Jump to content

στρατός και ειδικότητα


ilias ts

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά!μήπως γνωρίζει κανένας να μου παι κάποια πράγματα για το αν μπορείς να κάνεις ειδικότητα στο στρατό?κάτι άκουσα για δόκιμος στο ναυτικό ότι μπορείς να γράψεις κάποιο καιρό?αξίζει?μήπως ξέρετε κάποιο άλλο τρόπο να αξιοποιηθέι ο χρόνος του στρατού?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να γράψεις ειδικότητα, τόσο στην Αεροπορία όσο και στο Ναυτικό, αν πάρεις μετάθεση για στρατιωτικό νοσοκομείο και για όσο την πάρεις. Για τους Δόκιμους ισχύουν τα ίδια, απλά οι μεταθέσεις τους κρατούν περισσότερο. Μπορείς όμως θεωρητικά να μην πάρεις ως Δόκιμος μετάθεση σε Νοσοκομείο και να έχεις πάει τζάμπα, αν πήγες μόνο γι' αυτό. Για περισσότερα, στείλε όποτε θες pm.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Αν και πέρασαν κάτι χρονάκια από το 2005 που έγινε το topic έχω κάποιες απορίες ως προς το θέμα...

Στο στρατό ξηράς αν υπηρετήσεις σε στρατιωτικό νοσοκομείο δεν "μετράει" σαν ειδικότητα????Μόνο αεροπορια και ναυτικό ισχύει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει και το αντίστροφο,δηλαδή μπορώ να είμαι ως σμηνίας ιατρός στο ΓΝΑ αλλά να μην γράφω ειδικότητα?

Ένας πολύ απλός τρόπος είναι να μην καταθεσεις τα χαρτια σου για αναγνώριση του χρόνου που υπηρετησες στο ΓΝΑ. Αλλά ας σου πει κ κανένας άλλος που το γνωρίζει καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Αν και πέρασαν κάτι χρονάκια από το 2005 που έγινε το topic έχω κάποιες απορίες ως προς το θέμα...

Στο στρατό ξηράς αν υπηρετήσεις σε στρατιωτικό νοσοκομείο δεν "μετράει" σαν ειδικότητα????Μόνο αεροπορια και ναυτικό ισχύει?

Ξερει καποιος να απαντησει σε αυτο το ερωτημα παιδια?PLsss?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και πέρασαν κάτι χρονάκια από το 2005 που έγινε το topic έχω κάποιες απορίες ως προς το θέμα...

Στο στρατό ξηράς αν υπηρετήσεις σε στρατιωτικό νοσοκομείο δεν "μετράει" σαν ειδικότητα????Μόνο αεροπορια και ναυτικό ισχύει?

Φίλε μου υπηρέτησα στο 496 ΓΣΝ και το εξάμηνο πού ήμουν δεν αναγνωρίζεται ως ειδικότητα,απλά πήρα συστατική επιστολή ,έαν θέλω να την χρησιμοποιήσω ώς προυπηρεσία για το εξωτερικό.Καθαρά για το βιογραφικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια, δεν κατάλαβα ποτέ γιατί μπορείς να αναγνωρίσεις ειδικότητα αν είσαι στο ΓΝΑ ή στο ΝΝΑ και όχι στο 401. Κανείς καμιά ιδέα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ψάχνεις για λογική απάντηση στο στρατό????

προφανώς όσοι πάνε ναυτικό έχουν σαφώς καλύτερο βύσμα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και πέρασαν κάτι χρονάκια από το 2005 που έγινε το topic έχω κάποιες απορίες ως προς το θέμα...

Στο στρατό ξηράς αν υπηρετήσεις σε στρατιωτικό νοσοκομείο δεν "μετράει" σαν ειδικότητα????Μόνο αεροπορια και ναυτικό ισχύει?

Ξερει καποιος να απαντησει σε αυτο το ερωτημα παιδια?PLsss?

Στο ΣΞ γράφεις ειδικότητα για όσο καιρό υπηρετήσεις στο 401, 424, 492 2, και δεν τ θυμάμαι αν ισχύει και για το 403 και 414 για κάποιες κλινικές.

Το μόνο που χρειάζεται είναι με την Ημερησία Διαταγή να τοποθετηθείς εσωτερικός βοηθός στο αντίστοιχο τμήμα. (τυπική διαδικασία και έχει να κάνει αν τοποθετηθείς σε παθολογικό ή χειρουργικό τομέα ανάλογα με την ειδικότητα που θές να γράψεις.)

