Jump to content

Εσύ πώς τον πίνεις;


Τι καφέ πίνετε;  

108 members have voted

  1. 1. Τι καφέ πίνετε;

    • Φραπέ
      28
    • Φρέντο καπουτσίνο
      16
    • Φρέντο Εσπρέσο
      7
    • Φρεντοτσίνο
      6
    • Νες
      12
    • Καπουτσίνο
      9
    • Εσπρέσο
      6
    • Ελληνικό
      17
    • Φίλτρου / γαλλικό
      14
    • Με Baileys
      1
    • Με ουίσκι (Irish coffee)
      1
    • Ό,τι να'ναι
      3
    • Άλλο ( τι; )
      5
    • Δεν πίνω καφέ ( γιατί; )
      15


Recommended Posts

Παλιά ,σε περίοδο εξετάσεων, έπινα φραπέ με κόκα κόλα.

Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να πίνω ταυτόχρονα (παρακαλώ να προσεχθεί ιδιαιτέρως το ταυτόχρονα) φρέντο με κοκα λάιτ (η κανονικη μου πειράζει τα δόντια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Last Reply

Οπως εχω ξαναματαπει cappuccio scuro con cacao per favore το καλυτερο!

Στο σπιτι νες και κανα φραπε στη ποτηραρα του μιξερ.Στην emgreece ελληνικο και cappuccino freddo ......με αφρογαλο οπως λενε μερικοι-μερικοι χαχαχαχαχαχα :splaaaats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με λένε ζούκου και είμαι καφεδολάτρης. emkafes

Στο σπίτι συνήθως πίνω:

-> καφέ φίλτρου (αμερικανικογαλλικό καφετιέρας) με πολύυυυ γάλα (συμπυκνωμένο)

-> caffe latte [μια κουταλιά στιγμιαίο καφέ (emgold_blend) + χαπάκια ασπαρταμογλυκαντικού + λίγο ζεστό νερό (πολύ λίγο για να μην κάνει πολύ αφρό) + χτύπημα με το χτυπητήρι + λίγο ακόμα νερό + πολύ (πολύ όμως) φρέσκο γάλα]. Το καλοκαίρι βάζω όλα τα παραπάνω (empagomena) + παγάκια.

Στα καφεδομαγαζιά πίνω οποιοδήποτε είδος καφέ (φθάνει να έχει πολύυυυυ γάλα). Ε, είναι σαφές... δε μου αρέσει ο καφές με γάλα... μου αρέσει το γάλα με καφέ...!

Προτιμώ (em_diafimisi) -> ζεστό Caffe Latte από Εverest και παγωμένο Frozito Espresso από Γρηγόρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως εχω ξαναματαπει  cappuccio scuro con cacao per favore το καλυτερο!

Στο σπιτι νες και κανα φραπε στη ποτηραρα του μιξερ.Στην emgreece ελληνικο και cappuccino freddo ......με αφρογαλο οπως λενε μερικοι-μερικοι χαχαχαχαχαχα :splaaaats:  :splats:

<{POST_SNAPBACK}>

Στο σπιτι Νες χρησιμοποιοντας τις μεγαλες κουπες της winny :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέχρι και το 5ο έτος στην σχολή δεν έπινα καθόλου καφέ (και ούτε κάπνιζα πολύ-αχ! άτιμη σχολή!). Για να καταλάβετε ήταν ζήτημα αν είχα πιει καφέ καμιά 10ριά φορές όλες κι όλες και πάντα σε εξεταστικές.Από το 6ο όμως έγινα μεγάλη λάτρης του καφέ,αρχικά από ανάγκη -για να ανοίγει το ρημάδι το μάτι- και στη συνέχεια άρχισα να τον απολαμβάνω κιόλας.

Τώρα πια ο καφές είναι η αγαπημένη μου πρωινή ιεροτελεστία.Το χειμώνα νες και το καλοκαίρι φραπέ, πάντα χωρίς ζάχαρη με λίγο μόνο γάλα.Σε περιόδους νηστείας (μη γελάτε) που δεν πίνω γάλα,προτιμώ τον ελληνικό με ελάχιστη ζάχαρη.Επίσης ελληνικό πίνω σε καφενεδάκια στις διακοπές που τον φτιάχνουν με μεγάλη φροντίδα και τον σερβίρουν με γλυκό του κουταλιού-θεϊκά ταιριάζει το γλυκό βύσσινο.

Υ.Γ:Γιατί όλοι αυτοί οι ωραίοι καφέδες στο Starbucks με τον τριμμένο πάγο που είναι σαν γρανίτες δεν γίνονται χωρίς ζάχαρη;Ή μήπως με έχουν πληροφορήσει λάθος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Εγώ ψήφισα φρέντο (καπουτσίνο εννοείται). Αφενός για το καλοκαίρι είναι δροσερός΄ ό,τι πρέπει!

