Jump to content

Παπούτσι από τον τόπο σου


lefkander

Recommended Posts

Πωωωω :blink: ειδα τον τιτλο και για μια στιγμη νομιζα οτι μπηκε η μανα μου στο φορουμ και εγινε μελος :splaaaats::splats:

Χμμμ <_< να σκεφτω αν συμφωνω ......... :rolleyes:

Δε υπαρχει πια αυτο το χαος μεταξυ των λαων......ειδικα στην Ευρωπη.Παλιοτερα οι διαφορες ηταν εντονες κι ετσι δημιουργουνταν προβληματα.Εχει τα θετικα του να γνωριζεις καποιον απο αλλη χωρα.....μαθαινεις την κουλτουρα του,τη γλωσσα του,τα εθιμα του....πας κι ενα ταξιδακι να δεις απο κοντα τη χωρα του.Ισως αυτο που κουραζει καμια φορα (τουλαχιστον σε εμενα) ειναι να μη μιλας τα ελληνικα....δε μασαω ομως μια χαρα τα πεταω και οποιος καταλαβε,καταλαβε!Τωρα αν μου πειτε οτι στις γιορτες ειναι ενα χαος επειδη ειναι αλλες οι θρησκειες......εχω κανει εγω γιορτες :lol::D .......μια χρονια γιορτασα 3 Πασχα B)

Περα απο τα αστεια......μια χαρα ειναι και οι ξενοι.Αστροπελεκια βρισκεις παντου εντος και εκτος emgreece

Αυτο το 77% που βροντοφωναζουν οι Ελληνες οτι θελουν παπουτσι απο τον τοπο τους δε πολυπιστευω -_- Καντε μια γυρα Μ.Βρετανια να δειτε τι κανουν οι Ελληνες φοιτητες :lol:B) .......απλα το πραγμα δε προχωραει για τον απλο λογο "πως θα τον/ην παρουσιασουμε στη μαμα;" ή "να ζησω εξωτερικο;ποιος θα αφησει την πατριδα του;"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δύσκολο δεν είναι να κάνεις μια "αρπαχτή" με κάποιον ξένο, αλλά νομίζω να κάνεις μία ολόκληρη ζωή. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα, όπως και δεν το έκανα. Πάντος έχω παντρέψει Έλληνα με Ολλανδέζα και είναι μία χαρά ζευγάρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω δε μιλαω για "αρπαχτη"......και οταν λεω οτι πολλα παιδια εχουν σχεση με ξενους/ες δε αναφερομαι σε "αρπαχτες".Δυστυχως πολλες σχεσεις τελειωσαν επειδη πρεπει να γυρισουν Ελλαδα.Πρεπει να εχει καποιος πολυ θαρρος για να μεινει και να κανει οικογενεια στο εξωτερικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενοείται, και θέλει και μεγάλη υπομονή,

Εδώ με τον Κώστα μιλάμε την ίδια γλώσσα και κάποιες φορές δυσκολευόμαστε να συνενοηθούμε. Ξέρεις, δυσκολίες στην επικοινωνία, τελικά ο πύργος της Βαβέλ ήταν μεγάλο πλήγμα. Αλλά αν κάποιος είναι αποφασισμένος, νομίζω ότι επιτύχγάνονται όλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:P :P :P Εγώ μια χαρά συνεννοήθηκα με το Βραζιλιάνο πάντως... :P

emarright Για σεξ/βδομάδα....αναλόγως τη χρονική συγκυρία: ήταν φάσεις που δεν ήθελα τπτ (η πολλή δουλειά τρώει την αφέντρα-εμένα εν προκειμένω B) ) κι άλλες φορές που λύσσαγα emblush Τώρα είμαι κάπου στη μέση :P

emarright Αν παντρευόμουν ποτέ ("αν" βρισκόταν άντρας να με ανεχτεί :P ) το μόνο στάνταρντ που έχω θέσει είναι να ειναι μουσικός ή τουλάχιστον να ξέρει μουσική, ώστε να κατανοεί το ωράριο-κουλουβάχατα που διαθέτω... empiano (καλά...τελευταίως έχω θέσει κι άλλα....να παίζει βιολί...να είναι έφορος της ορχήστρας μας και λοιπές αηδίες... :P :P :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμ, το ίδιο έλεγα κι εγώ, Ελληνάρας και πάσης Ελλάδος, αλλά είδα και κάτι Ουγγαρέζους κι έπαθα πλάκα (και δεν τους είχα και σε εκτίμηση...)

