Jump to content

Το σχέδιο Τριαρίδη


Recommended Posts

Ίσως είναι η πιο καυτή πατάτα (πέραν από το ότι τα λεφτά σιγά σιγά εκλείπουν στη σχολή μας, αλλά αυτό είναι γενικό) για την Ιατρική ΑΠΘ.

Για όσους δεν γνωρίζουν, υπάρχει πρόταση να χωριστούν τα νοσοκομεία σε 3 πόλους, ΑΧΕΠΑ-Γεννηματάς, Αγία Σοφία-Ιπποκράτειο, Παπανικολάου-Παπαγεωργίου.

Σύμφωνα με το σχέδιο αυτό:

1. Καλύπτονται όλες οι κενές θέσεις σε κάθε έδρα ανάλογα με τον αριθμό φοιτητών, ώστε να μη μεταναστεύουν κατά τη διάρκεια της ημέρας.

2. Ενοποιούνται οι εξετάσεις μεταξύ των εδρών.

3. Ενοποιούνται τα συγγράμματα και (στο μέγιστο δυνατό) η ύλη διδασκαλίας μέσα στην κλινική.

Αυτά φυσικά αφορούν αυτούς που τελειώνουν το 3ο έτος και πιο κάτω (σόρυ για τους υπόλοιπους), αλλά υπάρχουν πολλές διαφωνίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διαφωνίες υπάρχουν, αλλά με τους βασικούς στόχους κανονικά δεν θα έπρεπε να διαφωνεί κανεις:

-κατάργηση των επικαλύψεων στις ώρες

-κατάργηση των μετακινήσεων από το ένα νοσοκομείο στο άλλο

-και ενοποίηση διδασκαλίας-εξετάσεων

στην πράξη έχει βέβαια αρκετές δυσκολίες, όπως (σόρρυ σύντροφοι) την αντίσταση των παρατάξεων αλλά και πολλών καθηγητών (αφου θα χρειάζεται να μετακινούνται αυτοί κ όχι οι φοιτητές τους).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή ήμουν τότε που γινόταν η κατάθεση της πρότασης και ενημέρωση των φοιτητών του 3ου έτους, η μόνιμη αντίρρηση (μην πω καΐλα) των παρατάξεων είναι για το ποιος θα μας εγγυηθεί όλα αυτά...

...υποτίθεται ότι εμπιστευόμαστε κάτι τέτοιες πρωτοβουλίες, δεν τις βλέπουμε με καχυποψία - αφού αντικειμενικά ΕΜΕΙΣ κερδίζουμε- απλά είμαστε σε επαγρύπνηση ώστε να τηρούνται κατά γράμμα.

Με απλά λόγια, αντιδράμε στην παρατυπία (που δυστυχώς υπάρχει...) και όχι επειδή θέλουμε να αντιδράσουμε για τον κοσμάκη.

(Προσωπική μου γνώμη είναι να επέμβουν οι Αμερικάνοι στην Ιατρική Σχολή ΑΠΘ ΜΟΝΟ και να εγγυηθούν την ομαλή λειτουργία του Σχεδίου Τριαρίδη...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο καλό και αν ακούγεται, μεταναστεύσεις πάντα θα υπάρχουν:

-μία έδρα ακτινολογίας, του Δημητριάδη στο ΑΧΕΠΑ (γνωστός και ως δράκος του ΑΧΕΠΑ, όποιος δεν ξέρει γιατί θα δει)

-μία έδρα ΩΡΛ στο ΑΧΕΠΑ και μισή στο Παπαγεωργίου (Ιπποκράτειο δεν έχει)

-ίδια κατάσταση με οφθαλμολογία

-δεν υπάρχει πανεπιστημιακή καρδιολογική σε Παπαγεωργίου/Παπανικολάου

-μία πνευμονολογική, του Πατάκα στο Παπανικολάου

-το Γεννηματάς έχει ουρολογία και παιδοχειρουργική (μόνο στο παπαγεωργίου υπάρχουν αντίστοιχες έδρες)

-Γυναικολογικές 2 στο Ιπποκράτειο και 2 στο Παπαγεωργίου (όχι ΑΧΕΠΑ)

