Jump to content

Ειδικοτητα χειρουργικης στην Ελλαδα;


medicus

Recommended Posts

Κατ αρχην φανταστικη σελιδα και ενδιαφερον φορουμ. Συγχαρητηρια!

Επειτα...σορρυ αν το τοπικ ειναι ολιγον τι ασχετο αλλα δεν ηξερα που ακριβως να γραψω

Εχω καποιες αποριες περι ειδικοτητας κτλ.

Σπουδαζω Γερμανια..και πριν αρχισουν να πεφτουν τα βελη...οχι δεν ειμαι αποτυχημενο στις πανελληνιες αλλα μεγαλωσα Γερμανια και εμεινα εδω να σπουδασω.

Τωρα πλεον εχω την δικη μου οικογενεια. Σε τρια χρονια τελειωνω και σκεφτομαι ...

,...επειδη ακουγονται διαφορα πως στην Ελλαδα για Χειρουργικη πρεπει να περιμενεις ....πολυ...

σκεφτομαι να αρχισω εδω ειδικοτητα και επειτα..μιας και λογω Ευρωπ.Ενωσης αναγνωριζονται καποια χρονια και αν κανεις ειδικοτητα στην Ελλαδα να κανω καποια χρονια στην Ελλαδα και να ρθω εδω να τελειωσω εν τελει ειδικοτητα και να δωσω εξετασεις.

Ελπιζω να μην τα ειπα και πολυ πολυπλοκα

Θα ηθελα ομως ορισμενες γενικες πληροφοριες.

Π.χ.

Πως ειναι το συστημα στην Ελλαδα σχετικα με τις ειδικοτητες, δηλ. ποσα χρονια χρειαζεται καποιος για Αγγειοχειρουργικη η Ορθοπ.Χειρ.Τραυματολογια η Θωρακοχειρουργικη;

Που μπορω να βρω πληροφοριες στο διαδικτυο;

Ποσα βγαζει/ειλικρινα τωρα/ ενας χειρουργος στην Ελλαδα σε νοσοκομειο;

Κατα την ειδικοτητα πληρωνεσαι; Δηλ. αν κανω ενα χρονο ειδικοτητας κατω θα πληρωθω; Και αν ναι..ποσα;

Για τις συγκεκριμ.ανω αναφερομενες ειδικοτ. ποιες κλινικες ειναι οι πιο καλες;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

για ολες τις απαντησεις

φιλικα

medicus :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληροφοριες για ειδικοτητες εδω

http://cso.auth.gr/Greek/DrKatalogos.gr.htm

Ενας ειδικευομενος στην Ελλαδα βγαζει περιπου 1500-1700ε με 10 εφημεριες.

Αν μπεις στο ΕΣΥ αφου τελειωσες, παλι με 10 εφημεριες πρεπει να καθαριζεις 2300-2500.

Το μεγιστο στο ΕΣΥ ειναι περιπου 3200-3300 (Διευθυντες)

Ελπιζω λιγο να σε βοηθησα!

Μαλλον παντως καλυτερα να κατσεις εκει που εισαι!Και ας ερχεσαι να απολαμβανεις την Ελλαδα στις διακοπες σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Παντως τα ιδια λεφτα βγαζουν και εδω

Μονο που εδω εχεις και περισσοτερες κρατησεις

Τα ποσα που σου ειπα ειναι καθαρα στο χερι!

Ενας ειδικευομενος πχ μικτα παιρνει γυρω στα 2100-2200(παντα με 10 εφημεριες το μηνα).Απο κει και περα, 1500-1700 σου μενουν στο χερι (εξαρταται και απο επιδοματα γαμου, παιδιων κ.ο.κ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να έχεις σπουδάσει στη ελλάδα κ να θές να κάνεις ειδικότητα στην γερμανία το καταλαβαίνω. Αλλά να έχεις τελειώσει στη γερμανία, να μπορείς εύκολα να τελειώσεις μια ειδικότητα σε αυτή τη χώρα και να θές να έρθεις ελλάδα γι'αυτό το λόγο ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι εδω θα κανω ειδικοτητα αλλα επειδη θελω μετα να επιστρεψω Ελλαδα με τον αντρα μου και το παιδι μας θα ηθελα να κανω δυο χρονια ειδικοτητας και στην Ελλαδα τα οποια αναγνωριζονται εδω.

