Jump to content

Η χούντα του κυλικείου!!!


Recommended Posts

Προ 2 μηνών,ισως και κάτι παραπάνω ο καφές (φραπέ) έκανε 1 ευρώ- ποσο δι΄ολου ευκαταφρόνητο για κυλικείο. Τότε ήταν που αυξήθηκε και πήγε στο 1,10. Άντε λες δε βαριέσαι... Δεν έχει όμως 10 μέρες και να που αυξηση νέα ήρθε και πήγε στα 1,20.

Για κάτσε ρε! πως το έχει δει? τι ακριβώς παραπάνω προσφέρει μέσα σ ενα μήνα που να δικαιολογεί αυξηση 10% ή μέσα σ ενα δίμηνο για αυτηση 20%???

σ όλα τα κυλικεία των νοσοκομείων που γυρνάμε πάνω από 1 ευρώ ο καφές δεν έχει(αττικό, λαικο, ιπποκράτειο). έδω γιατί έτσι???

και πάνω σ όλα αυτά ο κυλικειάρχης είχε το θράσος να πει όταν ένας συνάδελφος τον ρώτησε γιατι αυξήθηκε πάλι, ότι : όλα αυξάνουν, εγώ θα κάτσω έτσι??

να μη κάτσεις ρε φίλε, αλλά και εμείς δηλαδή τι να κάνουμε?

και μη πει κανένας ότι υπάρχουν και άλλα τριγύρω..

πάντως θα πρέπει από κάπου να ελεγχεται, ίσως από την διοίκηση της σχολής, διαφορετικά δεν θα ήταν ασχημο και ο ΣΦΙΑ να καταπιαστει με το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και να πείς ότι είναι καφές αυτό το πράγμα στο κυλικείο πάει στα κομμάτια. Αλλά δεν πίνονται οι καφέδες. Από την άλλη οι Γρηγόρηδες+τα Εβερστ είναι φαρμακεία στις τιμές. 1.80 αν δεν κάνω λάθος φραπεδούμπα. Εγώ την έχω βρεί. Καφέ απο το σπίτι που δεν κοστίζει μία!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ την έχω βρεί. Καφέ απο το σπίτι που δεν κοστίζει μία!!!!!!!!!!!

Σε τάπερ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το χειρότερο πράγμα σ'αυτό το κιόσκι είναι το φαϊ, τυρόπιτες κτλ...ε,ρε υγειονομικό που τους χρειάζεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε αλουμινόχαρτο :P

χε χε βρήκα και τι δώρο θα σου κάνουμε χοχοχο B)

ένα μιξεράκι για καφέ με μπαταρίες :P:P:P βάλε και ένα ψυγείο στο car και είσαι cool :D

emsurrenderemtrout

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ένα μιξεράκι για καφέ με μπαταρίες  :P  :P  :P  βάλε και ένα ψυγείο στο car και είσαι cool

δεν μου κάνεις κ το car δώρο. Τί να το κάνω το μίξεράκι χωρίς το αυτοκίνητο. ε? :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΑΘΕΙ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ :P  :lol:  :wacko:

όταν μιλάω για τον ΣΦΙΑ εννοώ το εξής: το να του πώ εγώ κάτι στο κυλικείο καλό και χρυσό.. Εσύ όμως αγαπητέ μου που υπογράφεις και σαν παράταξη της σχολής, άρα και σαν Σφια βαρύνεσαι με το χρέος ως σύλλογος να διαμαρτυρηθείς έστω.

Υ.Σ. και μην το εξευτελίζεις τόσο. δε σε θίγει ως άτομο? εγώ ψιλοαισθάνομαι κορόιδο, άλλα έλα που εναλλακτικές δεν παίζουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όταν μιλάω για τον ΣΦΙΑ εννοώ το εξής: το να του πώ εγώ κάτι στο κυλικείο καλό και χρυσό.. Εσύ όμως αγαπητέ μου που υπογράφεις και σαν παράταξη της σχολής, άρα και σαν Σφια βαρύνεσαι με το χρέος ως σύλλογος να διαμαρτυρηθείς έστω.

Υ.Σ. και μην το εξευτελίζεις τόσο. δε σε θίγει ως άτομο? εγώ ψιλοαισθάνομαι κορόιδο, άλλα έλα που εναλλακτικές δεν παίζουν!

Το νομικο καθεστως που διεπει τη λειτουργια των κυλικειων, ποιο ειναι?

Θυμαμαι παντως που βγαλε καποιο Υπουργειο προσφατα μεγιστη τιμη σε καποιους καφεδες. Το μετρο ισχυε και για τα κυλικεια των πανεπιστημιων. Ποσο ηταν? Καπου 1,50 ευρω νομιζω.

Μακαρι να μπορουσε να γινει κατι απο τη σχολη. Ειναι πολυ κοροιδια οντως οι τιμες αυτες για φοιτητικο κυλικειο.