και άλλα πολλά παραδείγματα

Θα πρέπει να ανοίξουν νέες κλινικές ώστε ο κάθε πόλος να είναι τελείως αυτόνομος

Επίσης, είναι κάπως ανισότιμη η κατανομή. Παθολογία στα Παπαγ/Παπανικ είναι μόνο του Σιών (πολύ μικρή σε σχέση με Καραμήτσο και Γιαννούλη σε ΑΧΕΠΑ και Γιγή, Αρβανιτάκη, Ζαμπούλη σε Ιπποκράτειο). Χειρουργική είναι καλύτερα τα πράματα, από 2 έδρες (Κισκίνης/Μπέτσης, Χαρλαύτης/Γαμβρός, Σακαντάμης/Γερασιμίδης).

Τέλος, η κοινή διαδασκαλία/ύλη κτλ είναι σχεδόν αδύνατον να γίνει όσο υπάρχουν μικροσυμφέροντα και για την ώρα οι διαφορές είναι τεράστιες. Ο Κισκίνης είναι πανεύκολος σε σχέση με Γαμβρό, Καραμήτσος μάλλον η δυσκολότερη παθολογία (στη Γιγή 5ο πέρασε σχεδόν όποιος έδωσε και στο ΑΧΕΠΑ Ι κάπου 20 στους 85) κτλ. Μέχρι να συντονιστούν όλοι αυτοί...

Imho, θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να λειτουργήσει σωστά αυτή η κίνηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως είναι η πιο καυτή πατάτα (πέραν από το ότι τα λεφτά σιγά σιγά εκλείπουν στη σχολή μας, αλλά αυτό είναι γενικό) για την Ιατρική ΑΠΘ.

Αν το ΑΠΘ παραπονιέται για τη χρηματοδότηση, τι να πει και το ΕΚΠΑ :huh: ... Φυσικά η χρηματοδότηση θα έπρεπε να αυξηθεί γενικότερα στα ανώτατα ιδρύματα :( , αλλά το ΑΠΘ συγκριτικά με τα άλλα πανεπιστήμια της χώρας έχει υπέρογκη χρηματοδότηση. Είχε ένα σχετικό ρεπορτάζ στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ πριν από 3-4 βδομάδες, με αφορμή τις διατριβές της Νατάσας. Εξάλλου στη συμπρωτεύουσα η δεξιά είναι ιδιαίτερα ισχυρή και αυτό η κυβέρνηση το αναγνωρίζει έμπρακτα. emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το ΑΠΘ παραπονιέται για τη χρηματοδότηση, τι να πει και το ΕΚΠΑ :huh: ... Φυσικά η χρηματοδότηση θα έπρεπε να αυξηθεί γενικότερα στα ανώτατα ιδρύματα :( , αλλά το ΑΠΘ συγκριτικά με τα άλλα πανεπιστήμια της χώρας έχει υπέρογκη χρηματοδότηση. Είχε ένα σχετικό ρεπορτάζ στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ πριν από 3-4 βδομάδες, με αφορμή τις διατριβές της Νατάσας. Εξάλλου στη συμπρωτεύουσα η δεξιά είναι ιδιαίτερα ισχυρή και αυτό η κυβέρνηση το αναγνωρίζει έμπρακτα. emoops

Δυστυχώς τίποτα δεν θα μπορούσε να είναι πιο μακριά απ'την αλήθεια

Το ΘΕΜΑ μιλούσε για τη χρηματοδότηση απ'τον ΟΠΑΠ, όχι γενικά για τα χρήματα που πέφτουν στο πανεπιστήμιο τα οποία είναι πολύ λίγα για να καλύψει τις ανάγκες του μεγαλύτερου τμήματος στην Ελλάδα (το 2003 είχε 130 περισσότερους φοιτητές απ'την ΙΣΑ, μικρή διαφορά μεν, αλλά... βέβαια μην ξεχνάμε και τη ΣΣΑΣ που ναι μεν είναι άλλη σχολή, αλλά κάνουν όλα τα μαθήματα μαζί μας-ακόμα περισσότεροι φοιτητές)

