Jump to content

Επεμβατική Ακτινολογία


TrippinOn

Recommended Posts

Ως γνωστον η επεμβατικη ακτινολογια, παγκοσμιως, κερδιζει ολοενα και περισσοτερο εδαφος εναντι της ''παραδοσιακης'' χειρουργικης παρα της ελλειψης, μεχρι τη παρουσα στιγμη, στατιστικων, συμπαγων, μελετων που να την καθιστουν ως ''gold standard'' στην αντιμετωπιση συχνων προβληματων οπως π.χ. η στενωση των καρωτιδων.

Προσωπικα την βρισκω πολυ ενδιαφερουσα εξειδικευση της ακτινολογιας αλλα λογω του οτι δεν γνωριζω καθολου την διαδοση της στα ελληνικα νοσοκομεια (τουλαχιστον οχι ακομη) οπως επισης την ζητηση που εχει αναμεσα στους ειδικευομενους ακτινολογιας θα ηθελα να ανοιξουμε μια συζητηση γυρω απο αυτο το θεμα...Ευπροσδεκτες ακομα και οι μη εμπεριστατωμενες απαντησεις( Δηλαδη αν ακουσατε κατι, σας ειπε καποιος φιλος σας, ο μπατζανακης σας κτλ...) Συζητηση να γινεται....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν με βάσει εγκυρες πληροφορίες του μπατζανάκη μου, του ο οποιου ο μπάρμπας πινει καφέ με τον θυρωρό ενός κτηνίατρου, που κουράρει το σκυλάκι της κουμπάρας ενός αστροφυσικού ,που πηδάει την γυναίκα ενός νοσηλευτή, που διασταυρώνεται στα ουρητήρια με 1 επεμβατικό ακτινολόγο....

Η επεμβατική ακτινολογία είναι περιττό ρίσκο .Πολύ δυσκολότερη και πιο υπευθυνη απο την ακτινοδιαγνωστική με χειρότερες και πιο ανασφαλείς επαγγελματικές προοπτικές.

Στα περιφερικά αγγεία και τις καρωτίδες έχουν αναλάβει οι αγγειοχειρουργοί (οι οποίοι εχουν μεγαλύτερη αυτοπεπιθηση ενδαγγειακά απο τον μέσο ακτινολόγο και την δυνατότητα to clean up their own mess όταν τα σκατώσουν.

Στο ΚΝΣ οι νευροχειρουργοί είναι πιο άνετοι και ικανοί.

Στα στεφανιαία και την καρδιά κοπιάστε αν θέλετε να γελάσουμε

Μένει το ΓΕΣ (δεν νομίζω οτι αξίζει) δεδομένου οτι παρα πολλα πράγματα γινονται και ενδοαυλικά

Γενικά ,υπάρχει το πρόβλημα

1

οτι 1 ειδικότητα που γενικά προσελκύει ατομα με ‘μή επεμβατικές τάσεις’ και βρισκεται υπο την ηγεσία (κατα πλειοψηφία)‘μη επεμβατικών’ προσωπικοτητων δεν μπορεί να συναγωνιστεί ειδικότητες φύσει επεμβατικές στην παραγωγή επεμβατικών ιατρών και σε επεμβατική research and innovation.

2

Ισως το μεγαλύτερο προβλημα για τις επαγγελματικές προοπτικές της ΕΠΑκτίν είναι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ ΤΗΣ ΜΗ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑΣ.δηλαδή αναμεσα στους ειδικευόμενους ακτινολογίας θα πρέπει να κανείς να ψάχνει τους πιο ανόητους για να πανε επεμβατική αντί μη επεμβατικής (απαραίτητοι στην συγχρονη ιατρική,χρυσορυχείο στον ιδιωτικό τομέα,φοβεροί ορίζοντες στην ερευνα, νέες προοπτικές για υποειδίκευση, υποστήριξη και συνδεση με την αλματώδη τεχνολογική πρόοδο των καιρών μας)

Σταδιακά η Επ. Αντιν θα χάνει τις επεμβάσεις τους προς όφελος των φυσικών επεμβατικών ειδικοτήτων.

