Jump to content

A well balanced system


Recommended Posts

Σήμερα αγόρασα 256ΜΒ ram Crucial και 256ΜΒ Corsair, συνολικά 15 ευρώ μόνο!!! :cool11:

Η Crucial είναι μιά κλασσική PC2100, με CAS 2,5

Η Corsair είναι μιά PC2700, με CAS 2, XMS model... B)

Εννοείται 2nd hand market.

Τα έβαλα στο pc που κάνει για server.

Είναι ένα σύστημα απλό, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, μα πολύ σταθερό. Πάνω από δύο χρόνια δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Δεν είναι τέρας επιδόσεων, μα δεν είναι καν ακριβό. Χρησιμοποίησα μόνο components ελάχιστου κόστους.

Στην αρχή ήταν για να αντικαταστήσω ένα άλλο computer, που έκαψα στην κυριολεξία. Μα τελικά βλέπω πως έκανα καλές επιλογές.

Μotherboard: ECS K76SA

CPU: AMD 2000+ XP Thoroughbred

GPU: NVidia MX2 64MB

RAM: 512MB PC2100 Nanya, 256MB PC2100 Crucial, 256MB PC2700

HD: 60GB Maxtor Diamond+ 9

CDR: LG 48x

350 Watt

middle tower

Έδιωξα το floppy γιατί πλέον είναι άχρηστο. Έδιωξα όλα τα περιττά μεταλλικά μέρη του case. Είναι έτσι ελαφρότερο και για όποια μεταφορά.

Του έβαλα usb2.0 σε PCI και μιά Soundblaster Pro (για να έχει και χρήση hi-fi). Tou έβαλα και μια lan 100Mbs σε PCI. Aν βρώ και μιά wi-fi PCI θα τη βάλω επίσης.

Όλα σε χαμηλές τιμές ή σε προσφορές ή από 2nd hand.

Για παράδειγμα η cpu ήταν σε προσφορά γιατί είχε βγεί το πολύ καλό Barton. Τώρα που υπάρχουν μόνο Sempron η Τhoroughbred έχει γίνει περιζήτητη. Mάλιστα είναι και η version boxed, με ανεμιστηράκι ενσωματωμένο από την AMD.

Το ίδιο και με τη mobo. Είχαν βγεί VIA και ΝVidia. To chipset όμως τη SIS παραμένει το μόνο χωρίς ανεμιστήρα (αν και δεν έχει dual στη ram).

Για αρκετό καιρό προσπάθησα να αντικαταστήσω το σύστημα αυτό με ένα iΜac G3. Zητάνε όμως πολλά... Το κυριότερο πλεονέκτημα θα ήταν η ησυχία. Όμως δεν είναι αποκλειστικά δικό μου, οπότε και αποφασίσαμε να το κρατήσουμε όπως έχει.

Δεν είναι κάτι το εξαιρετικό. Ούτε και έχει φοβερές επιδόσεις. Είναι όμως σταθερό. Το Knoppix βρίσκει όλο το hardware και έχει πανεύκολο install. Tα windows xp είναι normal. Mε λίγα λόγια είναι ένα ισορροπημένο computer :)

upload_419925.jpg

Για να μη λέει κανείς πως όποιος είναι mac addict δεν έχει ιδέα από pc :P

Αν έχεις όρεξη να γράψεις το set up του pc που έχεις... ίσως και μιά photo... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Motherboard: P4C800-E Deluxe

P4C800-e_d-box.jpg

The very best 875P motherboard

800FSB/4GB Dual-DDR400 Memory

Intel 875P Chipset

800 MHz FSB

Dual-Channel DDR400 Memory

Intel PAT

Multi-RAID for ATA133 & Serial ATA

Intel Gigabit LAN

ASUS AI features

Case: CHIEFTEC FULL ATX DX-01 ΜΑΥΡΟ

585947.gif

CPU: INTEL P4 2,8 Box HP

RAM: 1x512 3200 400 (τα άλλα χαρακτηριστικά πρέπει να τα δώ και βαριέμαι τωρα.. αυριο...)

