Jump to content

Stata - Statistical Software


Recommended Posts

Θελω το παραπανω προγραμμα στατιστικης.... Υπαρχει κανεις που να το εχει ή να ξερει που να το βρω ωστε να γλιτωσω τα $675 που εχει η τελευταια εκδοση (χωρις το documentation)? θα το εκτιμουσα οσο δεν φανταζεστε....

aTdHvAaNnKcSe :D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θελω το παραπανω προγραμμα στατιστικης.... Υπαρχει κανεις που να το εχει ή να ξερει που να το βρω ωστε να γλιτωσω τα $675 που εχει η τελευταια εκδοση (χωρις το documentation)? θα το εκτιμουσα οσο δεν φανταζεστε....

aTdHvAaNnKcSe  :D  :D

έκδοση 8?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καμια σχεση... Εχω το SPSS 12... Η Στατα εχει πολυ περισσοτερες δυνατοτητες και ειδικα η καινουργια εκδοση... Δες και στο www.stata.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοίταξα λίγο στο site, είναι πραγματικά εντυπωσιακό, θυμίζει λίγο το Statistica που έιχα δουλέψει. Δεν βρίσκω πουθενά το πρόγραμμα όμως. Θα ρωτήσω και έναν φίλο μου που είναι hacker στους υπολογιστές, μήπως μπορεί να κάνει κάτι. I'll let you know.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η 9 ειναι ολοκαινουργια και δεν πρεπει να εχει κυκλοφορησει ακομη σε τετοιους "κυκλους"... τουλαχιστον εγω δε βρηκα τπτ... αν μπορουσες να το βρεις θα μου εκανες πολυ μεγαλη χαρη! alfonso emthanxemthanxemthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Το Stata/SE 8 κυκλοφορεί πάντως... Και είναι μόλις 8 MB χωρίς το documentation!!!

eMule :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου βάζεις δύσκολα... Το SPSS ανοίγει κάπως πιο "φιλικά", με το βάλε-στα-κουτάκια γνώριμο από το Excel περιβάλλον.

Το Stata προβάλλεται ως πιο "καθαρόαιμο" στατιστικό πακέτο και σε ξεκινάει με μια Command Line που σε αφήνει λίγο ξερό. Με λίγο ψαξιματάκι όμως βρίσκεις ότι το περιβάλλον έχει και τα κουτάκια, ενώ οι δυνατότητες προγραμματισμού είναι όντως απίστευτες όπως λέει η εταιρεία (και γι' αυτό χρεώνει κάποιες εκατοντάδες ευρώ τα πλήρη εγχειρίδια).

Ως ψιλοάσχετος πάντως νομίζω ότι ενώ και το Stata και το SPSS έχουν καλό scipting, αρκετές ενσωματωμένες συναρτήσεις κλπ κλπ κλπ, το Excel είναι ανώτερο για κάποιον που δεν έχει ειδική εκπαίδευση και για κάποιον που γνωρίζει στατιστική και προγραμματισμό. Δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να φτιάξεις μόνος σου τις συναρτήσεις που δεν έχει με VBScript, ενώ η εγκατεστημένη βάση χρηστών είναι τόσο μεγάλη που θα σου λύσει κάθε εξειδικευμένη απορία.

Σε ευχρηστία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί το Excel με αυτά τα δύο. Εκεί που κάνεις copy-paste και drag-n-drop, στα "επαγγελματικά" πακέτα θέλει να γράψεις κώδικα...

Το μειονέκτημα του Excel είναι ότι δεν μπορείς να πουλήσεις μούρη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.