Αφετέρου ως καπουτσίνο είναι σχετικά δυνατός και σε ποσότητα... προικισμένος, άρα κρατάει αρκετή ώρα!!

Πιο παλιά έπερνα φραπόγαλα, αλλά τώρα προτιμώ τη γεύση του φρέντο. Βέβαια και τώρα πίνω φραπόγαλα καμιά φορά, αλλά τεσπα! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ ότι έχω τα σκήπτρα στην κατανάλωση καφέ, με το μίνιμουμ τρεις- τέσσερις την ημέρα. :P

Καφές να είναι βασικά και πάντα σκέτος γιατί απεχθάνομαι την ζάχαρη που αλλοιώνει την γεύση του καφέ

Επειδή καπνίζω, προτιμώ τους ζεστούς: νες, σκέτο με γάλα (το γάλα μόνο αν έχω πιει ήδη πολλούς) και γαλλικό με άρωμα βανίλια σκέτο, (πάλι για τον ίδιο λόγο με γάλα). Το καλοκαίρι φραπέ σκέτο και ίσως με γάλα.

:blink::blink: Ακριβως τα ιδια θα εγραφα κι εγω!!!!!! Μονο που δεν καπνιζω....ειμαι φανατικη αντικαπνιστρια :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:P Τα ίδια κι εγώ χωρίς το κάπνισμα! Επίσης, διεκδικώ τον τίτλο της εξαρτημένης, διότι αν δεν πιω καφέ το πρωί, έχω απίστευτο πονοκέφαλο. Α! και πριν πιω καφέ, δε θέλω να μου πουν κουβέντα! Είμαι βαριά κι ασήκωτη..... emkafesemkafes
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χειμώνα - καλοκάιρι ελληνικό μέτριο και στα cafe capucino ζεστό ή φρέντο ανάλογα γιατι σπανια κάνουν καλό ελληνικό !

Ότι πίνω αρκετό καφέ φταίει και το τσιγάρο έστω κι αν προσπαθώ με πολύ κόπο να το κόψω.... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο γραφείο εσπρέσο σκέτο ή με ελάχιστη ζάχαρη ανάλογα τον καφε (Lavazza ή Illy) έξω συνήθως Freddo Cappuccino μιας και στο εσρπέσο πρέπει να βάλω μία ζαχαρη...

Τελικά ο σκέτος καφές κάνει την διαφορά! Μου το έλεγαν και δεν το πίστευα... όσο για ελληνικό ακόμα δεν έχω δοκιμάσει... κάτι με απωθεί :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χειμώνα - καλοκάιρι ελληνικό μέτριο και στα cafe capucino ζεστό ή φρέντο ανάλογα γιατι σπανια κάνουν καλό ελληνικό !

Ότι πίνω αρκετό καφέ φταίει και το τσιγάρο έστω κι αν προσπαθώ με πολύ κόπο να το κόψω.... :splats:

Πόσο δίκιο έχεις πάνθηρα!! Ο ελληνικός έξω είναι επιεικώς άθλιος κι όταν σπανίως πετύχεις καλό ελληνικό, έρχεται η σερβιτόρα με όλο το καιμάκι χυμένο και σου λέε! :"κοπελιά, θα πάρεις λεφτά!!!!!! :splats: "Δε θέλω λεφτά, το καιμάκι μου θέλω!!!!

Υ.Γ. ΔΕΝ πίνετε ο ελληνικός χωρίς καιμάκι. emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Είμαι του ζεστού καφέ χειμώνα-καλοκαίρι, κάθε φορά που ξεχνιέμαι και πίνω κρύο το μετανοιώνω πικρά γιατί με πειράζει :mellow: Επίσης έχω καταλήξει ότι είναι πάντα καλύτερος ο καφές που φτιάχνω μόνη μου σπίτι. Εξαίρεση ο espresso και φυσικά η Ιταλία, όπου ποτέ δε δοκίμασα καφέ σε bar που να μην ήταν καλός και να μη μύριζε υπέροχα (bytheway μπορεί κανείς να μου εξηγήσει πώς γίνεται να περνάμε έξω από τόσα Εβερεστοειδή και να μη μυρίζει ποτέ καφέ μέχρι το δρόμο? Στην Ιταλία μυρίζει όλο το τετράγωνο ...)

Α, ξεχνούσα το βασικότερο: όποιον καφέ, πάντα σκέτο, με ή χωρίς ελάχιστο γάλα ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:P Α! και πριν πιω καφέ, δε θέλω να μου πουν κουβέντα! Είμαι βαριά κι ασήκωτη..... emkafesemkafes

Εγώ απλά δε θέλω να μου λένε κουβέντα το πρωί. emcensored

Καφέ δεν πίνω...απότε δεν ξέρω γιατί απαντάω σε αυτή την ερώτηση.

