Jump to content

Πληροφορίες για επιλεγόμενα ΑΠΘ


Recommended Posts

Ιατρική Εκπαίδευση: Στο γενικό πνεύμα του Τριαρίδη, δλδ. εργασίες σχετικά με τα μαθήματα της σχολής και πώς θα έπρεπε να αλλάξουν, για την ενήμερωση και αναβάθμιση των τελειόφοιτων κλπ κλπ. Σχετικά εύκολο, ενδιαφέρον (IMHO) και κλασικοί βαθμοί 8-9-10.

Στα Μαθήματα της Ψυχολογίας στο ΑΧΕΠΑ δεν είναι υποχρεωτική η παρουσία. Οι εξετάσεις εύκολες (αδιάβαστος ΤΕΛΕΙΩΣ, από ξενύχτι ΚΑΙ αποτυχημένη Ιστολογία στις 8, πήγα έγραψα 5 στις 9 το πρωί), αλλά δεν πολυπροτείνεται, μην παρασύρεστε από το όμορφο του ονόματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω μερικά ακόμα:

Β' εξάμηνο

Φύλο και Υγεία

Υπεύθυνη: Κουίδου (Βιοχημεία)

Σημειώσεις: Μοιράζονται στο μάθημα

Πληροφορίες: Ξεκίνησε φέτος (Μάλλον δεν έχει εξετάσεις, η βαθμολόγηση βγαίνει από εργασίες)

Ιατρική Πληροφορική ΙΙ

Φέτος οι εγγραφές έγιναν με τον εξής πρωτότυπο τρόπο:

έπρεπε να στείλεις email μια συγκεκριμένη μέρα από τις 9.00 ως τις 13.00 και τηρούνταν σειρά προτεραιότητας!

Γ' εξάμηνο

Ιατρική εκπαίδευση

Υπεύθυνος: Τριαρίδης Κ. (Καθηγητής Ιατρικής Εκπαίδευσης), από του χρόνου θα αλλάξει ο υπεύθυνος

Σημειώσεις: διανέμονται οι εισηγήσεις των ομιλητών

Πληροφορίες: Είναι υποχρεωτικές οι παρουσίες όλο το εξάμηνο και ο βαθμός βγαίνει από σύντομες εργασίες από μάθημα σε μάθημα κ μια τελική εργασία (πρακτικά οι βαθμοί είναι 9 και 10)

Μεθοδολογία Έρευνας

Υπεύθυνος: Μπένος Α.

Σημειώσεις: διανέμονται από το εργαστήριο

Πληροφορίες: Ξεκίνησε φέτος, είναι απλοποιημένο το αντίστοιχο μάθημα του μεταπτυχιακού, έχει υποχρεωτικές παρουσίες, μικρές εργασίες από μάθημα σε μάθημα κ εύκολη τελική αξιολόγηση (βαθμοί 8 ως 10). Το μάθημα έχει εγγραφή μέσω ιντερνετ και αναλυτική ανώνυμη αξιολόγηση μετά τη λήξη του.

Δ' εξάμηνο

Κλινική Βιοχημεία

Κλινική Εμβρυολογία

Τοπογραφική και Λειτουργική Ανατομική,

όπως αναφέρονται πιο πάνω

και επιπλέον:

Εισαγωγή στην Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας και τη Γενική Ιατρική

Υπεύθυνος: Μπένος Α.

Σημειώσεις: διανέμονται από το εργαστήριο και μπαίνουν στο ίντερνετ

Πληροφορίες: Ξεκίνησε φέτος, έχει υποχρεωτικές παρουσίες, μικρές εργασίες από μάθημα σε μάθημα κ τελική αξιολόγηση με εργασία. Περιλαμβάνει 1 επίσκεψη σε ΚΑΠΗ για την εκτίμηση των αναγκών υγείας των ηλικιωμένων, 1 σε Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών και 1 σε Περιφερειακό Κέντρο Υγείας (η επίσκεψη στο ΠΚΥ γίνεται σε μέρα που επιλέγεται από τον φοιτητή και δηλώνεται μέσω ίντερτνετ. Μέγιστος αριθμός φοιτητών 2 ανά ημέρα για κάθε ΠΚΥ). Η τελική εργασία είναι η παρουσίαση ενός περιστατικού από την επίσκεψη στο ΠΚΥ. Το μάθημα έχει εγγραφή μέσω ιντερνετ και αναλυτική ανώνυμη αξιολόγηση μετά τη λήξη του πάλι στο ίντερνετ.