Λόγω της πληθώρας ιατρών στον ΣΞ και επειδή οι συγκεκριμένες μονάδες είναι 3ου κύκλου σαν οπλίτης ιατρός πρέπει να δουλέψει το πολυδιαυλικό. Σαν δόκιμος κατά 90% θα πάρεις 2η μετάθεση σε νοσοκομείο.

Εν αντιθέσει με το ναυτικό και την Αεροπορία που οι γιατροί είναι λιγότεροι και παίζει 50/50 το να πάς σστο ΝΝΑ ή ΝΝΚ και ΓΝΑ. Αλλά και εκεί δεν μετράει το πρώτο τρίμηνο της εκπαίδευσης, (για αεροπορία στο ΓΝΑ) που περνάνε όλοι αλλά το κατά πόσο θα έχεις βυσμα για να έχεις τοποθέτηση στο νοσοκομείο μετά την εκπαίδευση. Αλλιώς σε τρώει σταθμός στην Ρόδο ή στον Ισμαρο ή καμιά κουφή στο ναυτικό που είναι όλη δική σου η πίκρα η μαυρίλα και χωρίς ειδικότητα.

Τώρα αν κάποιος σας παραμύθιασε ότι αναγνώρισε την βασική εκπαίδευση στο ΓΝΑ πχ σαν χρόνο ειδικότητας τότε μαλλον χοντρό βύσμα έχει στο ΚΕΣΥ ή στο πρώτο του νοσοκομείου οπότε να μην το πολυλέει γιατί μιλάμε για μεγάλη λαμογιά.

Τώρα επειδή κάποιος ρώτησε ο μέγιστος χρόνος που μπορείς να αναγνωρίσεις είναι 12 μήνες. Αλλά με την τωρινή θητεία δεν νομίζω να μπορεί κανένας να φτάσει αυτό το όριο, οπότε όσο υπηρετήσεις σε νοσοκομείο το αναγνωρίζεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Να ρωτήσω... μπορεί να γίνει το κομμάτι της παθολογίας στο στρατό και να αναγνωριστεί για κάποιον που θέλει καρδιολογία? (όχι δε ρωτάω για εμένα..και ίσως γιαυτό δεν έχω διατυπώσει καλά την ερώτηση....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Nα ρωτήσω κάτι ρε παιδιά;Αφού απολυθείς ξέρετε πόσος χρόνος χρειάζεται μέχρι να σου αναγνωριστεί ο χρόνος ειδικότητας που "έγραψες" στο στρατό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nα ρωτήσω κάτι ρε παιδιά;Αφού απολυθείς ξέρετε πόσος χρόνος χρειάζεται μέχρι να σου αναγνωριστεί ο χρόνος ειδικότητας που "έγραψες" στο στρατό;

δεν υπάρχει στάνταρ διαδικασία

πρέπει να πας στο υπουργείο υγείας τα χαρτιά που δείχνουν πόση ειδικότητα έγραψες κι από εκεί να

ψάξεις τις διαδικασίες...

συνήθως το αναλαμβάνουν οι ίδιοι που σε βάλαν να γράψεις ειδικότητα στο στρατό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τον χρήστη aserelefante

παιδια καλημερα κατι λιγο ασχετο

ειμαι τεταρτο ετος δεν ειμαι απο αθηνα και εκανα τυχαια κατι αναλυσεις αιματος και δεν εχω αντισωματα για ηπατιτιδα

Επειδη εχω κλινικες και κυκλοφορω στα νοσοκομεια φοβαμαι

ξερετε που να ρωτησω για να κανω εμβολιο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχεις ιδέα για μια τάξη μεγέθους δηλαδή.Μπορεί να είναι από 1 μήνα μέχρι και 1 χρόνο η αναμονή για αναγνώριση;

ΥΓ:στον από πάνω:είχες κάνει εμβόλιο και έλεγξες τίτλο και έχεις χαμηλό;

Όπως και να'χει κάνε το Ενζερίξ σε ένα φαρμακείο και τελειώνεις,17Ε η δόση έχει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

λοιπον,χαιρετω και ανακοινωνω τα επισημα σιγουρα πραγματο,ωσ εχουν.

