Jump to content

Ηλεκτρονικοι συνεδριακοι ελεγχοι...


Recommended Posts

Καλα ε!Κατι κοριτσακια ελεγχουν λεει«αν παρακολουθω η οχι»Δηλαδη πηραμε πτυχιο&ειδικοτητα για να μας αντιμετωπιζουν σαν μαθητες κατι ασχετες!Θελει δηλαδη επιτηρηση ο ειδικος γιατρος για το αν θα κανει ...κοπανα απο ενα συνεδριο που ΠΛΗΡΩΝΕΙ!ΡΕ ΑΝΤΕ& emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ προβληματίστηκα αρκετά αν έπρεπε να το βάλω ως θέμα...λέω ας μην γκρινιάξω πάαααλι σε αυτό το φόρουμ αλλά αφού το είπε άλλος μπορώ να κάνω ένα σχόλιο.

Η κύρια κουβέντα ανάμεσα στους συνέδρους του Πανελ. Συνεδρίου Ιατρικής είναι η φράση που ακούσαμε όταν κάναμε την εγγραφή 'να φοράτε τα ταμπελάκια συνέχεια' και 'θα πρέπει να συμπληρώσετε το 40% της παρακολούθησης για την βεβαίωση'. Γίναμε λοιπόν όλοι ένα μικρό τσιπάκι...ένας barcode. Μπαίνεις να παρακολουθήσεις μπιπ , βγαίνεις για τσιγάρο μπιπ, μπαίνεις να ξαναδεις μπιπ, βγαίνεις για την αίθουσα του θρόνου μπιπ, πας σε άλλη αίθουσα μπιπ,αλλάζεις συνεδρίες μπιπ, μπιπ, μπιπ, μπιπ όλη την ώρα της συνεδρίας ακούς ένας κάπως ενοχλητικό ήχο από το σκανάρισμα των bar code από τον κόσμο που πάει κι έρχεται.

Μια γιατρός στις ανακοινώσεις ιστορίας της ιατρικής που ήμουν το έθεσε ως θέμα...βγαίνοντας από μια αίθουσα της είπε μια από τις γλυκύτατες κατά τα άλλα κοπελίτσες (κι αυτές την δουλειά τους κάνουν) 'θα σκαναριστεί η κυρία;' και ανέφερε ότι αισθάνθηκε σαν κονσέρβα σε σούπερ μάρκετ...και αν θα μπορούσαμε να έχουμε άλλο σύστημα όπως πχ με σφραγιδάκια (καλά ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του)

Ο Γερουλάνος ανέφερε ότι είναι εδώ και πολλά χρόνια πρακτική στο εξωτερικό ώστε να αποφευχθεί ο τουρισμός των συνεδρίων και επειδή είναι πιστοποιημένο ή κάπως έτσι το συνέδριο πρέπει να γίνεται αυτή η διαδικασία. Ας πουν όσοι έχουν εμπειρία από διεθνή συνέδρια αν όντως ισχύει.

Μια από τις κοπέλες είπε ότι αυτό συμβαίνει για τα σεμινάρια και τα κλινικά φροντιστήρια όπου κάποιοι έχουν πληρώσει αλλά από όσο είδα παντού μας σκανάρουν είτε σε απλή συνεδρία είτε σε φροντιστήριο. Πάντως όντως είναι παρακολούθηση γιατί σημειώνεται η αίθουσα στην οποία ήταν κάποιος, πόση ώρα και πχ μπορεί να δουν ότι εγώ 3 ώρες άκουγα ιστορία της ιατρικής και άλλες 3 για το HL7 :lol::lol: (επιστήμη...)

Δεν θυμάμαι κι εκείνο με τους παπαροκάδες το τραγούδι να πάρει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά που θα βγει το απλό και φυσικό αποτέλεσμα ότι δεν παρακολούθησε κανένας πάνω από 3 ώρες να δούμε πώς θα το δικαιολογήσουν στους χορηγούς τους... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θεωρείτε δίκαιο το να παίρνουν βεβαίωση μόνο όσοι παρακολουθούν. Η βεβαίωση επιτέλους θα βεβαιώνει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Oρθότατο και λογικότατο...Ίσως έτσι τονωθεί και η αξία αυτών των βεβαιώσεων στη δημιουργία ενός καλού βιογραφικού.

Βέβαια η μέθοδος ίσως να είναι λίγο άκομψη και ενοχλητική,αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάποια πιο αποδοτική όταν μιλάμε για πολλά άτομα που μπαινοβγαίνουν σε αίθουσες με παράλληλες εκδηλώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο στην Ευρώπη ή στην Αμερική αλλά ίσως αυτό συμβαίνει γιατί κανένας δεν βάζει στο βιογραφικό του τις παρακολουθησεις των συνεδρίων εκτός αν είχε παρουσίαση. Τα συνέδρια δεν δίνουν CME credits , αυτά τα παίρνεις από workshops του συνεδρίου που όμως είναι περιορισμένων ατόμων οπότε αναγκαστικά τους ελέγχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:blink: Προσωπικά προσπαθώ να πηγαίνω μόνο στα συνέδρια που με ενδιαφέρει το περιεχόμενό τους...Ωστόσο, είναι διαδεδομένο, τουλάχιστον στο έτος μου, μερικοί Ιντιάνα Τζόουνς των συνεδρίων να τα μαζεύουν σωρηδόν "για το βιογραφικό τους"...και φυσικά στα συνέδρια αυτά πατάνε από ελάχιστα ως καθόλου..." Σιγά μωρέ...το να έχεις χαρτί Πανελλήνιου συνεδρίου είναι καλύτερο από το να μην το έχεις καν..." Αυτό για όσους είναι αντίθετοι με τα μπιπ μπιπ και για το πώς ένα συνέδριο είναι αξιόπιστο ή όχι... { το άκουσα σήμερα το μεσημέρι στον Ευαγγελισμό δις... }

