Jump to content

Επικουρικοί ιατροί


strychnine

Recommended Posts

το θεμα του δικατσα ειναι ασχετο με τους επικουρικους

οι οποιοι ειναι ειδικευμενοι ιατροι

οι οποιοι διοριζονται για 1 χρονο και παιρνουν μοριοδοτηση για το ΕΣΥ

τα χρονια που υπηρετουν πολλαπλασιαζονται επι 1

για το αντιστοιχο κομματι των μοριων

οσοι εχουν συμβαση με ταμειο με το 0,5

και οσοι ειναι απλα ιδιωτες επι0,3

οποτε καταλαβαινετε οτι 1 χρονος επικουρικος ειναι περισσοτερο απο 3 χρονια ιδιωτης

με τις υγιες σας

υς εχω την εντυπωση οτι αντιθετα με τα αγροτικα καποιος που εχει ηδη κανει 1 χρονο επικουρικος εχει περισσοτερα μορια-προτεραιοτητα να ξαναπαρει θεση και καπου κεντρικοτερα απο καποιον που δεν εχει δουλεψει σαν επικουρικος και προτεραιοτητα στις προκυρηξεις μονιμων ΕΣΥ

λιστες αναρτωνται στο υπουργειο και ειναι στο νοσοκομειο ποσο θα πιεσει για να παρει επικουρικους ιατρους... μπορει να εχειζητησει τυπικα και 1 χρονο μετα να μην εχει εμφανιστει κανεις ενω ειναι ανεργοι στην λιστα που περιμενουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Amanda μήπως ξέρεις τί ισχύει για τις άδειες των επικουρικών? Πες μου ότι θεωρείται (πάλι) ότι κάνεις πρώτο χρόνο χωρίς ούτε μια μέρα άδεια :unsure:

Και κάποιο ΦΕΚ ή link σχετικό με τις εφημερίες των ειδικευμένων (ενεργείς-ετοιμότητας-μικτές) αν το ξέρει κανείς :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ομως συμφωνα με τον κ. Γιαννοπουλο εχουν παρατηρηθει τα παρακατω φαινομενα , τα οποια στην προθεση του Υπουργειου ειναι παραυτα να διακοπουν :

1. Ιατροι υποβαλλουν αιτηση διορισμου σε θεση Επικουρου Ιατρου αποκλειστικα και μονο για Νοσοκομεια του Κεντρου.

2. Ιατροι κατεχοντες θεση Επικουρικου Ιατρου στην περιφερεια , παραιτουνται απο την κατεχομενη θεση και αμεσως επιδιωκουν διορισμο σε θεση Επικουρικου Ιατρου στο Κεντρο .

3. Ιατροι κατεχοντες θεση ΕΣΥ σε Νοσοκομεια και ΚΥ της περιφερειας παραιτουνται και αμεσως υποβαλουν νεα αιτηση διορισμου ως Επικουρικοι Ιατροι σε νοσοκομεια του Κεντρου .

4. Οι Διοικησεις σε πολλα Νοσοκομεια ιδιως του Κεντρου , μολις προσωρινα καλυψουν τις αναγκες τους με την τοποθετηση Επικουρικου Ιατρου , δεν προωθουν την διαδικασια διορισμου ιατρου σε οργανικη θεση , την οποια «ενθυμουνται» παλι μονον οταν ο Επικουρικος Ιατρος αποχωρησει με οποιονδηποτε τροπο .

:lol::lol::lol::withstupid::withstupid::withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα είμαι πολύ ευγενικός

Ο κ.Γιαννόπουλος γ@....ται ασύστολα.

Ας πάψει τουλάχιστον να μας κοροιδεύει μπροστά στα μούτρα μας.

Βαρεθήκαμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Amanda μήπως ξέρεις τί ισχύει για τις άδειες των επικουρικών? Πες μου ότι θεωρείται (πάλι) ότι κάνεις πρώτο χρόνο χωρίς ούτε μια μέρα άδεια :unsure:

Και κάποιο ΦΕΚ ή link σχετικό με τις εφημερίες των ειδικευμένων (ενεργείς-ετοιμότητας-μικτές) αν το ξέρει κανείς :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Οι επικουρικοί γιατροί θα διορίζονται μόνο στην περιφέρεια

Κυρώσεις για τους επικουρικούς γιατρούς που δεν δέχονται να στελεχώσουν τις μονάδες υγείας της περιφέρειας προωθεί το υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Ειδικότερα, όπως ανέφεραν στην «Κ» έγκυρες πηγές του υπουργείου Υγείας, προωθείται ρύθμιση –που πιθανότατα θα συμπεριληφθεί στο σχέδιο νόμου για τις προμήθειες των νοσοκομείων– σύμφωνα με την οποία οι επικουρικοί γιατροί θα διορίζονται μόνο σε νοσοκομεία εκτός νομών Αττικής και Θεσσαλονίκης. Δικαίωμα να στελεχώσουν νοσοκομεία της Αττικής και της Θεσσαλονίκης θα έχουν μόνο όσοι έχουν ήδη υπηρετήσει για ένα χρόνο σε νοσοκομείο περιφέρειας.

