Jump to content

Απόφαση του Αρείου Πάγου για τα «μπλοκ» παροχής υπ


palaiologos

Recommended Posts

Αθήνα

Mε απόφαση του Aρείου Πάγου παρέχεται το δικαίωμα στους εργοδότες να χρησιμοποιούν κατά κόρον το μοντέλο των εργασιακών σχέσεων με «συμβάσεις ανεξάρτητων υπηρεσιών» και την πληρωμή με «μπλοκ» παροχής υπηρεσιών, γλιτώνοντας έτσι από αποζημιώσεις σε περίπτωση λήξης των συμβάσεων, από δώρα και επιδόματα άδειας, αλλά και από πρόσθετες αμοιβές για υπερωρίες, νυκτερινές βάρδιες και αργίες.

Σύμφωνα με την Ημερησία, η δικαστική απόφαση μπορεί να αφορά κατ' αρχήν τα «ρετιρέ» του επαγγελματικού τομέα, αφού απορρίπτει τις αξιώσεις μιας ιατρού να προστατευθεί από το εργατικό δίκαιο και να της καταβληθούν μισθοί υπερημερίας και αποζημίωση λόγω καταγγελίας της σύμβασης, αλλά η εφαρμογή τους θα έχει ευρύτατο πεδίο, αφού -όπως προκύπτει από το σκεπτικό της- αγγίζει κάθε εργαζόμενο επιστήμονα και όχι μόνο.

Eίναι χαρακτηριστικό ότι δεν στάθηκαν αρκετά για να πείσουν το δικαστήριο πως η συγκεκριμένη ιατρός και άλλοι εννέα συνάδελφοί της με παρόμοιες συμβάσεις παρέχουν εξαρτημένη εργασία, ούτε το γεγονός ότι εργάζονταν ημερησίως επί 8ωρο (χωρίς πρόσθετη αμοιβή για τις επιπλέον ώρες, τις νύκτες, τις αργίες), ούτε ότι βρίσκονταν υπό τον πειθαρχικό έλεγχο της εργοδότριας νοσηλευτικής μονάδας (μαιευτηρίου).

Aντίθετα, αρνητικό ρόλο για τη διεκδίκηση των αξιώσεων της ιατρού διαδραμάτισε το γεγονός ότι εκείνη είχε υπογράψει μια σύμβαση εργασίας που ανέφερε ότι παρέχει ανεξάρτητες υπηρεσίες, ότι θα πληρώνεται με δελτίο παροχής υπηρεσιών, ότι δεν θα δικαιούται αμοιβές για υπερωρίες, νυκτερινές βάρδιες, αργίες, άδεια, χωρίς να εκφράσει κάποια επιφύλαξη και χωρίς να διατυπώσει διαφωνία ή παρατηρήσεις κατά την υπογραφή.

news.in.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ποιό λόγο άραγε η ιατρός υπέγραψε αυτή τη σύμβαση στην οποία απαρνείται αξιώσεις?

Μήπως διότι με την ανεργία,την υποαπασχόληση,την ανεπαρκή εκπαίδευση και τον υπερπληθωρισμό των ιατρών σου λένε"εάν θέλεις,εάν όχι έχω και άλλους που παρακαλάνε για μία χούφτα ευρουλάκια".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ποιό λόγο άραγε η ιατρός υπέγραψε αυτή τη σύμβαση στην οποία απαρνείται αξιώσεις?

Μήπως διότι με την ανεργία,την υποαπασχόληση,την ανεπαρκή εκπαίδευση και τον υπερπληθωρισμό των ιατρών σου λένε"εάν θέλεις,εάν όχι έχω και άλλους που παρακαλάνε για μία χούφτα ευρουλάκια".

Γιατί ο ιατρικός σύλλογος είναι πολύ φλού και δεν καθορίζει τα όρια ξεκάθαρα.

Γιατί ο ιατρικός σύλλογος δεν κάνει τη δουλειά του.

Αυτά είναι θέματα που θα πρέπει να αντιμετωπίζοντα από τον σύλλογο εννιαία και αυστηρά.

Μάλιστα αν θέλεις και τη δική μου ιδέα... "υποαπασχόληση και ανεπαρκή εκπαίδευση, όπως και υπερπληθωρισμός ιατρών" είναι πλέον θέση που επαναλαμβάνεται ανέκαθεν από το 1970... κρίμα που τα άτομα που λένε τα ίδια και τα ίδια είναι γιατροί... αν ήταν έξω από το χώρο της ιατρικής θα είχε νόημα... διαφορετικά είναι τα γνωστά και κουραστικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ήταν έξω από το χώρο της ιατρικής θα είχε νόημα... διαφορετικά είναι τα γνωστά και κουραστικά.

