Jump to content

9 νομοσχέδια μέχρι το τέλος του χρόνου


V23

Recommended Posts

http://www.skairadio.gr/4dcgi/_w_articles_.../07/2005_130211

«Πράσινο φως» Καραμανλή σε Κακλαμάνη

9 νομοσχέδια μέχρι το τέλος του χρόνου

Το νομοθετικό πρόγραμμα του υπουργείου Υγείας, αλλά και η προετοιμασία της ομιλίας του πρωθυπουργού στη ΔΕΘ, το Σεπτέμβριο, απασχόλησαν -μεταξύ άλλων - τη συνάντηση του Νικήτα Κακλαμάνη με τον Κώστα Καραμανλή, στο Μέγαρο Μαξίμου. Παράλληλα ο υπουργός Υγείας τόνισε ότι η εντολή που έλαβε από τον πρωθυπουργό ήταν για δουλειά και όχι προετοιμασία για εκλογές.

Σύμφωνα με τον κ. Κακλαμάνη, μέχρι το Δεκέμβριο θα έχει ολοκληρωθεί το νομοθετικό έργο του υπουργείου με την κατάθεση συνολικά 9 νομοσχεδίων. Στους σχεδιασμούς του υπουργείου περιλαμβάνεται η δημιουργία τριών νοσοκομείων, ένα 800 κλινών στην Αθήνα, το Εθνικό Κέντρο Μεταμοσχεύσεων, 250 κλινών επίσης στην Αθήνα και σε χώρο εύκολα προσβάσιμο και το Παιδιατρικό Νοσοκομείο, 500 κλινών εκτός Αθηνών, αφού η Αθήνα έχει ήδη δύο παιδιατρικά νοσοκομεία.

Ερωτηθείς για το θέμα των 9.000 προσλήψεων στον τομέα της υγείας, ο κ. Κακλαμάνης απάντησε ότι το θέμα αυτό θα συζητηθεί στο πλαίσιο συνολικότερα των προσλήψεων στον δημόσιο τομέα.

Ο κ. Κακλαμάνης ερωτήθηκε για το θέμα του δήμου Αθηναίων και για το εάν θα είναι υποψήφιος στις επόμενες δημοτικές εκλογές. Απάντησε ότι η Αθήνα έχει δήμαρχο, απολύτως πετυχημένο και εκείνος ως βουλευτής Α' Αθηνών βοηθά και πρόσθεσε ότι όταν έλθει η ώρα να γίνει συζήτηση για το ενδεχόμενο νέας υποψηφιότητας, αφού δεν γνωρίζει τί θα κάνει η κ. Μπακογιάννη και εάν θα είναι η ίδια και πάλι υποψήφια, τότε θα τοποθετηθεί.

Πηγή: AΠE

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ελπίζω να αρχίσουν να ρίχνουν χρήματα και στην υγεία... υπάρχει ανάγκη αληθινή και από τις δύο πλευρές... δηλαδή και γιατροί, νοσοκόμοι κλπ θα μπορέσουν να ξεκινήσουν την καριέρα τους και ασθενείς θα έχουν καλύτερες φροντίδες.

Σχετικά με το πολιτικό ώφελος... είναι επίσης πολύ μεγάλο, γιατί μάλιστα εμφανές. Γιατί όμως ρίχνουν τον τομέα υγείας? Δεν είναι παράδοξο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://news.ert.gr/newsDetails.asp?id=152459