Επιπλέον, η ρύθμιση προβλέπει ότι εάν ένας επικουρικός γιατρός αποποιηθεί τον διορισμό του σε κάποια μονάδα υγείας διαγράφεται αυτοδίκαια από τον κατάλογο με τους υποψηφίους (υπό διορισμό επικουρικούς) και μόνο έπειτα από μία διετία μπορεί να κάνει ξανά αίτηση για να διοριστεί. Η ρύθμιση αυτή αποσκοπεί στο να αντιμετωπίσει το ιδιαίτερα συχνό φαινόμενο της άρνησης πολλών επικουρικών γιατρών να πάνε σε νοσοκομεία ακριτικών περιοχών της χώρας, για τα οποία έχουν επιλεγεί.

Το πρόβλημα της έλλειψης κινήτρων για τους γιατρούς προκειμένου να στελεχώσουν τα «ακριτικά» νοσοκομεία αναφέρει στην «Κ» ο κ. Αλέξανδρος Λημναίος, ιατρός ορθοπεδικός - τραυματιολόγος στο νοσοκομείο Σύρου. Οπως επισημαίνει, παρά το γεγονός ότι ο νομός Κυκλάδων είναι χαρακτηρισμένος ως «άγονη και παραμεθόριος περιοχή τύπου Α», δεν υπάρχουν κίνητρα για τους γιατρούς προκειμένου να εργαστούν στις μονάδες υγείας του νομού. Αντίθετα, είναι πολύ δύσκολη η επαγγελματική και επιστημονική ανέλιξή τους· είναι ενδεικτικό ότι ένας γιατρός σε νησί για να παρακολουθήσει σεμινάριο θα πρέπει να πληρώσει μόνος του τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής στην πόλη όπου γίνεται το σεμινάριο. Επιπλέον, υπάρχει και το ζήτημα της στέγασης. Οπως τονίζει ο κ. Λημναίος, ενώ όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που υπηρετούν σε άγονη παραμεθόριο περιοχή λαμβάνουν επίδομα πρώτης κατοικίας, αυτό δεν ισχύει για τους γιατρούς.

Δείτε και εδώ:

http://www.phpbbserver.com/contact/viewtop...;mforum=contact

http://www.parliament.gr/ergasies/nomosxed...promiq.1049.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
για τις αδειες ισχυει κανονικα οτι για καθε μηνα που εργαζεσαι δικαιουσαι 2 ημερες κανονικη αδεια συν τις εξτρα... αναρρωτικες, γονικη, αιμοδοτικη, εκπαιδευτικη

αυτά για τις εξτρά (όλες) τα αρνούνται στο γραφείο προσωπικού! συγκεκριμένα για τις αναρρωτικές το αρνείται και το ΙΚΑ αφού δεν αναννεώνει βιβλιάριο για τους πρώτους 6 μήνες. άρα?

αν ξέρετε πώς λειτουργεί το 2 μέρες κάθε μήνα, πχ του τελευταίου μήνα θα πρέπει να την πάρει κάποιος τελειώνοντας πια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

amanda αν το δεις και έχεις χρόνο, θύμησέ μου σε παρακαλώ αν κολλάμε κανονικά ένσημα του ΙΚΑ σαν επικουρικοί, αν ναι τότε υπάρχει περίπτωση να μας αρνείται πάλι το ΙΚΑ αναρρωτική για τους πρώτους 6 μήνες της επόμενης θητείας αν αυτή δεν απέχει πολύ χρονικά από τη λήξη της προηγούμενης? δικαιούμαστε επίδομα ανεργίας στο ενδιάμεσο της μιας θητείας με την άλλη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας και καλως σας βρηκα.

Ειμαι οδοντιατρος και ενδιαφερομαι για θεση επικουρικου ανα την Ελλαδα.

Μηπως ξερετε πως μπορω να μαθω ποια νοσοκομεια και ποια Κ.Υ εχουν παροχη οδοντιατρικων υπηρεσιων??

