Jump to content

Ερώτηση


ddsath

Recommended Posts

γεια χαρα σε όλους,

θα ήθελα να με ενημερωσει όποιοσ φυσικά γνωρίζει σχετικά με τα μαθήματα του Β έτους:

ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΑΤΟΜΙΑ (ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ)

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ Α

ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ Α

Θα ήθελα να μαθω σχετικα με τα συγγραμματα που δίνονται ,το στυλ των ερωτήσεων που μπαίνουν στις εξετάσεις και γενικα εαν ειναι εύκολα στο να τα περάσουμε...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η Ιστολογία φίλε μου παλεύεται. Τώρα για τα άλλα δύο.... καλό κουράγιο. Μιλάμε για δύο από τα πίο δύσκολα μαθήματα της σχολής όσο κι αν αυτό ακούγεται περίεργο. Για Φυσιολογία το βιβλίο είναι Νευροεπιστήμη και Συμπεριφορά - Kandel και στη Βιοχημεία o Stryer. Οι καθηγητές που τα διδάσκουν είναι από τους πιό περίεργους της σχολής, ιδιαίτερα τις Βιοχημίας με τον οποίο δεν υπάρχουν και πολλές προοπτικές συνεννόησης. Η καλήτερη τακτική για αυτά τα μαθήματα είναι να τα δίνεις, καθώς και να καταφέρεις να τα περάσεις όσο το δυνατό γρηγορότερα. Πολλοί τα κουβαλάνε μέχρι το πτυχίο και πίστεψέ με είναι αρκετά δύσκολο να ασχοληθείς με αυτά όταν έχεις περάσει στο κλινικό στάδιο.

Καλή επιτυχία και κουράγιο....

( φιλικά, ένας ομοιοπαθής)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Φίλε πρώτον τα μαθήματα είναι του Α' έτους. Δεύτερον να είσαι επιφυλακτικός στις γνώμες άλλων γιατί δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες και το ίδιο μυαλό. Η Ιστολογία και η Βιοχημεία Α' για τα οποία μπορώ να εκφέρω άποψη, δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ακούγεται ότι είναι δύσκολα, ότι κόβει κλπ. Ειδικά η Βιοχημεία είναι το πιο παρεξηγημένο μάθημα. Για κάποιον με στοιχειώδες iq, με ένα στοιχειώδες διάβασμα και με προόδους το μάθημα περνιέται σχεδόν για πλάκα. Ο καθηγητής βοηθάει πολύ (κόβονται καμιά 20αριά από τα 100 άτομα). Η ύλη είναι συγκεκριμένη από συγκεκριμένες σελίδες του βιβλίου, πράγμα που είναι ΣΠΑΝΙΟ όπως θα διαπιστώσεις και συ σε μεγαλύτερα έτη. Κάθε πρόοδος είναι καμιά 15αρια θέματα ανάπτυξης. Αν έχεις διαβάσει σου φαίνονται εύκολα, αν πας να περάσεις με αντιγραφή είναι "το πιο δύσκολο μάθημα της σχολής". Διαφωνώ με τη λογική ότι θα πας να το δίνεις στην αρπαχτή μέχρι το πτυχίο, κάτσε και διάβασε μια φορά ΛΙΓΟ ΣΟΒΑΡΑ και πέρασες και θα έχεις ρίξει και λιγότερο διάβασμα από το να το διαβάζεις 5-6 μέρες κα΄θε εξεταστική μέχρι το πτυχίο. Χωρίς προόδους δε θα το συνιστούσα, χωρίς πάλι αυτό να σημαίνει ότι το μάθημα είναι δύσκολο αλλά επειδή μαζεύονται περισσότερες χημ.εξισώσεις θέλει περισσότερο από 15 μέρες (ενώ οι πρόοδοι θέλουν 5μέρες η 1η, μια βδομάδα η δεύτερη και 2 μέρες η 3η).Η ιστολογία έχει τον αστάθμητο παράγοντα των προφορικών χωρίς όμως να σημαίνει ότι όποιος έχει διαβάσει καλά μπορεί να κοπεί (στο λέω εγώ που τα πέρασα με την 3η), απλά προτίμησε να πεις δεν ξέρω άν δεν ξέρεις τι ιστός είναι παρά να ριψοκινδευνέψεις να πεις καμιά βλακεία. Τα γραπτά είναι οκ, (πολλαπλής επιλογής με αρκετές λεπτομέρειες) από το βιβλίο του Stevens ενώ δίνονται και σημειώσεις που είναι το εν λόγω βιβλίο ΑΥΤΟΥΣΙΟ. Αυτά και να ξέρεις ότι και αυτά που σου είπα εγώ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου φανούν μαλακίες, όπως μου φαίνονταν και εμένα αυτά που μου έλεγαν στο 1ο έτος οι παλιότεροι και δήθεν έμπειροι,σου ξαναλέω δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emplease

