Jump to content

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΕΩΝ ΙΑΤΡΩΝ?


AMANDA.

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει ο Πανελλήνιος Σύλλογος Αγροτικών Ιατρών που οργάνωσε και το 1ο πανελλήνιο συνέδριο αγροτικώ ιατρών φέτος στη Χαλκιδική.

Σε τι μας χρησιμεύει αυτός ο σύλλογος;

Ξέρει κάποιος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια!Καλησπερα ΑΜΑΝΤΑ!Καταρχην η ιδεα του συλλογου ειναι πολυ καλη!Εγω προσωπικα κανω αγροτικο στην Κερκυρα οπου τα πραματα ειναι ενα μαυρο χαλι,απο αποψη διευθυνσης κεντρου υγειας αλλα και κοσμου!

Το θεμα ειναι οτι ολοι οι αγροτικοι σκοπευουμε να κατεβουμε σε απεργια καθως και ξεκινησαμε τις διαδικασιες για τη δημιουργια ενος συλλογου!Κ ας κοψουνε το λαιμο τους οι υπολοιποι αλλα ομως ηθελα να ρωτησω...Οσο ειμαστε αγροτικοι εχουμε δικαιωμα για αδεια εκπαιδευτικη?γινεται ενα σεμιναριο του Αρχιμανδριτη στο Ιπποκρατειο μπορουμε να απαιτησουμε αδεια για την παρακολουθηση του η απαντηση που παιρνω απο το νοσοκομειο ειναι οτι οχι!!!

Αμαντα αν μπορεις plz help....thx:)

και βεβαια δικαιουστε και θα χρησιμοποιησετε τον κωδικα των δημοσιων υπαλληλων ειναι νομος Ν2683/99

καλη επιτυχια στον σύλλογο αν κατορθωσετε και συσπειρωθειτε θα καταφερετε πολλα (τα οποια θα ανεραιθουν βεβαιως με την επομενη φουρνια αγροτικων τους οποιους θα ψαρωσουν απο την αρχη σαν να μην εχει γινει ποτε τιποτα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μείωση χρόνου ειδικότητας; Ποιόν και σε τι θα βοηθούσε κάτι τέτοιο; Για να μειωθούν οι αναμονές; Βασικά, όταν οι επιστημονικές γνώσεις αυξάνουν κάθε χρόνο, πως είναι δυνατόν να μειωθεί ο χρόνος ειδικότητας, μου λέτε; Τι άλλο θ' ακούσουμε πια!

:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως είπε και η finally, Σύλλογος Αγροτικών υπάρχει. Εκτός αν εννοείς να κάνετε τοπικό σύλλογο ή κάτι τέτοιο.

Επίσης, μην χρονοτροβήσεις ζητώντας την εκπαιδευτική από το ΚΥ. Κατευθείαν από το Νοσοκομείο που ανήκετε, με μια απλή αίτηση. Η εκπαιδευτική άδεια θεωρείται έγκυρη αν προσκομίσεις το πιστοποιητικό παρακολούθησης, αφότου γυρίσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εντουτοις προβαλουν σαν προφαση οτι πρεπει να την προσυπογραψει ο εκάστοτε διευθυντης σου για να ισχυει... και στη συνεχεια ο διευθυντης ιατρικης υπηρεσιας και τελικα ο διοικητής...

και τελικα στο παρουσιαζουν σαν χαρη αν τελικα στην δωσουν

(οι περισσοτεροι παιρνουν απο τη σημαια χωρις να δηλωνονται πουθενα)

Μείωση χρόνου ειδικότητας; Ποιόν και σε τι θα βοηθούσε κάτι τέτοιο; Για να μειωθούν οι αναμονές; Βασικά, όταν οι επιστημονικές γνώσεις αυξάνουν κάθε χρόνο, πως είναι δυνατόν να μειωθεί ο χρόνος ειδικότητας, μου λέτε; Τι άλλο θ' ακούσουμε πια!

:blink:

ναι παιζει πολυ σοβαρα αλλα φοβουνται τις αντιδρασεις των ειδικευομενων. πιστευουν οιτ ετσι θα πεσουν οι αναμονες και θα ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι.

