Jump to content

διεύρυνση Ε.Ε.


cosmonaut

διεύρυνση Ε.Ε.  

28 members have voted

  1. 1. ποιοι θέλετε να μπουν στην ένωση?

    • τουρκία
      0
    • κροατία
      4
    • βουλγαρία
      1
    • ρουμανία
      1
    • σερβία/μαυροβουνίο
      8
    • όλες
      2
    • καμία
      8
    • όλες πλην τουρκίας
      4


Recommended Posts

Ψήφισα Κροατία. Είναι η μόνη χώρα που πληροί τις στοιχειώδεις προϋποθέσεις ένταξεις. Έχει κάνει σημαντικά βήματα στην βελτίωση της οικονομίας της και κυρίως διακατέχεται από έντονο πνεύμα ευρωπαϊσμού και τηρεί αποστάσεις από τις ΗΠΑ. Οι υπόλοιπες , με εξαίρεση την Σερβία βέβαια, όχι μόνο θα βαρύνουν την ευρωπαϊκή οικονομία, αλλά επιπλέον θα αποτελούν δάκτυλο των ΗΠΑ. Πληρώσαμε ακριβά το τίμημα της ένταξης των υποτυπώδων κρατιδίων-πορνιδίων της Αμέρικα..emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ψήφισα σερβία καθώς δε μπορώ να φανταστώ μία ενωμένη ευρώπη , στην οποία το 2004 μπήκαν τόσοι κ τόσοι αλόγιστα, με αυτήν στην απ'έξω.είναι κατά την άποψη μου ένας λαός με παρελθόν στα τεκταινόμενα του ευρωπαικού γίγνεσθαι κ ιστορίας,που πολέμησε για την ελευθερία της ευρώπης κ κατά την άποψη μου αναπόσπαστο κομμάτι της.το ερώτημα για την βουλγαρία κ ρουμανία είναι μάλλον ρητορικό καθώς αμφότερες θα μπουν το 2007 ( η ρουμανία για μένα έχει δυναμική-όμως στο τομέα σεβασμού των μεινοτήτων πρέπει να κάνει πρόοδο ενώ για βουλγαρία επιφυλάσσομαι ). κροατία πρέπει πρώτα να επωμισθεί το μερίδιο ευθύνης που της αναλογεί για τον εμφύλιο κ μετά να αρχίσουν οι διαπραγματεύσεις όμως στο΄τέλος πρέπει να μπει.η τουρκία είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό,μάλλον συμφωνώ με την άποψη της αυστρίας.το λάθος για μένα είναι η αλόγιστη διεύρυνση του 2004 με κράτη που δεν πληρούσαν πραγματικά τα κριτήρια για να γίνουν μέλη π.χ. σλοβακία,λετονία κ με κορυφαίο αυτό της ένταξης της πολωνίας ( ΄πιόνι των ηπα, κακή οικονομία, μεγάλος πληθυσμός άρα αυξημένη επιρροή στις αποφάσεις της ε.ε. ).αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω ρε παιδια δε γουσταρω καμμια απο αυτες τις χωρες στη λιστα...Εκτος και αν δημιουργηθει μια Ε.Ε. ''δυο ταχυτητων''...Τοτε αλλαζει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ λέω ότι πρέπει να αρχίσουμε να βγάζουμε και κάνα 2 προτεινόμενους για αποχώρηση κάθε χρόνο

Για φέτος ψηφίζω Γερμανία [μας ξαναφόρτωσαν αυτό το νούμερο τον Σρέντερ και τους πράσινους]

emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

EΛΛΑΣ ΣΕΡΒΙΑ ΣΥΜΜΑΧΙΑ !

ΤΟ ΚΟΣΟΒΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕΡΒΙΚΗ ΓΗ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΡΒΙΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΕΠΕΚΤΑΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ.

ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ Η ΕΥΠΩΠΗ!

:wub:

ΜΕΤΑ ΚΡΟΑΤΙΑ (Φερτε τον Γκοτοβινα στα γερακια της Χαγης πρωτα)

Σημειωνω οτι πριν λιγες μερες ξεκινησαν στο Βελιγραδι οι διαπραγματευσεις(stabilization and association agreement) της Σερβιας με την ΕΕ με διαρκεια ενος χρονου με απωτερο σκοπο την αποκτηση status υποψηφιας χωρας(candidate for accession status).Η ενταξη στους κολπους της ΕΕ υπολογιζεται μεταξυ 2010-12! emgoal

YΣ : Για Ρουμανια και Βουλγαρια δεν χρειαζεται να ψηφιζετε γιατι ειναι στο τελικο σταδιο πριν την ενταξη.Η ενταξη τους υπολογιζεται την 1η Ιανουαριου του 2007(εκει ελπιζουν και 2500-3000 δικατσαδες εκ Ρουμανοβουλγαριας).Σε περιπτωση που δημιουργηθει καποιο κολλημα(μαλλον χλωμο)το αργοτερο 1η Ιανουαριου του 2008 θα ειναι πληρη μελη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Όσο σκληρή και αν φαίνεται η τοποθέτησή μου πιστεύω πως δεν συμφέρει ούτε τη χώρα (ιδίως τις περιοχές που θα απωλέσουν κονδύλια από το ταμείο συνοχής), ούτε την ΕΕ σε επίπεδο πολιτικής εμβάθυνσης η οποιαδήποτε νέα διεύρυνση, τουλάχιστον μέχρι το 2013.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.