Φίλε πρώτον τα μαθήματα είναι του Α' έτους. Δεύτερον να είσαι επιφυλακτικός στις γνώμες άλλων γιατί δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες και το ίδιο μυαλό. Η Ιστολογία και η Βιοχημεία Α' για τα οποία μπορώ να εκφέρω άποψη, δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ακούγεται ότι είναι δύσκολα, ότι κόβει κλπ. Ειδικά η Βιοχημεία είναι το πιο παρεξηγημένο μάθημα. Για κάποιον με στοιχειώδες iq, με ένα στοιχειώδες διάβασμα και με προόδους το μάθημα περνιέται σχεδόν για πλάκα. Ο καθηγητής βοηθάει πολύ (κόβονται καμιά 20αριά από τα 100 άτομα). Η ύλη είναι συγκεκριμένη από συγκεκριμένες σελίδες του βιβλίου, πράγμα που είναι ΣΠΑΝΙΟ όπως θα διαπιστώσεις και συ σε μεγαλύτερα έτη. Κάθε πρόοδος είναι καμιά 15αρια θέματα ανάπτυξης. Αν έχεις διαβάσει σου φαίνονται εύκολα, αν πας να περάσεις με αντιγραφή είναι "το πιο δύσκολο μάθημα της σχολής". Διαφωνώ με τη λογική ότι θα πας να το δίνεις στην αρπαχτή μέχρι το πτυχίο, κάτσε και διάβασε μια φορά ΛΙΓΟ ΣΟΒΑΡΑ και πέρασες και θα έχεις ρίξει και λιγότερο διάβασμα από το να το διαβάζεις 5-6 μέρες κα΄θε εξεταστική μέχρι το πτυχίο. Χωρίς προόδους δε θα το συνιστούσα, χωρίς πάλι αυτό να σημαίνει ότι το μάθημα είναι δύσκολο αλλά επειδή μαζεύονται περισσότερες χημ.εξισώσεις θέλει περισσότερο από 15 μέρες (ενώ οι πρόοδοι θέλουν 5μέρες η 1η, μια βδομάδα η δεύτερη και 2 μέρες η 3η).Η ιστολογία έχει τον αστάθμητο παράγοντα των προφορικών χωρίς όμως να σημαίνει ότι όποιος έχει διαβάσει καλά μπορεί να κοπεί (στο λέω εγώ που τα πέρασα με την 3η), απλά προτίμησε να πεις δεν ξέρω άν δεν ξέρεις τι ιστός είναι παρά να ριψοκινδευνέψεις να πεις καμιά βλακεία. Τα γραπτά είναι οκ, (πολλαπλής επιλογής με αρκετές λεπτομέρειες) από το βιβλίο του Stevens ενώ δίνονται και σημειώσεις που είναι το εν λόγω βιβλίο ΑΥΤΟΥΣΙΟ. Αυτά και να ξέρεις ότι και αυτά που σου είπα εγώ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου φανούν μαλακίες, όπως μου φαίνονταν και εμένα αυτά που μου έλεγαν στο 1ο έτος οι παλιότεροι και δήθεν έμπειροι,σου ξαναλέω δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες.

Φίλε " Θεέ" αφότου περάσεις κάποια χρονάκια σε αυτή τη σχολή, πάρεις κι εσύ το πτυχίο σου, αρχίσεις να δουλεύεις, έτσι ώστε να μπορείς να αξιολογήσεις κάποια πράγματα πιο ώριμα (και αναφέρομαι σε αυτά που θα μάθεις και θα δείς σε μία σχολή και μάλιστα στο κατά πόσο σε αυτά που θα δωσεις ή θα σου δώσουν έμφαση είναι και χρήσιμα στην πορεία σου ως ΓΙΑΤΡΟΣ) τότε μάλλον μπορείς να εκφέρεις πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Κατά τα άλλα επειδή έσυ πέρασες Βιοχημεία με την πρώτη πίστεψέ με δεν σε κάνει ούτε πιο έξυπνο από τους άλλους και με τίποτα καλό ΓΙΑΤΡΟ. Δέν υπάρχει κανένας συνάδελφός σου που θα έπρεπε να θεωρείς ηλίθιο. Εκεί που δεν είσαι καλός θα βρεθεί κάποιος που θα είναι καλύτερος από εσένα και τότε συμπερασματικα εσύ .....

