεν χρειάζετε καμία προφύλαξη αφού δεν μεταδίδεται από γυναίκα σε άντρα; Προσοχή τι θα πείτε, σκεφτείτε οτι μιλάτε στο ανήψι ή στο παιδί σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν θέλετε τη γνώμη μου, ανεύθυνη και επικίνδυνη είναι η δική σας συμπεριφορά.

Θέλετε να περνιέστε για ειδικοί για ένα θέμα που δεν γνωρίζετε από προσωπική εμπειρία.

Επιλέξατε να υπακούτε χωρίς να ρωτάτε, και θέλετε να κάνουν το ίδιο και όλοι οι άλλοι.

Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση σας, πραγματικά. Τραγική μου φαίνεται.

Μ.Π.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη που θα παρέμβω, αλλά τι είναι η κυρία για να συμβουλέψει τον οποιονδήποτε;

Όταν θέλεις νομική συμβουλή ρωτάς απόφοιτο Νομικής, όταν θες συμβουλή για το αυριανό ταξίδι ρωτάς την ΕΜΥ κι όταν θέλεις συμβουλή για το στοίχημα ακούς ΕΡΑ-Σπορ.

Όταν πρέπει να συμβουλέψει κάποιος για ένα ιατρικό θέμα, πρέπει να είναι απόφοιτος Ιατρικής. Όσο και απλό και δογματικό να ακούγεται, είναι έτσι.

Μαρία, σέβομαι τις προθέσεις σας και δεν θεωρώ ότι πάτε να βγάλετε χρήματα από αυτό αλλά πιστεύω πραγματικά ότι πιστεύετε όσα λέτε.

Αφού μας συμβουλεύετε να φύγουμε από την αμάθεια, θα μου επιτρέψετε κι εμένα μια συμβουλή;

Προσπαθήστε να πείσετε τον κόσμο με λίγο πιο σοβαρά επιχειρήματα, διότι δεν έχετε κανένα. Τότε θα επιτελέσετε και πιο αποτελεσματικά το έργο, την αποστολή, το οτιδήποτε πιστεύετε ότι έχετε τέλος πάντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα απαντάω στις ερωτήσεις σας στο υπόλοιπο της ζωής μου.

Τελευταία ευκαιρία για εσάς, επειδή σας συμπάθησα: τι θα έλεγα στο παιδί μου ή στο ανίψι μου;

Να ελέγχει τις πληροφορίες και από πού προέρχονται.

Και καλή ζωή σε όλους σας.

Μαρία Παπαγιαννίδου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα απαντάω στις ερωτήσεις σας στο υπόλοιπο της ζωής μου.

Παραδόξως, ούτε και στο προηγούμενο της ζωής σας το κάνατε.

Και καλή ζωή σε όλους σας.

Και σε σας καλή σταδιοδρομία στη λογοτεχνία του φανταστικού.

Υ.Γ. Τρέμε Μάρω Μεϊμαρίδη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπαθήστε να πείσετε τον κόσμο με λίγο πιο σοβαρά επιχειρήματα, διότι δεν έχετε κανένα. Τότε θα επιτελέσετε και πιο αποτελεσματικά το έργο, την αποστολή, το οτιδήποτε πιστεύετε ότι έχετε τέλος πάντων.

Νομίζω ότι το να υποστηρίζει κάποιος αυτά που υπηρετεί η κ. ΜαριαΚ είναι δικαίωμα της… αλλά το να το αποκτά δημοσιότητα και να δίνει κατευθυντήριες γραμμές σε πονεμένους ανθρώπους που μπορεί να κάνουν πράξεις που σε διαφορετική κατάσταση δεν θα έπρατταν το θεωρώ πολύ επικίνδυνο για την δημόσια υγεία.

Παραδόξως, ούτε και στο προηγούμενο της ζωής σας το κάνατε.

Και σε σας καλή σταδιοδρομία στη λογοτεχνία του φανταστικού.

Υ.Γ. Τρέμε Μάρω Μεϊμαρίδη.

Την Μαρω την είχε απορρίψει ο Καστανιώτης στο 1ο της βιβλίο …και μετά (αν θυμάμαι καλά ) πήγε στον Πατάκη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, μιας και το αναφέρατε, το θέμα της δημοσιότητας είναι σημαντικό για να παρουσιαστεί

η "άλλη πλευρά" του AIDS.

Την Κυριακή, θα με φιλοξενήσει το Εψιλον της Ελευθεροτυπίας.

Μαρία Παπαγιαννίδου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 χρόνια πήρε στους περισσότερους από εμάς να σπουδάσουμε

και να αποκτήσουμε τις γνώσεις που χρειαζόμαστε ώστε να προσφέρουμε

υπηρεσίες υγείας στο σύνολο

ειλικρινά κ ΜαρίαΚ

εσείς σε 11 χρόνια με γνωστό το πρόβλημά σας

δεν ασχοληθήκατε συστηματικά έστω 6 μήνες

για να μάθετε κάποια βασικά πράγματα

που εξηγουν τόσο τις μεθόδους ανίχνευσης του ιού

όσο την ίδια του τη δομή

όσο και τους τρόπους μετάδοσής του?

πιστέψτε με, 6 μήνες είναι υπεραρκετοί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1ον εχω να πω οτι μια χαρα διαφημιση εκανε η κυρια για τα βιβλια της απο εδω μεσα....χωρις να πληρωσει φραγκο!.Ευχαριστουμε για την πληροφορια οτι την Κυριακη θα σας βρουμε στον ενθετο....

2ον Ανακαλυψα επιτελους οτι οι ολοι αντρες ειναι bisexual...ή κρυφοαδερφες συμφωνα με τα δικα σας δεδομενα.Αφου οι ετερο συμφωνα με τα λεγομενα σας κολησαν το aids απο αντρες ή απο ενεσεη.

Απο περιεργεια.....τι λενε οι ομοφυλοφυλοι για το θεμα;Η κοινοτητα των gay σας εχει ακουσει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.