Jump to content

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΕΩΝ ΙΑΤΡΩΝ?


AMANDA.

Recommended Posts

παλια υπηρχε συλλογος ειδικευομενων αθηνων που ειχε καταφερει αρκετα πραγματα απο οτι εχω ακουσει. μολις ο προεδρος ομως πηρε ειδικοτητα διαλυθηκε.

στα γιαννενα παλι υπηρχε στο παρελθον συλλογος αγροτικων ιατρων που παλι ειχε καταφερει καποια πραγματα αλλα μολις ο προεδρος εφυγε αλλου για ειδικοτητα παλι διαλυθηκε

πιστευω οτι θα επρεπε να δημιουργηθει 1 συλλογος ανεξαρτητων κομματικων παραταξεων και χωρας κτησης πτυχειου που να περιλαμβανει ολους τους νεους γιατρους αγροτικους και ειδικευομενους που να κανει συντονισμενες κινησεις για τις αλλαγες στην ειδικοτητα, εφημεριες κτλ

γιατι με μεμονωμενες κινησεις δεν γινεται κατι

πρεπει να γινει κατι οργανωμενο πανελλαδικα

αλλιως θα γινονται αλλαγες ερημην μας και προετοιμαζονται αρκετες

τι λετε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι "νεοι γιατροι" δεν ειναι ομογενες συνολο με κοινα συμφεροντα, ριζες, επιδιωξεις και τα τοιαυτα

καποιος λοιπον θα καπελλωσει τους υπολοιπους

στο κατω κατω υπαρχει ο ΣΑΙΕΠ, ας γραφτουμε εκει που ειναι και στρωμενα τα πραγματα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε 1 αναγνωση διαφορετικες επιδιωξεις εχει ο αγροτικος απο τον ειδικευομενο και ο ειδικευομενος της χειρουργικης απο τον ειδικευομενο παθολογικης...

αν βγαλουμε ομως τις προσωπικες φιλοδοξιες και γνωριμιες του καθενος ολοι την ιδια αγνοια εχουμε με την νομοθεσια και την ιδια εκμεταλευση θα υποστουμε απο το συστημα

αν ο ατομικισμος συνεχιζει και κυριαρχει τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας

και των φεκ που μας δημοσιευουν νυχτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε διαφωνω απλα δεν πιστευω σε συλλογους και σε επωνυμους αντιπροσωπους μια ανωνυμης μαζας που εναποθετει τις ελπιδες της στη "μαεστρια" του προεδρειου που εντελει βολευει τον εαυτουλη του

ειναι καλυτερος ο χαλαρος συντονισμος των κινησεων ολων των πολυποικιλων ενδιαφερομενων

χρειαζεται ενας οργανωτικος πυρηνας και οχι ενας συλλογος (κανεις δεν θα μπει σε συλλογο ;) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εσυ τι προτεινεις δηλαδη? για το φοβο του ποιος θα βγει και τι καταστασεις θα εκμεταλευτει να καθησει ο καθενας ησυχα στη θεσουλα του και να προσπαθει γλυφοντας καιερποντας να παρει οσα νομιμα του ανηκουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ιατρικός συνδικαλισμός εμένα μου θυμίζει τον αλβανό τουρίστα!

οι "νεοι γιατροι" δεν ειναι ομογενες συνολο με κοινα συμφεροντα, ριζες, επιδιωξεις και τα τοιαυτα

Μια μεγάλη αλήθεια είναι η παραπάνω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εσυ τι προτεινεις δηλαδη? για το φοβο του ποιος θα βγει και τι καταστασεις θα εκμεταλευτει να καθησει ο καθενας ησυχα στη θεσουλα του και να προσπαθει γλυφοντας καιερποντας να παρει οσα νομιμα του ανηκουν?

προτεινα ηδη!

αλλα φαινεται η θεσουλα του προεδρου ειναι γλυκια και κανουμε οτι δεν καταλαβαινουμε :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπική άποψη.

Ο μόνος που ασχολήθηκε σοβαρά και χωρίς προσωπικό συμφέρον με τα προβλήματα των νέων γιατρών είναι ο Σαράντος.Οι υπόλοιποι στα τόσα χρόνια που τους ξέρω κλαρίνιζαν για να μπούνε σε καμία επιτροπούλα(από τους νέους)....ή να γίνουν δήμαρχοι,ή να διοριστούν πουθενά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς ενημέρωση κάθε ενδιαφερόμενου, υπάρχει ήδη η Εταιρεία Νέων Ιατρών, οι κατά τόπους ιατρικοί σύλλογοι, σύλλογος ειδικευόμενων Αθηνών-Πειραιώς και Σύλλογος αποφοίτων ιατρικής Ελλάδας.