εδώ τα νομοσχεδια είναι μονο 4 embaaa

Πράσινο φως για τέσσερα νομοσχέδια του υπουργείου Υγείας έδωσε ο πρωθυπουργός στον υπουργό Υγείας Νικήτα Κακλαμάνη, με τον οποίο συναντήθηκε σήμερα, Τετάρτη. Τα νομοσχέδια αφορούν θέματα αιμοδοσίας, ιατρική δεοντολογία, που περιέχει σχετικές ρυθμίσεις για το ιατρικό προσωπικό, θέματα ποιότητας στο χώρο της υγείας και φαρμακευτική πολιτική. Μάλιστα, τόνισε, πως έδωσε έγκριση να περάσουν τα νομοσχέδια από τη Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή και από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Έτσι, μέχρι το Δεκέμβριο θα έχει ολοκληρωθεί το νομοθετικό έργο του υπουργείου με την κατάθεση συνολικά εννιά νομοσχεδίων. Παράλληλα, μίλησαν για την προκήρυξη διαγωνισμού σχετικά με την επιλογή συμβούλου για τα συγχρηματοδοτούμενα έργα στο χώρο της υγείας. Μάλιστα, όπως είπε ο κ. Κακλαμάνης, η Κυβέρνηση προσανατολίζεται στο να προχωρήσει σε τρία συγχρηματοδοτούμενα έργα δηλαδή ένα νοσοκομείο 800 κλινών στην Αθήνα, ένα εθνικό κέντρο μεταμοσχεύσεων 250 κλινών στην Αθήνα και ένα παιδιατρικό νοσοκομείο 500 κλινών εκτός Αθηνών, που σύμφωνα με πληροφορίες θα κατασκευαστεί στη Θεσσαλονίκη.

"Εντολή για δουλειά και όχι προετοιμασία για εκλογές"

Οι κκ. Καραμανλής και Κακλαμάνης συζήτησαν επίσης για την προετοιμασία της ομιλίας του πρωθυπουργού στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης. Όπως τόνισε ο υπουργός, το θέμα αυτό θα το ξανασυζητήσουν μετά τον Δεκαπενταύγουστο, με την τελική εισήγησή του για τα θέματα του υπουργείου.

Σε ερώτηση σχετικά με πιθανή υποψηφιότητά του στον Δήμο της Αθήνας, ο υπουργός απάντησε, ότι η Αθήνα έχει απόλυτα πετυχημένη δήμαρχο και αυτός ως βουλευτής της Αθήνας τη στηρίζει, σημειώνοντας πως αν και εφόσον έρθει η ώρα να κάνει αυτή τη συζήτηση το κόμμα, τότε θα εξεταστεί το ενδεχόμενο.

Όσον αφορά τα σενάρια που ακούγονται περί πρόωρων εκλογών, ο κ. Κακλαμάνης υπογράμμισε, ότι πήρε από τον πρωθυπουργό "εντολή για δουλειά και όχι προετοιμασία για εκλογές".

Τέλος, τόνισε ότι όσον αφορά το θέμα των 9.000 προσλήψεων στον τομέα της υγείας, ο κ. Κακλαμάνης απάντησε ότι το θέμα αυτό θα συζητηθεί στο πλαίσιο συνολικότερα των προσλήψεων στον δημόσιο τομέα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άιντε πάλι όλα στην Αθήνα χτίζονται... :(:rolleyes:

(ουπς, καθώς έγραφα ο τσιχλόφουσκας έβαλε και δεύτερη πηγή που λέει και για ένα παιδιατρικό νοσοκομείο στη Θεσ/νίκη, γιούπι! άσχετο αν η Θεσ/νίκη έχει ανάγκη για σοβαρό, αμιγές, πανεπιστημιακό νοσοκομείο στην ανατολική της είσοδο)

emgoal

Τέσπα:

Εθνικό Κέντρο Μεταμοσχεύσεων. Ακούγεται καλό και χρειάζεται στη χώρα μας. Μαζί φυσικά μ'έναν νόμο affirmative action για τους πτωματικούς δότες, όπως έχουν στην Ισπανία και Ιταλία κι έχει ανέβει πολύ η διαθεσιμότητα μοσχευμάτων.

Να δω πότε θα προτείνουν και το Εθνικό Κέντρο Νευροχειρουργικής*. Εδώ η Ουγγαρία έχει εδώ και δεκαετίες... :unsure:

*πρόταση του Σακά, και καθόλου άσχημη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup απόλυτο δίκιο!

Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα!!!

Εθνικά κέντρα και σχετικός νόμος μεταμοσχεύσεων είναι πλέον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!!!