Και ετσι μολις τελειωσω εδω ειδικοτητα επιστρεφω Ελλαδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μας πούνε τα αρσενικά του φόρουμ,είναι καλά για μια γυναικά να είναι χειρουργός στην Ελλάδα;

Πως την βλέπουν οι άντρες συνάδελφοί της ,μα πάνω απο όλα πως την βλέπουν οι ασθενείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω οτί τίθεται θέμα συμπεριφοράς και διακρίσεων μιάς και γνωρίζω 2-3 περιπτώσεις γυναικών που επέλεξαν το δρόμο της χειρουργικής. emkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι αρκετά δύσκολο να πάρουν στα σοβαρά μια γυναίκα χειρουργό - ιδίως αν είναι και όμορφη ;):) :)

Πολύ λίγες πραγματικά οι γυναίκες χειρουργοί που έχω υπ' όψιν, και οι πιο πολλές ειδικευόμενες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα τα πας περίφημα! :)

Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα ερχόμενη με γερμανικό επίπεδο ιατρικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα να εγκατασταθείς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν νομίζω να έχει πρόβλημα λόγω φύλλου. Απλά πρέπει να είναι πάρα πολύ καλή στη δουλειά της+να έχεις διακριθεί στη γερμανία γιατί εδώ παίζουν κλίκες μεταξύ των χειρουργών. Θα τα πάς καλά. Άντε καλό επαναπατρισμό. Θα πικραθείς με αυτά που θα βιώσεις αλλά θα είσαι στη πατρίδα. Αυτό μετράει πάρα πολύ. Ειδικά τώρα που η αλ καιντα έχει μακελέψει την ευρώπη, στην ελλάδα θα νιώσεις ασφάλεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα αναφερθώ σε δύο περισταικά τα οποία ζω στο νοσοκομείο του νομού που κάνω αγροτικό...

1)υπάρχει μία νέα χειρουργός άπαιχτη και πολύ καλή στη δουλεία της- οΣαράντος την ξέρει

2)υπάρχει και μία κοπέλα η οποία τελείωσε στη Γλασκώβη και ήρθε Ελλάδα για ειδικότητα!!! και είναι και κουκλάρα... :wub: (ο Σαράντος δυστυχώς δεν την ξέρει :Pemcolgate )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :rolleyes:

Καλα οτι αφορα τις κλικες..εννοειται...

δεν ξερω αν εχετε διαβασει το βιβλιο House of God, οπου λεει

Isolation is deadly, and connection heals!

Νομιζω ισχυει γενικα για την Ιατρικη αυτο

Τωρα για το θεμα γυναικες και χειρουργικη....παντου υπαρχουν καποιοι που θεωρουν πως για να πιασεις νυστερι πρεπει να εχεις και καποιες ιδιαιτερες ανατομικες προδιαγραφες...

Ωστοσο.....δεν βαριεσαι....λιγοι ειναι αυτοι

οι περισσοτεροι σε βλεπουν απλα σαν συναδελφο.

Και εξαλλου τι με νοιαζει τι σκεφτονται οι αλλοι το μονο που με ενδιαφερει ειναι να καταφερω να ειμαι καλη στην δουλεια μου...και ολα τα αλλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

House of God... πολύ καλό, μα λίγο παλιό. Τα πράγματα έχουν αλλάξει από τότε... έστω και λίγο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σημαντικότερο είναι αλλού: Να ρωτήσεις τα παιδιά σου που θα έχουν ζήσει, μεγαλώσει, πάει σχολείο, κάνει φίλους, συνηθίσει σε άλλο σύστημα καθημερινής διαβίωσης αν θέλουν να έρθουν στην Ελλάδα όπου όλα δουλεύουν διαφορετικά. Καμιά ενδεικτική... διαμονή πριν δεν θα ήταν κακή ιδέα.

Αν δεν είχα πάντως συγκεκριμένο λόγο να με φέρει πίσω, εγώ θα καθόμουν πάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σημαντικότερο είναι αλλού: Να ρωτήσεις τα παιδιά σου που θα έχουν ζήσει, μεγαλώσει, πάει σχολείο, κάνει φίλους, συνηθίσει σε άλλο σύστημα καθημερινής διαβίωσης αν θέλουν να έρθουν στην Ελλάδα όπου όλα δουλεύουν διαφορετικά. Καμιά ενδεικτική... διαμονή πριν δεν θα ήταν κακή ιδέα.