Τι θέλω να πω με αυτό; Όχι ότι δεν χρειάζεται να ανησυχούμε για τίποτα, αλλά ότι οι δομές υπάρχουν. Οι άνθρωποι με μεράκι λοίπουν για να βοηθήσουν τους προαναφερθέντες συλλόγους.

Ενδεικτικά αναφέρω:

www.medtime.gr (Εταιρεία Νέων Ιατρών και Επιστημόνων Υγείας)

(να σημειωθεί ότι δεν είμαι μέλος της, άρα και δεν έχω κάποιο συμφέρον να υποστηρίξω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι "νεοι γιατροι" δεν ειναι ομογενες συνολο με κοινα συμφεροντα, ριζες, επιδιωξεις και τα τοιαυτα

καποιος λοιπον θα καπελλωσει τους υπολοιπους

στο κατω κατω υπαρχει ο ΣΑΙΕΠ, ας γραφτουμε εκει που ειναι και στρωμενα τα πραγματα :D

Λογικά η ένωση φέρνει τη δύναμη. Μόλις ο ΣΑΙΕΠ τροποποιήσει το καταστατικό του θα έχει και νόημα αυτό που προτείνεις. Αλλιώς μάλλον δε μπορεί ένας νέος γιατρός πτυχιούχος ΕΕ να συμμετέχει στο όραμα όσο και αν συμφωνεί με τις θέσεις του :blink: Όσο για το σύλλογο ειδικευόμενων Αθηνών, πολύ θα ήθελα να μάθω τί ακριβώς είχαν πετύχει μεταξύ 2000-2005. Από περιέργεια και μόνο :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για το σύλλογο ειδικευόμενων Αθηνών, πολύ θα ήθελα να μάθω τί ακριβώς είχαν πετύχει μεταξύ 2000-2005. Από περιέργεια και μόνο

Μια θέση αναπληρωματικού στο ΚΕΣΥ μέχρι πέρσι τουλάχιστον.Μετά κατάλαβαν ότι μόνο ένας μπορούσε να κάνει καριέρα και τα παράτησαν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θεμα δεν ειναι τι ειχε πετυχει ο ΣΑΙΕΠ αλλα αν υπαρχει βουληση να γινει κατι οργανωμενο που να εξυπηρετει κατα το δυνατον μεγαλυτερο κομματι το νεων ιατρων...

ο καθενας μπορει να νοιαζεται περισσοτερο για το νοσοκομειο που δουλειει και προσωπικα για τα ατομαμε τα οποια συενργαζεται.. ομως πχ ο νεος νομος των εφημεριων, η προταση για μειωση του χρονου ειδικοτητας, η ελλειπησ εκπαιδευση χωρις μαθηματα, με πλαστα πιστοποιητικα χειρουργειων κτλ ειναι κατι που θα επρεπε να μας αφορουν ολους... οπως και το ντυναν και το καθε ντυναν που φτιαχνουν πισω απο την πλατη μας...

σιγουρα αρκετοι θα ηθελαν να κανουν κατι για προσωπικο οφελος αλλα σιγουρα θα μπορουν να δημιουργηθουν μηχανισμοι που να αποτρεπουν τετοιες συμπεριφορες

αν παλι η προταση σας αφηνει αδιαφορους... παωπασο...

οσο για το ποση βοηθεια προσφερουν οι ιατρικοι συλλογοι τι να πω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάσταση στο σημείο που έχει φτάσει,θυμίζει τα pc.Κάποια στιγμή χρειάζονται ένα restart για να συνεχίσουν να δουλεύουν..Στον χώρο μας εδώ και 5 τουλάχιστον χρόνια το restart δεν έχει γίνει.Και δεν θα γίνει.Οπότε ένας νέος σύλλογος θα είναι μια από τα ίδια.Χρειάζονατι γενναίες αποφάσεις από πιο ψηλά,που δεν πρόκειται να τις πάρει κανείς.

