Jump to content

Tools of the Trade


death valley'69

Recommended Posts

και τώρα που τελειώσαμε, πού θα βρούμε τα σύνεργα; Από τσάντα μέχρι πιεσόμετρο και ακόμα παραπέρα. Σε καλές τιμές, ποιότητας και πάντα μεσα στη μόδα; Να σκάσουν και από τη ζήλεια οι άλλοι αγροτικοί! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και τώρα που τελειώσαμε, πού θα βρούμε τα σύνεργα; Από τσάντα μέχρι πιεσόμετρο και ακόμα παραπέρα. Σε καλές τιμές, ποιότητας και πάντα μεσα στη μόδα; Να σκάσουν και από τη ζήλεια οι άλλοι αγροτικοί! :P

της μοδας..χαχαχαχ..λοιπον ξεκινα απο ενα καλο στυλο κατα προτιμηση πενα mon blanc για τις δυσκολες ωρες που θα γραφεις φαρμακα και ενα δορυφορικό κινητό να μπορεις να μιλας και με κανεναν οταν θα εισαι στα κατσαβραχα. Αν το φυσας κι ολας ψαξε και για καμια κονσολα gameboy emkafes

by the way τωρα που τελειωσες ψαχνεις για πιεσομετρο και στηθοσκοπιο?δεν ειχες πριν σαν φοιτητης :blink:

Τροποποιήθηκε από Dr.Fuck
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Playstation 2 για τις δύσκολες εφημερίες, PSP τώρα που βγαίνει για να'σαι πολύ in και PS3, Xbox 360 σε λίγο καιρό.

Όχι πένα ερασιτέχνη!!! Πώς θα περνάει το καρμπόν;;;

Συμβουλή: τσάντα της πλάκας από συνέδριο για να μη σε νοιάζει αν χαλάσει στα ποδόσφαιρα και στα κατσικοχώρια, πιεσόμετρο / σακχαρόμετρο / ωτοσκόπιο του ιατρείου. Γιατί κι όσοι πήγαν εξοπλισμένοι full δεν κατάλαβαν τίποτα παραπάνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο ποδόσφαιρο πέφτει καλό μπαξίσι, ειδικά αν ο πρόεδρος έχει κέφια, άσε και τις συγκινήσεις.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ η βοήθειά σας ήταν πολύτιμη. Στηθοσκόπιο προφανώς έχω δρ. γαμήσι, πιεσόμετρο δε γνωρίζω κανένα που να του χρησίμευσε στη σχολή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρε ένα οξύμετρο....Υπερπολύτιμο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τέλος πάντων, γνωρίζει κανείς κανένα κατάστημα με καλά πράγματα, σε καλές τιμές στην Αθήνα; Δεν ζήτησα τίποτα παράξενο, ούτε συμβουλές ζήτησα.

Κάνω ήδη αγροτικό, έχω ήδη πήξει στη συνταγογράφηση, αλλά θέλω να φτιάξω μία τσάντα με κάποια βασικά εργαλεία. Αφήστε τις εξυπνάδες λοιπόν, κι όποιος διαφωνεί ας μην φτιάξει δική του τσάντα. Την έχουν δει όλοι παλιοί και δε συμμαζεύεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην ομονοια εχει μπολικα πηγαινε και κοιτα στα στενα που ειναι καθετα στην Αγ. Κωσταντίνου...

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περπάτησε τη Σωκράτους και θα βρεις ό,τι θέλεις.

Προσωπικά οι αγορές μου γίνονται από εδώ http://www.harmanis.gr/

κυρίως λόγω παράδοσης (το πρώτο μου στηθοσκόπιο,πιεσόμετρο κλπ). :)

Εδώ πάλι θα βρείς ένα κατάλογο,αν έχεις όρεξη να ψάχνεις:

http://www.in.gr/directory/16/dir1666.0.asp

Τροποποιήθηκε από medicine
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γερμανος Ιατρικα (Απο το 1945 :P )

Κεντρικο: Κορομηλα 3-5, Περιστερι 2105778044, 2105778061

Υποκαταστημα: Σωκρατους 69, Αθηνα 2105221210

www.germanos-medicals.gr

Εκει θα βρεις ο,τι μπορεις να φανταστεις!

Τροποποιήθηκε από makischa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γερμανος Ιατρικα (Απο το 1945 :P

Κεντρικο: Κορομηλα 3-5, Περιστερι  2105778044, 2105778061

Υποκαταστημα: Σωκρατους 69, Αθηνα 2105221210

www.germanos-medicals.gr

Εκει θα βρεις ο,τι μπορεις να φανταστεις!

θελω να ελπιζω οτι δεν ειναι ο ιδιος γερμανος θα αυτοκτονησω...

για τον φιλο πανω δεν κανουμε εξυπναδες πλακα κανουμε ελεος......

εγω παντως πιεσομετρο ειχα στο νοσοκομειο και μαλιστα χρησιμοποιουσα το δικο μου και οχι της κλινικης γιατι ψαχναμε να το βρουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θελω να ελπιζω οτι δεν ειναι ο ιδιος γερμανος θα αυτοκτονησω...

για τον φιλο πανω δεν κανουμε εξυπναδες πλακα κανουμε ελεος......

εγω παντως πιεσομετρο ειχα στο νοσοκομειο και μαλιστα χρησιμοποιουσα το δικο μου και οχι της κλινικης γιατι ψαχναμε να το βρουμε...

sorry, ίσως είμαι λίγο παρανοϊκός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χεχε...