ενδεικτικο οτι τα προγραμματα εκπαιδευσης των ειδικευομενων δεν εχουν αλλαξει χρονια τωρα και ενω πχ η γυναικολογια χρησιμοποιει τον υπερηχο δεν ειναι πουθενα κατοχυρωμενο στην εκπαιδευση με αποτελεσμα γυναικολογοσ να μην ειναι νομικα κατοχυρωμενος να πληρωθει η να γραψει γνωματευση για γυναικολογικο υπερηχο αν δεν εχει κανει μετεκπαιδευση μετα την ειδικοτητα. και παρολες τις προτασεις στην ενωση και στον συλλογο γυναικολογων μαιευτηρων να ενταχθει στην εκπαιδευση και ο υπερηχος δεν υπαρχει καν διαθεση για να τεθει τετοιο θεμα. και παρομοια για τις αλλες ειδικοτητες που εχουν βολευτει στην ηδη υπαρχουσα καταστασηκαιπαμε προς τα πισω και οχι μπροστα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μείωση χρόνου ειδικότητας; Ποιόν και σε τι θα βοηθούσε κάτι τέτοιο; Για να μειωθούν οι αναμονές; Βασικά, όταν οι επιστημονικές γνώσεις αυξάνουν κάθε χρόνο, πως είναι δυνατόν να μειωθεί ο χρόνος ειδικότητας, μου λέτε; Τι άλλο θ' ακούσουμε πια!

:blink:

Με ποιοτικότερη εκπαίδευση παρά πασαλείματα!

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι η ιατρική δε θα μπορούσε σα σχολή να είναι 5 ή ακόμα και 4 χρόνια αν έφευγαν ένα κάρο άσχετα μαθήματα όπως ιστορίες, προληπτική, στατιστική κ.α.

ή όπως στο στρατό!

Αν δηλαδή κάναμε 6 μήνες σκληρής εκπαίδευσης παρά 18 μήνες σκοπιά δε θα ήταν πιο χρήσιμο!

Να μειωθεί αρκεί να είναι πράγματι εκπαίδευση ειδικότητας και όχι χαμαλοδουλειά.....!

Αμάντα για αυτά που λες για τις εξειδικεύσεις έχεις απόλυτο δίκιο αλλα ίσως...λέω ίσως να αποτελεί έναν τρόπο να μειωθούν κάπως οι αναμονές. Βέβαια προσωρινή θαναι πάλι η λύση και μετά παλι θα διογκωθούν όσο αυξάνεται και ο ρυθμός των νέων ιατρών.

Η μείωση τους με περιορισμό των θέσεων στις ιατρικές σχολές θα ξεσήκωνε αντιδράσεις του στιλ

"Εσεις καλά βολευτήκατε, τι φοβάστε ότι θα σας φάμε τη δουλειά?"

Δεν ξέρω αλλά ακόμα και η άμμισθη θέση έχει αρχίσει να μου φαντάζει πιο δελεαστική και αξιοπρεπής (από το να τελειώσω στα 40 μου ειδικότητα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στις χειρουργικες ειδικοτητες δεν προλαβαινεις να σου δωσουν χειρουργεια.. ποσο μαλλον να κανεις ως 1 χειρουργος ποσο μαλλον μετα να σε αμολυσουν στα κατω σουρμενα και να σκεφτεσαι οτι μπορει να σου ρθει ολη η γκαμα επειγοντων και μη περιστατικων...

η μειωση του χρονου ειδικοτητα γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

στο νοσοκομειο μας ζητατε αυξηση του χρονου ειδικοτητας και των θεσεων αναμεσα στα χαρτια που ζητανε ειναι και το προγραμμα μαθηματων της κλινικης.. θα στειλουν 1 ωραιοτατο προγραμμα αλλα οσο τα ειδατε εσεις αυτα τα μαθηματα αλλο τοσο τα εχω δει και εγω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εντουτοις προβαλουν σαν προφαση οτι πρεπει να την προσυπογραψει ο εκάστοτε διευθυντης σου για να ισχυει... και στη συνεχεια ο διευθυντης ιατρικης υπηρεσιας και τελικα ο διοικητής...

και τελικα στο παρουσιαζουν σαν χαρη αν τελικα στην δωσουν

(οι περισσοτεροι παιρνουν απο τη σημαια χωρις να δηλωνονται πουθενα)

Στην Αρκαδία, και άρα φαντάζομαι και αλλού, σε πληροφορούν εξαρχής ότι δικαιούσαι τόση αναρρωτική και τόση εκπαιδευτική και η έγκριση της δεύτερης είναι απλά μια τυπική διαδικασία όπου κανένας δεν σου δημιουργεί πρόβλημα. Την δικαιούσαι; Την παίρνεις.

