Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Ακτινοθεραπευτική Ογκολογία


Traveller

Recommended Posts

Ειμαι στη διαδικασια επιλογης ειδικοτητας και η ακτονοθεραπευτικη ογκολογια ειναι μια απο τις επιλογες μου

με τον μικροτερο χρονο αναμονης.Θα ηθελα να μαθω τα θετικα και τα αρνητικα αυτης της επιλογης.Συναδελφοι τα φωτα σας!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον είναι δύσκολο να βρούμε κάποιον να μας απαντήσει γιατί κι εγώ είχα ρωτήσει χθες κάτι σχετικό κι απάντηση δεν πήρα! χεχ

Εκτός αυτών, μια άλλη απορία που μου προέκυψε είναι κατά πόσο είναι εύκολο να βρεθεί θέση εργασίας μετά το πέρας της εκπαίδευσης! Πιστεύω πως είναι έυλογο το ερώτημά μου γιατί άλλες ειδικότητες μας δίνουν τη δυνατότητα, ακόμα κι αν δεν προκυρηχθούν θέσεις στο ΕΣΥ, να ανοίξουμε ένα ιδιωτικό ιατρείο! Στην ακτινοθεραπευτική τί ιατρείο να ανοίξει κάποιος;!;! Μόνο σε κάνα ιδιωτικό μεγάλο νοσοκομείο να δουλέψει στο οποίο εννοείται πως υπάρχει αντίστοιχο τμήμα! Γι'αυτό και τη φοβάμαι λίγο την ακτινοθεραπεία! Ναι μεν, έχει μικρή αναμονή, ναι μεν έχει επαφή άμεση με ασθεσείς, ναι μεν θεραπεύει (ας το πούμε έτσι) αλλά με τις θέσεις εργασίας τι γίνεται μετά;;; Προκυρήσσονται ή θα βγούμε στην... επαιτεία;

:wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Παιδιά απ' ό,τι ξέρω (μου έχουν πει, δεν γνωρίζω άμεσα) ο Μαχητής έχει δίκιο ως προς το να βρεθεί θέση με το τέλος της ειδικότητας και βέβαια δεν θα μπορείτε να ανοίξετε ιατρείο. Από την άλλη, υποθέτω ότι μέχρι να τελειώσετε θα έχουν ανοίξει και άλλες ακτινοθεραπευτικές μονάδες στον ιδιωτικό τομέα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω ότι λόγω ακτινοβολίας οι εκτειθεμενοι έχουν 2 μήνες άδεια το χρόνο, αντί για 1.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Να προσθέσω ότι λόγω ακτινοβολίας οι εκτειθεμενοι έχουν 2 μήνες άδεια το χρόνο, αντί για 1.

Στην ακτινοθεραπευτική, όπως και στην ακτινολογία υπάρχει 1 μήνας ακτινολογικής άδειας. Οι ειδικευόμενοι , αν τηνπάρουν πρέπει να την υπηρετήσουν. (αν είναι πάνω των 5 ημερών, περιλαμβάνονται και οι μη εργάσιμες ημέρες) .

Γενικά τα πράγματα με την ακτινοθεραπευτική δείχνουν μάλλον δύσκολα.

Δεν είναι λίγοι οι ήδη υπάρχοντες ακτινοθεραπευτές και οι θέσεις εργασίας μάλλον περιορισμένες στον δημόσιο τομέα, όπου και γίνεται ήδη μια ψιλοσφαγή για τη διεκδίκησή τους.

Δε νομίζω ότι θα την πρότεινα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

παιδια θελω να ρωτησω κατι

1ον η ακτινοθεραπεια γινεται με ενιαια τοποθετηση η πρεπει να προηγουνται 6 μηνες ακτινολογιας?

2ον στη παθ. ογκολογια πρεπει να προηγείται η παθολογια?

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΙΙ. Η άσκηση των γιατρών για την απόκτηση τίτλου ιατρικών

ειδικοτήτων: Ακτινοδιαγνωστικής, Ακτινοθεραπευτικής - Ογκολογίας,

Γενικής Χειρουργικής, Αναισθησιολογίας, Γενικής Ιατρικής Βιοπαθολογίας

(Μικροβιολογίας), Οφθαλμολογίας και Παθολογίας θα πραγματοποιείται με

ενιαία τοποθέτηση.

Απαιτείται άσκηση 4 ετών. Από αυτά:

6 μήνες βασικές επιστήμες ακτινολογίας

6 μήνες παθολογίας (εάν είναι εργαστήριο αυτό που δίνει ειδικότητα και δεν διαθέτει κλινική)

3 έτη ακτινοθεραπευτική και ογκολογία εκ των οποίων: εκ περιτροπής σε τμήματα που διαθέτουν τον κατάλληλο τεχνολογικό εξοπλισμό, δηλαδή ένα εξάμηνο σε τμήμα που να διαθέτει μηχανήματα βραχυθεραπείας (γυναικολογικές και ενδοϊστικές) και ένα εξάμηνο σε τμήμα που να διαθέτει γραμμικό επιταχυντή με ηλεκτρόνια και φωτόνια.

[Να προηγείται η άσκηση στις βασικές επιστήμες Ακτινολογίας. Η άσκηση στην Παθολογία να γίνεται με ενιαία τοποθέτηση με την κύρια ειδικότητα.]

τι ισχυει τελικα?

θε τρελλαθω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιό είναι το πρόβλημά σου παιδί μου; Η τοποθέτηση είναι ενιαία και ξεκινάς με ένα εξαμηνάκι ακτινολογίας πρώτο, όπως σε τοποθετούν στην ακτινοθεραπευτική.

Συμβουλή: αν δεν έχεις άκρες στην ακτινοθεραπευτική μην πας, δεν είναι τυχαία άγονη (είναι ακόμα άγονη, σωστά; ) γιατί δεν θα μπορείς να δουλέψεις μετά την ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Παιδια βοηθεια που μπορω να βρω πληροφοριες για την ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ καθοτι πλησιαζει ο χρονος που δηλωνουμε ειδικοτητα και ειναι μεσα στις επιλογες που σκεφτομαι!Αποτι βλεπω δεν υπαρχει καθολου κινηση στο συγκεκριμενο τοπικ!Ξερει κανεις τπτ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.