Jump to content

Ελευθερία ή..........


Amelie

Recommended Posts

ΘΑΝΑΤΟΣ!;!; (φτου φτου φτου, μακριά από μας..) Αυτά τα ωραία τα έλεγαν οι αρχαίοι (τρόπος του λέγειν..)ημών πρόγονοι... Κι εγώ η ξύπνια ερωτώ. :)

Τι πάει να πει ελευθερία; Υπάρχει ορισμός για κάτι τόσο μη απτό; :wacko: Ποιος την ορίζει και πόσα κιλά ζυγίζει αυτή η πληθωρική κυρία; Η αξία της; Με μια απλή προικούλα θα είναι ευχαριστημένη ή θα πρέπει να της κληροδοτήσουμε και στρέμματα "θάλαττας, θάλαττας"; :unsure: Από πούθε ξεκινάει και πούθε τελειώνει; Την αγγίζουν συρματοπλέγματα ή τα υπερπηδά όλα; B)

Σαφώς δεν αναφέρομαι σε κατεχόμενα, ούτε σε εμπόλεμες περιοχές, αλλά στις καθημερινές και διόλου απλές διαπροσωπικές σχέσεις και επαφές.

Για... να πάρουν φωτιά τα πληκτρολόγια! Στο όνομα της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Freedom's just another word for nothing left to lose"

-Janis Joplin

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελευθερία είναι να έχεις το θάρρος και να μπορείς να εκφράζεις τις απόψεις σου και τα θέλω σου χωρίς να φοβάσςι τις συνέπειες..

Ωραία ερώτηση.. emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελευθερία Αρβανιτάκι. Αυτό μου ήρθε τώρα.
Το αρβανιτάκι, του αρβανιτακίου, ω αρβανιτάκι.... :P:P:P

Σοβαρά τώρα.... όσο πιο πολύ αγαπάς κάποιον, τόσο πιο ελεύθερο τον αφήνεις. Όσο του κατσικώνεσαι, τόσο σου φεύγει. Η μαγκιά είναι να μένει κοντά σου επειδή δεν θέλει κανέναν άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ελευθερία μου...είναι βασικά το παράθυρό μου...όταν καπνίζω στο πρεβάζι και σκέφτομαι τα ανεκπλήρωτα ..όσα θάρθουν και όσα χάθηκαν στο δρόμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβαρά τώρα.... όσο πιο πολύ αγαπάς κάποιον, τόσο πιο ελεύθερο τον αφήνεις. Όσο του κατσικώνεσαι, τόσο σου φεύγει. Η μαγκιά είναι να μένει κοντά σου επειδή δεν θέλει κανέναν άλλο.

Εχμμμμμμ κ αν τον αφήσεις ελέυθερο δείχνει έλειψη ενδιαφέροντος. Σίγουρα δεν πρέπει να καταπιέζεις τον άλλον. Αλλά το να δείχνεις ενδιαφέρον κ ότι θές να είναι κοντά του δεν στερεί καμιά ελευθερία.

Σοβαρά τώρα.... όσο πιο πολύ αγαπάς κάποιον, τόσο πιο ελεύθερο τον αφήνεις. Όσο του κατσικώνεσαι, τόσο σου φεύγει. Η μαγκιά είναι να μένει κοντά σου επειδή δεν θέλει κανέναν άλλο.

Εχμμμμμμ κ αν τον αφήσεις ελέυθερο δείχνει έλειψη ενδιαφέροντος. Σίγουρα δεν πρέπει να καταπιέζεις τον άλλον. Αλλά το να δείχνεις ενδιαφέρον κ ότι θές να είναι κοντά του δεν στερεί καμιά ελευθερία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

+Όπως καταλάβαμε,μια αόριστη έννοια είναι ο καθένας ελεύθερος να την ερμηνεύσει όπως θέλει..

Για να προσθέσω λοιπόν και τη δικιά μου γνώμη,ελευθερία είναι η αυτογνωσία και η αντιμετώπιση των αδυναμιών μας.Γιατι τελικά το μόνο που μπορεί να μας περιορίσει είναι ο εαυτός μας.. Είναι αυτές οι μικρές αδυναμίες,αυτά τα μικρά αλλά επαναλαμβανόμενα λάθη, που κρύβουν τους μεγάλους δεσμώτες μας.. :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελευθερία είναι η απόλυτη αρμονία...μια ευωδία στον αέρα...ένα ήσυχο μουρμουρητό στην πόλη...το να ανασαίνεις βαθιά...

Amelitsa σου θυμίζει κάτι? :P:mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελευθερία για μένα είναι να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι. Η προσωπική ελευθερία είναι πιό σημαντική. Το να μην είσαι δούλος καταστάσεων που σου δημιουργούν εξάρτηση κ εθισμός είναι η υπέρτατη ελευθερία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν άκουσα ακόμη το ή...........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελευθερια.... έννοια μέγιστη εξ ορισμού και αφιλεγόμενης εκτασης και ορίων.Από μόνη της εχει το απόλυτο στην ερμηνία της , δεν υπαρχει λίγη ή πολυ ελευθερία , υπάρχουν ομως όρια : τα όρια της ελέυθεριας του άλλου , όταν ξεπερνιούνται γινεται ασιδοσία.