Αν δεν είχα πάντως συγκεκριμένο λόγο να με φέρει πίσω, εγώ θα καθόμουν πάνω.

Η ενδεικτικη διαμονη θα ειναι εκεινα τα δυο χρονια που ανεφερα πιο πανω.

Οσο αφορα το παιδι μου...με χειρουργο μαμα και πατερα μηχανολογο δεν νομιζω να στερηθει τιποτα, και στην Γουαδελουπη να παμε.

Αλλα και καθαριστρια να γινω παλι θα κανω τα παντα για να μην στερηθει τιποτα το παιδι μου.

Το συστημα παιδειας της Γερμανιας ειναι, συμφωνα με μια ερευνα που εγινε, PISA, ενα απτα χειροτερα. Οι γονεις μας βλεπεις οταν μας φερανε Γερμανια, ευτυχως φροντισαν για την ελληνικη μας παιδεια. Εγω τελειωσα καθαρα ελλ. Λυκειο, και ξερω πως εδω κανουν διακρισεις και ξεχωριζουν τα παιδια. Ασε που παιδια πλουσιων μονο πανε στο γερμ. Gymnasium.

Γνωριζω πως θα συναντησουμε δυσκολιες, και εναν διαφορετικο τροπο ζωης που ομως...μου αρεσει.

Εχει και καποια χαρη και ξεφευγεις απτην ανια αν εισαι μεσα σε καποια απεργια, αν μπορεις να βγεις να φωναξεις για το αδικο, και αν συζητας με τον ταξιτζη για περι ανεμων και υδατων, αν περιμενεις οχι βουβα στην ουρα στην φορολογια αλλα αρχιζεις το μπλα μπλα με τους συνανθρωπους σου, αν οταν παντρευεται η πεθαινει καποιος συγγενης σου εισαι εκει και οχι υστερα απο 2 χρονια να κατεβαινεις στο νεκροταφειο για να τον δεις τελευτ.φορα.

Εχω παει σε πολλα μερη του κοσμου και εχω πολλα σχεδια ακομη

αλλα θα ηθελα καποτε να επιστρεψω στην πατριδα μου, που κουτση γκαβη αυτη ειναι και την παω.

Και ακριβως επειδη σκεφτομαι το παιδι μου....

αν ημασταν Γαλλια πχ το παιδι θα μπορουσε να εχει ταυτοχρονα και την ελληνικη και την γαλλικη υπηκοοτητα ενω εδω πρεπει να αποφασισει.

Εμ δεν σφαξαμε να ξεχυλωσουμε εμεις για να το χαιρεται η Γερμανια το παλληκαρακι. :lol:

Δεν λεω καθε χωρα εχει και τα αρνητικα αλλα και τα θετικα της.

Αλλα η Γερμανια εχασε την αιγλη της και τα πραγματα χειροτερευουν κιαλλο.

emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, μα κάποτε ήταν το όνειρο πολλών Γερμανών, όταν πάρουν σύνταξη να αγοράσουν σπίτι στην Ελλάδα (σε κάνα νησί), έτσι ώστε να περάσουν τα χρόνια της σύνταξης όμορφα. Για το λόγο αυτό έβλεπαν την Ελλάδα όπως πολλοί Αμερικάνοι βλέπουν τη Florida στις ΗΠΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξερω τι θελουν να κανουν οι Γερμανοι οταν παρουν συνταξη, παντως εγω ειμαι Ελληνιδα και νομιζω η παλινοστηση ειναι δικαιωμα μου.

Εξαλλου εγω δεν θελω να γυρισω οταν θα παιρνω πλεον συνταξη αλλα για να εργαστω και να ζησω καποια χρονια πριν ακομη γερασω στην πατριδα μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... παντως εγω ειμαι Ελληνιδα και νομιζω η παλινοστηση ειναι δικαιωμα μου.

Αυτή είναι τυπική έκφραση Έλληνα του εξωτερικού, της διασποράς.

Δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν τέτοια δικαιώματα. Το ελληνικό κράτος έχει μιά τελείως διαφορετική στάση. Δεν είμαστε Ισραήλ, δεν υπάρχει ανάγκη να γυρίσουν οι Έλληνες στην πατρίδα.

Αν είναι κανείς Ρωσοπόντιος, ίσως έχει κάποιο νόημα... αν είναι από Γερμανία... δεν ξέρω. Σίγουρα όμως λόγω EU, υπάρχει η ελεύθερη διακίνηση πολιτών.

