Jump to content

Επιλεγόμενα μαθήματα


notbad

Recommended Posts

Από τον παλιό οδηγό σπουδών, αν έχει αλλάξει κάτι πείτε

Α' εξάμηνο

1) Όργανα και μέθοδοι μέτρησης στην Ιατρική (μετρολογία)

Μακριά...ο καθηγητής που το έχει είναι στριφνός

2) Βιοϊατρική τεχνολογία

Αυτό το είχα πάρει αλλά δεν θυμάμαι τί ήταν...στην αναλυτική 10 έχω άρα εύκολο θα ήταν

3) Κοινωνιολογία

Αυτό το είχε πάρει όλο το υπόλοιπο έτος και οι βαθμοί κυμαίνονται, όχι ιδιαίτερα δύσκολο αλλά κάπως βαρετό

Β'εξάμηνο

1) Μηχανική βιολογικών ρευστών

Δεν το έχω ακούσει αλλά επειδή είναι στο εργαστήριο φυσικής δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη

2) Επιλεγμένα μαθήματα Ανατομίας-Ιστολογίας-Εμβρυολογίας

δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο είχα πάρει...

Γ΄εξάμηνο

1) Στοιχεία Γνωσιολογίας

Με Γερουλάνο-Λαγού. Ο Γερουλάνος είναι μορφή, αξίζει κάποιος να παρακολουθήσει τα μαθήματα του στην ιστορία της Ιατρικής (όσο κι αν ακούγεται βαρετό δεν είναι)

2) Νευροανατομία

Σε εμάς τότε ήταν πολύ ενδιαφέρον και εύκολο, είχε πολλά εργαστήρια όπου ανοίγαμε κάτι κεφάλια από πρόβατα, κάτι καρδιές από βόδια και κάναμε συγκριτικές μελέτες με ανθρώπινο εγκέφαλο και καρδιά αντίστοιχα. Με εργασία, 10

3) Σχεδιασμός βιολογικών πειραμάτων

Εεε καλά μπλέκονται οι μαθηματικοί και τότε σε εμάς ήταν μεγάλη χαζομάρα

Δ'εξάμηνο

1) Βιοφυσική (ε μην μπλέξετε πάλι εκεί μέσα δεν λέει)

2) Θέματα ιστορίας της ιατρικής

3) Ελεύθερες ρίζες (το έχει ο Γαλάρης και γενικάέβαζε βαθμούς)

4) Βιοτεχνολογία του DNA (το έχει η Φράγκου, έχει παρουσίες αλλά με μια εργασία καθαρίζεις άνετα το 10 - αφήνω που με την Φράγκου τα μαθήματα είναι απόλαυση, εγώ την πάω πάρα πολύ)

5) Επίκαιρα θέματα Βιοχημείας

Ε' εξάμηνο

1) Ναρκωτικά

2) Ανάπτυξη νέων φαρμάκων

3) Φαρμακοκινητική

όπως βλέπετε και τα 3 είναι στο εργαστήριο φαρμακολογίας δλδ δεν μπορείτε να φύγετε ανώδυνα από πουθενά. Διαλέξτε ότι σας αρέσει, εγώ ναρκωτικά είχα πάρει γραπτά τα είχαμε δώσει είχε από όλους τους βαθμούς. Η ανάπτυξη νεων φαρμάκων ήταν κάπως καλύτερα αλλά όχι σημαντική διαφορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.