κάποια στιγμή θέλω να βάλω 1G απο corsair... νομίζω σε κάποιο thread είχαμε αναφερθεί

Sound Card: Creative SoundBlaster Audigy 2

box.gif

Harddrives:

1. Maxtor 6L040J2 40GB 8MB cache 7200rpm

2. Maxtor 6Y160P0 160GB 8MB cache 7200rpm

Display adapter: Asus V9999

Chipset GeForce 6800LE

Μνήμη 128ΜΒ

Engine clock 300MHz

Memory clock 700 MHz(350MHz DDR)

Memory interface 256bit

RAMDAC 400MHz

Slot AGP

Μέγιστη Ανάλυση 2048x1536

DVD/CD-ROM DRIVES

1. NEC DVD-RW ND-3520-A

2. TOSHIBA DVD-ROM SD-M1612

1 Floppy Black αθόρυβο... δεν θυμάμαι ποιας εταιρίας... απο ebay brand new

Microsoft USB InteliMouse Optical

Logitech Media Keyborad Black

Speakers: Creative Inspire 6700 6.1 (κάηκαν όμως και τώρα κοιτάω για καινούρια :P )

HP Scanjet 4200

Hp deskjet 5652

UPS Smart-UPS APC 1000 (black)

Modem: Intracom NetMod USB ver 3.02 (μου έχει σπάσει τα @@ με τα reboot χωρίς λόγο.. πότε επιτέλους θα μάθουν να φτιάχνουν ένα driver της προκοπής;;;)

Monitor: EIZO FlexScan F35 (ανάλυση λειτουργίας 1152x864 75Hz 32bit)

Card reader 7 in 1 internal (MMC, Compact flash... etc...)

Web cam Creative NX Ultra

αν ξέχασα κάτι πείτε μου :) η πραγματική photo θα έρθει αυριο :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο τωρινός μου υπολογιστής έχει κλείσει ήδη αρκετά χρόνια στο γραφείο μου με ελάχιστες τροποποιήσεις....

ATX case Elan Vital

Μ/Β Asus CUSL2

CPU P3 EB-800Mhz

μνήμη 256MB

κάρτα γραφικών Asus V7700 Deluxe

κάρτα ήχου SB Audigy (τώρα 1 ή 2 δεν θυμάμαι....bulk ένα απόγευμα την πήρα...)

HD WD 20GB

HD WD 200GB

μια κάρτα δικτύου αγνώστης προέλευσης (βασικά γνωστής: καβατζωμένη από Σαράντο)

CDRW Plextor 24/10/40A

DVDRW LiteON 16x

TV Tuner TV883 (ακριβή μάρκα δεν θυμάμαι...ξέρω μόνο ότι δεν μου προκαλεί coflicts)

Microsoft Optical Wireless mouse

Philips 107P40 CRT οθόνη (την δουλεύω στα 1280χ960@85Hz)

Ηχεία 5+1 Yamaha TSS1 (DTS/DD)

Εκτυπωτής HP Photosmart P1000

Scanner HP 5400c

3Com Officeconnect ADSL modem/router/Wifi

κάπου από πίσω παίζει και ένα bluetooth USB stick μόνιμα....

άπειρα καλώδια για να μου σπάνε εμένα τα νεύρα....post-376-1118727200.gif

θα έβαζα και άλλες φωτογραφίες, αλλά κοτζάμ αντμίν μου έχω βάλει όριο στο upload και βαριέμαι να το αλλάξω..... :) :) :):blink::blink:

Έχει να φάει φορμάτ πάνω από χρόνο, γενικά εγκαθιστώ και απεγκαθιστώ πράγματα όποτε θέλω, κάνω updates (σχετικά συχνά) στα XP SP1 που έχει και γενικά είναι από τα πιο σταθερά συστήματα που συνάντησα ποτέ δεδομένης της χρήσης και της ηλικίας πλέον.... Μεγάλη έκπληξη: Δουλεύει κανονικά τον 200άρη σκληρό, παρά το γεγονός ότι η ΜΒ δεν τον αναγνωρίζει σωστά και παρά που τα windows εξαιτίας του προηγούμενου βγάζουν θαυμαστικά και @@ .... B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα να δεις.... απο τις αγαπημένες μου... αν βάλω dsl θα το βάλω πάλι αυτο το pcακι να δουλέψει... με 733 επεξεργαστή και όλα να δουλέυουν στα 133 μνήμη... cpu.. αχχχ :wub::wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.