Σε ό,τι αφορά τη μείωση των ειδικοτήτων, προτείνω πλήρη κατάργησή τους. Έτσι και δεν θα κουραζόμαστε ιδιαίτερα και θα πέσουν και πάαααρα πολύ οι αναμονές. Μπορντέλο λέμεεεε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, καλά, μου φαίνεται πάνε να καθιερώσουν τις εξειδικεύσεις, λέτε να σκεφτούν κανένα φαεινό σενάριο τύπου μείωση ειδικοτήτων και υποχρεωτική εξειδίκευση διετή μετά την ειδικότητα, έτσι για αλαλούμ δηλαδή;

:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... ... και να έχω και από πάνω μου απειλές όλη την ώρα του τύπου εγώ είμαι κολητος της ρηγιλης και θα σε κάνω να παραιτηθείς.

Σε απειλές αυτού του είδους και σε όλες τις γνωστές παραλλαγές "ξέρω τον τάδε" η κορυφαία απάντηση είναι με πολύ ευγενικό τρόπο και ενίοτε με σιγανή και συνωμοτική φωνή: "..ααα, πολύ ωραία. Μου χρωστάνε κάτι εφημερίες από το υπουργείο. Αν το κανονίσετε ευχαρίστως να σας εξυπηρετήσω". Όσες φορές το είπα πάντα εξαφανίζονταν με ελαφρά πηδηματάκια.

Στην Αρκαδία, και άρα φαντάζομαι και αλλού, σε πληροφορούν εξαρχής ότι δικαιούσαι τόση αναρρωτική και τόση εκπαιδευτική και η έγκριση της δεύτερης είναι απλά μια τυπική διαδικασία όπου κανένας δεν σου δημιουργεί πρόβλημα. Την δικαιούσαι; Την παίρνεις.

Παραδοσιακά η εκπαιδευτική άδεια, όπως και όλες οι άδειες των ιατρών, χορηγούνται όταν δεν προκαλείται "δυσλειτουργία" στην κλινική/ιατρείο/κλπ. Αυτό βεβαιώνεται από τον προϊστάμενο που είναι ο διευθυντής της κλινικής/Κ.Υ. Δυστυχώς δεν είναι καθόλου τυπική η χορήγησή της αν ο διευθυντής δεν θέλει να σου κάνει τη χάρη. Βάση νόμου (εδώ θα συμπληρώσει η αμάντα φαντάζομαι) ειδική μέριμνα υπάρχει μόνο για παρακολούθηση συνεδρίων που συμμετέχει ο ιατρός με εργασία, όπου η υπηρεσία οφείλει να διευκολύνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ή όπως στο στρατό!

Αν δηλαδή κάναμε 6 μήνες σκληρής εκπαίδευσης παρά 18 μήνες σκοπιά δε θα ήταν πιο χρήσιμο!

Δεν ξέρω αλλά ακόμα και η άμμισθη θέση έχει αρχίσει να μου φαντάζει πιο δελεαστική και αξιοπρεπής (από το να τελειώσω στα 40 μου ειδικότητα)

Ατυχές παράδειγμα αφού ακόμα και 1 ώρα στο στρατό δεν είναι τίποτα άλλο παρά χάσιμο χρόνου.

Οσο για αυτό που είπες για την άμισθη θέση είναι ενδεικτικό της απόγνωσης που επικρατεί (ισως και εγω να το εκανα). Δουλευουμε σαν τους σκλάβους, πληρωνόμαστε με ψίχουλα και τώρα θα καταλήξουμε να λέμε και ευχαριστώ που δε θα παίρνουμε ούτε αυτά. Ο γιατρός στο ρόλο του καρπαζοεισπράκτορα...

ειλικρινά ποτέ δε φανταζόμουνα αυτή την κατάντια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για αυτό που είπες για την άμισθη θέση είναι ενδεικτικό της απόγνωσης που επικρατεί (ισως και εγω να το εκανα). Δουλευουμε σαν τους σκλάβους, πληρωνόμαστε με ψίχουλα και τώρα θα καταλήξουμε να λέμε και ευχαριστώ που δε θα παίρνουμε ούτε αυτά. Ο γιατρός στο ρόλο του καρπαζοεισπράκτορα...

ειλικρινά ποτέ δε φανταζόμουνα αυτή την κατάντια...