Νομίζω οτι αν καποιου του αρέσουν οι τεχνικές τη ΕπΑκτιν καλά θα κάνει να επιλέξει το τμήμα της που γουστάρει περισσότερο (πχ.Νευρο/Αγγειο) και να πάει στην αντιστοιχη χειρουργική ,παρά να πάει να γίνει ‘χειρουργός’ μέσω ακτινολογίας! (αυτό το σύνθημα επαιζε πριν καμιά 5ετία και πλέον θεωρείται απίθανο)

Αν πραγματικά όμως είναι στα καλλά του θα επιλέξει να χέσει ασθενείς ,ευθύνες,manual skills,τρελά ωράρια και θα πάει κατευθείαν για ΑΚΤΙΝΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ (και σε καμιά 10αριά χρόνια θα γελάει με τα νούμερα που πήγαν εξωτερικό ή περίμεναν αιώνες να γίνουν γυναικολόγοι,νευροχειρουργοί ,καρδιολόγοι κλπ.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιταξε....Πνευματωδη wannabe-surgeon..... :D Η ιστορια της αγγειοχειρουργικης δεν μπορει σε καμμια περιπτωση να συγκριθει με αυτη της επεμβατικης ακτινολογιας....Τα στατιστικα δεδομενα που εχουμε για την πρωτη ειναι τεραστια σε σχεση με τα υπαρχοντα για την δευτερη....Το θεμα ειναι οτι στο εγγυς μελλον τα υλικα, οι τεχνικες, οι μεθοδοι προστασιας θα βελτιωνονται και θα γινονται ολο και πιο standardized στην επεμβατικη ακτ. Στο εν λογω παραδειγμα της στενωσης των καροτιδων, που εκανα στο προηγουμενο ποστ μου, το στεντινγκ εχει ηδη αποδειχθει για αρκετες κατηγοριες ασθενων καταλληλοτερο απο την CEA....Ο αγγειοχειρουργος βεβαια πρεπει να ειναι παρων κατα τη διαρκεια της επεμβασης και επιβλεπων.....Αλλα για ρωτα και τον ασθενη....Προτιμαει εγχειριση ή να παει σπιτι του την ιδια μερα??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιταξε....Πνευματωδη wannabe-surgeon..... :D Η ιστορια της αγγειοχειρουργικης δεν μπορει σε καμμια περιπτωση να συγκριθει με αυτη της επεμβατικης ακτινολογιας....Τα στατιστικα δεδομενα που εχουμε για την πρωτη ειναι τεραστια σε σχεση με τα υπαρχοντα για την δευτερη....Το θεμα ειναι οτι στο εγγυς μελλον τα υλικα, οι τεχνικες, οι μεθοδοι προστασιας θα βελτιωνονται και θα γινονται ολο και πιο standardized στην επεμβατικη ακτ. Στο εν λογω παραδειγμα της στενωσης των καροτιδων, που εκανα στο προηγουμενο ποστ μου, το στεντινγκ εχει ηδη αποδειχθει για αρκετες κατηγοριες ασθενων καταλληλοτερο απο την CEA....Ο αγγειοχειρουργος βεβαια πρεπει να ειναι παρων κατα τη διαρκεια της επεμβασης και επιβλεπων.....Αλλα για ρωτα και τον ασθενη....Προτιμαει εγχειριση ή να παει σπιτι του την ιδια μερα??

κοίταξε....

και ποιός σου είπε οτι οι αγγειοχειρουργοί δεν μαθαίνουν να κάνουν stents κατωτίδων ,νεφρικών, άκρων(τουλαχιστον σε ΗΠΑ-Βρετανία 1 χαρά μαθαίνουν-στις ΗΠΑ μαθαίνουν και οι καρδιολόγοι)

Ποιός είπε οτι οι ΤΕΧΝΙΚΕΣ της επεμβατική ακτίν δεν έχουν μελλον?

ΕΓΩ ειπα οτι η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ Επ ακτίν δεν έχει μελλόν, ή τουλάχιστον αρκετό μέλλον για να την προτιμήσει κανείς (εκτός αν έχει το ψώνιο μαζί της) απο την ακτινοδιαγνωστική.