Και επειδή δεν πίνω φτιάχνω τον χειρότερο καφέ της ιστορίας. Οι φίλοι μου έμαθαν πια και δεν κάνουν το λάθος να μου ζητήσουν. Αν επιθυμούν διακαώς μπαίνουν στην κουζίνα μου και φτιάχνουν μόνοι τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Πειραξα το πολλ ...ουψ!!!!....και εβαλα σαν επιλογη:Multiple choice question? (Allows users to select more than one choice)

Οσοι δεν ψηφισατε ξαναπεραστε.....

Χμμμ τωρα ομως τι κανουμε με το τοπικ της Νικης;τα ενωνουμε;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Το πιστεύω του φραπέ

Πιστεύω εις έναν φραπέ,

αφρώδη, παγοκράτορα,

ρουφηχτόν εκ καλάμου σπαστής,

εις στομάχους πάντων ερριμένον.

Και εις ένα αφρόγαλα, λευκόν, πηχτόν,

του καφέ συνοδό, και λιπογενές

το δια τον καφέ ποιηθέντα προ πάντων καπουτσίνο.

Milk εκ βοδώς,

αφρόν αληθινόν, εκ μιξερός ηλεκτρικού

χτυπηθέντα, ού γεννηθέντα,

ομοχρήσιμου του φραπέ

δι ου το μάτι ορθάνοιξε.

Τον δι' ημάς τους ανθρώπους

και δια την ημετέραν εργασίαν

φυτροθέντα εν καφεοδένδρων

και μαζευθέντα εξ άρρενος εργάτου

και αγοράσθη εξ εταιρείας

και εσυσκευάσθηκε.

Αγορασθέντα τε υπό ημών

εντός μικρής σακουλίτσας

ή κουτιού ή βαζακίου

Και ετοιμάσθη τας πρώτας ώρας

κατά τας πρωινάς.

Και εισέπεσε εντός ποτηριού

και ζαχαρώθηκε εκ κουταλιάς του γλυκού.

Και πάλιν άφρισε μετά δόξης

τσίτα κάνων κοιμητούς

ώστε χουζουρίου έλθη το τέλος.

Και εις το ρεύμα το πάγιον,

το χρήσιμον, το μιξεροκινόν,

το εκ της δεής επαραγόμενον

το συν ψυγείου και θηκών συνεργαζώμενο,

ωστε παρασκευαζώμενο,

παγακίων και υδάτων ψυχρών.

Εις μίαν, καφετερίαν, ομαδικήν και φιλικήν φραπεδοποσίαν.

Ομολογώ εν τσίμπημα εις μπισκότου εκ του μπολ.

Προσδοκώ τασάκι καθαρόν.

Και να είναι η ζάχαρη λιωμένη.

Αμήν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

respect!!!!η αγαπημενη μου πρωινη καφεδοδιαστροφη ειναι φρεσκο γαλα, κρυο η ζεστο αναλογα την εποχη, με δυο κουταλιες nescafe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μόνο εμένα πειράζει το φραπέ??

με πιάνει απίστευτο τρέμουλο και ένταση! εκτός και αν το φτιάξω μόνη μου που ελέγχω τη δόση...

Οπότε πίνω μόνο φρέντο το καλοκαίρι(δε με πειράζει ευτυχώς) και το χειμώνα γαλλικό.

Όλους μέτριους με γάλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχετε να προτείνεται κάποιον καλό καφέ φίλτρου?

ο καλυτερος που εχω δοκιμασει ειναι χυμα απο το καφεκοπτειο του κετσογιαν στα ψηλαλωνια στην πατρα. κανει κατι περιεργες αλχημειες με τις γευσεις και ειναι σουπερ!

αν σου πεφτει μακρια, δοκιμασε σε καφεκοπτειο στη γειτονια σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οτιδήποτε αρκεί να μην έχει ζάχαρη!!!!!!!!!

Όντως κ εμένα δε μου αρέσει με ζάχαρη. Ούτε καν με γάλα.

Έχετε να προτείνεται κάποιον καλό καφέ φίλτρου?

ο καλυτερος που εχω δοκιμασει ειναι χυμα απο το καφεκοπτειο του κετσογιαν στα ψηλαλωνια στην πατρα. κανει κατι περιεργες αλχημειες με τις γευσεις και ειναι σουπερ!

αν σου πεφτει μακρια, δοκιμασε σε καφεκοπτειο στη γειτονια σου...

Μ πέφτει όντως λιγάκι μακριά αλλά θα ψάξω τα καφεκοπτεία τότε. Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει τα συσκευασμένα από σουπερ-μάρκετ. Απλά έψαχνα κάτι με ωραίο άρωμα κ πολύ δυνατό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.