Αυτό στο λέω μόνο και μόνο για να μη τρέφεις αυταπάτες. Όπως έγραψες και πιό πάνω, σίγουρα θα βρείς να δουλέψεις, εσύ και ο άντρας σου, γιατί γιατρός και μηχανολόγος... όμως, όχι γιατί Ελληνίδα και Έλληνας στην Ελλάδα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, ο πατριωτισμός και οι σωβινιστικές σαχλαμάρες σταματούν μπροστά στο άδειο στομάχι και το γεγονός πως οι γιοί των μεγάλων δεν κάνουν τον αναχρονιστικό, εθνικό και εθνικιστικό στρατό όπως όλοι οι άλλοι κοινοί θνητοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το λόγο αυτό έβλεπαν την Ελλάδα όπως πολλοί Αμερικάνοι βλέπουν τη Florida στις ΗΠΑ.

Καμιά σχέση η Ελλάδα με την Florida.

Αν μπορείς να σταματήσεις να δουλεύεις δεν θέλει σκέψη πως καλύτερα είναι στην Ελλάδα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ioan--> τωρα τον εθνικισμο που τον ειδες; Δεν εννοουσα πως επειδη ειμαστε Ελληνες εχουμε δικαιωμα εργασιας απλα επειδη πετουσες σποντες περι Γερμανων που στην συνταξη ερχονται να ζησουν το δειλινο της ζωης τους στην Ελλαδα...και το αφησες στο φλου...υποννοησα μια χροια ειρωνειας στα λεγομενα σου.

Μπορει να ειμαι στραβη κουτση αναποδη αλλα ποτε μα ποτε δεν μπορει καποιος να αναφερεται στο προσωπο μου και να με χαρακτηριζει ως εθνικιστρια. Και στο Κονγκο εχω φιλους.

Αν θα επιστρεψω θα ειναι για προσωπικους λογους και το αν θα βρω εργασια ευκολα η δυσκολα ...και αυτο νομιζω ειναι κατι το προσωπικο και δεν σε αφορα.

Αν θελεις ομως να συνεχισεις τα λογοπαιχνια ...οριστε

Παντως απτην κουνια μου μου μαθανε να μην προσβαλω καποιον ιδιως οταν δεν τον γνωριζω καλα για να μπορω να σχηματισω γνωμη

Στο χωριο μου ετσι κανουν στο δικο σου δεν ξερω.

Τελος παντων ο λογος που ανοιξα το τοπικ ηταν καποιες αποριες, αυτες λυθηκανε και ετσι δεν υπαρχει λογος να δινω λογαριασμο το πως και το γιατι.

Παντως αν και το φορουμ ειναι υπεροχο, διαβαζοντας καποια θεματα παρατηρω μια εχθρικη ταση ορισμενων μελων οτι αφορα τις σπουδες εκτος Ελλαδας

Αλλα ενταξει αυτο ειναι θεμα ωριμοτητας

Ευχαριστω οσους καλοπροαιρετα μου απαντησανε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Mάλλον θα πρέπει να χαλαρώσεις και να καταλάβεις πως αυτό είναι ένα forum. Δε σε προσέβαλα, ούτε ήμουν ειρωνικός. Σου έγραψα αυτό που έχω ακούσει. Αν το κατάλαβες διαφορετικά, το πρόβλημα είναι δικό σου.

Αν γράφεις πως: είμαι Ελληνίδα από Γερμανία και θέλω να γυρίσω στην Ελλάδα για Γενική Χειρουργική... τί περίμενες δηλαδή να σου απαντήσουν? Μην έρθεις ή καλώς την?

Θα γράψει ο καθένας αυτό που νομίζει ως χρήσιμη απάντηση, έτσι ώστε να γίνει συζήτηση. Αν ήσουν τυχερή, ίσως να έγραφε και κάποιος άλλος Έλληνας από Γερμανία που είναι στην Ελλάδα τώρα για την ειδικότητα.

Tα σχετικά με το χωριό σου και το δικό μου είναι προσβολές δωρεάν και άχρηστες, μιας που με κάθε καλή διάθεση θέλησα να συμμετάσχω στη συζήτηση. Αν αυτό που έγραψα σε ενόχλησε τόσο πολύ, το μόνο που μπορώ να πώ για μιά ακόμη φορά είναι πως κατάλαβες λάθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.