Δηλαδή, αξίζει να πας να μάθεις ουγγαρέζικα, εξάλλου αυτό που μετράει είναι η γλώσσα του σώματος! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Εγώ θέλω Λατίνο,κατά προτίμηση Βραζιλιάνο

Επίσης το μόνο καλό που βλέπω να υπάαρχει με τους Έλληνες είναι οτι μιλάμε την ίδια γλώσσα,κατά τα λοιπά μου τη σπάνε αφόρητα,αν και μπορεί τα ίδια να είναι και όλες οι υπόλοιπες εθνικότητες και απλά να μην το έχω διαπιστώσει... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω θελω παντως απο το Κολοκοτρωνιτσι νυφη!!! Και απο το Κωλονακι δεν με χαλαει.. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω θελω παντως απο το Κολοκοτρωνιτσι νυφη!!! Και απο το Κωλονακι δεν με χαλαει.. :antegeia:

I am your woman!!!! :splaaaats::antegeia: B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν μενεις στο εξωτερικο μονιμα δεν υπαρχει προβλημα.....Ειναι σχεδον δεδομενο οτι θα κανεις καποια σχεση με καποιον ντοπιο/α.....Οι ελληνες ειμαστε αρκετα συμπαθητικοι, γλυκουληδες, παιχνιδιαρηδες, γλεντζεδες που δυσκολα δε θα περασει καλα μαζι μας μια γυναικα....Το προβλημα ειναι οταν ερθει η ωρα της επιστροφης.....Εκει ή εχεις φροντισει να το ληξεις αρκετο καιρο πριν το θεμα ή λιωνεις στα τηλεφωνα απο την Ελλαδα και μαζευεις καθε τοσο λεφτα για ταξιδια και εσυ και αυτη....Πικρα εν ολιγοις....Παντως προσωπικα, αν και οι ιταλιδες υπερταιρουν σε αρκετα σημεια απο τις ελληνιδες(κυριως ως προς την εμφανιση και τα κομπλεξ που δεν εχουν) οταν ενα μωρακι σε ενα μπαρ σε κοιταξει στην Ελλαδα με το τροπο που μονο η ελληνιδα ξερει.....εχεις γινει αλοιφη....(μου τυχε χτες...)....Καλα δε συζηταω το να σου μιλησει κιολας με μια ελαφρως βραχνη φωνη...Εκει εχεις ηδη ολοκληρωσει...(οι περισσοτερες ιταλιδες ιδιως στον βορρα εχουν πολυ εκνευριστικες φωνες....).... :cool05:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Βερονα βλεπω φιλτατε..... Romeo & Julietta....ε εκει εχουν και τραγουδιστη προφορα οπως λεω :lol: ......ενω εδω στο Μιλανο ειναι χαλαρη η προφορα τους.

Οι Ιταλοι του βορρα δε εχουν εκνευριστικες φωνες B) ,καταλαβαινεις αμεσως ομως αν ενδιαφερεται ή οχι.Τοσα χρονια στην Ιταλια δε ειχα καποια εμπειρια.....πως τα καταφερα ακομα δε ξερω :rolleyes: .......βεβαια ουτε με Ελληνες ειχα αφου 3 λαλλουν και 2 χορευουν :splaaaats: Γενικα στο Μιλανο μπορεις να βρεις πολλεςςςςςς εθνικοτητες B) Προς το παρον δε μου εχει λειψει το ελληνικο καμακι.....καμια φορα βγαινω απο τα ρουχα μαλιστα :blink: .Πολλες φορες αναρωτιεμαι οταν κατεβω Ελλαδα πως θα τα καταφερω :blink: Ισως για εμας που εχουμε μεινει τοσα χρονια εξω η πιο καταλληλη λυση ειναι να βρει κανεις καποιον/α που εχει ζησει εξισου πολλα χρονια εξω και εχουν διαμορφωθει καποια χαρακτηριστικα (βλεπε κομπλεξ και εμφανιση οπως λες κι εσυ :) )

