Jump to content

Επιλεγόμενο παιδονευρολογία


alexmat

Recommended Posts

Για όλους τους εκτοετείς, είτε πήραν είτε όχι το μάθημα το προηγούμενο εξάμηνο:

5/10 στις 14:30 στο Ιπποκράτειο (αμφιθέατρο Μεταξάς) γίνονται οι εξετάσεις παιδονευρολογίας. Δηλώσεις τηλεφωνικά στο 892439 (ή 892349, δεν θυμάμαι :P ). Στον 4ο όροφο του κτιρίου Χρήστος Κασίμος στο Ιπποκράτειο πάντως, υπεύθυνος ο κ. Κοντόπουλος.

Η ύλη του μαθήματος είναι απ'το βιβλίο "Πρακτική Παιδιατρική Νευρολογία", Χ. Παντελιάδης (εκδόσεις Γιαχουδη στη Μελενίκου):

- Νευρολογική Εξέταση (αρχέγονα αντανακλαστικά)

- Υδροκέφαλος

- Νευροδερματικά Σύνδρομα

- Προϊούσα βρεφική νωτιαία μυϊκή ατροφία

- Σύνδρομο Guillain-Barre

Επειδή δεν ξέρω ποιές έδρες δικαιούνται το βιβλίο αν δεν έχετε πάρει το μάθημα, μπορείτε απλά να ζητήσετε φωτοτυπίες από φοιτητές του Μαυρομιχάλη (ΑΧΕΠΑ Ι) που το πήραμε όλοι. Το μάθημα συστήνεται ανεπιφύλακτα, η ύλη είναι 25 σελίδες και οι βαθμοί γενναιώδοροι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όλους τους εκτοετείς, είτε πήραν είτε όχι το μάθημα το προηγούμενο εξάμηνο:

5/10 στις 14:30 στο Ιπποκράτειο (αμφιθέατρο Μεταξάς) γίνονται οι εξετάσεις παιδονευρολογίας. Δηλώσεις τηλεφωνικά στο 892439 (ή 892349, δεν θυμάμαι  :P ). Στον 4ο όροφο του κτιρίου Χρήστος Κασίμος στο Ιπποκράτειο πάντως, υπεύθυνος ο κ. Κοντόπουλος.

Η ύλη του μαθήματος είναι απ'το βιβλίο "Πρακτική Παιδιατρική Νευρολογία", Χ. Παντελιάδης (εκδόσεις Γιαχουδη στη Μελενίκου):

- Νευρολογική Εξέταση (αρχέγονα αντανακλαστικά)

- Υδροκέφαλος

- Νευροδερματικά Σύνδρομα

- Προϊούσα βρεφική νωτιαία μυϊκή ατροφία

- Σύνδρομο Guillain-Barre

Επειδή δεν ξέρω ποιές έδρες δικαιούνται το βιβλίο αν δεν έχετε πάρει το μάθημα, μπορείτε απλά να ζητήσετε φωτοτυπίες από φοιτητές του Μαυρομιχάλη (ΑΧΕΠΑ Ι) που το πήραμε όλοι. Το μάθημα συστήνεται ανεπιφύλακτα, η ύλη είναι 25 σελίδες και οι βαθμοί γενναιώδοροι

Αν είσαι επί πτυχίω χωρίς να το έχεις παρακολουθήσει και ασφαλώς χωρίς σφραγίδα

μπορείς να το δηλώσεις τηλεφωνικά και να συμμετάσχεις κανονικά ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σφραγίδα απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει.

Ρώτησαν αν έπρεπε να είχαμε δηλωθεί ή αν υπάρχουν παρουσίες με ποινή στη βαθμολογία (όπως με νεογνολογία που το άριστα χωρίς παρουσίες είναι 8) και η γραμματέας είπε όχι.

Τώρα δεν ξέρω αν αλλάξει κάτι, αν θες μπορείς να ρωτήσεις και εσύ, αλλά κατά πάσα πιθανότητα το δίνουμε όλοι (απ'όσους ξέρω που το δίνουν, ούτε ένας δεν είχε πάρει το μάθημα-φυσικά ούτε εγώ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Η ύλη στην Παιδιατρική νευρολογία είναι:

-αρχέγονα αντανακλαστικά

-κεφαλαλγία

-υδροκέφαλος

-εγκεφαλική παράλυση

-από επιληψίες: πυρετικοί σπασμοί, Ρολάνδειος, βρεφικοί σπασμοί, τυπική αφαίρεση.

Δηλώσεις γίνονται τηλεφωνικώς, σφραγίδα δεν υπάρχει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.