Ευχαριστω εκ των προτερων.. :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν γνωρίζω αν ο θεσμός των επικουρικών αφορά και οδοντιάτρους, καλύτερα πάρε ένα τηλ. το αρμόδιο γραφείο στο ΥΥΚΑ και ρώτησε και έτσι θα μάθεις και πού και αν υπάρχουν θέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Δημοσιεύθηκε: Τρι Σεπ 16, 2008 9:47 am Θέμα δημοσίευσης: ΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΜΕ DELIVERY

ΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΜΕ DELIVERY. Η ΝΕΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΕ ΑΔΕΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ; ( ή άκομψη στρατηγική για να εξουδετερώσουν συνυποψήφιους των «ημέτερων» ενόψει κρίσεων για μόνιμες θέσεις στο ΕΣΥ με τη μέθοδο «Δώστε λίγο ψωμάκι στο σκυλί να πάψει να γαυγίζει»;).

Είμαι γιατρός, χειρουργός. Έχω κάνει 25 αιτήσεις στο ΕΣΥ εδώ και πέντε χρόνια που έλαβα τον τίτλο ειδικότητας και αυτή την περίοδο έχουν βγει πίνακες κατάταξης για 3 θέσεις κλάδου ιατρών ΕΣΥ, από τις οποίες οι 2 θέσεις είναι σε Νοσοκομεία της επαρχίας και έχω κριθεί πρώτη και τρίτη στην σειρά κατάταξης, και στην θέση του Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης είμαι πέμπτη. Ο πρώτος στο Νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης είναι τρίτος στο ένα από τα δύο Νοσοκομεία της επαρχίας(?). Έχω κάνει ενστάσεις και στα τρία Νοσοκομεία και περιμένω την τελική κρίση. Για να πάρω τα βιογραφικά των άλλων υποψηφίων υποχρεώθηκα να λάβω εισαγγελική απόφαση καθώς μου είπαν ότι έπρεπε να προστατέψουν τα προσωπικά δεδομένα των άλλων υποψηφίων.

Χθες το βράδυ λίγο πριν τις δέκα, με πήρε μία άγνωστη κυρία στο τηλέφωνο και μου πρόσφερε εργασία ως επικουρικός ιατρός στην Εντατική Μονάδα του Νοσοκομείου της ( ένα επαρχιακό Νοσοκομείο στην Βόρειο Ελλάδα). Μου συστήθηκε ως διευθύντρια της Εντατικής Μονάδας. Τη ρώτησα για το πώς έφθασε σε μένα αφού εγώ δεν έχω βάλει αγγελία για να βρω δουλειά και δεν είμαι άνεργη (δραστηριοποιούμαι ως νέα επιχειρηματίας με την έκδοση ιατρικού περιοδικού). Η κυρία μου είπε ότι έμαθε πως είμαι υποψήφια στο Νοσοκομείο Γρεβενών -που πήγαν τα προσωπικά δεδομένα μου;- και ότι μόνη της σκέφθηκε να με ρωτήσει μήπως θα ήθελα να πάω να δουλέψω στο Νοσοκομείο της. Ασφαλώς η απάντηση αυτή «μπάζει από παντού» αφού εφόσον η κυρία ήξερε ακόμα και τη σειρά μου στον πίνακα κατάταξης στο Νοσοκομείο Γρεβενών, είναι περίεργο πως σκέφθηκε ότι εγώ θα εγκατέλειπα τη διεκδίκηση μίας μόνιμης θέσης χειρουργού για μία θέση επικουρικού ιατρού ( βλέπε υπηρέτης ) σε Εντατική Μονάδα της επαρχίας ( άρα επιβαρύνεσαι και με πάγια κόστη διαμονής, όπως ενοίκια, φώς, νερό, τηλέφωνο, κλπ και πληρώνεις και τα αντίστοιχα ποσά στο σπίτι σου στη Θεσσαλονίκη όπου πας για να «αναπνεύσεις» το Σαββατοκύριακο). Της απάντησα ότι ακόμα και εάν δεν είχα την προοπτική της μόνιμης θέσης πολύ κοντά μου, δεν θα επιθυμούσα να δουλέψω στην Εντατική Μονάδα σε Νοσοκομείο της επαρχίας, διότι μέχρι σήμερα έχω εργαστεί στην επαρχία ως χειρουργός 1,5 έτος, αντιμετώπισα πολύ σοβαρά οικονομικά προβλήματα ( στο ένα Νοσοκομείο ήμουν απλήρωτη επί 11 μήνες και στο άλλο γύρισα με 1500 ευρώ λιγότερα από όσα είχα στην τσέπη μου όταν πήγα. Της είπα ότι για να δουλέψει ένας χειρουργός σε Εντατική Μονάδα πρέπει να δουλέψει πολύ πιο σκληρά και να μελετά καθημερινά για την ειδικότητα της Εντατικής Ιατρικής και η ποιότητα ζωής του είναι πολύ πιο σκληρή από ότι όταν εξασκεί την ειδικότητα του για την οποία έχει σπουδάσει έξι ολόκληρα χρόνια. Επίσης πρέπει να αγοράσει πολλά βιβλία για να ενημερωθεί για τη νέα ειδικότητα αφού «λοξοδρομεί πολύ» από την ειδικότητα του. Της είπα ότι γνωρίζω πως η συγκεκριμένη Μονάδα έχει κενή θέση εδώ και πολλά χρόνια, και ότι ήταν μάλλον ανεπιτυχής η σκέψη ότι ένας χειρουργός με 8,5 χρόνια προϋπηρεσία χειρουργού ( έξι της ειδικότητας και 2,5 ως επικουρική επιμελήτρια), ευρισκόμενος μία αναπνοή από τη μόνιμη θέση του ΕΣΥ , θα πήγαινε να δουλέψει για πρώτη φορά ως επικουρικός σε εντατική μονάδα και μάλιστα της επαρχίας.