Υ.Γ. Το 40% του συνεδρίου πρέπει να παρακολουθήσει κάποιος για να πάρει τα 24 CME points ή για να πάρει απλώς τη βεβαίωση συμμετοχής; emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδή το 40% ενός "γενικού" συνεδρίου χρειάζεται για να καλύψει την ειδικότητά σου;

δηλαδή το 40% ενός "ειδικού" συνεδρίου χρειάζεται για να καλύψει την εξειδίκευσή σου;

δηλαδή υπάρχουν άτομα που βάζουν στο βιογραφικό τους "παρακολουθήσεις" συνεδρίων;

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ας βάλουν και τί ζώνη έχουν στο Μάο-Τι-Χι-Ου-Τσιν .... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για εσάς τους γιατρούς τι σημαίνει η παρακολούθηση ενός συνεδρίου αλλά για εμάς τους μηχανικούς είναι πολύ σημαντικό...

Παρουσιάζονται καινούριες μελέτες και αποκτάς μια επαφή με την πραγματικότητα και όχι με τα βιβλία που είναι μόνο θεωρία....

Εμείς βέβαια δεν έχουμε την πολυτέλεια να πηγαίνουμε free και ίσως αυτό να κάνει διαφορετικά τα πράγματα... (οι φοιτητές έχουν μόνο μια μικρή έκπτωση) Εγώ ακόμα και όταν έκανα παρουσίαση πλήρωσα...

Άρα γιατί να μην έχει σημασία για το βιογραφικό; Δείχνει ένα άτομο ενεργό.. και να ενδιαφέρετε από νωρίς για κάποιους τομείς... είναι και αυτό εμπειρία... και μάλιστα συσσωρευμένη... αν φυσικά παρακολουθήσεις....

Όσο για τα barcodes που ανέφερε πιο πάνω η notbad...μακάρι να το έκαναν σε ΟΛΑ τα συνέδρια... συνέχεια ακούω άτομα να κάνουν εγγραφή σε ένα συνέδριο μόνο και μόνο για να πάρουν ένα κωλόχαρτο και την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια από την πρώτη ώρα...

Μακάρι να ήταν παντού έτσι... τώρα αν η άλλη νιώθει σαν ένα πακέτο μπισκότα :P ας κάνει ένσταση στον τρόπο ελέγχου και ας προτείνει κάτι καλύτερο και πιο αποδοτικό! Όσο για τον έλεγχο και το φακέλωμα... ε καλά αυτό γίνεται από αλλού... και πιο ουσιαστικό! Να έχει και καμία λεπτομέρεια... Αν δεν θέτε να είστε φακελωμένοι μπορείτε να πάτε στα βουνά.... να πάρετε και μια 1000αρα γιδοπρόβατα και να αράζετε κάτω από την μεγάλη βελανιδιά κάθε μέρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως είχα μάθει, ότι όσοι έχουν πληρώσει τα 70 ευρώ, δεν έχουν σκανάρισμα.Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι αληθινό αυτό, αλλά εάν είναι μόνο για τα φροντηστήρια και τα σεμινάρια, που είναι εκτός των 70 ευρώ, μπορεί και να αληθεύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδή υπάρχουν άτομα που βάζουν στο βιογραφικό τους "παρακολουθήσεις" συνεδρίων;

:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

ας βάλουν και τί ζώνη έχουν στο Μάο-Τι-Χι-Ου-Τσιν ....  :bloodomen:

Δεν ξέρω για άλλες χώρες, αλλα στην Αγγλία θέλουν να βλέπουν ότι έχεις πάει σε συνεδρια της ειδικότητας που σε ενδιαφέρει. Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα από συζητήσεις με consultants/ interviewers.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το CME νομίζω πιάνουν και τα συνέδρια, αλλιώς δε μαζεύεις πόντους που να χτυπιέσαι. Αλλά το να γράφεις στο βιογραφικό σου από ποιά συνέδρια πέρασες, μάλλον χωρίς το βίο θα το πρόφερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρα από τους αναπόφευκτους συνειρμούς για big brother, παρακολούθηση κτλ, νομίζω οτι καλό είναι να υπάρχει ένας έλεγχος. Με την έννοια οτι είναι όντως φαιδρό αυτό που ανέφερε ο Doctor 7, δηλαδή κάποιοι να τρέχουν σε ΟΛΑ τα συνέδρια να γραφτούν γιατί νομίζουν πως έχει κάποιο νόημα το πιστοποιητικό που παίρνουν. ΑΝ πρέπει στο μέλλον το χαρτί αυτό να αποκτήσει κάποιο νόημα (πχ αυτά τα credits συνεχιζόμενης εκπαίδευσης), είναι λογικό να μπορούν να επωφελούνται αυτοί που πραγματικά παρακολούθησαν, κι όχι αυτοί που ξόδεψαν 15' για να πάνε μέχρι το χίλτον να γραφτούνε.

Κατά τη γνώμη μου βέβαια θα έπρεπε να μας έχει ζητηθεί η συγκατάθεση με την υπογραφή κάποιων όρων συμμετοχής, διότι, είτε το θέλουμε είτε όχι, είναι μια μορφή παρακολούθησης και δεν ξέρουμε πως θα χρησιμοποιηθούν αυτά τα δεδομένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.