Πρώτα αυτά και μετά ας κάνουμε όσα γήπεδα γκόλφ θέλουμε :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά όλα αυτά αλλα θέλω να δώ πώς θα τα στελεχώσουνε αφού εδώ τσιγκουνεύονται να κάνουνε προσλήψεις στα ήδη υπάρχοντα...

Χτες σε γενική εφημερία στον ευαγγελισμό τη νύχτα, υπήρχανε 2 μόνο ειδικευόμενοι χειρουργικής στα επείγοντα και γινότανε το σώσε, και παραπονιούντουσαν ότι ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ

Καινούριο νοσοκομείο 800 κλινών στην Αθήνα τί το θέλουνε; ας στελεχώσουνε το έρημο το αττικό πρώτα και μετά βλέπουμε...

Αν και τους βλέπω να κλείνουν παλιά και μικρά. Καλά το ότι η χρηματοδότηση της κατασκευής τους θα γίνει από ιδιώτες αυτό είναι γνωστό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χτες σε γενική εφημερία στον ευαγγελισμό τη νύχτα, υπήρχανε 2 μόνο ειδικευόμενοι χειρουργικής στα επείγοντα και γινότανε το σώσε, και παραπονιούντουσαν ότι ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ

Θυμήσου τα χειρουργεία.. :P ........... (τα χουμε πει ένα εκατομμύριο φορές)

:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπαμε... δεν έχουν λεφτά για να στελεχώσουν τα υπάρχονται... δεν αυξάνουν το νούμερο ειδικευόμενων ενώ υπάρχει ανάγκη... και σύ ζητάς εξετάσεις! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανά νομοσχέδιο για εξετάσεις στην ειδικότητα πουθενά όμως......

α δε μπορω να πω: http://www.parliament.gr/ergasies/showfile...le=es050712.txt

Τρίτη 12 Ιουλίου 2005 στο Κυνοβουλιο

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΑΝΤΟΥΒΑΣ:Αλλά και για τους γιατρούς, κύριε Υπουργέ, θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Είναι δυνατόν για να βρει ένας γιατρός μια θέση σ΄ ένα πανεπιστημιακό νοσοκομείο για να κάνει την εκπαίδευσή του, να περιμένει τρία, τέσσερα, πέντε χρόνια; Αυτό θα πρέπει να αλλάξει.

δεν ξερω ποιο ιδιαιτερο νοημα του εκανε ο υπουργος :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέσπα:

Εθνικό Κέντρο Μεταμοσχεύσεων. Ακούγεται καλό και χρειάζεται στη χώρα μας. Μαζί φυσικά μ'έναν νόμο affirmative action για τους πτωματικούς δότες, όπως έχουν στην Ισπανία και Ιταλία κι έχει ανέβει πολύ η διαθεσιμότητα μοσχευμάτων.

Να δω πότε θα προτείνουν και το Εθνικό Κέντρο Νευροχειρουργικής*. Εδώ η Ουγγαρία έχει εδώ και δεκαετίες... :unsure:

*πρόταση του Σακά, και καθόλου άσχημη.

Σωστό μεν αλλα η διαθεσιμότητα των μοσχευμάτων στην Ισπανία δεν αυξήθηκε λόγω του γνωστού νόμου (κανένας γιατρός δεν θα πάρει μόσχευμα αν δεν έχει το ΟΚ από συγγενείς τουλάχιστον, ανεξάρτητα από τον νόμο), αλλά λόγω του ότι σε κάθε νοσοκομείο δημιουργήθηκε team γιατρών(=$ από το κράτος) με (σχεδόν) αποκλειστική ιδιότητα την προετοιμασία των μεταμοσχευσεων (ανευρεση, πιστοποιηση, υποστήριξη δότη, παραλαβή των μοσχευμάτων, συντονισμός της μεταμόσχευσης). Εδώ οι μοναδιστες του κάθε περιφερικού νοσοκομείου που πήζουν στην δουλεία, φορτώνονται όλο το βάρος της μεταμόσχευσης συν ο,τι συνεπάγεται αυτό, χωρίς να κερδίζουν κάτι και χωρις να ελαφρύνεται το έργο τους από κανέναν. Το κράτος θα πάρει στα σοβαρά την μεταμόσχευση όταν δημιουργήσει σοβαρό μεταμοσχευτικό κέντρο, όχι με σπασμωδικές κινήσεις. Σοβαρό κέντρο=κέντρο αφιερωμένο στις μεταμοσχευσεις, όχι αντε κάναμε μια τώρα , η επόμενη μετά από 5 χρόνια (λέγε με Αρεταίειο)

