Jump to content

honorary S.H.O


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Έχω μία απορία σχετικά με την ακριβή έννοια ενός όρου.Γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει honorary S.H.O στο βρετανικό σύστημα υγείας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιτί δεν κοιτάς στο Ελληνικό Google και μετά ψάξε σε ελληνικές σελίδες.. κάνε κλίκ στο υπογραμισμένο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά κανόνα δε μετράνε ως εκπαιδευτικές θέσεις (για το βρετανικό σύστημα υγείας) αλλά νομίζω στο ελληνικό δε σου δημιουργούν πρόβλημα, κοινώς αναγνωρίζεται το κομμάτι κανονικά.

Κάποιος που το έχει κάνει μπορεί να επιβεβαιώσει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Prof, μάλλον αναφέρεσαι σε θέσεις που δεν είναι αναγνωρισμένες από το postgraduate dean, αλλά είναι έμμισθες. Τυπικά, στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται honorary (άμισθες) θέσεις. Τώρα τι γίνεται μη τυπικά, δεν ξέρω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστά, Sovereign, αυτό εννοούσα. emblush

Νόμιζα τα honorary posts είναι non-training εξ ορισμού. Αλλά για το ελληνικό κράτος δεν έχει καμία σημασία μιας που το κριτήριό του για την «σοβαρότητα» της θέσης είναι απλά αν είναι έμμισθη ή άμισθη.

Κοινώς μπορείς να κάνεις ειδικότητα στο τελευταίο not recognized για training (για το ΗΒ) μέρος της Βρετανίας με πληρωμή και να στο αναγνωρίσει η Ελλάδα, και να μη σου αναγνωρίσει μια honorary SHO θέση που θα είναι ξέρω γω στο Guy's. :wacko:

τρέχα γυρευόπουλε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω ακούσει πως αναγνωρίζονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ από το ΚΕΣΥ αρκεί να υπάρχει συμβόλαιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Honorary SHO σημαινει οτι δουλευεις ως υπεραριθμος SHO αλλα δεν πληρωνεσαι.

όπως λεν και οι Γιαννιώτες: το μπέχο είναι καλύτερο!αλλά όχι για μας στην προκειμένη περίπτωση!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

british council has told me that even a clinical attachment position is recognized in Greece as secialty training....

if someone has the money and knows the right people do become an honorary sho,by all means-go for it.

Kmd from london signing out....

μπο4ώ να γράψω και ελληνικά, αλλά όταν στη Ρώμη.... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kmd from london signing out....

A πουλάκι μου, ακόμα δεν σου είπαμε "συγχαρητήρια" για το πτυχίο και είσαι ήδη Αγγλία να ψάχνεις για ειδικότητα. ;)

Έτσι μπράβο, μαχητικός!!

μπο4ώ να γράψω και ελληνικά, αλλά όταν στη Ρώμη.... :lol:

Καλά είχες ανταπόκριση στα μέρη μου και δεν μ'ενημέρωσες; Πόση ώρα είχες ελεύθερη;

Θα πίναμε ένα καφέ μαζί ρε μάγκα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως δεν έχει σημασία τί λέει το british council αλλά το Υπ.Υγείας στο τί αναγνωρίζεται ως ειδικότητα. Γι αυτό ψάχτε το καλά πριν φύγετε για άμισθη θέση στην Αγγλία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τυπικά, επαναλαμβάνω τυπικά, το Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας αναγνωρίζει ως ειδικότητα κάθε έμμισθη, εκπαιδευτική θέση με εφημερίες και πρόγραμμα εκπαίδευσης που εγκρίνεται ή όχι κατά περίπτωση (και καλά). Τα "έμμισθη", "εκπαιδευτική" και "εφημερίες" ΔΕΝ καλύπτονται από το clinical attachment, οπότε αν "κατά περίπτωση" βρει κάποιος μέσο, το αναγνωρίζει. Thats how it works, more or less.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

τυπικα δεν υπαρχει περιπτωση να αναγνωριστει μη εμμισθη θεση.

Το χαρτι ομως το παιρνεις απο τον κονσαλταν ο οποιος αν σε συμπαθει δεν εχει και μεγαλο προβλημα να γραψει οτι πληρωθηκες κιολας -ειδικα εαν κανεις και κανενα λοκουμ κατα την διαρκεια του χαβαλε που εκανες.

Αλλα ρε μαγκες το ζητουμενο ειναι το χαρτι?

The insider

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βεβαια για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα, υπαρχουν και περιπτωσεις που αξιζει να κανεις κατι τετοιο.

πχ

φιλος που εψαχνε για 3 μηνες παθολογια (για να κανει νευρολογια) το εγγυτερο που εβρισκε ηταν το 2009!!!του κανονισα λοιπον να κανει ΗΟ care of the elderly για 3 μηνες.Αποτελεσμα, και το χαρτακι πηρε που ελεγε οτι ξεκινησε ειδικοτητα μεντισιν και 6000 λιρες τσεπη...βεβαια γι αυτον οι 3 μηνες παθολογιας δεν θα ειναι ελλειμμα γνωσεων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.