Οι τεχνικές της επεμβατικής ακτινολογίας έχουν πολύ μέλλον ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΛΛΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ

και υλικά ,προστασία ,τεχνικές ΦΥΣΙΚΑ και θα βελτιώνονται. Τί σχέση έχει αυτό με το ποιός θα κάνει την επέμβαση?

Τα υλικά και η προστασία είναι υπόθεση που προωθούν οι φυσικοί και μηχανικοί και οι τεχνικές είναι υπόθεση οποιας ειδικότητας ενδιαφέρεται (και σε αυτό το τελευταίο η Επ ακτιν δεν είναι μόνη εδώ και καιρό)

Για να ρωτήσουμε λοιπόν τον ασθενή τι θέλει να ακούσει απο τον ιατρό που του συστησαν και εμπιστευθηκε:

'Θα το κανω με το λεγόμενο στεντ με στόχο να είστε σπιτι σας την αλλη μέρα, αν όμως αντιμετωπίσουμε προβλήματα θα αναλάβει 1 αγγειοχειρουργός με τον οποίο συνεργάζομαι, δεν τον ξέρετε αλλά σας υπόσχομαι είναι πολύ καλός,θα σας βάλω εδώ ανάμεσα στην παρακέντηση ενός ενδοκοιλιακού αποστήματός και μιας ψευδοκύστης παγκρέατος.'

ή

'Θα ξεκινήσω με το λεγόμενο στεντ με στόχο να είστε σπιτι σας την αλλη μέρα, αν όμως αντιμετωπίσουμε προβλήματα θα χρειαστεί να κάνω 1 ολοκληρωμένη επέμβαση αφαίρεσης της πλάκας, θα σας βάλω εδώ ανάμεσα σε 1 ενδαρτηρεκτομή και 1 στεντ νεφρικής αρτηρίας.'

Δεν είμαι επίδοξος χειρουργός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι επεμβατικοί ακτινολόγοι είναι οι μελλοντικοί πελάτες όλων των ν/χ, α/χ, γ/χ και λοιπών χ :bloodomen:

Πάντως ακόμα και στην Ελλάδα,βλ Λαϊκό οι ίδιοι οι Α/Χ βάζουν stents ενδαγγειακά , με την βοήθεια αγγειογράφου. Η επεμβατική ακτινολογία θα έχει ένα υποτυπώδες μέλλον, μόνο και μόνο λόγω του καλού συνδικαλισμού της, όπου θα απαιτούν να είναι παρών ο επεμ.ακτινολόγος για να χειρίζεται τον αγγειογράφο, αντί του ειδικευόμενου (ή του φοιτητή :P ).

Πάντως δεν είναι τυχαίο που οι αναμονές της ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗΣ ακτινολογίας έχουν εκτοξευθεί , ενώ της επεμβατικής είναι μηδαμινές...

Τέλος τα stents στις καρωτίδες είναι σε καθαρά πειραματικό στάδιο και τείνουν να παραμείνου εκεί.. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεμα ειναι γιατι καποιος να φαει ολη τη πικρα για να γινει π.χ. αγγειοχειρουργος αφου στην ουσια δεν τον ενδιαφερει η χειρουργικη και ο,τι παρατραγουδα φερνει αυτη, ενω παραλληλα τον γοητευει η avantguarde των τεχνικων της επεμβατικης ακτινολογιας?.......Το οτι ο αγγειοχειρουργος μπορει να εκπαιδευτει να εκτελει PTA+ stenting ειναι γνωστο......Να σου πω ομως την αληθεια Ptca δεν καταλαβα την κεντρικη ιδεα των παραδειγματων σου με τον ασθενη.....Dr Watkins δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι φοιτητες ή και ειδικευομενοι που να κανουν αγγειογραφιες στη ρουτινα τους. Οσον αφορα το στεντινγκ στις καρωτιδες δεν ειναι σε πειραματικο σταδιο. Απλα αυτη τη στιγμη που γραφω διεξαγονται πολυκεντρικα, randomised trials (EVA -3S, SPACE, CAVATAS-2) των οποιων τα αποτελεσματα περιμενουν πως και πως αγγειοχειρουργοι, αγγειολογοι και επεμβατικοι ακτινολογοι ανα τον κοσμο...Ισως τελικα να ειναι θεμα οπτικης....Μην ειμαστε απολυτοι ομως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ρωτήσουμε λοιπόν τον ασθενή τι θέλει να ακούσει απο τον ιατρό που του συστησαν και εμπιστευθηκε:

