Jump to content

Εκπαιδευτική ημερίδα


Recommended Posts

Είναι το Σάββατο 28/5, είναι στο Caravel, είναι δωρεάν, είναι μέχρι τις 2.30 το μεσημέρι και δίνει 3 CME credits (αν και δεν ξέρω ακόμα τί ακριβώς είναι αυτά) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι το Σάββατο 28/5, είναι στο Caravel, είναι δωρεάν, είναι μέχρι τις 2.30 το μεσημέρι και δίνει 3 CME credits (αν και δεν ξέρω ακόμα τί ακριβώς είναι αυτά) :)

Τα CME credits εφαρμόζονται επιτυχώς σε κάθε ευρωπαϊκή χώρα. Καιρός ήταν να εφαρμοστούν και στην Ελλάδα. Με λίγα λόγια, είναι ένα σύστημα διαρκούς και υποχρεωτικής ενημέρωσης των γιατρών. Κάθε χρόνο ένας γιατρός πρέπει να συγκεντρώνει ένα minimum άπό αυτά τα credits (πχ 30) τα οποία αυτόματα αποδεικνύουν την ενημέρωση του γιατρού και την διαρκή εξέλιξή του. Αυτά τα μόρια τα παίρνει κανείς με τη συμμετοχή του σε διάφορα συνέδρια κάθε χρόνο, οπότε είναι υποχρεωμένος να συμμετέχει σε αυτά. Βέβαια, από την άλλη θα μου πείτε ότι έτσι ο κάθε γιατρός υποχρεώνεται να χαλάει μερικές εκατοντάδες ευρώ κάθε χρόνο για συμμετοχή σε συνέδρια, διαμονή σε ξενοδοχεία κλπ... Οι φαρμακευτικές ίσως είναι μία λύση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα που θέλω να ακούσω απόψεις. Φέτος στην Αθήνα θα γίνουν 2 ευρωπαϊκά συνέδρια (ένα για την παχυσαρκία σε λίγες μέρες κι ένα για τον διαβήτη τον σεπτέμβρη αν θυμάμαι καλά) τα οποία εμένα πολύ θα με ενδιέφερε να τα παρακολουθήσω. Και στα δύο η συμμετοχή είναι φυσικά γύρω στα 600 ευρώ. Πώς θα μπορεί ένας νέος γιατρός να τα παρακολουθήσει;

Υ.Γ. Thanx για την πληροφόρηση για τα CME credits

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.