Jump to content

Helppppppp!!!! computerades mou elate!


Recommended Posts

Λοιπόν, κάποτε είχα αγοράσει ένα case για σκληρό δίσκο έτσι ώστε να τον κάνω εξωτερικό... Τον συνέδεσα κανονικά μέσα όλα ωραία όλα καλά...

Έλα μου όμως που τα XP δεν τον αναγνωρίζουν... Έπαιξα με τα τζαμπεράκια, τον έκανα μαστερ τον έκανα slave τα έβγαλα όλα αλλά τίποτα....

Ο σκληρός περιέχει δεδομένα, δεν τον έχω κάνει format... ήταν από τον παλιό μου υπολογιστή...

Τα winxp μου βγάζουν ότι άγνωστη συσκευή usb συνδέθηκε... και δεν την βρίσκει!!!

NickPeko και οποιοσδήποτε!!! τα φώτα σας!!!

emthanxemthanxemthanxemthanxemthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα ρε συ, πώς κάνεις έτσι? Πέταμα θέλει! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα με τα ΧΡ.Κατ' αρχάς, το κουτί έχει για σύνδεση σε usb 1.1 ή 2!?Η μητρική έχει usb 1.1 ή 2.0!?Το κουτί είχε κανένα cd μαζί του με drivers?Τους έβαλες!?Η μητρική έχει επιλογή στο bios για να διαλέξεις μεταξύ 1.1 και 2.0 για τις θύρες της μητρικής!?Σε άλλο υπολογιστή το δοκίμασες?Δούλεψε εκεί?Τα ΧΡ που έχεις είναι τα απλά, με το SP1, με το SP2?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες το όνομα του δίσκου, το όνομα του case και αν χρησιμοποιείς εξωτερικό USB Hub ή συνδέεις απευθείας στη μητρική το USB ή το συνδέεις στις μπροστινές υποδοχές. Επίσης, το εξωτερικό case ανάβει κανονικά; Ο δίσκος δουλεύει (περιστρέφεται κάνοντας το χαρακτηριστικό θόρυβο);

Το πιο πιθανό που σκέφτομαι εγώ (γιατί σχεδόν ποτέ δεν τυχαίνει να μη βλέπουν τα XP ούτε καν τι είδος δίσκου είναι) είναι να κάνεις τη σύνδεση με υποδοχή USB που δε λειτουργεί καλά. Πολλές φορές τα μπροστινά USB του υπολογιστή δεν είναι σωστά συνδεδεμένα...

Πες λεπτομέρειες και θα σε troubleshoot... στην τελική φέρνεις κι επιτόπου το δίσκο αναγνωστήριο και τον συνδέουμε με κανένα καρβουνοκίνητο laptop...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα με τα ΧΡ.Κατ' αρχάς, το κουτί έχει για σύνδεση σε usb 1.1 ή 2!?Η μητρική έχει usb 1.1 ή 2.0!?Το κουτί είχε κανένα cd μαζί του με drivers?Τους έβαλες!?Η μητρική έχει επιλογή στο bios για να διαλέξεις μεταξύ 1.1 και 2.0 για τις θύρες της μητρικής!?Σε άλλο υπολογιστή το δοκίμασες?Δούλεψε εκεί?Τα ΧΡ που έχεις είναι τα απλά, με το SP1, με το SP2?

Το κουτί το έχω από πέρσυ τον μάρτη. Αν έχω usb 1.1 ή 2.0 δεν γνωρίζω. Τον υπολογιστή μου τον έχω επίσης από πέρυσι τέτοια εποχή+ στο λάπτοπ ( ο οποίος είναι κατα ένα 4μηνο νεότερος νομίζω) που το δοκίμασα μου βγάζει ακριβώς το ίδιο μήνυμα.

Το cd θυμάμαι έλεγε ότι για xp δεν χρειάζεται drivers, είχε ένα cd για παλιότερα λειτουργικά αλλά δεν το έχω μαζί μου...

Πες το όνομα του δίσκου, το όνομα του case και αν χρησιμοποιείς εξωτερικό USB Hub ή συνδέεις απευθείας στη μητρική το USB ή το συνδέεις στις μπροστινές υποδοχές. Επίσης, το εξωτερικό case ανάβει κανονικά; Ο δίσκος δουλεύει (περιστρέφεται κάνοντας το χαρακτηριστικό θόρυβο);

Το πιο πιθανό που σκέφτομαι εγώ (γιατί σχεδόν ποτέ δεν τυχαίνει να μη βλέπουν τα XP ούτε καν τι είδος δίσκου είναι) είναι να κάνεις τη σύνδεση με υποδοχή USB που δε λειτουργεί καλά. Πολλές φορές τα μπροστινά USB του υπολογιστή δεν είναι σωστά συνδεδεμένα...

Πες λεπτομέρειες και θα σε troubleshoot... στην τελική φέρνεις κι επιτόπου το δίσκο αναγνωστήριο και τον συνδέουμε με κανένα καρβουνοκίνητο laptop...

Ο δίσκος είναι western digital wd200. Τον συνδέω στις μπροστινές θύρες (αν και στο λάπτοπ νομίζω το είχα συνδέσει και στις άλλες αλλά δεν μου είχε βγάλει κάτι διαφορετικό). Ο δίσκος δουλεύει και το case ανάβει κανονικά

Α και είμαι γιάννενα :)emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και στο root hub usb που το σύνδεσα τα ίδια σκατά... όλο άγνωστη συσκευή usb μου βγάζει...

και το case πρέπει να είναι κάποια μάρκα chronos μοντέλο HD-337-COMBO κάτι τέτοιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή και εγώ έχω το ίδιο κουτί (Chronos), η μόνη λύση είναι η εξής.Είτε θα βρεις λειτουργικό με σύστημα τα 98, είτε μητρική που να δουλεύει μόνο σε 1.1.Στα ΧΡ, πρέπει να έχεις απαραίτητα το SP2, αλλά και πάλι από τις 50 προσπάθειες, μόνο στην μία θα το αναγνωρίσει.Γενικώς είναι πρόβλημα των chronos.Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις και τους driver που έχει για τα 2000/ΝΤ, μήπως και πετύχεις κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ έχω ένα Chronos, και ο συνάδελφος του Greeklaws άλλα 3... Δε μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα σε κανέναν από τους 5 υπολογιστές που συνδέθηκε (2 με USB1.1 και 3 με USB2).

Ο συνάδελφος όμως έφαγε κάποιες πίκρες επειδή δε συνέδεε αρκετά καλά το IDE με το δίσκο. Σπρώξτο τέρμα πίσω!!! Α, και πρόσεξε καλά το καλώδιο. Αν συνεχίσει να μη σου δουλεύει παρά το σπρώξιμο, πήγαινε αγόρασε ένα καλώδιο USB2.0 (δεν είμαι 100% σίγουρος αν το Chronos είχε τέτοιο ή 1.1).

Εννοείται πως το τζαμπεράκι θα το βγάλεις έξω τελείως. Δε χρειάζεται όταν ο δίσκος είναι μόνος του στο κανάλι. Όταν κάνεις τη σύνδεση, πρώτα τα συνδέεις όλα και μετά πατάς το Power στο case του δίσκου με αναμμένο ήδη τον υπολογιστή. Φυσικά μόνο στις πίσω USB.

Άντε, κάνε δοκιμές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.