Αλλά,αισιοδοξώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διαβαζοντας αυτο το τοπικ απλα ενισχυεται η αποψη μου οτι αυτα που γραφετε ειναι ανεφικτα, ασχετα με το αν συμφωνω η οχι με την ιδρυση ενος τετοιου συλλογου.δεν θα επιχειρηματολογησω για αυτο που ειπα, δεν νιωθω την αναγκη να το κανω, δεν επιδιωκω να σας πεισω εξαλλου.ο sovereign με καλυψε με αυτο που ειπε στο τελος, οι δομες υπαρχουν αλλου ειναι το προβλημα...αμα το καταλαβουμε ολοι αυτο,ισως τοτε το φως στην ακρη του τουνελε να μην προερψεται απο φλογοβολο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κύριες και Κύριοι Συνάδελφοι,

Καιρό τώρα διαβάζω τις απόψεις όλων ημών για τα διάφορα θέματα που μας απασχολούν… Οι περισσότεροι προσπαθούν με τις τοποθετήσεις τους να εξυπηρετήσουν δικά τους συμφέροντα να προβάλουν το πρόβλημα που βιώνουν την συγκεκριμένη περίοδο ως μείζων και να υποβαθμίσουν τα προβλήματα ή προβληματισμούς όλων των άλλων με απαξιωτικό τρόπο!

Η συνάδελφος AMANDA διατύπωσε άποψη και οι περισσότεροι που τοποθετήθηκαν προσπάθησαν να αφήσουν υπονοούμενα πως προσπαθεί να το καπηλευτεί για δικά της οφέλη… Αν είναι δυνατόν!

Κύριοι πόσοι από εσάς είστε ικανοποιημένοι με το σύστημα υγείας της χώρας μας… Μην βιαστείτε να απαντήσετε… Τα ζητούμενα?

Τι κάνουμε για να το βελτιώσουμε?

Έχουμε πλάνο ξεκάθαρο?

Ξέρουμε τι δε μας αρέσει?

κι αν ναι με ποιον τρόπο μπορούμε να διεκδικήσουμε καλύτερες συνθήκες εργασίας?

Το πρόβλημα είναι πως τα συμφέροντα είτε δημόσια ή ιδωτικά θέλουν τον νέο ιατρό σκλάβο τους… Τι κάνουμε για να το αποτρέψουμε? Το απόλυτο τίποτα…

Μα εδώ δεν έχουμε ταύτιση απόψεων… Δεν έχουμε διάθεση συνεργασίας για να παλέψουμε έστω για τα αυτονόητα! Την ώρα που κάποιοι καθηγητές, επιμελητές έπρεπε να συνταξιοδοτηθούν και κανείς δεν τους ακουμπάει… Ποιος μπορεί να πιέσει το σύστημα… Κι εγώ λέω τυχαία ο Πέτρος, ο Παύλος η Πόπη μα πως? Όταν έχεις 1000 δίκαια αιτήματα και δεν έχεις θεσμικό ρόλο τότε ούτε σε ακούει κανείς ούτε μπορείς να διεκδικήσεις τίποτα…

Να σας θυμίσω…

Τους συναδέλφους στο Πύργο και αυτό που κατάφεραν ως προς το εφημεριακό καθεστώς των 4 εφημεριών…

Τους συναδέλφους στη Γερμανία που την δεκαετία του 80 αντέδρασαν και άλλαξαν το σύστημα υγείας της χώρας…

Τους συναδέλφους που εφημερεύουν στα περισσότερα ΤΕΠ της χώρας χωρίς την παρουσία ειδικευμένων ιατρών παρόλο που σωρεία νομοθετημάτων προβλέπουν το αντίθετο…

Την εκμετάλλευση του κράτους έναντι των νέων ιατρών που τους στελεχώνει το ΕΣΥ κατά 40% για να πληρώνει ανειδικεύτους αντί να ρίξει το βάρος στην άρτια και σωστή εκπαίδευση τους …

Την εκμετάλλευση των ιδιωτών ως προς τους νέους ιατρούς χωρίς να σέβονται την εργατική νομοθεσία και τα δικαιώματά τους σαν εργαζόμενους…

Και πολλά άλλα αγαπητοί μου συνάδελφοι… Όταν κάποιοι κύριοι σας εκπροσωπούσαν στο πανεπιστήμιο μέσω κάποιας νεολαία κόμματος τότε δε φοβηθήκατε πως ψηφίζοντας τους θα τους ενισχύατε? Αλλά ήταν κόμμα στη μέση… τώρα που η AMANDA έκανε την πρόταση αντί να συνταχθείτε και να βγει κάτι καλό την πολεμάτε…

