Jump to content

Ειδικότητα στην Ολλανδία


Recommended Posts

Απ'ό,τι μου είπαν στην ολλανδική πρεσβεία, δεν απαιτούνται εξετάσεις και έχουμε τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με τους Ολλανδούς, λόγω ΕΕ. Οπότε κάνεις αιτήσεις στις κλινικές. Τα ολλανδικά είναι σχετικά απλή γλώσσα, μοιάζουν πολύ με τα αγγλικά ή με απλοποιημένα γερμανικά. Για κάποιες εργαστηριακές ειδικότητες μου είπαν ότι ίσως δεχτούν και κόσμο, μόνο με αγγλικά. Βρήκα και τις παρακάτω ιστοσελίδες, αλλά δεν έμαθα πόσο εύκολο είναι στην πράξη να κινήσει το ενδιαφέρον μια αίτηση από Ελλάδα.

 

http://www.anesthesiologie.nl/Secretariaat...rn/For_cert.pdf

 

http://www.nuffic.nl/ice-plar/pdf/Countryr...tsNederland.pdf

 

Αν κανείς έχει εμπειρία της χώρας, ευπρόσδεκτος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Απ' ό,τι έχω ακούσει ως τώρα, η ιατρική σχολή στην Ολλανδία είχε κλέισει κάποτε -πριν χρόνια- λόγω υπερπληθώρας ιατρών με αποτέλεσμα στη συνέχεια να σταματήσουν οι υποψήφιοι σπουδαστές να ενδιαφέρονται για τη σχολή και μετά που άνοιξε κατά συνέπεια άρχισε η χώρα να έχει πρόβλημα έλειψης αυτή τη φορά γιατρών. Έτσι ζητά γιατρούς από έξω, γιατί λοιπόν μία αίτηση από Ελλάδα να μην τουσ ενδιαφέρει εφόσον υπάρχει θέση ελεύθερη για ειδίκευση και εργασία;

:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλος και συνάδελφος που το είχε ψάξει και είχε πάει με Helmsic σε Ενδοκρινολογική Κλινική, είχε αποσπάσει διαβεβαιώσεις, μετά κι από δεύτερο attachment όταν τελείωσε, ότι θα τον περιμένει θέση όταν τελειώσει με το φανταρικό. Όταν ήμαστε όμως φαντάροι και έφυγε μα άδεια για πάνω, γύρισε απογοητευμένος γιατί από ό,τι του είπαν η ζήτηση από Ολλανδούς έχει αυξηθεί και δεν μπορούσαν να τον πάρουν. Μπορεί βέβαια το περιστατικό μεμονωμένο, απλά καταθέτω μια -έμμεση- εμπειρία.

Όσο για τα Ολλανδικά, όπως και τα Σουηδικά, είναι εύκολες μεν γλώσσες, αλλά τον χρόνο πάνω κάτω τον χρειάζεσαι για να τα μάθεις. Και συγκεκριμένα να μάθεις μια γλώσσα που αν δεν έχεις ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ θέση, θα σου αποδειχθούν εντελώς άχρηστες, αν εξαιρέσουμε τα καλοκαίρια στα ελληνικά νησιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Επειδή ειναι λίγο παραμελημένο το topic αυτό μήπως υπάρχει καμία νεότερη πληροφορία για ειδικότητα στην Ολλανδία?Επίπεδο σπουδών?Στο Residency Database της IFMSA γράφει κάτι για λίστες αναμονής.Κατά πόσο ισχυεί κάτι τέτοιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή ειναι λίγο παραμελημένο το topic αυτό μήπως υπάρχει καμία νεότερη πληροφορία για ειδικότητα στην Ολλανδία?Επίπεδο σπουδών?Στο Residency Database της IFMSA γράφει κάτι για λίστες αναμονής.Κατά πόσο ισχυεί κάτι τέτοιο?

Ειχα καποια επικοινωνια με Ολλανδια και μου ειπαν οτι πρεπει κανεις να ξερει τη γλωσσα και μαλιστα δινει και καποιες εξετασεις γλωσσας! Οι πιο περιζητητες ειδικοτητες και οι πιο ’αζητητες’ ειναι οι ιδιες με ολες τις υπολοιπες χωρες που εχουν αναφερθει σ’αυτο το forum. Η χωρα εχει αναγκη απο ειδικευμενους αλλα σιγα σιγα γινονται και εδω τα πραγματα δυσκολα. Στο τελος μου ειπαν καλυτερα να κανω την ειδικοτητα στη χωρα μου και μετα να δοκιμασω να παω εκει ως ειδικευμενη!!! emcolgate:splats:emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

εχει κανεις καποια ενημερωση σχετικα με το ποσο ευκολο ειναι να κανει ενας γιατρος ειδικοτητα Ολλανδια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο εύκολο είναι να μάθεις Ολλανδικά. Μετά είναι στρέιτ φόργουορντ.