Έλα Ελλάδα να δείς τι παίζει απο ανεργία νέων ιατρών(μου φαίνεται ότι ζεις στο εξωτερικό όπου και σπουδάζεις).Αλλά και να μου πείς ότι έχεις συγγενείς ή ότι έρχεσαι συχνά και βλέπεις,είναι τα πράγματα καλά δηλαδή?

Γιατί αντικειμενικά εάν ήταν καλά δε θα λέγαμε όλα αυτά τόσο καιρό.

Αλλό 1970,άλλο 2000-2005,το 1970 δεν ήταν τέτοιες αναμονές για ειδικότητα,τέτοια υποαπασχόληση και τα λοιπά.

Βέβαια σε σύγκριση με άλλα επαγγέλματα είμαστε καλά θα μου πείς,κάνουμε και ένα αγροτικό(όταν το βρούμε).Ναι,αλλά σπουδάσαμε και 6 έτη και βάλε,ούτε 2,ούτε 4+1 μεταπτυχιακό,ούτε πήγαμε σε ΙΕΚ.Ο καθένας με τους κόπους και τα έτη που κατέβαλε το βλέπει.Και η ιατρική ομολογουμένως δυστυχώς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα Ελλάδα να δείς τι παίζει απο ανεργία νέων ιατρών(μου φαίνεται ότι ζεις στο εξωτερικό όπου και σπουδάζεις).Αλλά και να μου πείς ότι έχεις συγγενείς ή ότι έρχεσαι συχνά και βλέπεις,είναι τα πράγματα καλά δηλαδή?

Γιατί αντικειμενικά εάν ήταν καλά δε θα λέγαμε όλα αυτά τόσο καιρό.

Αλλό 1970,άλλο 2000-2005,το 1970 δεν ήταν τέτοιες αναμονές για ειδικότητα,τέτοια υποαπασχόληση και τα λοιπά.

Βέβαια σε σύγκριση με άλλα επαγγέλματα είμαστε καλά θα μου πείς,κάνουμε και ένα αγροτικό(όταν το βρούμε).Ναι,αλλά σπουδάσαμε και 6 έτη και βάλε,ούτε 2,ούτε 4+1 μεταπτυχιακό,ούτε πήγαμε σε ΙΕΚ.Ο καθένας με τους κόπους και τα έτη που κατέβαλε το βλέπει.Και η ιατρική ομολογουμένως δυστυχώς....

Βλέπω πως είναι στην Ελλάδα και ακούω. Βλέπω πως είναι στην Ιταλία και ακούω. Τα ίδια λένε.

Το ίδιο ισχύει και για ΗΒ και στη Γαλλία κλπ κλπ

Παντού λένε τα ίδια.

Όπως λένε τα ίδια και για το ευρώ... όπως λένε τα ίδια και για τους ξένους... κλπ κλπ

Το πρόβλημα δεν είναι ο αριθμός των γιατρών, μα το γεγονός πως δεν προσλαμβάνουν. Θέσεις υπάρχουν, μα όχι χρήματα για να τις γεμίζουν. Το κράτος δεν έχει λεφτά. Το ίδιο ισχύει και για τις ειδικότητες. Όπου υπάρχει δημόσια υγεία, τα χρήματα αρχίζουν να τελειώνουν.

Όλοι είχα δεί την υγεία σα μια αγελάδα για άρμεγμα... μόνο που τα χρήματα είναι του κράτους και αρχίζουν να μη φτάνουν για όλους... για γιατρούς, ασθενείς, νοσοκόμους, φαρμακευτικές, πολιτικάντες, συνδικαλιστές κοκ...

Αυτό ισχύει και στην Ιταλία... οι οποίοι πέρασαν τη μπάλα στη τοπική αυτοδιοίκηση.

Αυτό ισχύει και στην Ελλάδα... όπου ακόμα δεν ξέρουν τί θα κάνουν.

Αυτό ισχύει και στη Γαλλία... όπου πέρασαν τη μπάλα στο ασφαλιστικό σύστημα.

Όταν αποφασίσουν στην Ελλάδα ποιό ΕΣΥ θέλουν, τότε θα αρχίζουν να λύνονται και τα προβλήματα της ανεργίας των νέων γιατρών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.