Jump to content

Φθηνό ιντερνέτ


Recommended Posts

Τα πάνω κάτω στην αγορά του Internet αναμένεται να φέρει η πρόταση Σιούφα - Λιάπη για το φθηνό και γρήγορο Internet στους φοιτητές της χώρας.

Η πρόταση που προκρίνεται αφορά στην παροχή συνδέσεων ΑDSL ταχύτητας 512 kbps και σε κόστος χαμηλότερο των 20 ευρώ. Η αντίστοιχη σύνδεση σήμερα χρεώνεται κοντά στα 88 ευρώ και εφόσον η εισήγηση περάσει την ερχόμενη Τετάρτη, θα κάνει mass market προϊόν τις ευρυζωνικές συνδέσεις στην Ελλάδα, που είναι ένα βασικό ζητούμενο, τόσο από την πολιτική ηγεσία, όσο και τους παράγοντες της οικονομικής και κοινωνικής ζωής του τόπου.

Τη μείωση του κόστους θα επωμιστεί η αγορά και δεν τίθεται θέμα επιδότησης. Ήδη, ο ΟΤΕ έχει συμφωνήσει να παράσχει την πρόσβαση στο δίκτυό του με κόστος λίγο υψηλότερο από 10 ευρώ, ενώ οι όποιες αντιστάσεις των εταιρειών Internet φαίνεται ότι κάμφθηκαν.

Πηγή: Κέρδος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι for life ή όσο ήμαστε ακόμη φοιτητές: Αν είναι να το κανονισουμε το θέμα.. Ζήτω οι πρωτοετείς!!! Πάντως το ADSL είναι ακόμα πολύ ακριβό. Να δούμε αν η Tellas βάλει Internet στα καλώδια του ρεύματος... emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarupemarupemarup

Μωρέ λες;;;

Μακάρι, γιατί οι τιμές είναι not affordable... Για τα φοιτητικά δεδομένα τουλάχιστον.

εφόσον η εισήγηση περάσει την ερχόμενη Τετάρτη

Για να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πώπω ρε μάγκα μου. 512 με 20 ευρώ! Καλά έχει να γίνει της τρελής.... Ωραία στην εξεταστική που μας έρχεται δεν κατεβαίνω!λοοολ Ζήτω η ΝΔ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βέβαια, όπως ανέφερε κάποιος στο insomnia, δε μας λέει κανείς αν θα έχει πχ ογκοχρέωση. Σου λέει "φοιτητής είναι, browsing για εργασίες και επιστημονική ενημέρωση θέλει, τι να το κάνει πάνω από 1 (ή 3) GB;;;"!!! :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

27/05/05 21:02

Διαδικτυακό άνοιγμα Καραμανλή

Με φτηνό και γρήγορο Internet «πριμοδοτεί» η κυβέρνηση τους φοιτητές

Θεσσαλονίκη

Δωρεάν πρόσβαση στο Διαδίκτυο για τους αριστούχους φοιτητές ανακοίνωσε την Παρασκευή από τη Θεσσαλονίκη ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής. Επίσης, ο ΟΤΕ θα παρέχει σε όλους τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές ΑΕΙ και ΤΕΙ ειδική μειωμένη τιμή πέντε ευρώ μηνιαίως για τη σύνδεση ADSL.

Μιλώντας σε εκδήλωση για την συμπλήρωση 50 χρόνων από την ίδρυση της Πολυτεχνικής Σχολής της συμπρωτεύουσας ,ο πρωθυπουργός επισήμανε την ανάγκη κάλυψης -το συντομότερο δυνατό- του «ψηφιακού χάσματος» που χωρίζει την Ελλάδα από τις πιο αναπτυγμένες χώρες του κόσμου.

«Στο πλαίσιο αυτό» είπε, «και σε συνεννόηση με τον ΟΤΕ, από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος ο πρώτος σε επίδοση φοιτητής κάθε έτους, σε κάθε σχολή, καθώς και ο φοιτητής ή η φοιτήτρια που εισήχθησαν πρώτοι σε κάθε σχολή, θα δικαιούνται δωρεάν πρόσβαση ADSL και υπηρεσία γρήγορου Internet για ολόκληρο το ακαδημαϊκό έτος».

Ο κ. Καραμανλής ανέφερε επίσης ότι από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος ο ΟΤΕ θα παρέχει σε όλους τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές των ΑΕΙ και ΤΕΙ ειδική μειωμένη τιμή πέντε ευρώ το μήνα για την πρόσβαση ADSL (σήμερα κοστίζει 36 ευρώ), ενώ θα προσφέρει μειωμένο κατά 50% τέλος ενεργοποίησης.