Παιδιά μπορούμε και πρέπει να διεκδικήσουμε σωρεία πραγμάτων… Ας συντονιστούμε λοιπόν:

Να ασκούμε πιέσεις στην κεντρική εξουσία, για να έχουμε θέση, άποψη και να μην αποφασίζουν κάποιοι για εμάς χωρίς εμάς…

Να διεκδικούμε από τους Ιατρικούς συλλόγους πράγματα και να μην μας βλέπουν μόνο ως ψηφοφόρους σε κάθε εκλογική αναμέτρηση και σαν 80 ευρώ εγγραφής σε αυτούς… Εμείς οφείλουμε σε αυτούς… Αυτοί σε εμάς? Να αναφέρω εδώ το παράδειγμα των δικηγορικών συλλόγων που έχουν το νεόσημο και το μέρισμα ως ενίσχυση οικονομική και ψυχολογική συγχρόνως προς τους νέους συναδέλφους…

Να οργανώνονται συνέδρια για τους νέους ιατρούς χωρίς συμμετοχές σε αυτά…

Το FORUM ας γίνει η αρχή να δημιουργηθεί κάτι καλό προς όφελος όλων μας! Απλά χρειάζεται διάλογος και ωριμότητα από όλους μας γιατί τα προβλήματα είναι τέτοια που δεν σηκώνουν άλλες αναβολές… Καταθέστε τις απόψεις σας χωρίς αφορισμούς και ξεπεράστε τα συμπλέγματα του πτυχίου… Πλέον είμαστε όλοι ιατροί και πρέπει να παλέψουμε για το μέλλον μας για την σωστή μας εκπαίδευση για καλύτερη προοπτική όλων μας…

Μετά τιμής,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τις 14 απαντήσεις που υπάρχουν ως τώρα, μόνο μία υπονοεί κάτι κακό για την Αμάντα. Αν πιστεύουμε ότι δεν έχει νόημα δημιουργία νέου συλλόγου, επειδή επαναλαμβάνω πως ΥΠΑΡΧΕΙ τέτοιο πράγμα ΗΔΗ, δεν σημαίνει ότι κάνουμε πόλεμο στην Αμάντα...

Κατά τα άλλα συμφωνώ με το τελευταίο post.

ΥΓ: Αν υπάρχουν αρκετά άτομα για ίδρυση νέου συλλόγου με αρχές κλπ κλπ, τότε υπάρχουν αρκετά άτομα για σοβαρή παρέμβαση στη λειτουργία των ήδη υπαρχόντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας επικοινωνήσουμε με τους υπευθύνους των συλλόγων.. Ας μπούνε στον κόπο να εκφράσουν τις απόψεις τους μέσα εδώ και να μας πούνε τι έχουνε κάνει έως σήμερα και που συνάντησαν δυσκολίες...

Εύκολα ιδρύεις σύλλογο δύσκολα τον κρατάς ενεργό...

Ας γίνει ενεργός κάποιος από αυτούς τους συλλόγους και τότε να συστρατευθούμε όλοι μαζι...

Οι κίνδυνοι για τον "ιατρικό ιστό" είναι πλέον ορατοί.

Αδιαφορία και εφησυχασμός δεν έχουν θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους 2-3 χρόνια εδώ δεν έχω δει άλλον να κατέχει την νομοθεσία και να παρακολουθεί τις εξελίξεις περισσότερο από την AMANDA. Επίσης, εξίσου σημαντικό είναι ότι ήταν πάντα πρόθυμη να βοηθήσει τους πάντες και ποτέ δεν έχω διαβάσει ποστ της που να στρέφεται εναντίων κάποιας ομάδας νέων ιατρών. Εγώ θα ήμουν υπέρ ενός συλλόγου με πρόεδρο την AMANDA, αν και ουδέποτε υπήρξα θιασώτης του μεσσιανισμού. Απλώς η κοπέλα το κατέχει περισσότερο από κάθε άλλον και η συμπεριφορά της ήταν και είναι ενωτική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AMANDA ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΓΚΥΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΩΣ

ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΣΑΦΗΣ ΕΩΣ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΗ.ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά είναι αλήθεια οτι έχω εξαφανιστείτο τελευταίο διάστημα. δεν είναι οτι έχω κάποια νέα που δεν θέλω να μοιραστώ μαζί σας απλά έχω εγκλωβιστεί σε ένα σύστημα και δεν έχω χρόνο ούτε διάθεση για τόσα πολλά όσο παλιά.