(καλά αμα περιμέναμε από τον Σακά.....πώς και δεν πρότεινε να του στήσουμε κανέναν ανδριάντα στη σχολη?....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αυτό που εννοούσα εγώ με τον ιβηρικό και ιταλικό νόμο είναι η θεσμοθέτηση της μεταμόσχευσης by default όπως γίνεται στις παραπάνω χώρες. Δηλαδή, ο ετοιμοθάνατος/νεκρός είναι άμεσα δυνητικός δότης (ξεκινούν οι διαδικασίες) αρκεί να μην φέρουν αντίθετη γνώμη οι συγγενείς ή υπάρχει κάποιο άλλο νομικό κώλυμα (πχ από βίαιο θάνατο).

Από τότε που πέρασαν τέτοιοι νόμοι στις παραπάνω αυτές χώρες, η προσφορά σε μοσχεύματα εκτοξεύθηκε στα ύψη. Δεν είναι τυχαίο που οι Ισπανοί (last time I checked) είναι οι πρώτοι στην Ευρώπη.

Όσο για τον Σακά. Τόσο κάφρος είναι; Τον θεωρώ έναν απ'τους λίγους Έλληνες ιατρούς-επιστήμονες με πραγματικά απίστευτο CV και σταδιοδρομία. Σα δάσκαλος δεν ξέρω πως είναι, αλλά σαν ερευνητής & κλινικός ρε Αλφόνσο δε νομίζω να μπορεί να του πει κανένας τίποτα.

Οπότε για τον Ανδριάντα σκεφτείτε το... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αυτό που εννοούσα εγώ με τον ιβηρικό και ιταλικό νόμο είναι η θεσμοθέτηση της μεταμόσχευσης by default όπως γίνεται στις παραπάνω χώρες. Δηλαδή, ο ετοιμοθάνατος/νεκρός είναι άμεσα δυνητικός δότης (ξεκινούν οι διαδικασίες) αρκεί να μην φέρουν αντίθετη γνώμη οι συγγενείς ή υπάρχει κάποιο άλλο νομικό κώλυμα (πχ από βίαιο θάνατο).

Από τότε που πέρασαν τέτοιοι νόμοι στις παραπάνω αυτές χώρες, η προσφορά σε μοσχεύματα εκτοξεύθηκε στα ύψη. Δεν είναι τυχαίο που οι Ισπανοί (last time I checked) είναι οι πρώτοι στην Ευρώπη.

Όσο για τον Σακά. Τόσο κάφρος είναι; Τον θεωρώ έναν απ'τους λίγους Έλληνες ιατρούς-επιστήμονες με πραγματικά απίστευτο CV και σταδιοδρομία. Σα δάσκαλος δεν ξέρω πως είναι, αλλά σαν ερευνητής & κλινικός ρε Αλφόνσο δε νομίζω να μπορεί να του πει κανένας τίποτα.

