Jump to content

Laptop...SOS


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω laptop και είμαι μεταξύ acer και HEWLETT PACKARD. Καλά τα acer;

Tα Acer καλά .....τα Hewlett packard καλύτερα....και τα Toshiba ανθεκτικά στις λακούβες σαν τα τζιπ!!!!!!

Γνώμη μου πάρε και ένα παλμ!Προτείνω το Sharp το Zaurus!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μένα laptop μόνο dell... όπως είπε κάποτε και ένας πωλητής υπάρχουν τα dell και τα υπόλοιπα laptop :)B)

www.dell.gr και συγκεκριμένα κοίτα στο business όπου έχει φοβερές προσφορές... αν πάλι δεν σε νοιάζει για κάτι καλό υπάρχει πάντα η εύκολη λύση που είναι ένα acer που σε σχέση απόδοσης τιμής είναι πολύ καλά

Το θέμα πάντα είναι τι θα το κάνεις.. για ένα word, internet άντε και καμιά ταινία όποιο και να πάρεις καλό θα είναι.... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I could only say Apple PowerBook B)

emardown

http://www.apple.com/powerbook/index15.html

Only thing, the greek Apple store sucks emarrightApple Greek store

PS

If you don't have enough money for the PowerBook, then there is the iBook

emardown

http://www.apple.com/ibook/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, έχω γνωστό που είναι μηχανικός Η/Υ και μου πε να πάρω επεξεργαστή centrino τουλάχιστον 3,6 GHz...και εγώ δεν βρίσκω πουθενά τέτοιο επεξεργαστή!Τι θα κάνω.....Μπήκα στη dell αλλά που τέτοιοσ επεξεργαστης...Για οθόνη τι λέτε; 15 ή 17;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, έχω γνωστό που είναι μηχανικός Η/Υ και μου πε να πάρω επεξεργαστή centrino τουλάχιστον 3,6 GHz...

Centrino δεν είναι επεξαργαστής μα ο συνδιασμός wireless internet, cpu Intel με power manager utility, chipset Intel, διάρκεια μπαταρίας στις 3 ώρες τουλάχιστον...

Η cpu στα centrino version 1 ήταν μιά Pentium III ανασχεδιασμένη... στα centrino version 2 ο ανασχεδιασμός είναι ολοκληρωτικός, τόσο που να μιλάνε για νέους επεξεργαστές...

Πάντως στα 3,6GHz δεν έχω δεί ακόμα τουλάχιστον.

Μα ακόμα και στα 1,5GHz αν έχει L2 στο 1MB είναι πολύ δυνατή.

Για οθόνη τι λέτε; 15 ή 17;

Στα 15" το laptop είναι ακόμα laptop... στα 17" είναι ουσιαστικά desktop replacement, με την έννοια πως η μπαταρία είναι καθαρά για φιγούρα.

Πάντως τώρα τελευταία οι 15άρες οθόνες είναι wide vga... που σημαίνει σε επίπεδο σινεμασκόπ για ταινίες.

Αν θέλεις ένα που να τα συνδυάζει όλα, centrino και πολύ καλή οθόνη, τότε πήγαινε για κάνα Sony Vaio.

Τα ACER και HP κοστίζουν λιγότερα, μα τα SONY Vaio έχουν υψηλότερη ποιότητα κατασκευής.

Αλλιώς, πήγαινε για κάνα ASUS... που είναι μιά μέση οδό.

Μη πάς για IBM Thinkpad, γιατί έχουν μιά τελείως διαφορετική λογική, παρά το γεγονός πως τώρα τα φτιάχνει η Lenovo... συν πολύ ακριβές τιμές.

Να ξέρεις πως ένα laptop έχει μια ζωή που είναι στα 4 χρόνια περίπου, άντε 5 το μέγιστο. Μετά γίνεται πανάκριβη γραφομηχανή ή dvd player. Για το λόγο αυτό μην ξοδέψεις πάρα πολλά λεφτά. Βάλε ένα όριο...

Για μένα, πάνω από 1500 ή 1600 euro δεν αξίζει...

Άλλωστε μετά από 6 μήνες ό,τι τώρα έχει 100 euro θα κοστίζει 60 euro.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια νορμαλ λύση ειναι στα 1,7 mobile... μια καλή λύση Intel® Pentium® M Processor 760 (2.0Ghz, 2MB L2 cache, 533Mhz FSB) + ATI® Mobility RADEON™ X600 with 128MB DDR Video Memory και αυτό γιατί η κατάνάλωση είναι πολύ μικρότερη και σαν αποτέλεσμα η μπαταρία φτάνει τις 3 και 4 ώρες

Στο θέμα οθόνης εγώ θα έπαιρνα μια 15,4" wide screen με ανάλυση τουλάχιστον 15.4" WSXGA+ (1680 x 1050) or WUXGA (1920 x 1200)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν το θες μονο για το greekmeds και κανα word ναι ειναι... αν σε ενδιαφέρει και το multimedia τότε όχι...