'Θα το κανω με το λεγόμενο στεντ με στόχο να είστε σπιτι σας την αλλη μέρα, αν όμως αντιμετωπίσουμε προβλήματα θα αναλάβει 1 αγγειοχειρουργός με τον οποίο συνεργάζομαι, δεν τον ξέρετε αλλά σας υπόσχομαι είναι πολύ καλός,θα σας βάλω εδώ ανάμεσα στην παρακέντηση ενός ενδοκοιλιακού αποστήματός και μιας ψευδοκύστης παγκρέατος.'

ή

'Θα ξεκινήσω με το λεγόμενο στεντ με στόχο να είστε σπιτι σας την αλλη μέρα, αν όμως αντιμετωπίσουμε προβλήματα θα χρειαστεί να κάνω 1 ολοκληρωμένη επέμβαση αφαίρεσης της πλάκας, θα σας βάλω εδώ ανάμεσα σε 1 ενδαρτηρεκτομή και 1 στεντ νεφρικής αρτηρίας.'

Δεν είμαι επίδοξος χειρουργός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η επεμβατική ακτινολογία είναι περιττό ρίσκο .Πολύ δυσκολότερη και πιο υπευθυνη απο την ακτινοδιαγνωστική με χειρότερες και πιο ανασφαλείς επαγγελματικές προοπτικές.

Στο ΚΝΣ οι νευροχειρουργοί είναι πιο άνετοι και ικανοί.

Κι όμως Που-του-σι-έι,

η ενδοαγγειακή νευροακτινολογία έχει πολύ μεγάλη πέραση τελευταία και "κλέβει" πολύ δουλειά απ'τους νευροχειρουργούς. Η κρανιοτομή δεν είναι πάντα η καλύτερη αντιμετώπιση ενός ανευρύσματος, AVM, κλπ.

Προσωπικά τη βρίσκω μια πολύ ωραία ειδικότητα, TrippinOn. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει ηχώ εδω μέσα ή λετε σαν παπαγάλοι τα ίδια?

Ειπαμε το ποιά μέθοδος είναι optimal δεν έχει σχέση με το ποια ειδικότητα την ΚΑΝΕΙ

οι Ν/Χ και στις ΗΠΑ και οι ν/λόγοι (κατα την αποψη μου αυτοί οι 2οι δεν έχουν πολύ μέλλον)

ήδη εκπαιδεύονται στην επ. Νακτινο

Ποντάρεις στους Επ.Ακτιν να κρατήσουν αυτές τις επεμβάσεις?αποψη σου

εγώ εκτιμώ οτι θα τις χάσουν (στο εγκύς μέλλον)

Το να μου λέτε οτι οι ΤΕΧΝΙΚΕΣ έχουν πολύ μέλλον ειναι περιττό ,σιγά τα νέα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει ηχώ εδω μέσα ή λετε σαν παπαγάλοι τα ίδια?

Όχι αλλά αν δεν καταλαβαίνεις απλά πραγματάκια πρέπει να στα επαναλαμβάνουμε αλλάζοντας λίγες λεξούλες για να μην μπερδεύεσαι. <_<

Ειπαμε το ποιά μέθοδος είναι optimal δεν έχει σχέση με το ποια ειδικότητα την ΚΑΝΕΙ

οι Ν/Χ και στις ΗΠΑ και οι ν/λόγοι (κατα την αποψη μου αυτοί οι 2οι δεν έχουν πολύ μέλλον)

ήδη εκπαιδεύονται στην επ. Νακτινο

Σύμφωνα με την ACGME, ενδοαγγειακή χειρουργική νευρακτινολογία υπάρχει ως fellowship (εξειδίκευση) που πας από Νευροχειρουργική ή Ακτινολογία. Απ'την ακτινολογία (αν διαβάσεις το full κείμενο της) είναι πιο εύκολο να πας και πιο λογικό.