Όπως και να έχει είσαι μικρός ακόμα και έχεις αρκετό δρόμο μπροστά σου για να σχηματίσεις άποψη. Επίσης σε καμία περίπτωση, αν αυτό κατάλαβες, δεν λέω ότι το Πανεπιστήμιο δεν είναι πολύ καλό. Πάντως καλό θα ήταν να κρατάς κάποιο στοιχειώδες επίπεδο στις απαντήσεις σου σε ένα τέτοιο Forum.

P.S. Με το απαραίτητο για τον καθένα διάβασμα κανείς δεν απέτυχε!!!

:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ x-x. Λυπάμαι που οδηγείς τη συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο, σε προτρέπω να ξαναδιαβάσεις το post μου γιατί προφανώς δεν κατάλαβες το περιεχόμενο του ούτε το λόγο για τον οποίο γράφτηκε.

Δεν είμαι τόσο ανόητος ώστε να νομίζω ότι επειδή πέρασα τη Βιοχημεία είμαι πανέξυπνος και ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ (τι ασυναρτησίες Θεέ μου) και οι άλλοι βλάκες ΙΣΑ ΙΣΑ έγραψα όλο αυτό το κατεβατό για να πω ότι το συγκεκριμένο μάθημα είναι μάθημα που μπορούν να το περάσουν ΈΥΚΟΛΑ όλοι.

Έγώ επιμένω ότι όλα τα μυαλά δεν είναι ίδια (και θα επιμένω μέχρι να πεθάνω), δεν το είπα για να θίξω εσένα ούτε να επαινέσω τον εαυτό μου, το είπα απλά γιατί είναι η ταπεινή προσωπική μου άποψη και για να μη βασίζονται οι 1-2-ετείς σ'αυτά που τους λένε οι "εκ πείρας ειδικοί", ακριβώς γιατί όπως είπες μερικά μαθήματα κάποιοι τα αφομιώνουν πιο εύκολα.Πχ για μένα το πιο δύσκολο μάθημα Α' έτους είναι η Βιολογία Α' γιατί προφανώς το δικό μου μυαλό είναι μικρό στο να την αφομοιώσει.

Δε σου αφαίρεσα τον τίτλο του έξυπνου )όπως νόμισες) γιατί απλούστατα δε σου τον είχα καν αποδώσει. Από αυτά που είπες μάλλον εσύ είσαι ο μικρός. Το να αρχίζεις όμως να μιλάς και να κρίνεις κάποιον σε προσωπικό επίπεδο μόνο και μόνο επειδή έχει διαφορετική άποψη από σένα εκτός από μικρό, σε καθιστά και ανώριμο. Αν θες συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, εγώ σου ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω τίποτα μαζί σου , ποτέ δε σε πρόσβαλα (απλά μάλλον δεν στα έκανα υπερβολικά λιανά για να τα καταλάβεις), γιαυτό και δε θα σε ακολουθήσω.

Υ.Γ. .Όσο για την προσφώνηση "θεε", δε νομίζω ότι την αξίζω-σ'εύχαριστώ πάντως που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το profile μου, φαίνεται παρά την ηλικία σου δεν έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχαχαχα εχει πολυ πλάκα....

Ακου θεος.....

χαχαχαχα

Τι μετριοφρων...

χαχαχα :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άντε άντε το βγαλα, να μη διαμαρτύρεστε :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σας ευχαριστω! ηταν αρκετα γονιμη η αντιπαραθεση σας\

εγω ρωτησα γιατι δινω τα μαθηματα αυτα το δεκεμβρη σε κατατακτηριες και δεν ξερω τι παιζει στη σχολη σας. αν μπορειτε να μου πειτε σχετικα με την υλη της βιοχημειας θα με βοηθουσατε ακομα περισσοτερο!