Θανατος λέξη ταυτοσιμη του βιολογικου τέλους . Αν τωρα ειναι προτιμότερος απο καθε μορφή σκλαβιας, ειναι αποφαση ηρωικη και ατομική και ηρωες δεν γενιουνται καθε μερα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα σήκωσα ένα μεγάλο τουφέκι και πυροβόλησα την Ελευθερία μου. Την χτύπησα μάλλον άσχημα και αιμορραγεί, αιμορραγεί και κλαίει. Εγώ καταζητούμαι από την ισχυρότατη συνείδησή μου για το έγκλημά μου απέναντι στην κυρία Ελευθερία που πάλευε να βοηθήσει μια λεξούλα να βγει στην επιφάνεια-μια λεξούλα που είχε κάθε δικαίωμα, κάθε δικαίωμα να αναπνεύσει.

Ελευθερία λόγου-πόσες φορές δεν ήμασταν εμείς οι ίδιοι που την στραγκαλίσαμε; Πόσες φορές δεν μούδιασε ο νους μας, δεν φοβηθήκαμε τις αντιδράσεις των άλλων, ή και του ίδιου μας του εαυτού, γι'αυτά που όφειλαν να εκφραστούν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σπανίως ισχύουν όσα δεν εκφράζονται...

Θέλεις να πεις δηλαδή πως δεν υπάρχουν στιγμές που καταπιέζουμε τον εαυτό μας και του βάζουμε φραγμούς που δεν θα έπρεπε; Γιατί το κάναμε; Γιατί αυτά που είχαμε μέσα μας δεν ήταν τόσο αληθινά; Ή μήπως μας καπέλωσαν βαθύτερα αίτια; Κι όταν κάποια στιγμή δεν μιλάμε, παρά το ότι το χρωστάμε στον εαυτό μας, το κάνουμε γιατί η αλήθεια μας δεν είναι ισχυρή; :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πάλι..Άμα τελικά δώσεις αυτή την 'ελευθερία' στον εαυτό σου και το λόγο σου και πεις πράγματα που μετά σκέπτεσαι πως δε θα έπρεπε??

Ελευθερία είναι μια έννοια όπως η θρησκεία,όπως η ευτυχία..Δεν έχει συνταγές,δεν έχει μια μορφή,δεν έχει μια οδό για να την αποκτήσεις..

Για κάθε έναν έχει διαφορετικό περιεχόμενο,και συνήθως είναι κάτι το τόσο απροσδιόριστα προσδιορίσιμο που μπορείς να τη νιώσεις,αλλά όχι να την εκφράσεις.Δλδ,είναι θέμα σημειολογικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλεις να πεις δηλαδή πως δεν υπάρχουν στιγμές που καταπιέζουμε τον εαυτό μας και του βάζουμε φραγμούς που δεν θα έπρεπε; Γιατί το κάναμε; Γιατί αυτά που είχαμε μέσα μας δεν ήταν τόσο αληθινά; Ή μήπως μας καπέλωσαν βαθύτερα αίτια; Κι όταν κάποια στιγμή δεν μιλάμε, παρά το ότι το χρωστάμε στον εαυτό μας, το κάνουμε γιατί η αλήθεια μας δεν είναι ισχυρή; :blink:
Μόνη σου θα δώσεις την απάντηση (αν ήδη δεν την έχεις δώσει)... Πάντως τα μεγάλα και σημαντικά λέγονται με λίγα λόγια. Κι αν κάτι ποτέ δεν ειπώθηκε, δεν ίσχυσε ποτέ...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Να πεθαίνεις κάθε μέρα.

Ν αγεννιέσαι κάθε μέρα.

Ν΄αρνιέσαι ό,τι έχεις κάθε μέρα.

Η ανώτατη αρετή δεν είναι να΄σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία.

Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική

Τα σέβη μου :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"- Είμαστε μαζί;

- Δεν ξέρω, είμαστε;

- Ούτε κι εγώ ξέρω, γι'αυτό σε ρωτάω...

- Μπορεί να είμαστε, μπορεί και να μην είμαστε. Ποιος θα μας το πει; Εγώ αυτό που ξέρω, είναι πως όταν είμαι μαζί σου, δεν υπάρχει τίποτ' άλλο γύρω μου, κι όταν δεν είμαστε μαζί με πλημμυρίζεις... Εσύ πως νιώθεις; Δεν είσαι ελεύθερη;

- Υποθέτω πως τους φραγμούς τους βάζουμε μόνοι μας στον εαυτό μας, άσχετα από τους τίτλους... Τι με ρώτησες;

- Αν νιώθεις ελεύθερη..

- Υπό αυτή την έννοια και με αυτά τα δεδομένα, όχι.. Αλλά και ναι..."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρουμε πότε είμαστε ελεύθεροι ... όταν δε φοβόμαστε! Εκεί που ξεκινά ο φόβος η Ελεθερία με ''Ε'' έχει ήδη κλείσει τη πόρτα πίσω της σιγά, ανεπαίσθητα ... Και εκείνος που θεωρεί πως είναι λεύτερος αλλά ζει με τον εφιάλτη μην τυχόν και ξυπνήσει σκλάβος, άδικα ανησυχεί ... σκλάβος είναι ήδη στον ίδιο του το φόβο.

Προσωπικά ... θέλω την ελευθερία μου ακριβώς για να μπορέσω να τη μοιραστώ με κάποιον ... σε τι θα μου χρειάζονταν αν έμενα μόνη πάνω στη γη? Τίποτα! Για να αξίζει κανείς την ελευθερία πρέπει να είναι πρόθυμος να ρισκάρει ... και όχι να τη κάνει αυτοσκοπό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.