Jump to content

Υπάρχει πρόβλημα στο server της OTEnet ;


Recommended Posts

Όταν προσπαθώ να κάνω import τα email μου είτε στο Ιncredimail είτε στο Outlook, μου βγάζει εδώ κι ένα μήνα το παρακάτω error

Incoming server "mail.otenet.gr" cannot be found.Please verify that you are connected to the Internet, and that the server address is correct and then try again.

Πριν τον Ιούλιο δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα...Τις ρυθμίσεις τις έχω σίγουρα σωστές...

Καμιά ιδέα ;;; :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλύτερα να μπείς στο σαιτ της οτενετ να μάθεις. Αλλά αν δεν πείραξες τις ρυθμίσεις κ απο τη μία στιγμή στην άλλη δημιουργήθηκε το πρόβλημα, κατά 90% είναι η οτενετ. Περίμενε μέχρι το βράδυ κ ίσως έχει λύθει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμμμ δεν φαίνεται για πρόβλημα της οτενετ. Αν κατάλαβα καλά θέλεις να κάνεις import μειλ απο το ένα πρόγραμμα στο άλλο. Αυτό ίσως οφείλεται σε κακή συνεργασία των 2 αυτών προγραμμάτων. Τα μειλ στα κατεβάζει κανονικά? Στείλε ένα μειλ κ ρώτα τους αν ο σέρβερ τους είναι χαλασμένος. Θα σου απαντήσουν σύντομαι όσο κ FTP* να είναι το help desk στης οτενετ. Βασικά δεν νομίζω να έχουν 1 μήνα χαλασμένο το σέρβερ τους. Χλωμό το κόβω αλλά δεν ξέρεις. Για ψάξε το σύστημα σου για ιους, ζιζάνια, spyware, trojan και καθάρισε το.

*=for the poutsos.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως στις ρυθμίσεις του Outlook για τον server (Tools/ Accounts/ Mail/ Λογαριασμός Otenet/ Properties/ Servers), έχει μπει κατά λάθος η επιλογή "Log on using Secure Password Authentication (SPA)"????

(για κοίτα και στο -> http://www.otenet.gr/hd/HTML/mail/outlooke...ss_mail.htm#a2)

Ελπίζω να βγάλεις άκρη! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι..ζκβ...δεν το έχω ενεργοποιήσει αυτό...εσένα το incredimail επικοινωνεί με τον σερβερ ;

Το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται... :bloodomen:

Επίσης δεν έχω μπλοκάρει κάτι στο firewall ( στο πύρινο τείχος που λένε και οι μεταφραστές στις ταινίες... :P )

Υ.Γ. Τις ρυθμίσεις τις αντέγραψα από το λινκ που μου έδωσες... κλαψ... :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάνε κάτι άλλο. Άνοιξε το outlook express και φτιάξε τον λογαριασμό εκεί κ δεν αν θα σου κατεβάσει τα μειλ. Πάντως πρόβλημα με την οτενετ δεν είναι, να το ξέρεις. Κάτι παίζει σε εσενα. Σβήσε όλους τους λογαριασμούς κ φτιάχτους απο την αρχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το λοιπόν...σε μια έμπνευση της στιγμής έκλεισα το Zone alarm και το import έγινε κανονικά...οπότε αυτό που μένει είναι να βρώ ποια ρύθμιση του firewall προκαλεί το κώλυμα... emthanx anyway... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.