Αυτά. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanks και στους δυο, πέρασα όλες τις αλλαγές

Μετέφερα τις προσθήκες σας σε αυτό το topic, ώστε ο κατάλογος να μείνει όσο γίνεται καθαρός.

Εδώ θα κάνετε post ό,τι πληροφορία μαθαίνετε για τα επιλεγόμενα μαθήματα

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

τα πιο ανωδυνα επιλεγομενα ειναι

1.ιατρικη εκπαιδευση

2.μοριακη φαρμακολογια

3.κλινικη φαρμακολογια

4.τεκμηριωμενη συνταγογραφηση

5.καρδιοχειρουργικη

6.παιδιατρικη νευρολογια

7.κλινικη βιοχημεια

8.ακτινοθεραπευτικη ογκολογια

με λιγα λογια τα μεγαλυτερα ετη (5 κ πανω)εχουν τα καλυτερα επιλεγομενα. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συχνουρια κι εσυ παιδι μου απιθιτισσα? (πρωην μαλλον ε?) :)

καρδιοχειρουργικη εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολο απλα πεφτει αντιγραφη.

αλλα αν κανενας δεν εχει διαβασει απο ποιον να αντιγραψεις?? :)))

σημερα καρδιολογια να δεις αντιγραφη....(παθολογια που ησουν?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συχνουρια κι εσυ παιδι μου απιθιτισσα? (πρωην μαλλον ε?) :)

καρδιοχειρουργικη εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολο απλα πεφτει αντιγραφη.

αλλα αν κανενας δεν εχει διαβασει απο ποιον να αντιγραψεις?? :)))

σημερα καρδιολογια να δεις αντιγραφη....(παθολογια που ησουν?)

χεχεχ.καλο κουραγιο.ημουν απθιτισσα μεχρι το νοεμβρη...

καρδιοχειρουργικη δινουν ερωτησεις στην αρχη του εξαμηνου τις οποιες εντοπιζεις μεσα στο βιβλιο κ στις εξετασεις μπορεις να το εχεις ανοιχτο emrockon

εγω δε τις ειχα ψαξει προηγουμενως τις απαντησεις τις βρηκα μεσα στις 2 ωρες που διαρκει η εξεταση κ πηρα 10 :P

καρδιολογια ηταν ζορικα σε μας...δεν ειχε αντιγραφη κ τα αποτελεσματα οτι να ναι

παθολογια ημουν ραπτοπουλου...μου βγηκε ο πωπος για να περασω...

καλο πτυχιο κ σε σενα κ παρε τα επιλεγομενα που σου ειπα ...περνιουνται ολα χαλαραααααααααααααα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καρδιοχειρουργικη δινουν ερωτησεις στην αρχη του εξαμηνου τις οποιες εντοπιζεις μεσα στο βιβλιο κ στις εξετασεις μπορεις να το εχεις ανοιχτο emrockon

εγω δε τις ειχα ψαξει προηγουμενως τις απαντησεις τις βρηκα μεσα στις 2 ωρες που διαρκει η εξεταση κ πηρα 10 :P

τέτοια γράφετε και μετά σας τα χώνει ο Φώτης....Ε, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ ΤΕΛΙΚΑ! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καρδιοχειρουργικη δινουν ερωτησεις στην αρχη του εξαμηνου τις οποιες εντοπιζεις μεσα στο βιβλιο κ στις εξετασεις μπορεις να το εχεις ανοιχτο emrockon