«Ταυτοχρόνως» είπε ο πρωθυπουργός, «οι παρέχοντες υπηρεσίες Internet και ο ΣΕΠΕ συμφώνησαν με τον ΟΤΕ και θα προσφέρουν και αυτοί στους φοιτητές ειδικό προϊόν για την υπηρεσία της γρήγορης πρόσβασης στο Διαδίκτυο σε σημαντικά μειωμένη τιμή. Έτσι, η ολοκληρωμένη υπηρεσία θα προσφέρεται στην τιμή των 15 ευρώ το μήνα, έναντι της ισχύουσας σήμερα τιμής των 85 ευρώ».

«Καίρια διαθρωτική αλλαγή η αξιολόγηση των πανεπιστημίων»

Ο Κώστας Καραμανλής στην ομιλία του αναφέρθηκε και στην αξιολόγηση των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, την οποία χαρακτήρισε «καίρια διαρθρωτική αλλαγή».

«Είναι ο αναγκαίος όρος για να αποκτήσουμε μια πραγματικά σύγχρονη και ποιοτική τριτοβάθμια εκπαίδευση, για να έχουμε ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα ανταγωνιστικά στην Ευρώπη και τον κόσμο, για να έχουν τα πτυχία των παιδιών μας αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας, για να δικαιωθούν οι κόποι των νέων μας και οι θυσίες που κάνουν οι γονείς για να σπουδάσουν τα παιδιά τους» υπογράμμισε.

Μιλώντας για το εκπαιδευτικό σύστημα, ο πρωθυπουργός είπε ότι αυτό «οφείλει να αποκτήσει σταθερότητα, να μην αλλάζει από υπουργό σε υπουργό και από κυβέρνηση σε κυβέρνηση, να έχει ευελιξία προσαρμογής στα συνεχώς μεταβαλλόμενα δεδομένα και να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής».

Με την ευκαιρία της παρουσίας του στη Θεσσαλονίκη ο πρωθυπουργός υπογράμμισε ότι η κυβέρνηση ανταποκρίνεται θετικά στα χρόνια αιτήματα της πόλης και υποστήριξε: «Μπορούμε να πούμε επιτέλους πως η Θεσσαλονίκη περνά από τα χαρτιά και τα λόγια στην πράξη και τα έργα που έχει ανάγκη».

Διαμαρτυρία φοιτητών

Την ώρα που ο πρωθυπουργός μιλούσε εντός του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης, εκτός του κτιρίου πραγματοποιείτο συγκέντρωση διαμαρτυρίας φοιτητών.

Κρατώντας πανό που έγραφαν «Οι αποφάσεις της κυβέρνησης και της ΕΕ θα μείνουν στα χαρτιά - Διεκδικούμε μία ενιαία ανώτατη εκπαίδευση», φοιτητές από το Συντονιστικό φοιτητικών συλλόγων Θεσσαλονίκης φώναξαν συνθήματα κατά του νομοσχεδίου για την αξιολόγηση και, αφού μοίρασαν σε περαστικούς φυλλάδια με τα αιτήματά τους, αποχώρησαν.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ

B) Καλά νέα για μας τους φοιτητές... Αλλά η ουσία είναι ότι αν έχεις, έχεις DSL σε δυο σπίτια για να υπάρχει.

emcensored Υποδομή για αυτά υπάρχει ή θα πέσει η ταχύτητα στο 1 Kb/sec από του χρόνου;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μη με ζητήσει κανείς. Έχω πάει στον ΟΤΕ να κλείσω dsl για του χρόνου!!!! πόπο ρε καραμανλούγκα να σε φιλήσω.... Επείδή είναι ο αδερφός μου μεταπτυχιακός φοιτητής θα πάρω 2χ512 γραμμές!!!!!!!!!! Πόπο ρε μάγκα μου ιντερνετ καφέ θα ανοίξω στο σπίτι μου. Καλά εδώ που τα λέμε με την αίθουσα πολυμέσων έχουμε σωθεί αλλά για να μην ξεβρακώνεται ο πατέρας μας κάθε μήνα με τους λογαριασμούς του ιντερνετ θα μας κάτσει καλά το dsl.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

angelospower τέτοιο μεταδοτικό ενθουσιασμό!!! Έπαθα πλάκα, κυριολεκτικά. Τι μιζέρια τελικά είμαι...Ούτε την εργασία να τελείωνα δεν θα έκανα έτσι! Μπράβο σου και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχήν για να τελειώσεις την εργασία πρέπει πρώτα να την αρχίσεις :-) Ελπίζω να σου έλυσα αυτό το πρόβλημα.

Άντε Νικίτα θα βάλεις 512 γραμμή και θα κατεβάζεις τις φωτογραφίες του Μπραντ Πίτ στο άψε-σβήσε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πριν σας παρασυρει ο ενθουσιασμος, ας δουμε πρωτα με τι προυποθεσεις θα δωθουν οι συνδεσεις αυτες...