Επίσης τί εννοείς ότι οι Νευρολόγοι δεν έχουν πολύ μέλλον;

Εχχεχεχ... χεχεχ... χεχ.. :D΄

(γελάω προκαταβολικά στην περίπτωση που εννοούσες ότι «κλείνουν»)

Ποντάρεις στους Επ.Ακτιν να κρατήσουν αυτές τις επεμβάσεις?αποψη σου

εγώ εκτιμώ οτι θα τις χάσουν (στο εγκύς μέλλον)

Το να μου λέτε οτι οι ΤΕΧΝΙΚΕΣ έχουν πολύ μέλλον ειναι περιττό ,σιγά τα νέα!

Όχι απλά ποντάρω, αλλά επειδή ακριβώς θεσμοθετήθηκε σχετικά πρόσφατα (η ενδοαγγειακή), οι Επεμβατικοί Ακτινολόγοι στο μέλλον θα κάνουν πάρα πολλές επεμβάσεις ανάμεσα στις αμιγώς συντηρητικές και αμιγώς χειρουργικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν είναι τυχαίο που οι αναμονές της ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗΣ ακτινολογίας έχουν εκτοξευθεί , ενώ της επεμβατικής είναι μηδαμινές...

Νομιζω πως γι'αυτο υπαρχει μια εξηγηση. Ειδικοτητα επεμβατικης α. δεν δινει κανενα ελληνικο νοσοκομειο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Σπαρτη δινει ακτινοδιαγνωστικη -η οποια ελπιζω να μην ειναι "λιτη" λογω τοπικης παραδοσης. Η επεμβατικη α. ειναι υποειδικοτητα για την οποια θα χρειαστει να ξενιτευτεις για να την κανεις. Δεν δινεται απο τα ελληνικα νοσοκομεια, συνεπως η αναμονη γι'αυτην ειναι μηδαμινη -οπως πολυ σωστα ειπες. Που κανω λαθος ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνωμη ρε παιδια.....Στην Ελλαδα δηλαδη δεν υπαρχει η δυνατοτητα ενας ειδικευομενος ακτινολογιας να κανει επεμβατικη ακτινολογια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:bloodomen: Υπάρχει,αλλά έτσι κι αλλιώς τα διεθνή στάνταρτς είναι ότι για να υπάρχει εργαστήριο επεμβατικής ακτινολογίας χρειάζεται 1.500.000 πληθυσμού.Στην ακτινοδιαγνωστική σε μεγάλα νοσοκομεία μπορούν να κάνουν λοιπόν.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε κράτος έχει τις δικές τους ιδιαιτερότητες. Στη Γερμανία για παράδειγμα υπήρχε (αν και τείνει να εξαφανιστεί) υποειδικότητα Τραυματιοχειρουργικής (Unfallchirurgie) που στο τελευταίο ΒWBO έπαψε να είναι της Χειρουργικής εξειδίκευση και συνενώθηκε με την Ορθοπαιδική, όπως στις υπόλοιπες χώρες.

Το ότι εμείς στην Ελλάδα δεν την είχαμε ως υποειδικότητα δε σήμαινε πως οι γιατροί μας δε μάθαιναν πως ν'αναλαμβάνουν τους πολυτραυματίες.

Η Βρετανία έχει απ'την άλλη το A&E που εδώ Ιταλία για παράδειγμα δεν υπάρχει έτσι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεμα ειναι το κατα ποσο τα κεντρα ε.α. που υπαρχουν στην Ελλαδα μπορουν να καλυψουν το curriculum που χρειαζεται για θεωρηθει καποιος εξειδικευμενος σε αυτον τον τομεα. Και βεβαια το ποσες θεσεις υπαρχουν για τους ενδιαφερομενους. Απ'οσο γνωριζω δεν υπαρχει νοσοκομειο στην Ελλαδα που να μπορει να δωσει certified υποεξειδικευση στην ε.α. .