Προς το παρον εγω ακομα λεω "παπουτσι απ'οπου κατσει" :D

Βρε βρε καιρο ειχαμε να δουμε παντρολογηματα στο φορουμ Σοφουλα-Γιωργακη B) Παντως απ'οτι βλεπω αυτα τα 2 ονοματα κανουν τελικα παταγο ρε παιδι μου......ειναι η μοιρα τους :lol::lol::lol: Αληθεια τι να εγινε με το γαμο 2 αλλων συνονοματων σας :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τραγουδιστη προφορα οι βερονεζοι? εισαι σιγουρη βρε συ? Ιδιως αμα τυχει κ σου μιλησουν σε dialetto veneto την εβαψες.....Ασε...7 χρονια τους εφαγα στη μαπα....Και τωρα πρεπει να ξαναγυρισω για τρεις μηνες για esame di stato...Παντως ουτε και ο τροπος που μιλανε οι μιλανεζοι μαρεσει και γενικα ολοι οι λομβαρδοι(οι πιο αισχροι ηχητικα ειναι πιστευω οι μπρεσιανοι)....Βαρβαροι ηχοι μωρε....Αυστροουγγροι ηταν μεχρι πριν 150 χρονια τι να περιμενεις.....Εγω ειχα προσωπικη εμπειρια....Κοιταξε....Το καλυτερο ειναι αυτο που ειπες...Δυο ατομα που εχουν ζησει εξωτερικο κατα τη γνωμη μου κανουν μια πολυ γερη κ ωριμη σχεση...Αλλα εγω ''χαζευω'' τωρα που κατεβαινω για καφε παραλια....Καλα ολα κ αγγελικα πλασμενα αλλα σαν τη θεσσαλονικη δεν εχει ...πουθενα.... :cool05::cool05::cool10::cool05::cool05:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισως επειδη εχω συνηθισει τη μιλανεζικη προφορα μου φαινεται πιο τραγουδιστα.....παντως εχω πολλους φιλους Παντοβανους,Βενετσιανους,Βιτσεντινους και καμια φορα χρειαζομαι υποτιτλους οταν αρχιζουν τα δικα τους :lol: .Οι Μιλανεζοι δε προφερουν εντονα τα διπλα γι'αυτο ισως σου φαινεται παραξενο.Νταξ Μπρεσιανοι και Μπεργκαμασκοι ειναι για πολλα γελια :D:lol:

Παντως οπως εχω ξαναπει ειναι ωραιο το μιξ των λαων......μπορεις να μαθεις πολλα.Εξαλλου εμπειρια ειναι και αυτη δε ειναι κακο ειτε εισαι αντρας ειτε εισαι γυναικα.Παντως δυσκολα οι Ελληνιδες κανουν δεσμο με ξενους,τουλαχιστον απ'αυτα που βλεπω εδω περα.....ισως ομως κανω λαθος.

Κατσε οσο μπορεις ακομα emgreece γιατι εδω πανω εχει κακοκαιρια....ενα σου λεω ΠΑΠΛΩΜΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα ολα κ αγγελικα πλασμενα αλλα σαν τη θεσσαλονικη δεν εχει ...πουθενα.... :cool05:  :cool05:  :cool10:  :cool05:  :cool05:

ΤrippinOn άσε.

Τώρα πριν λίγες μέρες ξανανέβηκα (Ρώμη) και δεν έλεγε.

Μου λείπει η Θεσσαλονίκη με τον Όμιλό της, το Colonial της, το Shark της, το Ημεροβίγλι της, το Coral της, το Kitchen Bar της, το Kiss Fish της, και τη θρυλική Πλατεία Άθωνος για καμιά σούβλα* άμα λάχει...