εγω δε τις ειχα ψαξει προηγουμενως τις απαντησεις τις βρηκα μεσα στις 2 ωρες που διαρκει η εξεταση κ πηρα 10 :P

τέτοια γράφετε και μετά σας τα χώνει ο Φώτης....Ε, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ ΤΕΛΙΚΑ! :P

τασο καποια επιλεγομενα ειναι γελοιααααααααααα

ομως τα βασικα μαθηματα ειναι ξεκ..ω..λιασμα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι εγω ραπτοπουλου ειμαι παθολ! (συγχαρητηρια προσφατο το χεις το πτυχιο δηλ!...:)

αφησα την παθολογια για σεπτεμβριο γιατι δεν εβγαινε και απ ο,τι ακουσα για τα θεματα προβλεπω να μου βγαινει επισης ο πατος το καλοκαιρι....πρεπει να πεσει διαβασμα οχι αστεια...

ακους θα φυγει η ραπτοπουλου φετος... κλωνιζακης ή κουντουρας θα παρει την εδρα..

ποιος ειναι καλυτερος κατα τη γνωμη σου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι εγω ραπτοπουλου ειμαι παθολ! (συγχαρητηρια προσφατο το χεις το πτυχιο δηλ!...:)

αφησα την παθολογια για σεπτεμβριο γιατι δεν εβγαινε και απ ο,τι ακουσα για τα θεματα προβλεπω να μου βγαινει επισης ο πατος το καλοκαιρι....πρεπει να πεσει διαβασμα οχι αστεια...

ακους θα φυγει η ραπτοπουλου φετος... κλωνιζακης ή κουντουρας θα παρει την εδρα..

ποιος ειναι καλυτερος κατα τη γνωμη σου?

μην αγχωνεσαι οι περισσοτεροι την αφηναν για σεπτεμβρη

λατρευωωωωωωωωω τον κουντουρα!!!ο κλωνιζακης συμπαθητικος κυριος αλλα ψηφιζω δαγκωτο κουντουρα.εξαιτιας του εμαθα παθολογια.μου κινησε το ενδιαφερον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συχνουρια συμφωνουμε:) κουντουρας 100%. με τον κλωνιζακη τσακωθηκα κιολα φετος -μ@λ@κια μου βεβαια- αλλα μας εκανε 3 φορες το ιδιο μαθημα αι στο καλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συχνουρια συμφωνουμε:) κουντουρας 100%. με τον κλωνιζακη τσακωθηκα κιολα φετος -μ@λ@κια μου βεβαια- αλλα μας εκανε 3 φορες το ιδιο μαθημα αι στο καλο...

χαχαχαχχα.ολοι οι φοιτητες εχουν τσακωθει τουλαχιστον μια φορα μαζι του... :P εχει γινει περιεργος τα τελευταια χρονια αλλα δεν ειναι κακος κ δε σταμπαρει φατσες μη φοβασαι.ο,τι θελεις να με ρωτησεις για τη σχολη κ τα μαθηματα στελνε μου πμ...ισως μπορω να βοηθησω...καλη συνεχεια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Κλωνιζάκης είναι παράλληλα γιατρός εργασίας σε μια γνωστή εταιρεία και δεν έχει μιλάμε πατήσει πόδι. Οπότε πάντα λείπει από το γραφείο του και τον παίρνουν τηλέφωνο για να έρθει. Κι αυτός ο βλογημένος αντί να ξεκουμπιστεί να πάει τους κάνει ''Μα, είναι τόσο μεγάλη ανάγκη να πάρεις να φάρμακά σου; ''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι ε? χα χα...ωραιος...οχι οτι περιμενα κατι καλυτερο να ακουσω..

τι να πω ελπιζω να μην παρει αυτος την εδρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

παιδιά,μπορεί κανείς να με ενημερώσει για τα επιλεγόμενα μαθήματα που υπάρχουν στο 1ο εξάμηνο και να μου πει τη γνώμη του σχετικά με ποιο είναι το καλύτερο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.