Οπότε για τον Ανδριάντα σκεφτείτε το... ;)

Τον ξέρουμε τον νομο (για ισπανία μιλάω) ρε πρόφ, και ας μας λές οτι είμαστε από χωρίο. Αλλα όπως σου είπα, κανένας γιατρός δεν θα πάρει μόσχευμα, με βάση το νόμο περι "δυνητικού δότη". Η διαδικασία που λές δεν είναι κάτι παίξε-γέλασε: Περιλαμβάνει από το matching στις λίστες, το κλείσιμο των χειρουργείων , την αλλαγή των προγραμμάτων , κάλεσμα των υποψηφίων να έρθουν κατ' επειγόντως στο νοσοκομείο, μέχρι και τεχνικά θέματα όπως η μεταφορά(ΕΚΑΒ, Στρατός, Αστυνομία) και η οργάνωση των ομάδων που θα πάρουν τα μοσχευματα. Σε πληροφορώ οτι ούτε η "διαδικασία" ξεκινάει αν δεν υπάρχει το τελικό ΟΚ. Αυτό που έκανε την αλλαγή στην ισπανία (και που δεν προβλήθηκε όπως ο νόμος) ήταν το team που δημιουργήθηκε σε κάθε νοσοκομείο που σαν δουλειά είχε να κυνηγήσει την μεταμόσχευση, ώστε να μην περιμένεις από τους μοναδίστες των περιφερικών νοσοκομείων να δώσουν το 200% του εαυτου τους για να γίνει μια μεταμόσχευση (και τσάμπα μάλιστα). Αν δεν γίνει αυτό, και 100 νόμους να βγάλουμε, μεταμοσχευσεις δεν θα γίνονται στο ελλάντα.

by the way, οι περισσοτεροι δότες ειναι απο βίαιο θάνατο (No 1. τραυμα). Νο. 2 είναι τα CVA.

Τον θεωρώ έναν απ'τους λίγους Έλληνες ιατρούς-επιστήμονες με πραγματικά απίστευτο CV και σταδιοδρομία. Σα δάσκαλος δεν ξέρω πως είναι, αλλά σαν ερευνητής & κλινικός ρε Αλφόνσο δε νομίζω να μπορεί να του πει κανένας τίποτα.Οπότε για τον Ανδριάντα σκεφτείτε το... ;)

καλά, καλα τα έχουμε ξανακούσει αυτά. Έχουμε βαρεθεί να ακούμε 6 χρόνια τώρα το CV του καθενός, σ'αυτή τη σχολή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.skairadio.gr/4dcgi/_w_articles_.../07/2005_130240

Ν. Κακλαμάνης: «Δεν μου επιτρέπεται να τοποθετηθώ πριν η κ. Μπακογιάννη ξεκαθαρίσει τη θέση της…»

Ο υπουργός Υγείας μιλά στο Μπάμπη Παπαδημητρίου για τις προμήθειες στο υπουργείο Υγείας, το σύστημα των εφημεριών, αλλά και για το ενδεχόμενο να είναι υποψήφιος στο δήμο της Αθήνας

ΚΑΚΛ: Εγώ δεν αποφασίζω πότε θα γίνουν και πότε δεν θα γίνουν εκλογές. Και ούτε χθες πήγα να συζητήσω με τον πρωθυπουργό το ενδεχόμενο εκλογών. Πήγα να συζητήσω τον προγραμματισμό του υπουργείου μου και είπα ότι η αίσθηση -επαναλαμβάνω επί λέξη - που αποκόμισα ήταν αίσθηση για δουλειά και όχι προετοιμασία για εκλογές.

ΔΗΜ.: Κάποιοι λένε ότι βιάζεστε να τελειώνετε όλα αυτά τα πράγματα για να πάτε στον δήμο Αθηναίων. Τι λέτε γι' αυτό;