*και το "Ελιά Λεμόνι" στη Μπότσαρη καλό είναι... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε συ το μιλανο το μισω.... :D .......Αυτο ειναι το πρωτο που βλεπω εδω και χρονια που ανεβαινω Ιταλια....Γαμω το μαλπενσα μου και το λινατε μαζι.... :lol: Τα διπλα ουτε οι βερονεζοι τα λενε....κλασσικο ας πουμε ειναι το frecia αντι για freccia...Κανει ψυχρα ιταλια ε? και ο συγκατοικος μου ετσι μου πε...15 βαθμους στη βερονα....Τοσα χρονια γμτ που ανεβαινα τετοια εποχη για διαβασμα ηξερε να κανει τους καυσωνες τους ελεεινους....Θυμασαι πριν απο δυο χρονια???? Εσυ ιατρικη κανεις? Στο σαν ραφαελε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ψιτ εχουμε και το τοπικ "Εξοδος Θεσ/νικη" να μας τα πεις αυτα

Καλως γυρισες κι εσυ πισω

εντιτ το Ψιτ πηγαινε στον Προφ.....εχω και μια φημη νοικοκυροσυνης σα μοδερατη που ειμαι B)

Ναι ναι κλασικα ιατρικη.Εχει και τα καλα του μωρε το Μιλανο.....το ΧΑΟΣ B) ....οπως και οτι το σουπερ-μαρκετ ειναι Κυριακατικα ανοιχτο και πρεπει να παω σε λιγο πριν με πιασει η μπορα :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤrippinOn άσε.

Τώρα πριν λίγες μέρες ξανανέβηκα (Ρώμη) και δεν έλεγε.

Μου λείπει η Θεσσαλονίκη με τον Όμιλό της, το Colonial της, το Shark της, το Ημεροβίγλι της, το Coral της, το Kitchen Bar της, το Kiss Fish της, και τη θρυλική Πλατεία Άθωνος για καμιά σούβλα* άμα λάχει...

*και το "Ελιά Λεμόνι" στη Μπότσαρη καλό είναι... ;)

Προφ......Τωρα που θα κατεβω νουβω για καφε να κοζαρω γκομενες εναν απο τους τουλαχιστον τρεις καφεδες θα τον πιω για σενα....Κουραγιο φιλε μου....Ελια λεμονι ε? Ολοι για αυτο λενε....Μαγειρειο ειναι ετσι??? Θεωρειται πολυ ιν και καλα...Προφ....Εχω χαζεψει φιλε.....Τι θυελλα αιδοιου ειναι αυτη που παιζει....Πωωωωωωω......Εν τω μεταξυ πιτσιρικας οταν εφυγα Ιταλια και καλα σπαζομουν με τις ψωνισμενες γκομενες και τους ''στημενους'' τυπους στα ψωνομαγαζα....Αχ......Ποσο τα πεθυμησα τοσα χρονια δε λεγεται....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πω ένα Νουβώ δε θα με χαλούσε ομολογουμένως. Εννοείται πως στα μαγαζιά που ανέφερα προηγουμένως πας κυρίως για τη *****θύελλα και όχι για το σέρβις. ;)

Ψωνισμένες γκόμενες, φουσκωτοί πορτιέρηδες... όλα είναι μέρη του παιχνιδιού. Αν δεν παίξεις κοκό δεν έχει... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδες ας συνεχισω και εγω το ενημερςτικο δελτιο της ΕΜΥ........

Παντως Ρωμη βρεχει σημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΤΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΤΟΥ ΣΟΥ!!!!!!!*

Ρε τριπ πιες και ενα καφε για μενα σε παρακαλω............

Προφ....εμεις ουτε πιατσα ντι σπανια για καφε δεν μπορουμε να παμε με τη βροχη!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε βρε καιρο ειχαμε να δουμε παντρολογηματα στο φορουμ Σοφουλα-Γιωργακη  B) Παντως απ'οτι βλεπω αυτα τα 2 ονοματα κανουν τελικα παταγο ρε παιδι μου......ειναι η μοιρα τους  :lol:  :lol:  :lol: Αληθεια τι να εγινε με το γαμο 2 αλλων συνονοματων σας  :splaaaats:

Ποιο γάμο? Ποιος παντρεύεται? :P

(ε τι να κάνω, έχω και 2-3-5-10 αδυναμίες...) :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.