Επειδη ειμαι απο κατατακτηριες, θυμαμαι στην προ ευρω εποχη, στο κυλικειο της προηγουμενης σχολης, τον ελληνικο 50 δραχμες, τον γαλλικο 100...

(οχι και τοσο)παλιες, καλες εποχες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όταν μιλάω για τον ΣΦΙΑ εννοώ το εξής: το να του πώ εγώ κάτι στο κυλικείο καλό και χρυσό.. Εσύ όμως αγαπητέ μου που υπογράφεις και σαν παράταξη της σχολής, άρα και σαν Σφια βαρύνεσαι με το χρέος ως σύλλογος να διαμαρτυρηθείς έστω.

Υ.Σ. και μην το εξευτελίζεις τόσο. δε σε θίγει ως άτομο? εγώ ψιλοαισθάνομαι κορόιδο, άλλα έλα που εναλλακτικές δεν παίζουν!

ΑΠΟ ΠΟΤΕ TO www.neadhap.gr ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ?ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ... :splaaaats::splaaaats:

ΥΓ:Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΧΙΟΥΜΟΡ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ... embaaa

ΥΓ2:ΔΗΛ ΕΣΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΩΣ ΚΡΕΑΤΣΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ? emconfused

ΥΓ3:Η ΠΛΑΚΑ ΠΛΑΚΑ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΟΥ 2000 ΤΑ ΕΑΑΚ ΜΕΤΑΞΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΕΓΑΣΗ ΚΑΙ....ΣΙΤΙΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ!!! :blink::blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως συμφωνώ με τον φέτικους. Σαφώς και δεν είναι τόοοσο σοβαρό το θέμα ώστε να γίνει κατάληψη ή μαζική πορεία στα προπύλαια, αλλά για ένα μέσο φοιτητή το να πάρει την ημέρα ένα καφέ και μια τυρόπιτα (σου λέω τώρα) είναι γύρω στα 2.50 ευρώ δηλαδή σχεδόν ένα χιλιάρικο την ημέρα.

Εσύ Νίκο ήσουν φοιτητής την εποχή της δραχμής...ήταν ποτέ δυνατόν να ξοδέψεις ως φοιτητής καθημερινά στην σχολή 1000 δρχ για καφέ και ένα quick snack; Δεν νομίζω...ένα πεντακοσάρικο και πολύ του ήταν. Και πάντα να σκέφτεσαι ότι υπάρχουν παιδιά από επαρχία που ένα κονδύλι γύρω στα 100 ευρώ για τον απαραίτητο πρωινό καφέ στην σχολή , είναι το ένα τρίτο από το μέσο ενοίκιο που πληρώνει (300 ευρώ).

Γενικά με το ευρώ χειρότερα που λέει κι ο Τζιαμτζίκας :P Και αν υπάρχει δυνατότητα να μειωθούν οι τιμές στα κυλικεία των σχολών και των νοσοκομείων νομίζω ότι καλό θα είναι να γίνει. Εξάλλου ο καφές (ειδικά ο φρέντο) δεν πίνεται...κάθεται κάτω η ζάχαρη και ο καφές και όλο το άλλο είναι τα παγάκια που λιώνουν στο ζεστό μίγμα του FREDDO :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι σχετικό/ άσχετο αλλά επειδή τέθηκε το θέμα του κυλικείου είπα να το πω. Έχω τελειώσει εδώ και καιρό, αλλά όσες φορές έχω πατήσει πρόσφατα στη Σχολή, νιώθω ότι θίγεται η προσωπική μου αισθητική, αλλά και ο πανεπιστημιακός χώρος, από αυτές τις φτηνές, απαίσιες, κόκκινες καρέκλες που φέρουν το όνομα γνωστής πολυεθνικής βιομηχανίας αναψυκτικού.

Έχω δει μάλιστα συχνά να κάθονται σε αυτές τις καρέκλες φοιτητές εκπροσωπούντες τον αριστερό χώρο.

Μόνο σε μένα χτυπάει τόσο άσχημα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ...

ΥΓ:ΔΕ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΑ ΚΙΝΕΖΟ ΤΟ ΚΥΛΙΚΕΙΟ?ΑΝ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΚΡΑΓΕΙ ΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ... embaaaembaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι σχετικό/ άσχετο αλλά επειδή τέθηκε το θέμα του κυλικείου είπα να το πω. Έχω τελειώσει εδώ και καιρό, αλλά όσες φορές έχω πατήσει πρόσφατα στη Σχολή, νιώθω ότι θίγεται η προσωπική μου αισθητική, αλλά και ο πανεπιστημιακός χώρος, από αυτές τις φτηνές, απαίσιες, κόκκινες καρέκλες που φέρουν το όνομα γνωστής πολυεθνικής βιομηχανίας αναψυκτικού.

Έχω δει μάλιστα συχνά να κάθονται σε αυτές τις καρέκλες φοιτητές εκπροσωπούντες τον αριστερό χώρο.