ειχα κανει προ 6 μηνων θητεια στο στρατιωτικο νοσοκομειο αλεξανδρουποησ 492 ΓΣΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΕΩΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ Η' ΤΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ(ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ).ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΚΕΙ,ΣΟΥ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΟΜΑΤΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ(ΠΧ ΤΗΣ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗΣ) Η' 4 ΜΗΝΕΣ ΑΠΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ(ΠΧ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ).ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ 6 ΜΗΝΕΣ Η΄ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ(ΩΣ 12),ΤΟΤΕ ΣΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ.ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ.ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΡΗ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ.ΟΚ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ξαναφέρνω στο προσκήνιο το θέμα γιατί με αφορά και δεν θα ήθελα να ανοίγω καινούριο.

Στο στρατό ήμουν στο ΝΝΑ ένα 4μηνο ως βοηθός σε Παθολογική κλινική και πήρα τη σχετική βεβαίωση προϋπηρεσίας όταν απολύθηκα.

Δεν είμαι βέβαια ακόμη σίγουρος αν θα ζητήσω να αναγνωρίσω το συγκεκριμένο μέρος της ειδικότητας (αφού είναι έμμισθοι μήνες αν τους κάνω κανονικά), θέλω όμως να ρωτήσω ποια είναι η διαδικασία σε περίπτωση που θελήσω να το αναγνωρίσω ? Και κυρίως τι χρονικό περιθώριο έχω από την ημερομηνία που πήρα τη βεβαίωση μέχρι να καταθέσω τα χαρτιά για την αναγνώριση ? Ή μήπως δεν παίζει ρόλο αυτό ?

Thanks !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το αναγνωρίσεις πριν κάνεις αγροτικό δεν θα κάνεις τρίμηνη εκπαίδευση και θα πας κατευθείαν στο περιφερειακό ιατρείο (υπάρχει συνάδερφος από το forum που αναγνώρισε 4 μήνες από το στρατό και 6 μετά την εκπλήρωση του αγροτικού, σύνολο 10 μήνες ειδικότητας).

Εάν το αναγνωρίσεις πριν κάνεις το πρώτο μέρος της ειδικότητας θα κάνεις 4 μήνες λιγότερο, εάν κάνεις ενιαία ειδικότητα θα κάνεις πάλι 4 μήνες λιγότερο.

Για να το αναγνωρίσεις πρέπει να απευθυνθείς στον 5ο όροφο του υπουργείου στο γραφείο αναγνώρισης ειδικοτήτων (υπεύθυνη κα Σαμαρά Παναγιώτα, τηλ.2105230406)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το αναγνωρίσεις πριν κάνεις αγροτικό δεν θα κάνεις τρίμηνη εκπαίδευση και θα πας κατευθείαν στο περιφερειακό ιατρείο (υπάρχει συνάδερφος από το forum που αναγνώρισε 4 μήνες από το στρατό και 6 μετά την εκπλήρωση του αγροτικού, σύνολο 10 μήνες ειδικότητας).

Εάν το αναγνωρίσεις πριν κάνεις το πρώτο μέρος της ειδικότητας θα κάνεις 4 μήνες λιγότερο, εάν κάνεις ενιαία ειδικότητα θα κάνεις πάλι 4 μήνες λιγότερο.

Για να το αναγνωρίσεις πρέπει να απευθυνθείς στον 5ο όροφο του υπουργείου στο γραφείο αναγνώρισης ειδικοτήτων (υπεύθυνη κα Σαμαρά Παναγιώτα, τηλ.2105230406)

Κατατοπιστικότατος.

Ευχαριστώ πολύ Τάσο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

τοτε ομως δεν αναγνωριζεις 6 μηνες απο το αγροτικο αλλα 3, αφου δεν θα κανεις το τριμηνο στο νοσοκομειο, ετσι δεν ειναι ??

αν θελεις χρονο δηλαδη πρεπει τους μηνες της θητειας να τους αναγνωρισεις μετα η κατι καταλαβαινω λαθος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emofftopic emofftopic emofftopic

Dr.Carter, Christian Troy...Κοίτα να δεις!Κι εγώ έχω nickname από...προϊστορικό ζωάκι!Πώς λέγανε, ρε γαμώτο, την καρδιοχειρουργό στο Chicago Hope; Αυτή που έπαιξε και στο "Gross Anatomy" (όπου πάλι τη γιατρό έκανε), να τ'αλλάξω; :P :P :P

Σόρρυ, συνεχίστε!

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Καλησπερα..Γνωριζει κανεις αν στο 412 ΓΣΝ ΞΑΝΘΗΣ μπορει να γραψει καποιος ειδικοτητα και συγκεκριμενα χειρουργικη???Εχει γραψει καποιος ή εχει ακουσει για καποιον που πηγε και εγραψε ειδικοτητα εκει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.