Το ξεκίνημα του θέματος "τι να πάρουμε της μόδας για να σκάσουν από τη ζήλεια τους οι υπόλοιποι" μας προδιέθεσε για την πλάκα :)

Ας απαντήσουμε και σοβαρά:

Τσάντα: κλασική δερμάτινη "ιατρική" (πολύς χώρος, εύκολο άνοιγμα) 100€

Στηθοσκόπιο: Littmann 4000 + έξτρα μπαταρίες 600€

Σφυράκι: κλασικό "βαρύ" αλουμινένιο, διπλής όψης, με καρφίτσα και βουρτσάκι 15€

Οφθαλμοσκόπιο / ωτοσκόπιο / λαρυγγοσκόπιο / φακός: Set Heine με βολική κασετινούλα (κοινή λαβή) 150€

Πιεσόμετρο: Heine 4.5, μεταλλικό ελάσματος με διπλό αυλό και βολική θήκη 60€

Παραμάνα μεγάλη (βολεύει καλύτερα από την καρφίτσα του σφυριού...)

Από κει και πέρα, προσθέτεις τα απαραίτητα φάρμακα και αναλώσιμα, ένα Pocket PC / Palm τίγκα στα ιατρικά προγράμματα και προχωράς παραπέρα. Όσο περισσότερα ακουμπήσεις, τόσο καλύτερα: σακχαρόμετρο (100€ με τις ταινίες), μετρητή χοληστερίνης/τριγλυκεριδίων/σακχάρου (150€ με τις ταινίες), οξύμετρο (600€ το μανταλάκι, 150€ το μεγάλο), σετ διαπασών διάφορων συχνοτήτων, φορητό ΗΚΓ... Ποτέ πάντως δε θα έχεις αρκετά: κάποια στιγμήθα διαπιστώσεις ότι σου λείπει ένα σετ διασωλήνωσης, απινιδωτής, κολλάρα, πλαστικός γύψος, σετ υπερεπείγουσας πνευμονεκτομής, σωλήνες Sengstaken-Blakemore και μια περικεφαλαία :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ενδιαφέρον έχει κι αυτό, κυρίως για ειδικευόμενους βέβαια.

http://www.medicalresident.net/equipment.htm

Fortunately there are not that many pieces of equipment you will need. As a general rule, this is what intern-level residents in most fields will need to carry with them most of the time.

Before you get anything, make sure you place ID bands or stickers on all your things. Odds are you will leave something behind eventually, but if they are identified you have a chance of a good soul finding it and returning it to you.

- A good stethoscope - there is a growing trend towards the digital stethoscopes. I have a regular one, but the quality of sound with the new digital stethoscopes make a big difference. Expect to pay a hefty price, though, and carry replacement batteries with you. Treat this as an investment. If you do not have a stethoscope, this may pay off but hearing subtle murmurs that will be unnoticed to other people, and make you a star.

- A Personal Digital Assistant - even if you are not a computer-savvy person, PDAs are very easy to use. And they keep a lot of weight off your pockets. Learn how to use the calendar, tasks, and there are many free applications with calculator, drug information, guidelines, algorythms and such. More on PDAs for medical staff on www.medpda.net

- A small flashlight - I like the mini Mag Lite ones a lot. They are very durable and their light beam is decent. Those drug-rep flashlights have a very limited lifetime and they fail when you need it the most.

- Reflex hammer - unless you are a Neurology resident, you can use the cheap hammers.

- Cheap pens - no need for that nice fancy pen for your residency. If you are like me, you will lose at least 2 pens per week, so just buy a 100-pack of cheap pens so you can feel ok about losing them.

Things you will not need to carry unless you are a resident in specific areas:

- Ophtalmoscope

- Otoscope

- Peak flow meter

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Ας απαντήσουμε και σοβαρά:

......Στηθοσκόπιο: Littmann 4000 + έξτρα μπαταρίες 600€

Ρε Σαράντο, δεν πας στα φτηνά ε; Το απλό, κλασικό, πολυχρησιμοποιημένο Littmann τι έχει δηλαδή; Δεν πάμε και όλοι για καρδιολόγοι. Υπάρχουν και οι χειρουργοί..... :)

Τροποποιήθηκε από speez
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα.. επειδή πάμε για χειρουργοί έχουμε απλό μοντέλο :) :) ;)

Αν πηγαίναμε για καρδιολόγοι υπάρχει ένα στηθοσκόπιο που βγάζει μονοπολικό καρδιογράφημα στην οθονίτσα...

emarright Δες το θέμα με τα στηθοσκόπια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Τι οφθαλμοσκόπιο; Το παλιό καλό κλασικό Heine 2000 Mini πχ για μη ειδικούς ή κάτι που να φέρνει πιο πολύ σε σχισμοειδή λυχνία, με τονομετρήσεις - διπλά λαμπάκια - ευρύ πεδίο - διπλά καρμπυρατέρ κλπ;

Χμμμ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλή χρονιά.

Σκέφτομαι να αγοράσω οξύμετρο-μανταλάκι (εργάζομαι σε ιδ. κλινική που δεν διαθέτει και έχω και τον παππού μου χαπίτη). Το ερώτημά μου είναι: αυτά που έχει στο ίντερνετ το Άμαζον με $ 25-45 είναι έστω λίγο αξιόπιστα (δεν δουλεύω και σε ΜΕΘ) ή το φτηνό θα χαλάσει γρήγορα και αξίζει να αγοράσω κάτι ακριβότερο; Κάποιος με προσωπική εμπειρία;

Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.