Το οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχει ως αναγνωρισμενη υποειδικοτητα και το οτι οι ακτινολογοι που εχουν ασχοληθει με την ε.α σε καποιο κεντρο στην Ελλαδα μπορουν να "πλασαρονται" εντος συνορων ως εξειδικευμενοι, αυτο ειναι αλλο.

Το σιγουρο ειναι πως στην βασικη εκπαιδευση της ακτινολογιας ΔΕΝ περιλαμβανονται οι επεμβατικες τεχνικες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πτσα .......Συμφωνω με τα περισσοτερα που λες......

αλλα ειμαι περιεργος να μας πεις ...για πιο λογο κατα τη γνωμη σου θα "χασουν" τα περιστατικα τους οι ακτινολογοι>?κτλ_?

κΑΙ σε ξαναρωτω.(και σε παρακαλω ν απαντησεις αυτη τη φορα αντι να ειρωνευτειςι.........)

Τα ΠΤΣΑ γιατι δεν τα κανει ο καρδιοχειρουργος>?

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΕΠΙΣΗΣ τα ατομα που δεν γνωριζουν τι σημαινει στεντ και το αντικειμενο.!( που τουλαχιστον ελπιζω να ειναι στο 1/2 ετοσ),να μη κανουν σχολια περι αυτου στη θεραπεια της στενωσης τη καρωτιδας.!!!!!!!!!!

ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ__??????????? :wacko::wacko:

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

;) :

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συζητηση κανουμε ρε................Χαλαρωσε.....Ο καθενας λεει την αποψη του.....

Ι)Γιατί με ‘βλέπεις’ τεταμένο?

Δεν είναι εύκολο να εκτιμήσεις το τόνο 1 post, φίλε μου

Καμία ένταση

Τί ήταν έντονο δηλ.? το ‘παπαγάλοι’?

Έλα τώρα...χαλάρωσε

ΙΙ)Φυσικά εννοώ ‘μέλλον’ για τους ν/λόγους που θέλουν να κάνουν επεμβάσεις,όχι για τους ν/λόγους γενικά!

ΙΙΙ)Τώρα για τους Κ/Χ

α.Η ερώτηση ήταν καλή και δεν ήθελα να την ξεπετάξω

β.δεν θέλω να παινέυω το'σπίτι' μου για να μην 'πλακώσουν' πολλοί (και ειλικρινά γιατί δεν αξίζει, υπαρχουν πολύ καλύτερες επιλογές)

1. επειδή κερδίζει έδαφος η primary αγγειοπλαστική (με κατάληλες ενδείξεις),θα πρέπει οι κ/χ αν θέλουν να τις κάνουν αυτές να είναι stand by στα καρδιολογικά επείγοντα (δεν το κάνουν αυτή τη στιγμή και δεν πιστεύω οτι θα επιλέξουν να το κάνουν στο μέλλον.).Δεν θέλουν τις επείγουσες.Θέλουν τις elective (αλλά το χάσμα εμπειρίας που θα δημιουργηθεί απο τον όγκο των επειγουσών που θα κάνει ο κ/λόγος θα αποτελέσει εμπόδιο)

2.ήδη υπάρχον χασμα γνώσης και εμπειρίας (αν και αυτό δεν είναι το πρωτεύον γιατι ισχύει και για άλλες επεμβάσεις τις οποίες πιστεύω οτι θα πάρουν τελικά οι χειρ.,απλά το αναφέρω)

3.Ερευνητική δυνατότητα [οι καρδιoλόγοι ήδη ασχολούνται με αγγειακή παθάν και βιολογία, και είναι σε πολύ καλύτερη θέση επιστημονικά –απο κ/χ και α/χ-για να αξιολογήσουν και να ανπτύξουν (μαζί με φυσικούς,μηχανικούς και βιολόγους)τα νέα και μελλοντικά stents (drug eluding,gene therapy) και τεχνικές-επεμβάσεις υπο IVUS,MRΙ κλπ.]

