Jump to content

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ


bromptonista

Recommended Posts

Επίσης πλέον είναι πολύ δύσκολο (και διατηρώ αυτήν τη επιφύλαξη και δεν αναφέρω αδύνατο)

να βρεις μεταπτυχιακό χωρίς δίδακτρα.

Νομίζω ότι το έχω αναφέρει ξανά....για διαιτολογία στο χαροκόπειο χρειάζονται περίπου 10.000 ευρώ για τα 2 χρονια φοίτησης χώρια τα συγγράμματα.

Απλώς το ΑΕΠ δεν είναι δεσμευτικό όσον αφορά στις απουσίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με 2-3000 € επιπλέον ούτε στην Αλβανία δεν κάνεις μεταπτυχιακό.

Πέρα από τα δίδακτρα πρέπει να ληφθεί υπόψη και η διαμονή και τα άλλα έξοδα διαβίωσης.

Και δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο να συνδυάσεις μεταπτυχιακό με εργασία στο εξωτερικό, τουλάχιστον για γιατρούς.

Με 6-7000 ευρώ δεν κάνεις;

Επέτρεψέ μου να σου πω ότι κάνεις λάθος.

Όταν κάνεις μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως δε χρειάζεσαι έξοδα διαμονής.

Ίσως στο τέλος όταν πας 1-2 φορές και αυτό είναι όλο.

Εκείνο που παίζει ρόλο είναι το είδος του μεταπτυχιακού.

Υπάρχουν μεταπτυχιακά που χρειάζεται η παρουσιά σου εκεί 4-5 φορές το χρόνο,υπάρχουν άλλα που δεν πάς καθόλου και τέλος υπάρχουν και άλλα που στο τέλος πας και κάνεις κάποια πρακτική 6-8 εβδομάδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να πω την άποψή μου για το ΕΑΠ

για την διοικηση μονάδων υγείας

(υπάρχει και η διοίκηση μονάδων υγείοας του ΕΣΥ που απαιτεί 5ετη προυπηρεσία και έχει κάποια κοινά μαθηματα αλλα δεν ξερω να πω περισσότερα)

το 1 μεταπτυχιακό περιλαμβάνει 4 θεματικές ενότητες. κάθε χρόνο μπορεί να παίρνεις 1 ή 2 θεματικές ενότητες αφού έχει περάσει τα προηγούμενα. τα δίδακτρα είναι ανά θεματικιή ενότητα είχαν πριν 2-3 χρόνια ήταν 700 ευρώ ανά θεματική ενότητα πέρυσι ήταν 850 και φέτος είναι 1.000 από ότι είπαν κάποιοι.

έχει 1 συνάντηση το μήνα όπου δεν γίνεται μάθημα απλά 1 συζήτση-εοισαγωγή στις νέες ένοιες, παράδοση και σχολιασμός των εργασιών και δίνεται το επόμενο θέμα. κάθε ενότητα περιλαμβάνει 4 γραπτές εργασίες που βαθμολογούνται με άριστα το 10 και ο φοιτητής πρέπει να΄συγκεντρώσει αθροιστικά τουλάχιστον 20 βαθμούς στις εργασίες για να μπορέσει να συμμετάσχει στις εξετάσεις. αφού περάσει και τις 4 ενότητες ξεκινά την διπλωματική σε θέμα που συμφωνείται από κοινού με τον επιβλέποντα.

παρουσίες στις συναντήσεις δεν είναι υποχρεωτικές αλλά παρόλα αυτά παίρνουν απουσίες και θεωρώ ότι είναι απαραίτητες για να μπεις στο κλίμα του μεταπτυχιακού και στο τι ακριβώς θέλει ο επιβλέπων.

τμήματα λειτουργούν σε πάτρα-αθήνα-θεσσαλονικη

μεγάλο ποσοστό είναι γενικοί ιατροί καθώς και διοικητικοί υπάλληλοι του νοσοκομείου. κανένας δεν πιστεύει ότι θα γίνει διοικητής και από την αρχή στο κόβουν οι επιβλέποντες. πιστεύω οτι οι γενικο΄πι γιατροί το κάνουν για να δφιεκδικήσουν ευκολότερα 1 θέση διευθυντή σε κάποιο κέντρο υγείας με 1 χαρτί ακόμα και οι διοικητικοί μια καλύτερη θέση.

ωστόσο υπάρχουν και παιδια από διάφορες ειδικότητες που το επελεξαν μέχρι να βρουν κάποια άκρη και να κάνουν 1 διδακτορικό στον τομέα τους.

θέλει χρήμα. θέλει διάβασμα. δεν είναι ψώνια που την έχουν δει διοικητές.

και ναι έχει στηθεί μεγάλη κομπίνα πχ αν δείτε η πληροφορική επεσε ραγδαία η ζήτηση από πέρυσι γιατί παίρνουν τα παιδιά μαθήματα και είναι τόσο ανοργάνωτο το τμήμα και παρανοικοι οι καθηγητές που η συντριπτική πλειοψηφία τα παρατά στα μισά περίπου αν όχι στην αρχή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:antegeia: Εκείνο που με στεναχωρεί είναι ότι για 7η συνεχόμενη χρονιά (από το 2000 που άρχισε το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο) έκανα αίτηση και είμαι και πάλι στην κατηγορία C (πάνω από 240η σειρά κατάταξης)......Γι αυτό δεν παίζω ποτέ τυχερά παιχνίδια............

emarup

μαζί σου και εγώ :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.