Jump to content

Ναι στην Ιατρική;


Recommended Posts

Καταρχάς πολλά συγχαρητήρια για το υπέροχο δικτυακό χώρο κι αυτήν την αξιόλογη προσπάθεια..

Είμαι ο Νίκος και πάω στη Β’ Λυκείου και είμαι σχετικά πολύ καλός μαθητής…

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα μου κέντριζε το ενδιαφέρον η Ιατρική και γενικότερα τα ιατρικά επαγγέλματα. Όταν πρόσφατα ανακοίνωσα αυτή μου την απόφαση στους γονείς μου αντέδρασαν κάπως αρνητικά( η μητέρα μου είναι νοσηλεύτρια κι ο πατέρας μου εργάζεται στα διοικητικά ενός νοσοκομείου). Μερικά από τα επιχειρήματά τους για να με αποτρέψουν ήταν ότι θα αργήσω πολύ να εξασφαλίσω μια μόνιμη θέση , οι σπουδές διαρκούν αρκετά χρόνια , το περιεχόμενο αυτών είναι αρκετά δύσκολο και πρέπει να καταναλώνεις αρκετές ώρες μελέτης κλπ. Από τη μεριά μου , μπορεί να μου αρέσει η Ιατρική αλλά πρώτον , δε θέλω να φτάσω στα 40 μου για να πιάσω δουλειά και να έχω ένα σταθερό εισόδημα και δεύτερον , θέλω να περάσω τα φοιτητικά μου χρόνια όπως και τα περισσότερα παιδιά (βόλτες , ξενύχτια , γκόμενες ) κι όχι με ένα βιβλίο όλο το χρόνο!

Σας παρακαλώ λοιπόν να με βοηθήσετε… Οι περισσότεροι από εσάς είτε είστε φοιτητές ιατρικής είτε απόφοιτοι ή ακόμα και γιατροί…Σίγουρα μπορείτε να μου δώσετε μια γνώμη και να μου μεταφέρετε τις εντυπώσεις σας…

Ευχαριστώ…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίιταξε, θέτεις ένα πολύ καλό ερώτημα..Δεν σπουδάζω ιατρική αλλά έχω κάποια έμμεση σχέση..Πιστεύω πως άν το θές πραγματικά και μπορείς να το καταφέρεις, τότε αξίζει να το προσπαθήσεις..

Φυσικά θέλει αρκετές θυσίες, μα μπορείς να τα συνδυάσεις(και ιατρική και φοιτιτική ζωή..!!!)-έτσι πιστεύω δηλαδή..Άν δεν γίνεται άς με διαψεύσετε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου Νικολα! Καλως ηρθες....αν και καπως καινουργια και γω ειμαι η πρωτη που σε καλωσοριζω! :P

Επειδη βλεπω πως ειναι τ ονειρο σου η ιατρικη δεν θα θελα να σε απογοητευσω και να σου πω πως τον πρωτο χρονο ειχα πεσει σε καταθλιψη..το πανμιο δεν ηταν ουτε το 1% απ αυτο που περιμενα...κανεις δεν νοιαζεται, η γνωση ειναι σε δευτερη μοιρα, οι εγκαταστασεις εφιαλτης...μοναδικη διεξοδος: καποιοι οντως ταλαντουχοι δασκαλοι (και οχι καθηγητες..), ειδικευομενοι κα που πραγματικα ειναι οι εξαιρεσεις για να αποδεικνυουν πως η ιατρικη πρωτα απ ολα ειναι η τεχνη της αγαπης....Αν περιμενεις πολλα θα φας φρικη και θελω να το ξερεις αυτο κι οχι σαν εμενα που μεσα στην τρελη χαρα πηγα στο πανμιο και περιμενα να ναι ολα μαγικα, φοιτητοζωη κτλ...Αν θελεις στειλε μου πμ να τα πουμε...Παντως αν οντως αυτο θελέις να κανεις μην το αφησεις! Ειμαστε καλοι μονο σ αυτο που αγαπαμε...και ειναι τοσο λιγοι εκεινοι που στ αληθεια αγαπουν τον ανθρωπο πρωτα και πανω απ ολα και μετα την επιστημη! Γιατι η ιατρικη δεν ειναι και τιποτα φοβερο...σε πρωτη φαση δεν εχει σημασια το ποσο εξυπνος εισαι...τελοσπαντων! Αυτα!