είμαι η μοναδική ειδικευόμενη σε 1 κλινική και όσοι έχουν ζήσει ανάλογες καταστάσεις το καταλαβαίνουν όπου εκτός απο σούπερ ειδικεύόμενη που πρέπει να ειμαι ταυτόχρονα σε αιθουσατοκετών-χειρουργείων-εξωτερικα ιατρεία-κλινικη κτλ πρεπει να κάνω και την γραμματέα του καθενός και να έχω και από πάνω μου απειλές όλη την ώρα του τύπου εγώ είμαι κολητος της ρηγιλης και θα σε κάνω να παραιτηθείς.

δεν ειμαι οσιομαρτυρας ούτε ζητω τον οίκτο κανενός απλά σαν ειδικευόμενη εχω φτάσει στα όρια μου και πιστέυω ότι ανάλογες καταστάσεις, εκβιασμούς κτλ έχουν ζήσει οι περισσοτεροι αγροτικοι και ειδικευόμενοι δεν ειναι γλύφτες και δεν έχουν μπαρμπα στην κορώνη...

παρακολουθώ τους νόμους, βλέπω τις νεες θέσεις... βλεπω τις εξαγγελίες για αναγνωριση νέων θέσεων και περιμένω την κομπίνα που θα γίνει με τα φεκ που περιγράφουν την σύσταση νέων θέσεων που ειναι αλλο θέμα... πχ η θεση στην οποια βρίσκομαι δημνοσιευτηκε σε φεκ το 1999 αλλα ως συσταση δημοσιευτηκε το 2005... αναλογα με τα σχεδια αποσυνδεουν την μια εννοια απο την αλλη

δεν ειπα τον νέο συλλογο για να γίνω πρόεδρος.δενέχω ουτε τη φιλοδοξια ούτε τη δυνατότητα να ανταποκριθώ σε κάτι τέτοιο. απλά θα βοηθούσα όπως μπορούσα. μαθαίνω διάφορα οτι προβλέπονται να γίνουν. πχ αμμισθοι ειδικευμενοι γ που θα αντικαταστησουν προφανως τους εμμισθους επικουρικους, μείωση χρόνου ειδικότητας (συζητιέται ξανα για να ψαρέψουν αντιδράσεις) εφημερίες κτλ

αλλάζουν ολα και μεις δεν έχουμε λόγο σ'αυτο...

και ας μην γινει καμία αλλη κίνηση αναρωτιέμαι... τωρα που θα ξεκινησουν απεργία οι επιμελητές να ενσωματωθούν οι χαμενες εφημερίες ως επίδομα στον μισθό (για τους διευθυντές έχει ήδη ψηφιστεί και σε αρκετά νοσοκομεια στην αθήνα έχει αρχίσει και εφαρμόζεται) οι ειδικευόμενοι τι θέση θα έχουν? και εννοώ να εκφραστεί δημόσια μία θέση ως ειδικευόμενοι... που θα μιλά και για τις εφημερίες και για την εκπαίδευση και για τα πλέον συχνά μας προβήματα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια!Καλησπερα ΑΜΑΝΤΑ!Καταρχην η ιδεα του συλλογου ειναι πολυ καλη!Εγω προσωπικα κανω αγροτικο στην Κερκυρα οπου τα πραματα ειναι ενα μαυρο χαλι,απο αποψη διευθυνσης κεντρου υγειας αλλα και κοσμου!

Το θεμα ειναι οτι ολοι οι αγροτικοι σκοπευουμε να κατεβουμε σε απεργια καθως και ξεκινησαμε τις διαδικασιες για τη δημιουργια ενος συλλογου!Κ ας κοψουνε το λαιμο τους οι υπολοιποι αλλα ομως ηθελα να ρωτησω...Οσο ειμαστε αγροτικοι εχουμε δικαιωμα για αδεια εκπαιδευτικη?γινεται ενα σεμιναριο του Αρχιμανδριτη στο Ιπποκρατειο μπορουμε να απαιτησουμε αδεια για την παρακολουθηση του η απαντηση που παιρνω απο το νοσοκομειο ειναι οτι οχι!!!

Αμαντα αν μπορεις plz help....thx:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.