Jump to content

SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ


Recommended Posts

ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΚΡΟΣΥΡΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΚΑΝΩ RESTART.ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕ ΑΝΟΙΓΑΝ ΤΑ WINDOWS ΑΛΛΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΤΑΝ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ BOOT DISC FAILURE,INSERT SYSTEM DISC AND PRESS ENTER.ΕΒΑΛΑ ΤΟ CD ΤΩΝ XΡ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΟΡΜΑΤ ΑΛΛΑ ΕΒΓΑΖΕ ΜΗΝΥΜΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΦΟΡΜΑΤ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ.

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ? emnoemno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μάλλον ο σκληρός δίσκος τα έπαιξε.WD έχεις? Μπορείς να κατεβάσεις κάποιο προγραμματάκι για να τσεκάρεις αν όντως τα έχει φτύσει ο δίσκος και να τον επιστράψεις πίσω αν είναι ακόμα στην εγγύηση..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρε το δίσκο παραμάσχαλα, βάλτον slave σε ένα άλλο μηχάνημα μπας και σώσεις τπτ, και κάνε όπως είπε ο προλαλήσας (κοινώς, ό,τι σε φωτήσει ο Θέος). Και να σωθείς με το format μια φορά, άμα η γυναίκα είναι emcensored ... δε την ξαναγλιτώνεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΛΑΙΩ.ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ Ο ΣΚΛΗΡΟΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΩ?

ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανάλογα με το λειτουργικό: Για win98, μπορείς να ξεκινήσεις DOS από δισκέτα (να βεβαιωθείς όμως ότι έχεις βάλει την εντολή format μέσα), και να προσπαθήσεις να τον φορμάρεις.

Για win2K και xp, μπορείς να ξεκινήσεις το pc από το cd που έχεις γιαυτή τη δουλειά, και να ξαναφορμάρεις.

Εναλλακτικά, πάρτον παραμάσχαλα και φόρμαρέ τον σε κανένα φίλο σου.

Άμα δεις πως το φορμάρισμα κολλάει, τότε έχεις το γκαραντι ότι ο δίσκος χτύπησε... Με την απόδειξη αγοράς του πισιού, το λες σε εκείνον που στο πούλησε, και από εκεί βρίσκεις την άκρη.

Συνήθως έχουν εγγύηση ενός χρόνου, αλλά δεν παίρνω κι όρκο. Άλλωστε, να κάνει 100 Έουρος ένας μετριος δίσκος???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υποθέτω ότι δεν είχες την δισκέτα μέσα στο drive (floppy) ενώ έκανες boot... σε πολλά pc βάζουν το option από το bios να κάνει check κάθε φορά το floppy και αν έχει δισκέτα μέσα βγάζει το ίδιο μήνυμα...

Αλλιώς τα παιδιά έχουν δίκιο... και ακόμα και αν δεν σου βγάλει errors καλό είναι να πάρεις έναν καινούριο και να έχεις εκεί μόνο το λειτουργικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΑ ΧΡ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΤΟ CD ΓΙΑ fORMAT ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΕ 15 ΔΕΥΤ. ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΙΝ ΤΙ ΦΤΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΒΛΑΒΗ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ???ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΤΩΝ ΧΡ ΠΟΥ ΕΧΩ??ΤΟΝ ΕΧΩ ΗΔΗ 3,5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ PC.ΑΝ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ Π.Χ. ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΘΑ ΜΟΥ ΠΙΑΣΟΥΝ ΤΟΝ Κ..Ο emkwlos emkwlos emkwlos ??Η ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ??ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ Ο ΙΔΙΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ??ΤΙ ΔΙΣΚΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΣΧΕΣΗ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΙΜΗΣ? EIXA 40ΑΡΙ ΣΤΑ 1,4 ΚΑΙ 256)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχήν δεν μας είπες τί σκληρό δίσκος έχεις. Η WD πάντως (αλλά κ οι άλλες εταιρείες) έχουν ένα προγραμματάκι που τσεκάρει το δίσκο για λάθη(άρα θα διαπιστώσεις αν ο δίσκος πάει σε τόπο χλοερό σε τόπο αναψύξεως). Αν ο δίσκο ς είναι οι τσεκάρεις μνήμες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://support.wdc.com/download/dlg/dlgsetup11_dos.zip

από εδώ κατέβασε ένα προγραμματάκι για να ελέξεις από dos αν είναι οκ ο δίσκος. Μιλάμε πάντα γia WD.

Αλλιώς κάνε το άλλο. Πήγαινε στο e-shop.gr και εντελώς τσάμπα τα εργατικά θα σου βάλουν καινούριο δίσκο. Απλά πράγματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

WD ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ!!ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ Η/Υ ΔΕΝ ΦΗΜΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραία τότε, κατέβασε το utility που σου γράφω πιό πάνω κ κάνε μια δισκέτα εκκίνησης. Μετά μπές στο bios και ξεκίνα τον υπολογιστή σου απο δισκέτα. Μετά θα καταλάβεις τί πρέπει να κάνεις... Αν είναι όντως χαλασμένος και σου πιάνουν τα χέρια δεν είναι δύσκολο να τον αλλάξεις μόνος σου. Χώρια που θα σου φανεί χρήσιμή για το μέλλον αυτή η εμπειρία. Ξεβιδώνεις το κουτί κ από τις δύο πλευρές. Βρές το δίσκος κ αποσυνέδεσέ το απο τα κλώδια κ μέτά τον ξεβιδώνεις. Πάς στο πλαισιο ή όπου αλλούς θέλεις και τους λές να σου δώσουν έναν ίδιο!!! Απλά να τους πείς να σου βάλουν το jumperaki όπως ήτανε πρίν. Αυτά. Πάντως το e-shop δεν χρεώνει για εργασίες των τεχνικών. Τσέκαρε το. Αξίζει τον κόπο. Άσε που θα έρθουν σπίτι για να σου παρουν το κουτι(με την ανάλογη χρεώση φυσικά).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τελικα πήρα σκληρο 80αρι wd και τον συνεδεσα.Στο ide detecting τον αναγνωριζε αλλα αφου εβαλα το cd των windows για format αργησε πολυ να το τρεξει(λιγα λεπτα) και αφου το ετρεξε και εβγαλε τις επιλογές για install και πατησα enter εβγαλε μηνυμα οτι δεν ειναι δυνατο να γίνει το install.Εβαλα το καινουργιο σκληρό σε αλλον υπολογιστη και φορμαρίστηκε κανονικά.επισης εβαλα τον σκληρο του αλλου στον δικό μου και παλι δεν εμπαινε στα windows.Υποψιν οτιν ο παλιος σκληρος αποδειχθηκε οτι είχε ετσι κι αλλιως προβλημα αφου τον δοκιμασα στον αλλο υπολογιστή και δεν ετρεχε.Μπορεί να φταιει κατι αλλο?αν ναι εχετε υποψιν τι μπορεί να είναι αυτο?π.χ.τροφοδοτικό,επεξεργαστής κτλ]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.