αλλα σαν γιατρός πρέπει να έχεις και ενα prestige :P΄οπότε dell :rolleyes:

ps: οποιο και να πάρεις εννοείται να έχει bluetooth, firewire, wireless και να υποστηρίζει το g προτόκολο και άλλο ένα πολύ tricky αλλα πολύ σημαντικο στοιχείο ειναι ο δίσκος... για μένα δεν έχει σημασία πόσο μεγάλος είναι αλλά πόσο γρήγορος... οποτε κοιτα να είναι στις 5400 rpm τουλάχιστον και ακόμα καλύτερα στις 7200 rpm αααα και στην μνήμη δεν έχει σημασία μόνο το μέγεθος... 512 ή 1GB αλλά η συχόντητα χρονισμού... 400 ή 533 .... ότι πληρώνεις παίρνεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Intel® Centrino™ 2.0GHz Mobile Technology, Intel® Pentium® M Processor 760

1024 MB DDR II SDRAM (2GB max.)

80 GB HDD (5400RPM)

15.4 TFT-Aktivmatrix WSXGA+ (1680x1050)

ATI MOBILITY RADEON X600 - PCI Express x16 64MB

DVDRW

Intel® Wireless LAN 802.11b/g Mini-PCI-Card

NetXtreme Gigabit (10/100/1000 NIC) PCI Express Ethernet-Controller

Bluetooth

56K Modem

1 x Display / Video - VGA - HD D-Sub (HD-15), 15-polig

1 x Modem RJ-11

1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45

1 x Infrared - IrDA

1 x IEEE 1394 (FireWire) - FireWire, 4-polig

1 x Display / Video - S-Video-Out

3 x Hi-Speed USB - USB Typ A, 4-polig

1 x Docking-/Port-Replikator

1 x CardBus - Typ I/II

1 x SD-Card Reader

1 x Smart Card

Διαστάσεις (BxTxH): 356 x 264 x 28 mm

Βάρος: ca. 2.8 kg

Μπαταρία Lithium-Ion-4800mAh, μέχρι 5 ώρες αυτονομία

Τροφοδοτικό 90-W

Προεγκατεστημένο λειτουργικό Microsoft® Windows® XP Professional Ελληνικά

1 Χρόνο Εγγύηση απο την Ελληνική αντιπροσωπεία

λοιπόν;;;;Η Acer με ολόιδιο επεξεργαστη και καρτα γραφικών στα 1600 Ευρώπουλα...πείτε πείτε την Τρίτη πρέπει να αγοράσω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Acer Ferrari 4000 :P

The Ferrari 4000 is a highly-advanced notebook. Desirable, eye-catching and devastatingly fast, it embodies the passion, spirit and experience of those able to transform technological innovation into a winning strategy. With its magnificent carbon fibre chassis and the exclusive OEred Ferrari‚ the Ferrari 4000 is the world‚s first notebook to apply cutting-edge technology pioneered and perfected in the world of Formula One. But its strengths go much deeper, embracing the very latest AMD 64-bit technology, widescreen monitor and full wireless connectivity. Powerful, dark and purposeful, the Ferrari 4000 has the presence of a true champion.

για specs click ΕΔΩ

€1850+ΦΠΑ

και

SONY VAIO S4XP

δες http://shop.sonystyle-europe.com (μόνο με internet explorer)

€2500 τελική! :)

ΥΓ. κάποιος είπε DELL? κανείς άλλος για ένα τεράστιο λαπτοπ, υπερκοστολογημένο, άσχημο και μόνο αγορά από το νετ? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά τί αγόρασες; :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ με ένα acer έκανα άψογα την δουλειά μου εδώ και 4 χρόνια. Κι αν δεν έσπαγε η οθόνη ούτε θα σκεφτόμουν να το αλλάξω. Αφήνω που ήταν και πανάλαφρο. Ενώ ένα compaq που έχω τώρα μου έχει φύγει η μέση.

Βασική συμβουλή: Δες για τί το χρειάζεσαι. Αν είναι για inet, καμιά εργασία και καμιά ταινία πάρε κάτι πιο φθηνό και μην φορτωθείς με super επεξεργαστή. Αν θες για γραφικά καλά(για παιχνίδια) πάρε κάτι καλύτερο κ.ο.κ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.