ΚΑΚ.: Η απάντηση έχει δυο σκέλη. Το πρώτο σκέλος είναι: παραπέμπω στις προγραμματικές δηλώσεις της κυβέρνησης και τί ακριβώς είχα πει στην παρθενική μου ομιλία ως υπουργός πριν από 16-17 περίπου μήνες. Και συνηθίζω όταν λεω κάτι μέσα στο κοινοβούλιο ή δημόσια να προσπαθώ τουλάχιστον να είμαι συνεπής σε ό,τι έχω εξαγγείλει. Επομένως δεν είπα τίποτα παραπάνω χθες παρά υπενθύμισα αυτόν τον προγραμματισμό και με χαρά βλέπω ότι τον υλοποιούμε με τους συνεργάτες μου, χρονικά τουλάχιστον. Από κει και πέρα ο καθένας έχει τις απόψεις του αν είναι σωστά ή μη σωστά τα νομοσχέδια. Το δεύτερο: θα ήθελα ρητορικά να ρωτήσω, αν δηλαδή δεν είχαμε δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές τον Οκτώβριο του 2006 και είχαμε τον Οκτώβριο του 2007 ή τον Οκτώβριο του 2008, εγώ δεν θα έπρεπε να κάνω προγραμματισμό σαν υπουργός ώστε στα πρώτα δυο χρόνια αυτό που είχα πει μέσα στη Βουλή να το έχω υλοποιήσει; Ότι δηλαδή περίπου το 80% του κυβερνητικού μας προγράμματος σε επίπεδο νόμων θα έχει τελειώσει; Γιατί συνδέεται το ένα με το άλλο; Επαναλαμβάνω και σήμερα την απόλυτα σαφή θέση μου: λόγοι δεοντολογίας και ουσίας (αλλά και λόγω προσωπικών σχέσεων που είναι γνωστό ότι έχω με τη δήμαρχο της Αθήνας), δεν μου επιτρέπουν να μπω σε συζήτηση ουσίας για το αν θα είμαι υποψήφιος ή όχι στις επόμενες δημοτικές εκλογές πριν η κυρία Μπακογιάννη δημοσίως πει τι πρόκειται η ίδια να κάνει. Και το δεύτερο: γνωρίζετε σαν δημοσιογράφος ότι τουλάχιστον στα δυο μεγάλα κόμματα οι επιλογές για το ποιος θα είναι υποψήφιος για δήμους όπως η Αθήνα περνούν μέσα από τα κόμματα και οι τελικές αποφάσεις λαμβάνονται σε επίπεδο ηγεσίας. Κάτι που σημαίνει άλλο τί θέλω εγώ και άλλο τί μπορεί να συμβεί. Εξάλλου δεν είμαι ο μόνος που θα μπορούσε να είναι υποψήφιος. Μπορεί να είναι άλλοι 4 - 5 και καλύτεροι από μένα. Όταν, λοιπόν, έρθει εκείνη η ώρα και αφού η κυρία Μπακογιάννη έχει διευκρινίσει την δική της θέση, τότε θα τοποθετηθώ και εγώ καταρχήν εντός κόμματος και ύστερα και προς τα έξω.

Για τις προμήθειες του Υπουργείου Υγείας

ΚΑΚΛ: Πράγματι θα είναι ένα νομοσχέδιο τομή. Το σημαντικό δεν είναι το ότι παίρνει το Υπουργείο Υγείας τις προμήθειες του χώρου του. Το σημαντικό θα είναι η αλλαγή του τρόπου προμηθειών. Διότι το να φύγουν από ένα υπουργείο και αν πάνε σε ένα άλλο και να παραμείνει η ίδια διαδικασία, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αυτό. Πρέπει, δε, να σας πω επίσης ότι ήδη έχουμε πετύχει μείωση του κόστους τουλάχιστον σε τρία σημαντικά υλικά (ορθοπεδικά, καρδιολογικά και φίλτρα τεχνητού νεφρού), όπου από 1η Μαΐου οι τιμές έχουν πέσει κατά 25%. Και σας λεω ότι ήταν και το ελάχιστο που μπορούσε να γίνει. Βεβαίως πολύ απέχουμε από το να φτάσουμε στο σημείο της ουσιαστικής διαφάνειας στον χώρο των προμηθειών και πολύ περισσότερο στο ουσιαστικό όφελος από άποψη οικονομίας. Θα σας πω κάτι το οποίο το είπα στη Βουλή και τους φαινόταν απίστευτο, σε όλους, μέχρι που κατέθεσα στα πρακτικά τους πίνακες. Εμείς την ιδέα του πως θα έπρεπε να γίνουν οι προμήθειες - και αν θέλετε το πρόπλασμα του νομοσχεδίου-, το είχαμε έτοιμο από πέρυσι τον Μάιο. Ξέρετε γιατί δεν παρουσιάστηκε μέχρι τώρα με νομοσχέδιο; Για τρεις λόγους. Ο ένας λόγος είναι ότι όσο και αν ψάξαμε δεν υπήρχε μητρώο προμηθευτών στο υπουργείο. Δεύτερον, δεν υπήρχε μητρώο του ιατροτεχνολογικου εξοπλισμού που παραγγέλνεις βάσει αυτού του μητρώου τα διάφορα πράγματα προμηθειών στον χώρο της υγείας. Και τρίτον και κυριότερο: δεν υπήρχε τιμή μονάδας γι' αυτό και βλέπατε το ίδιο αντικείμενο της ίδιας εταιρείας να πουλιέται με τρεις διαφορετικές τιμές στην Αθήνα, στην Θεσσαλονίκη και στην επαρχία. Επομένως τώρα θα μπορέσουμε να σας δώσουμε ελπίζω- για να μην πω είμαι σίγουρος-, τον Σεπτέμβριο τα αριθμητικά και ποσοτικά δεδομένα και βεβαίως τις σκέψεις μας, πως σκεφτόμαστε να το κάνουμε.