Μόνο σε μένα χτυπάει τόσο άσχημα?

ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ ΑΔΕΛΦΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΑΣ ΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΧΑΜΩ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ARMANI ,ΤΑ LAKOSTE ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΙΡΜΕΣ ΘΑ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΣΕ????????ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Α!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι σχετικό/ άσχετο αλλά επειδή τέθηκε το θέμα του κυλικείου είπα να το πω. Έχω τελειώσει εδώ και καιρό, αλλά όσες φορές έχω πατήσει πρόσφατα στη Σχολή, νιώθω ότι θίγεται η προσωπική μου αισθητική, αλλά και ο πανεπιστημιακός χώρος, από αυτές τις φτηνές, απαίσιες, κόκκινες καρέκλες που φέρουν το όνομα γνωστής πολυεθνικής βιομηχανίας αναψυκτικού.

Έχω δει μάλιστα συχνά να κάθονται σε αυτές τις καρέκλες φοιτητές εκπροσωπούντες τον αριστερό χώρο.

Μόνο σε μένα χτυπάει τόσο άσχημα?

emarup και τι θες αδελφάκι μου ; Να τις βάψουμε πράσιναι; :P:antegeia::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη λεσχη οι τιμες ειναι καπως καλυτερες,αλλα ο τυπος εκει βαζει τα παγακια ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ!!!ΓΙΑΑΑΞ!!!!!!! emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ3:Η ΠΛΑΚΑ ΠΛΑΚΑ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΟΥ 2000 ΤΑ ΕΑΑΚ ΜΕΤΑΞΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΕΓΑΣΗ ΚΑΙ....ΣΙΤΙΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ!!! :blink:  :blink:  :blink:

...έστω δωρεάν φραπεδιές!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρέ πάρτε απο σπίτι καφέ και σάντουιτσ. Άντε κ κανά φρούτο. Τσάμπα τα λεφτά. Χώρια που είναι κ αηδία έτσι όπως το φτιάχνουν. Αγοράζω απο κυλικείο που κ πού, γιατί δεν είχα προνοήσει να πάρω απο το σπίτι. Μόνο τότε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρέ πάρτε απο σπίτι καφέ και σάντουιτσ. Άντε κ κανά φρούτο. Τσάμπα τα λεφτά. Χώρια που είναι κ αηδία έτσι όπως το φτιάχνουν. Αγοράζω απο κυλικείο  που κ πού, γιατί δεν είχα προνοήσει να πάρω απο το σπίτι. Μόνο τότε.

μα ειπαμε το κυλικειο ειναι αναγκαιο κακό!!

θες να ξεφυγεις λιγο απ το διαβασμα?? πας κυλικειο για ταβλακι!!

θες να ξεφύγει το ματι σου?? πας κυλικειο για να δεις κανα γκομενακι να καθεται ή να περνά!! :P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Εδω και ένα μήνα....

Τι πανεπηστιμιακό νοσοκομείο

+

Φοιτητικές τιμες emquestionemquestion

Δεν κολάει.. emkwlos:splats::splats::splats:embondemexetaseisemgademisemjumpon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν κάποια χρόνια έγινε κατάληψη της φιλοσοφικής του ΑΠΘ για λίγο καιρό και πουλούσαν τον καφέ 20 λεπτά. Είναι κάπως ακραίο, αλλά μόνο με τέτοια καταλαβαίνουν κάποιοι (δεν συμφωνώ, αλλά έτσι είναι)

ΥΓ: εδώ μας τον έχουν 80 λεπτά, αρκετά καλά. 200 δρχ έκανε το 2000, δεν αυξήθηκε και πολύ (έχει αλλάξει και η διεύθυνσή του)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το κακό με το αττικό είναι πώς το κυλικείο του ειναι μονόδρομος. Δεν υπάρχει άλλο κυλικείο. Οπότε αναγκαστικά... Βρέ έγώ την έχω βρεί. Πέρνω καφέ κ φαγητό απο το σπίτι. Σπάνια θα πάρω απέξω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά το θέμα δεν είναι αστείο.. οταν πρωτοέγραψα για το κυλικείο της σχολής σοβαρολογούσα.Τα κυλικεια είναι ειπαμε αναγκαία κακά! και ακριβως εδώ χρειαζεται παρέμβαση από τη διοικηση της Σχολής:

Κυριε προεδρε καλός ο εθελοντισμός και δεν ξέρω με τι άλλο ασχολείστε, αλλα καιρός να ασχοληθείτε και με τα του οικου σας....

για να δουμε τι θα κάνει και ο Σφια: εκτος αν από τον πολυ καφέ και τάβλι εχει μαστουρώσει για τα καλά!

Υ.Σ: από τον Ιουνιο εχουν σημειωθεί και νέες αυξησεις στο κυλικειο της σχολής: τοστ ζαμπον τυρι από 1 σε 1,10 ευρώ. αυξηση 10%, πληθωρισμός ποσο%??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.