Κανεις δεν πρεπει να δεχτει αυτη την ταπεινωση. Παρε το πτυχιο και σκιστο στην τελικη και γινε σουβλατζης αλλα οχι αυτο (δεν αναφερομαι σε σενα παρακμη, γενικα λεω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε απειλές αυτού του είδους και σε όλες τις γνωστές παραλλαγές "ξέρω τον τάδε" η κορυφαία απάντηση είναι με πολύ ευγενικό τρόπο και ενίοτε με σιγανή και συνωμοτική φωνή: "..ααα, πολύ ωραία. Μου χρωστάνε κάτι εφημερίες από το υπουργείο. Αν το κανονίσετε ευχαρίστως να σας εξυπηρετήσω". Όσες φορές το είπα πάντα εξαφανίζονταν με ελαφρά πηδηματάκια.

Πολύ καλή απάντηση!

Θα τη λέω και εγώ αν τύχει.

Thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εντουτοις προβαλουν σαν προφαση οτι πρεπει να την προσυπογραψει ο εκάστοτε διευθυντης σου για να ισχυει... και στη συνεχεια ο διευθυντης ιατρικης υπηρεσιας και τελικα ο διοικητής...

και τελικα στο παρουσιαζουν σαν χαρη αν τελικα στην δωσουν

(οι περισσοτεροι παιρνουν απο τη σημαια χωρις να δηλωνονται πουθενα)

Μα ακριβως αυτο ειναι το θεμα οτι ο διευθυντης μου λεει οτι κανεις στο νοσοκομειο στη διοικηση δεν αναγνωριζει οτι δικαιουμαστε εκπαιδευτικη αδεια και οτι ο ορος αυτος δεν υφισταται καν!!!!Στην τελικη μου λεει να του φερω το νομο!Και το ερωτημα ειναι τωρα τι να του παω??το νομο που εγραψες εσυ Αμαντα?Κατι αλλο?Να ρωτησω στο Υπουργειο?Που θα βρουμε το ΦΕΚ ειναι το θεμα... emhelpemhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AMANDA, και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια - είναι ανεκτίμητη. Αν μπορείς δώσε μια συμβουλή ακόμα, εδώ και τώρα: πώς θα ξεκινούσες εσύ ένα σύλλογο νέων γιατρών? Πες σε μια επαρχιακή πόλη έτσι για αρχή. Είναι δυνατόν κατά τη γνώμη σου να ''τα βρουν'' νέοι αγροτικοί, ειδικευόμενοι και ειδικευμένοι ... ή θα φαγωθούν πριν καλά - καλά γνωριστούν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AMANDA πολύ σωστή η ιδέα σου να δημιουργηθεί ένας καινούριος σύλλογος νέων ιατρών! Πιστεύω πως είναι απαραίτητο αν θέλουμε να διεκδικήσουμε τα δικαιώματά μας! 'Οπως έχουμε δεί τόσες φορές, αν δεν υπάρχει μια οργανωμένη αντίδραση και αυτά ακόμα, θα μας τα στερήσουν με το έτσι θέλω...

Πως όμως μπορεί όμως ένας τέτοιος σύλλογος να ενώσει όλους τους νέους ιατρούς, ειδικευμένους, ειδικευόμενους, αγροτικούς, άνεργους, αδιάφορους, Έλληνες-ξένους, ημεδαπούς-δικατσάδες κτλ. Είναι μια πολυσύνθετη κοινωνική ομάδα που πολύ δύσκολα μπορεί συσπειρωθεί και να οργανωθεί! Θέλει τουλάχιστον κάποιον ηγέτη κοινά αποδεκτό με χάρισμα! Υπάρχει κάποιος τέτοιος..; Και αν ναι, μπορεί να κάνει στην άκρη το προσωπικό του συμφέρον αν χρειαστεί, με σκοπό να εξυπηρετήσει το κοινό καλό; Αντικειμενικά φαίνεται πολύ δύσκολο, ως ακατόρθωτο... Μακάρι να διαψευσθώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι δυσκολο για εναν τοσο ανταγωνιστικο κλαδο

αλλα προσωπικα ειναι ο μονος τροπος για να επιβιωσουμε με αξιοπρεπεια στην ειδικοτητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

αναρωτιέμαι γιατί οι πολιτικοποιημένοι ,δραστήριοι και προβληματισμένοι απόφοιτοι ιατρικής,αντί να πρωτοστατήσουν στη δημιουργία ενός τέτοιου συλλόγου περιορίζονται στο να βολεύονται,να ξεχνούν κι ενίοτε να εντάσσονται στο σύστημα που κάποτε έκραζαν.τελικά το να ασχοληθείς με τα κοινά είναι απλά ο πιο άμεσος τρόπος και δρόμος για αποκατάσταση.σε ποιο στάδιο επέρχεται η λήθη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.