ΔΗΜ.: Σκέφτεστε να το κάνετε κεντρικά, έτσι ώστε να πετύχετε καλύτερες τιμές;

ΚΑΚΛ.: Ναι, ο βασικός πυρήνας είναι αυτός αλλά όχι μόνο. Π.χ. θα σας πω και μια άλλη ιδέα που ήδη την παιδεύουμε. Μπορεί εκεί να καταλήξουμε, μπορεί όχι. Σήμερα με την τεχνολογία που υπάρχει μπορεί πλέον οι προμήθειες, εφόσον έχεις τις τρεις προϋποθέσεις που σας είπα, να γίνονται μέσω ηλεκτρονικού εμπορίου. Να μην μπαίνει δηλαδή «χέρι». Διότι το «χέρι» είναι αυτό το οποίο οδηγεί στην αδιαφάνεια και στη διαφθορά. Σας διαβεβαιώνω για ένα πράγμα: ότι θα υπάρχει οικονομία. Το πόση οικονομία, αυτά όλα δοκιμάζονται και τελικά αποδεικνύονται στην πράξη. Αλλά ότι θα υπάρχει οικονομία, θα υπάρχει.

Για το σύστημα των ευημεριών

ΚΑΚΛ: Το σύστημα των ευημεριών (για την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη που είναι οι δυο πόλεις που εφαρμόστηκαν και ήταν και οι πόλεις αιχμής λόγω των πολλών νοσοκομείων),. ..με πολλή χαρά σας λεω ότι έχει πετύχει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Εγώ δράττομαι της ευκαιρίας να πω επίσης για μια ακόμα φορά «ευχαριστώ» στην πλειοψηφία του προσωπικού και στην πλειοψηφία των συναδέλφων μου

η αλήθεια είναι πως οι εξετασεις για ειδικοτητα ηταν μεσα στο προγραμμα της ΝΔ

θα ειναι και μεσα στο 80%...;;; embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον ξέρουμε τον νομο (για ισπανία μιλάω) ρε πρόφ, και ας μας λές οτι είμαστε από χωρίο.

...

Αυτό που έκανε την αλλαγή στην ισπανία (και που δεν προβλήθηκε όπως ο νόμος) ήταν το team που δημιουργήθηκε σε κάθε νοσοκομείο που σαν δουλειά είχε να κυνηγήσει την μεταμόσχευση, ώστε να μην περιμένεις από τους μοναδίστες των περιφερικών νοσοκομείων να δώσουν το 200% του εαυτου τους για να γίνει μια μεταμόσχευση (και τσάμπα μάλιστα). Αν δεν γίνει αυτό, και 100 νόμους να βγάλουμε, μεταμοσχευσεις δεν θα γίνονται στο ελλάντα.