Α-για τα πρακτικα: -ειμαι 5 οετος

-σπουδαζω στο Αριστοτελειο...αυτα: αν θελεις να με ρωτησεις το ο,τιδηποτε go ahead... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πωπω,ακόμα δεν ήρθε το παιδί,το είδε μικρό η νερντ,και είπε να ορμήξει... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:P

Kαι γιατι μπαινεις στη μεση Αννα? :P

Ο Νικ δεν φαινεται να χει παραπονο! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ! ΠΟΙΟΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΕΙΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΗ(ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ)ΓΥΝΑΙΚΑ;

ΝΕΡΝΤ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟ ΠΜ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν μπούν εξετάσεις για ειδικότητα(πιστεύω ότι θα μπούν κάποιο στιγμή) είναι καλή επιλογή. Αν μείνουν τα πράγματα ώς έχουν ένα σου λέω: ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΠΟΝΟ! ΠΟΙΟΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΕΙΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΗ(ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ)ΓΥΝΑΙΚΑ;

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω με τον Αγγελο.Αν πας τελικα Ιατρικη θα διαπιστωσεις οτι ειχαν δικιο

οι γονεις σου.Δε μιλω μονο σαν φοιτητρια τελειοφοιτη αλλα και απο γνωριμια με γιατρους

που κανουν ειδικοτητα.Αν παλι το αγαπας πολυ ,να δωσεις και σου ευχομαι καλη

επιτυχια!! :)emeksypnakias

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πας Ιατρικη μονο αν εισαι τρελλος και παλαβος με αυτην.Αν απλα σου αρεσει και σου αρεσουν και αλλα πραγματα θα σου ελεγα να ψαξεις τα υπολοιπα.Οι γονεις σου εχουν δικιο.Τα προβληματα που εχει η ιατρικη στην Ελλαδα ειναι πολλα και μονο αν εχεις διαθεση,μερακι και "πορωση" με αυτο που κανεις μπορεις να τα ανεχτεις/ξεπερασεις...

Αγροτικος γιατρος εξ ΕΚΠΑ ορμωμενος(εχω πολλα να τραβηξω ακομα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έτσι Ανίτα. Το πάν είναι να γουστάρεις το άθλημα. Αλλά πώς θα ξέρεις αν σου ταιριάζει η ιατρική αν δεν την ζήσεις? Ουσιαστικά είναι θέμα τύχης αν αυτό που θα επιλέξεις είναι κάτι που θα σε γεμίζει. Εσένα τώρα σε κόβω καλοπερασάκια οπότε κοίτα κανά πολυτεχνείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oταν λεω γνωριμιες εννοω συγγενεις και καποιοι καλοι φιλοι....

Να μην παρεξηγηθουμε οk? embandana

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι ! μόνο αν θέλεις μόνο ιατρική τότε ναι.αν αποφασίσεις να πας όμως τότε θα σου πρότεινα ή θεσ/νίκη ή λάρισα.όχι αθήνα κ ίσως όχι ηράκλειο.αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν με πατέρα γιατρό και όλο το υπόλοιπο σόι επίσης γιατρούς, ως τα 15 μου προς τα εκεί έκλινα. Μετά διαπίστωσα ό,τι λένε και οι υπόλοιποι αποπάνω μου, ότι δηλ δε με "πορώνει" το επάγγελμα (το θέμα φοιτητικής ζωής δε με απασχόλησε καθόλου, γιατί έτσι κι αλλιώς νομική Αθήνας πέρασα, σπιτι μου μένω, και όσο διάβασμα και να θέλει μια σχολή, όλα μπορείς να τα συνδυάσεις). Μετά διαπίστωσα ότι το δικηγοριλίκι δε με πορώνει επίσης, και δουλεύοντας σε διάφορες υπηρεσίες (και σε δικηγορικό γραφείο!) αλλά τελικά κερδίζοντας το ψωμάκι μου με τη μουσική (που αισίως φέτος φτάνω τα 20 χρόνια σπουδών) αποφάσισα να ακολουθήσω την όπερα σαν μέσο βιοπορισμού. Γιατί τη γουστάρω περισσότερο απ'το οτιδήποτε.

Συμπέρασμα: πήγαινε μόνο αν το μεράκι σου είναι ιατρική. Και έχε υπόψη σου ότι τον πατέρα μου τον βλέπω 1 φορά τη βδομάδα και λιγότερο.

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.