Ό,τι κυβέρνηση και να υπάρχει, η αδιαφορία για τη Θεσσαλονίκη είναι εξοργιστική. Είμαι απ'την Αθήνα και ζω 5 χρόνια στη Θεσ/νικη-όσο σπουδάζω. Σύγκριση προφανώς δεν υφίσταται (ούτε θα έπρεπε, το βάρος πρέπει να πέφτει στην πρωτεύουσα, άσχετα με τους Ολυμπιακούς) αλλά τέτοια εγκατάλειψη... Είναι απλά κρίμα. Και γι'αυτό λαϊκιστές τύπου Ψωμιάδη και Παπαγεωργόπουλου εκμεταλλεύονται τη δυσαρέσκεια και εκλέγονται συντριπτικά.

Το να ισχυρίζεται κάποιος που δεν έχει ζήσει στην πόλη και δεν έχει σπουδάσει στο ΑΠΘ (εκεί να δείτε υποχρηματοδότηση και κακό...γι'αυτό το Διαβαλκανικό κάνει χρυσές δουλειές), είναι άστοχο...είναι σαν να κρίνω εγώ το ΕΚΠΑ σύμφωνα με διηγήσεις, ενώ ούτε απ'έξω δεν έχω περάσει.

Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να μην παρεξηγηθεί ούτε το ύφος μου ούτε το περιεχόμενο όσων είπα. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είστε πλούσιο παν/μιο, απλά ότι και εμείς υποχρηματοδοτούμαστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χεμ χεμ χεμ, αν η δεξιά είχε αναγνωρίσει τόσο πολύ την ισχύ της στη συμπρωτεύουσα, τότε θα έπρεπε να είχαμε τραμ-υποθαλάσσια-βιολογικό κλπ κλπ σε χρόνο τείνοντα στο μηδέν. Δεν έχω ούτε εγώ άποψη "μΠΑΟΚ,μπουγάτσα, αθηναϊκές πινακίδες", αλλά για σκεφτείτε και λίγο...

Ας μην επεκταθούμε πάντως επί του θέματος, αν θέλετε να κάνετε κάτι τέτοιο, σε κάποιο άλλο θέμα. Ξεκίνησε ως εσωτερικό ζήτημα της σχολής άλλωστε ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς τίποτα δεν θα μπορούσε να είναι πιο μακριά απ'την αλήθεια

Το ΘΕΜΑ μιλούσε για τη χρηματοδότηση απ'τον ΟΠΑΠ, όχι γενικά για τα χρήματα που πέφτουν στο πανεπιστήμιο τα οποία είναι πολύ λίγα για να καλύψει τις ανάγκες του μεγαλύτερου τμήματος στην Ελλάδα (το 2003 είχε 130 περισσότερους φοιτητές απ'την ΙΣΑ, μικρή διαφορά μεν, αλλά... βέβαια μην ξεχνάμε και τη ΣΣΑΣ που ναι μεν είναι άλλη σχολή, αλλά κάνουν όλα τα μαθήματα μαζί μας-ακόμα περισσότεροι φοιτητές)

Ό,τι κυβέρνηση και να υπάρχει, η αδιαφορία για τη Θεσσαλονίκη είναι εξοργιστική. Είμαι απ'την Αθήνα και ζω 5 χρόνια στη Θεσ/νικη-όσο σπουδάζω. Σύγκριση προφανώς δεν υφίσταται (ούτε θα έπρεπε, το βάρος πρέπει να πέφτει στην πρωτεύουσα, άσχετα με τους Ολυμπιακούς) αλλά τέτοια εγκατάλειψη... Είναι απλά κρίμα. Και γι'αυτό λαϊκιστές τύπου Ψωμιάδη και Παπαγεωργόπουλου εκμεταλλεύονται τη δυσαρέσκεια και εκλέγονται συντριπτικά.

Το να ισχυρίζεται κάποιος που δεν έχει ζήσει στην πόλη και δεν έχει σπουδάσει στο ΑΠΘ (εκεί να δείτε υποχρηματοδότηση και κακό...γι'αυτό το Διαβαλκανικό κάνει χρυσές δουλειές), είναι άστοχο...είναι σαν να κρίνω εγώ το ΕΚΠΑ σύμφωνα με διηγήσεις, ενώ ούτε απ'έξω δεν έχω περάσει.

Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να μην παρεξηγηθεί ούτε το ύφος μου ούτε το περιεχόμενο όσων είπα. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είστε πλούσιο παν/μιο, απλά ότι και εμείς υποχρηματοδοτούμαστε

Φίλε Αλεξματ, ελπίζω να μην παρεξήγησες το ύφος μου και να διευκρινήσω ότι δεν είχα καμία πρόθεση να οδηγήσω σε σύγκριση των δυο πανεπιστημίων. Αυτό είναι μεγάλο κεφάλαιο. Προσπαθώ να εκφράσω τη γνώμη μου ως εξωτερικός "αντικειμενικός" παρατηρητής, γι' αυτό δεν προχωρώ σε συγκρίσεις. Φαίνεται δεν κατάλαβες σε ποιο ρεπορτάζ αναφερόμουν (η αλήθεια είναι ότι είχε αρκετά). Το ρεπορτάζ (δυστυχώς δεν μπορώ να βρω την εφημερίδα, έχει περάσει καιρός) αναφερόταν στη χρηματοδότηση του ΑΠΘ με συγκεκριμένα στοιχεία. Είχε μάλιστα και μια σύγκριση με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια. Απ' ότι θυμάμαι τα περισσότερα πήγαν σε κέντρα έρευνας. Τώρα αν τα στοιχεία ήταν ανακριβή... θα μου προκαλέσει έκπληξη αλλά δεν είναι και απίθανο.

Sith Lord συμφωνώ δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί το θέμα και ζητώ συγνώμη που "παρενέβησα" στα εσωτερικά της σχολής σας. emoops

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Το θέμα δεν είναι ο χωρισμός σε υποτομείς αλλά η δημιουργία των τριών εκπαιδευτικών πόλων. Δηλαδή να μην τρέχει ο κάθε φοιτητής από νοσοκομείο σε νοσοκομείο για τα μαθήματα αλλά να κληρώνεται σε έναν από τους εκπαιδευτικούς πόλους και να κάνει όλα τα μαθήματα εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ά να μπράβο. :)

Να σημειωθεί πως η ίδρυση υποτομένων προβλέπεται απ'τον 1268/82, δηλαδή εδώ και 23 χρόνια έπρεπε να το σκεφτούν μιας που είχαν και τόσο πολύ ΔΕΠ.

Ο ίδιος νόμος-πλαίσιο προέβλεπε και το να μην εντάσσονται σε Σχολές τα Τμήματα που δεν έχουν πλεονεκτήματα στο να εντάσσονται, εξ ου και τον Οκτώβριο του 2004 η κατάργηση της Σχολής Επιστημών Υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τί είναι το Τριαρίδη;

Το παλιό Υπ.Μακ.Θράκης επί Αντρέα;

Με τους γιους[ιατρούς] από σκόπια;[μεταγρααφή στο ΑΠΘ με φωτογραφική διάταξη...τόόότε διάρκειας 4 ημερών --- μόνο για πολύ ημέτερους!!]

Αυτός είναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...
Με τους γιους[ιατρούς] από σκόπια;[μεταγρααφή στο ΑΠΘ με φωτογραφική διάταξη...τόόότε διάρκειας 4 ημερών --- μόνο για πολύ ημέτερους!!]

θα φάω το καπέλο μου....

αυτό αληθεύει???

αμα ξέρει κανείς ,να μπει σ έναν κόπο να απαντήσει...-όταν με το καλό μετά τις διακοπούλες επιστρέψετε στο γρικμεντς:)-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο γιος του είναι ναι:) και -ω τί έκπληξη- είναι λέκτορας στην έδρα της ωρλ...

αλλά μας έκανε καλό μάθημα- στο αμφ τουλάχιστον γιατί θάλαμο ήμουν αλλού- εξ ου και η έκπληξή μου...

γενικά ισορροπημένος φαίνεται... τον είχα πετύχει και σε ένα χειρουργείο... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.