κατι ακουσα για οριο 5gb/μηνα, ορια εισοδηματος γονεων, κλπ. βεβαια ειναι ενα θετικοτατο βημα αλλα ας δουμε και τις προυποθεσεις...

μακαρι να δωθουν σε ολους!

παρεπιπτοντως, Σαραντο εισαι σιγουρος οτι θα ισχυσει και για τους φοιτητες που μπηκαν με κατατακτηριες για 2ο πτυχιο?

αν ειναι ετσι,να δωσω κατατακτηριες για τα ΤΕΙ ανθοκομιας! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αδερφός μου είναι μεταπτυχιακός, κι εγώ ελπίζω να είμαι σύντομα.

Άμα το πάει στο εισόδημα πραγματικά θα φύγω Αγγλία μια ώρα αρχύτερα, θα πάρω μαζί και το κουνάβι και δα ιδρύσουμε το www.ukmeds.eu πάραυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά μακάρι να είναι κ 5gb/μήνα. Εκεί θα κολλήσουμε. Σάμπως τώρα κατεβάζουμε περισσότερο? Άσε που η χρονοχρέωση μας βαράει στα αυτιά. Άντε πάω να διαβάσω μήπως πάρω άριστα!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχήν για να τελειώσεις την εργασία πρέπει πρώτα να την αρχίσεις :-) Ελπίζω να σου έλυσα αυτό το πρόβλημα.

Άντε Νικίτα θα βάλεις 512 γραμμή και θα κατεβάζεις τις φωτογραφίες του Μπραντ Πίτ στο άψε-σβήσε....

:o Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν την άρχισα; :P Την αρχή την έκανα, το βεβαιώνω...

(Δεν είμαι φοιτήτρια είμαι η δυστυχής τελειωμένη και με τον εν λόγω κύριο παρτίδες δεν έχω... :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εγώ αυτό περιμένω εδώ και μήνες... εδώ και δύο χρόνια είναι στα σκαριά... emranting με τους emcensored την τύχη μου μέσα... προς το παρόν βολεύομαι με το isdn...

αλλά ρε γαμώτο στην Ελλάδα είμαστε πολυυυυ πίσω...

αααα και ένα νέο :):rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Προχτές με πήραν σπίτι για dsl (είδαν τον λογαριασμό και με λιγουρεύτηκαν για πελάτη :lol: ) σαν ανήσυχο παιδάκι που είμαι έπιασα κουβέντα με τον τύπο και τον ρώτησα τι παίζει για static ip και μετά αν δίνει ο OTE SDSL ("Symmetric Digital Subscriber Line" έχει το ίδιο down-upload) και με ενημέρωσε ότι δεν παρέχεται ακόμα ΑΛΛΑ emexcl

σύντομα θα έρθει το ADSL2+ το οποίο είναι ακόμα σε δοκιμαστικό στάδιο :)

By doubling the bandwidth, ADSL2+ allows higher rates (up to 24 Mbps in the downstream direction) over short- to mid-range loops. Despite the different bandwidth and sampling requirements for ADSL2/2+ and READSL (Reach- Extended ADSL), the highly-flexible architecture allows for a single-chip ADSL2/2+/READSL solution.

ADSL2andADSL2CHART2.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dear RoadRunner, ποσο ομως θα κοστιζει το adsl2?

εδω ακομα το αρχαιο (για τα δεδομενα του πολιτισμενου κοσμου) adsl πληρωνουμε σε τρομερα υψηλες τιμες (με δεδομενες τις πολυ χαμηλες ταχυτητες και τα μυρια προβληματα που καθε τοσο παρουσιαζονται!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν την άρχισα;  Την αρχή την έκανα, το βεβαιώνω...

(Δεν είμαι φοιτήτρια είμαι η δυστυχής τελειωμένη και με τον εν λόγω κύριο παρτίδες δεν έχω... :P )

Έεεεεελαααααααααα τώρα που δεν ζαχαρώνεις τον Πίτ. Έλα τώρααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα. Άστα τα σάπια :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Άμα περιμένετε ΚΑΙ το dsl2, σωθήκατε! Εδώ ρε δεν εγκαθιστούσαν dsl (κανείς τους) για να αποσβέσουν τη μαλακία με τα isdn, τι λέμε τώρα... Ακόμη και στις χώρες που το dsl κοστίζει 19€ το μήνα (1,5ΜΒps), το dsl2 (ή dsl plus) κοστίζει 30€, αλλά δε βάζει κανείς...

Κάτσε να φτηνίνουν οι 1.5 γραμμές και βλέπουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία λευκάντρά. Γι'αυτό μην έχει πεθερά με το όνομα Ελπίδα!.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.