Τέλος πρότεινα να δώσουν κάποιο οικονομικό κίνητρο για τη θέση αυτή για να προσελκύσουν νέους ιατρούς ή γιατρούς που ενδιαφέρονται να γίνουν εντατικολόγοι, όπως για παράδειγμα να προσφέρουν το ενοίκιο, αφού μία τόσο σκληρή δουλειά σε Νοσοκομείο της επαρχίας, μάλλον καταδίκη είναι παρά μποναμάς σε άτομο που «ενοχλεί» και πρέπει να απομακρυνθεί από τον πίνακα κατάταξης λίγο πριν την κρίση μόνιμης θέσης.

Γενικά παρατηρώ ότι άτομα που είναι διορισμένα στο ΕΣΥ έχουν την τάση να υποτιμούν τη νοημοσύνη των άλλων με τρόπο τόσο προφανή που καταντάει προσβλητικός. Ίσως αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι πιστεύουν πως ο διορισμός τους είναι απότοκος της εξυπνάδας τους και όχι του μέσου που χρησιμοποίησαν. Ίσως επίσης να οφείλεται στο ότι επειδή πάνω κάτω όλοι τους διορίστηκαν με τον ίδιο τρόπο ( αφού ελάχιστοι καταφεύγουν στα δικαστήρια όπως θα κάνω εγώ για τις θέσεις που διεκδικώ), νομίζουν ότι το μέσο IQ της ιατρικής κοινότητας είναι αυτό που βλέπουν να υπάρχει μέσα στα Νοσοκομεία τους. Αν και γενικότερα, η υποτίμηση της νοημοσύνης των άλλων «φοριέται πολύ από όλους» τους κρατούντες και τους βολεμένους.

Αν λοιπόν χτυπήσει το τηλέφωνο σας και σας προτείνουν κάποια θέση επικουρικού ιατρού μην αναστατώνεστε. Είναι μία νέα μέθοδος που ακολουθείται από τους «εγκεφάλους» του ΕΣΥ και μπορεί να συμβεί.

Με τιμή,

Ειρήνη Χριστοδούλου,

Ιατρός, Χειρουργός

Αρχισυντάκτρια του διεθνούς περιοδικού Archives, The International Journal of Medicine ( http://intermedjournal.page.tl)

Θεσσαλονίκη

http://www.iatroi.gr/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Έγινε αποδεκτή η πρόταση της ΟΕΝΓΕ σχετικά με την προσμέτρηση της

θητείας των επικουρικών που εν τω μεταξύ έχουν προσληφθεί στο ΕΣΥ ως

χρόνος προϋπηρεσίας για την εξέλιξη.

Η υπουργός Υγείας ανακοίνωσε ότι την ερχόμενη εβδομάδα θα καταθέσει

στους φορείς κείμενο σχεδίου νόμου με καταγραφή κατ΄ άρθρο των σχετικών

ρυθμίσεων.

(από τα πρακτικά της συνάντησης ΟΕΝΓΕ - Υπουργού Υγείας 09/06/10)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Σήμερα εκπνέει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για την κάλυψη 2 κενών θέσεων επικουρικών ιατρών πνευμονολόγων στο γενικό νοσοκομείο Λαμίας. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται για τη θέση του επικουρικού στην πνευμονολογική κλινικη του Γ.Ν.Λαμίας να επικοινωνήσει στο 22310-63827!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Οι επικουρικοί έχουν κάποιο άλλο φόρουμ που τα λένε? Δύο μήνες τώρα δεν έχουν αναρτηθεί ούτε τα αποτελέσματα και δε βλέπω καμιά κινητικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.