4.Patient control (το βασικότερο!) ο ασθενής υποψηφιος για elective αγειοπλαστική αξιολογείται απο τον κ/λόγο.Ποια είναι η εξεταση για την αξιολόγηση του τουλάχιστον για τα επόμενα 10 χρόνια? Αγγειογραφία (εν αντιθέσει πχ με τις καρωτίδες οπου το test is non-invasive and radiation free)!ποιός την κάνει?ο κ/λόγος

Η λογική , η αναγκη ακτινοπροστασίας και η ανάγκη για εξοικονόμιση χρημάτων επιβάλουν αγγειοπλαστική αν διαπιστωθεί κατάληλη νόσος στην αγγειογραφία αμεσα.Τι θα γίνεται ?θα κανει 2η αγγειογραφία ο κ/χ για την επέμβαση ή θα αναλαβει και τις διαγνωστικές στεφανιογραφίες?(μάλλον δυσκολα και τα 2.)

Αν με ρώτας αν οι κ/λόγοι που θέλουν να είναι invasive/non interventional θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα και αν οι επ.καρδιολόγοι θα πρέπει να εγκαταλείψουν τα περιφερικά αγγεία ?

Η απαντηση μου είναι (όπως το βλέπω )Ναι

Στις επεμβάσεις στα στεφανιαία δεν βλέπω πρόβλημα.

τώρα το αν 'επιστημονικά' επρεπε να υπάρχει cardiovascular ειδικότητα ,ειναι μεγάλη συζήτηση (θεωρητικά καλό,πρακτικά δυσκολο)

Το γιατί θα χάσουν τα περιστατικά (το έχω πειστο πρώτο post μου (κυρίως υποεξειδίκευση-νευρο/αγγειο-,πρόσβαση στον ασθενή, μειωμένο κόστος-δεν πληρώνεις το stand by-,περισσότερες επιλογές -πας σε 1 ιατρό που θα επιλέξει το καλύτερο και όχι το μόνο που μπορεί να κάνει- ,επεμβατικό attitude κλπ.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το γιατί θα χάσουν τα περιστατικά (το έχω πειστο πρώτο post μου (κυρίως υποεξειδίκευση-νευρο/αγγειο-,πρόσβαση στον ασθενή, μειωμένο κόστος-δεν πληρώνεις το stand by-,περισσότερες επιλογές -πας σε 1 ιατρό που θα επιλέξει το καλύτερο και όχι το μόνο που μπορεί να κάνει- ,επεμβατικό attitude κλπ.)

Καταρχας σορρυ για το ''χαλαρωσε΄΄, ισως να παρεξηγησα το τροπο σου....Επετρεψε μου ομως να μην συμφωνησω στο ''πας σε 1 ιατρο κτλ''....Απο την, πραγματικα, μικρη εμπειρια που ειχα σε τμημα αγγειοχειρουργικης(1 εξαμηνο) εβλεπα οτι μετα το Eco-Doppler (αναφερομαι στη περιπτωση των καροτιδων και παλι) το οποιο εκτελουσε ο αγγειοχειρουργος αποφασιζοταν απο τον ιδιο αν θα τον προωθησει στον ακτινολογο για endovascular ή θα τον εγχειρησει ο ιδιος. Το θεμα ειναι οτι απο τη στιγμη που το νοσοκομειο διεθετε επεμβατικο ακτινολογο (πανεπιστημιακη κλινικη), ο οποιος ηταν παρεπιπτοντως και καθηγητης ακτινολογιας, προτιμωταν ως λυση αυτος και οχι καποιος απο τους αγγειοχειρουργους που ηξεραν να κανουν στεντινγκ... ακομα και καθηγητες χειρουργικης....Ολα αυτα στην Ιταλια.....Το προβλημα μαλλον ειναι οτι ακομα δεν υπαρχει ενιαια ''πολιτικη'' στο θεμα....Συν τοις αλλοις, λειπουν οι μεγαλες στατιστικες ακομα...Να συμπληρωσω οτι ο επεμβ.ακτινολογος με τη σειρα του μετα την αγγειογραφια αποφασιζε αν τελικα ηταν ''καταλληλος'' ο ασθενης για στεντινγκ...Οποτε πιστευω οτι το αξιωμα ''πας σε 1 ιατρο'' δεν στεκει και πολυ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.