Χμμ, δεν ξέρω ακριβώς τις διαδικασίες στα νοσοκομεία τους (πέρα απ'το έργο του Αλμοδόβαρ! :P) αλλά ο νόμος που έχουν στην Ισπανία είναι αυτός της affirmative action εκτός αν έχεις αντίθετη γνώμη και τη δηλώσεις γραπτώς. Ήτοι, όλοι οι Ισπανοί πολίτες είναι δυνητικοί δότες εκτός αν έχουν δηλώσει εν ζωή την αντίθεσή τους ή την έχουν περάσει στους συγγενείς τους γραπτά.

Μπορει να κάνω λάθος στο παραπάνω, το ξέρω όμως έμμεσα, γιατί ο ιταλικός νόμος είναι έτσι και τον κάναν βασιζόμενοι στον ισπανικό.

Τώρα στα υπόλοιπα διαδικαστικά, δεν είπα ποτέ το αντίθετο, εγώ για το νόμο μίλησα. Κοινώς αν γίνει Εθνικό Κέντρο Μεταμοσχεύσεων στην Ελλάδα καλό θα ήταν να θεσμοθετηθεί παράλληλα κι ένας νόμος που να ρυθμίζει πολλά απ'αυτά τα ζητήματα των δοτών.

by the way, οι περισσοτεροι δότες ειναι απο βίαιο θάνατο (No 1. τραυμα). Νο. 2 είναι τα CVA.

Είπα εγώ το αντίθετο; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ, δεν ξέρω ακριβώς τις διαδικασίες στα νοσοκομεία τους (πέρα απ'το έργο του Αλμοδόβαρ! :P) αλλά ο νόμος που έχουν στην Ισπανία είναι αυτός της affirmative action εκτός αν έχεις αντίθετη γνώμη και τη δηλώσεις γραπτώς. Ήτοι, όλοι οι Ισπανοί πολίτες είναι δυνητικοί δότες εκτός αν έχουν δηλώσει εν ζωή την αντίθεσή τους ή την έχουν περάσει στους συγγενείς τους γραπτά.

Μπορει να κάνω λάθος στο παραπάνω, το ξέρω όμως έμμεσα, γιατί ο ιταλικός νόμος είναι έτσι και τον κάναν βασιζόμενοι στον ισπανικό.

Τώρα στα υπόλοιπα διαδικαστικά, δεν είπα ποτέ το αντίθετο, εγώ για το νόμο μίλησα. Κοινώς αν γίνει Εθνικό Κέντρο Μεταμοσχεύσεων στην Ελλάδα καλό θα ήταν να θεσμοθετηθεί παράλληλα κι ένας νόμος που να ρυθμίζει πολλά απ'αυτά τα ζητήματα των δοτών.

έχω την εντύπωση οτι ....συμφωνούμε.

Είπα εγώ το αντίθετο; :)

αρκεί να μην φέρουν αντίθετη γνώμη οι συγγενείς ή υπάρχει κάποιο άλλο νομικό κώλυμα (πχ από βίαιο θάνατο).

emarup

by the way, οι περισσοτεροι δότες ειναι απο βίαιο θάνατο (No 1. τραυμα). Νο. 2 είναι τα CVA.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με την υποψηφιότητα για τις δημαρχικές της Αθήνας μυρίζει λίγο άσχημα όμως... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αυτό με το βίαο θάνατο ήταν για τις περιπτώσεις εγκλημάτων, Alfredo, μην κάνεις τον μπουνταλά. Μιλούσα για τις περιπτώσεις που πρέπει να δει το πτώμα ιατροδικαστής πιο πριν.

:withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αυτό με το βίαο θάνατο ήταν για τις περιπτώσεις εγκλημάτων, Alfredo, μην κάνεις τον μπουνταλά. Μιλούσα για τις περιπτώσεις που πρέπει να δει το πτώμα ιατροδικαστής πιο πριν.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

:antegeia::antegeia::antegeia::antegeia:

Μάθε να εκφράζεσαι !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.