μπαινουν ασκησεις στις εξετασεις; ε υ χ α ρ ι σ τ ω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω την ύλη αν τη θες, βέβαια αναφέρεται στο παλιό βιβλίο. Εγώ την έδωσα τον Ιούνη του 2003. Γενικά πάντως, βάζει ολόιδια θέματα και στις κατατακτηριες, το έχω καρατσεκάρει. Με το παλιό βιβλίο η ύλη έχει ως εξής:

1η πρόοδος: κεφ2,3,7,8,9,10,11 δηλαδή σελ 15-73 και 149-295

2η πρόοδος (η πιο δύσκολη): 13-19 σελ 329--497

3η: κεφ 12 κάποια στοιχεία από το 2ο τόμο κεφ35,38-39 (όχι όλα) και κάτι φυλλάδια. (αν θες ψάχνω και σου λέω μετα την εξεταστική γιατί τώρα έχουμε ζόρια:))

Το ξέρω ότι εσύ δίνεις όλο το μάθημα αλλά στα γράφω όπως τα δωσα εγώ. Βέβαια όσοι δίναν όλοι την ύλη εξετάζονταν και στη φωτοσύνθεση (βλακεία το ξέρω) αλλά όλα αυτά που σου είπα ίσχυαν μέχρι το 2003. Τώρα το βιβλίο άλλαξε (καινούριος Stryer) αλλά δεν νομίζω να έχει μεγάλες διαφορές. το παλιό πάντως έχει λιανική τιμή 35ευρώ ο τόμος (2 τόμοι αλλά γενικά ο 2οσ εξετάζεται στη βιοχημεία Β')

Όσο για τις ασκήσεις, αφορούν κυρίως την κινητική michaelis-menten δηλαδή την ύλη της 1ησ προόδου που σου έγραψα (νομίζω κεφ8). Εμείς ταδίνουμε σε ξεχωριστή μέρα και τον Ιούνη και τον Σεπτέμβρη, τώρα δεν ξέρω πως γίνεται στις κατατακτήριες. Πάντως ειδικά για τις ασκήσεις δίνει ο καθηγητής ένα φυλλάδιο το οποίο είναι καλογραμμένο και με πολλά παραδείγματα οπότε μη σε ανησυχεί.

Τα κεφ 9,10 διάβασε τα καλά μάλιστα μάθε και τους μηχανισμούς του κάθε ενζύμου (με χημικούς τύπους) είναι τα αγαπημένα του κεφάλαια.

Κυκλοφορούν παλιότερα θέματα αλλά πίστεψε με δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικά, βρες τα όμως για καλό και για κακό για να έχεις μια ιδέα για το πνεύμα των εξετάσεων (άσε που λίγα μπαίνουν ακόμα).

Εσύ αλήθεια από ποια πόλη είσαι και θες Ηράκλειο για κατατακτήριες; και τι σχολή έχεις τελειώσει; Και το σκέφτηκες καλά σίγουρα;:) Πάντως προλαβαίνεις να αλλάξεις γνώμη εκτός και αν το απόλυτο όνειρο σου είναι να γίνεις γιατρός-ίνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΥΤΕΡΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ,ΠΧ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΕΦ34.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΛΛΑΔΙΑ

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΡΣΕΛΑΝΕΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΣΩΣΤΟ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ...

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ...

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ! :wacko:

emthanx:):rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανένα πρόβλημα φίλε μου, ό,τι θες. Βέβαια σου επαναλαμβάνω ότι ίσως έχει αλλάξει λίγο ΚΑΙ η ύλη γι'αυτο πρέπει να βρεις και κανένα 1ετή ή να επικοινωνήσεις με τον ίδιο τον καθηγητή για διευκρινίσεις.

Πάντως με 2 πτυχία, για γναθοχειρουργική σε κόβω :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΠΕΡΙΔΙΑΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΕΙΔΑ ΦΩΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ...

ΠΑΛΑΙΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ (ΠΤΥΧΙΟ 1999), ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΟΙ ΝΕΥΡΟΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΚΟΣΜΟ...ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗ Χ.ΟΓΚ. ....

ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ ?(ΔΙΔΑΣΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΒΚΝ-ΜΠΡΡΡ-)

ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΘΑ ΜΑΚΑΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΑΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ ΚΡΗΤΗ... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.