Δεν ειναι σε καμμια περιπτωση τοσο απλα τα πραγματα στην Ολλανδια.Μην ξεχνας αλλωστε πως τιποτα δεν ειναι straight σε αυτη τη χωρα.Μιλαμε για τη χωρα με το καλυτερο συστημα υγειας για δυο συναπτα ετη (2008,2009) σε ολη την ευρωπαικη ενωση συμφωνα με την αξιολογηση της eurostat.Προφανως και ειναι αρκετα περιπλοκο το να κανεις ειδικοτητα ακομα και εαν εισαι Ολλανδος.Εκτος και εαν μιλαμε για Ψυχιατρικη,γηριατρικη κλπ προς Groningen,Friesland.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

για νευρολογια στην ολλανδία τί παίζει? δύσκολα να σε πάρουν ? αναγνωρίζεται από ελλάδα? ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Αν υποθέσουμε οτι καποιος ξέρει Ολλανδικά,ποσο ευκολο ειναι να κανει π.χ χειρουργική στην Ολλανδία κ πόσο συμφέρει αυτή τη στιγμή? :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν υποθέσουμε οτι καποιος ξέρει Ολλανδικά,ποσο ευκολο ειναι να κανει π.χ χειρουργική στην Ολλανδία κ πόσο συμφέρει αυτή τη στιγμή? :splaaaats:

Λογάριασε 3 χρόνια διδακτορικό πρώτα όπως και νάχει !!! Πρόκειται για μικρή χώρα με λίγες θέσεις και μεγάλο ανταγωνισμό !!! Οπότε όλοι οι Ολλανδοί φοιτητές αναγκάζονται να κάνουν πρώτα διδακτορικό ενώ παράλληλα, στη διάρκεια της ιατρικής κάνουν και υποχρεωτικά κάποιους μήνες έρευνα με δημοσιεύσεις προκειμένου να πλουτίσουν το βιογραφικό τους και να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί !! Στο λέω αυτό κατόπιν συνομιλίας μου με ολλανδούς φοιτητές αλλά και συνομιλίας φίλης μου με Ολλανδό γιατρό !!!

Δυστυχώς ενώ πρόκειται για μια τέλεια χώρα κατ'εμένα για ειδικότητα και λιγότερο "κρύα" από κάποιες άλλες σκανδιναβικές, η ιδέα του να μείνεις εκτός ιατρικής πράξης για 3 χρόνια, μου ακούγεται κάπως....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Γνωρίζει κανείς για ογκολογική παθολογία στην Ολλανδία...???

Δηλαδή, πρώτα διδακτορικό και μετά ό,τι άλλο θες...!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με την ειδικότητα στην Ολλανδία??? Μόλισ γύρισα από την πρεσβεία τους, αλλά δεν είχαν σχεδόν καμία πληροφορία να μου δώσουν... Πρέπει να δώσεις εξετάσεις για να ξεκινήσεις? Πόσο απαραίτητη είναι η γλώσσα στην αρχή και σε ποιό επίπεδο?Κάνεις αίτηση κατευθείαν στα νοσοκομεία? Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη....Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Postgraduate research is essential even for Dutch natives. There are much easier places to start specialty training.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... Μήπώς θα μπορούσες να μου δώσεις κάποια εξτρα πληροφορία? εσύ έχεις πάει? Ξέρεις κατι για το σύστημα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... Μήπώς θα μπορούσες να μου δώσεις κάποια εξτρα πληροφορία? εσύ έχεις πάει? Ξέρεις κατι για το σύστημα?

Ισχύουν αυτά που έγραψε παραπάνω ο/η anspan. Η γλώσσα είναι απαραίτητη (αν και δεν χρειάζεται επίσημα κάποιο πτυχίο). Πολύ συνοπτικά, το σύστημα είναι με συνέντευξη, θέλει πολύ καλό βιογραφικό (κλινική και ερευνητική εμπειρία/διδακτορικό) ακόμα και για τους ντόπιους, ενίοτε χρειάζονται και γνωριμίες. Εξαρτάται και από την ειδικότητα βέβαια, για αυτές που είναι στα ψιλο-αζήτητα (πχ. ψυχιατρική, γηριατρική) είναι πιο εύκολα. Αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο (πχ. γκόμενο/α) για να επενδύσεις τόσο χρόνο και κόπο στη συγκεκριμένη χώρα, καλύτερα κοίταξε κάπου αλλού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... Μήπώς θα μπορούσες να μου δώσεις κάποια εξτρα πληροφορία? εσύ έχεις πάει? Ξέρεις κατι για το σύστημα?

Ασφαλώς και όχι (μόνο για διακοπές). Αλλά έχω γνωρίσει Ολλανδούς που κάνουν έρευνα στην Αγγλία για να φτιάξουν βιογραφικό και να γυρίσουν πίσω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γεια σας ,κοιτουσα αυτο το Θεμα :για την ειδικοτητα στην Ολλανδια, και ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει κάποιος που έχει ξεκινήσει η εχεί ολοκληρώσει ειδικοτητα στην ολλανδια; Για να μας έδινε ακριβείς πληροφοριες για τις διαδικασιες; Η γλώσσα είναι απο την αρχή απαραίτητη αν ναι σε ποιο επίπεδο; οσον αφορα το διδακτορικο ,ποσο εύκολο είναι να το κανείς εκει; Τελος αν γνωριζει κανεισ για δερματολογια τι παιζει;Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασφαλώς και όχι (μόνο για διακοπές). Αλλά έχω γνωρίσει Ολλανδούς που κάνουν έρευνα στην Αγγλία για να φτιάξουν βιογραφικό και να γυρίσουν πίσω!

Κι εγώ παρόμοια εικόνα έχω, πάνε Αγγλία/ΗΠΑ για έρευνα/PhD, ώστε να βρουν μετά ειδικότητα στη χώρα τους... Οπότε προφανώς θα είναι αρκετά ανταγωνιστικά. Δεν ξέρω τι ισχύει για άλλες ειδικότητες, αλλά για χειρουργικές δε νομίζω ότι είναι συμφέρουσα επιλογή για Έλληνες, απ' την περιορισμένη εικόνα που έχω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.