Jump to content

Αθλητιατρική


CAPITAN

Recommended Posts

ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ,ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΘΛΗΤΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ...''ΑΘΛΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ'' :P ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ,ΚΑΛΗ...ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ειδικότητα Αθλητίατρος. Στην Ευρώπη μόνο στην Ιταλία...

Στην Ελλάδα Αθλητίατροι είναι Ορθοπαιδικοί που πήγαν σε Συνέδρια - Σεμινάρια και γενικά τους τα έφερε η μοίρα να ασχολούνται μόνο με αθλητές....

Όμοια στην Ελλάδα δεν υπάρχουν Παιδοορθοπαιδικοί, Ειδικοί για τον Αγκώνα, Ειδικοί για το Γόνατος, Μικρουχειρουργοί κτλπ...

Όλα αυτά είναι μούφες. Απλά οι παραπάνω ασχολούνται πιο πολύ με τα συγκεκριμένα αντικείμενα και πηγαίνουν σε συνέδρια - σεμινάρια...

Ο τίτλος της ειδικότητάς τους είναι Ορθοπαιδικός - Χειρουργός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπαρχει σαν ειδικοτητα στην ελλαδα.Απλά τελειώνεις την ορθοπεδική στην ελλάδα και κάνεις υποειδικότητα στο sportsmedicine στο εξωτερικό. ΑΥΤΆ είναι τα λεγόμενα fellowships σε κλινικες της αμερικής ή της γερμανίας. DUKE SPORTS MEDICINE CENTER ή HEIDELBERG ATOS KLINIK, αλλά για να πας εκεί θέλει να στρώσεις κώλο...... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαι ομως! Αθλητιατρος δεν ειναι ο Ορθοπεδικος!

Στην Ελλαδα, η πιο συναφης προς την αθλητιατρικη ειναι η ειδικοτητα της Φυσικης ιατρικης και αποκαταστασης. Ο Ορθοπεδικος ασχολειται μονο με την αποκατασταση των αθλητικων κακωσεων ενω ο Φυσιατρος μπορει να ασχοληθει πιο ολοκληρωμενα. Με την προληψη των κακωσεων, με την διατροφη, με την σωστη προπονηση και τη φυσιοθεραπεια. Η Φυσικη ιατρικη και αποκατασταση περιλαμβανει στο γενικο της μερος ορθοπεδικη, παθολογια και νευρολογια.

Γενικα, ειναι μια ειδικοτητα που δεν ειναι και πολυ διαδεδομενη στην Ελλαδα αγνωστο γιατι. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Θα συμφωνήσω με τη λουκρητια για αλλη μια φορα.Λουκρητια σε βρισκω ιδιαιτερα ενημερωμενη -γενικα -αλλα μου εκανε ασχημη εντυπωση το σχολιο σου περι γλυψιματος των αγγλων για να μεινεις αλλον ενα μηνα-παρα το γεγονος οτι υπαρχουν χιλιαδες ανεργοι γιατροι εδω στο ΗΒ και κανουν κρα για μια θεση την οποια εσυ χλεβαζεις.Βεβαια το ανικανοποιητο του χαρακτηρα σου υποδηλωνει στοφα βιρτουόζου χειρουργου αλλά χαλαρωσε.Εισαι μικρή ακόμα.Τι Ειδικότητα θελεισ να κανεις?

Κώστας

SpR in Trauma & Orthopaedics

Guys & St Thomas' NHS trust

London

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Ισπανια μπορεις ανετα να κανεις αθλητιατρικη, αλλα με μια προυποθεση. Να μιλας καλα ισπανικα, να ξερεις ιατρικη ορολογια στα ισπανικα, που δεν ειναι κατι το πολυ δυσκολο αν εχεις διαβασει στα αγγλικα η σε καποια λατινικη γλωσσα (ακομα καλυτερα) και να παρουσιαστεις στις ισπανικες εξετασεις για ειδικοτητα που δινονται μια φορα τον χρονο, γυρω στο γεναρη. Η αθλητιατρικη- medicina de deporte- ειναι απο αυτες που ο κοσμος δεν θελει να ακολουθησει. Οποτε περνοντας αναμεσα στους τελευταιους, μπαινεις ανετα!

Αλλα και αυτο ακομα θελει αρκετο διαβασμα, σαν ξενος. Ειναι τρια χρονια η εκπαιδευση. Το αρνητικο ειναι οτι δεν σε πληρωνουν, αλλα τους πληρωνεις εσυ (γυρω στα 2.000ευρω το χρονο), ΑΛΛΑ για αυτον ακριβως τον λογο ειναι απο τις λιγες ειδικοτητες που μπορεις να δουλεψεις ταυτοχρονα αλλου. Πραγμα πανευκολο. Δουλεια υπαρχει απειρη! και πληρωνουν σαφως καλυτερα απο οτι ελλαδα!!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ξερεις ισπανικα κοιτα σε αυτη την ιστοσελιδα:

www.msc.es (ministerio de sanidad y consumo) εκει λεει και ακριβως ποσες θεσεις εχει και σε ποιες πολεις. Μαδριτη εχει 20, Βαρκελωνη 20, Οβιεδο 20, νομιζω Μαλαγα αλλες 20 και περισσοτερα εντως δικτου :D

Αν δεν καταλαβαινεις, πες μου :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη που θα στη σπάσω αλλά αν θυμάμαι κάπου που διάβασα νομίζω ότι αναφέρεται κατηγορηματικά ότι ειδικότητα που έγινε άμμισθα (πόσο μάλλον επί πληρωμή) στο εξωτερικό, δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα....οπότε ρώτα κάπου σίγουρα πριν ξεκινήσεις για Βαρκελώνη...γιατί σε βλέπω να τρέχεις προς τα πίσω σα να σε κυνηγάνε οι ταύροι από Παμπλόνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη που θα στη σπάσω αλλά αν θυμάμαι κάπου που διάβασα νομίζω ότι αναφέρεται κατηγορηματικά ότι ειδικότητα που έγινε άμμισθα (πόσο μάλλον επί πληρωμή) στο εξωτερικό, δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα....οπότε ρώτα κάπου σίγουρα πριν ξεκινήσεις για Βαρκελώνη...γιατί σε βλέπω να τρέχεις προς τα πίσω σα να σε κυνηγάνε οι ταύροι από Παμπλόνα!

Αυτο δεν μπορω να το γνωριζω. Ισως ειναι και ετσι οπως τα λες. Αλλα προκειται για ειδικοτητα που δεν υπαρχει στην ελλαδα. Αυτο ισως κανει την διαφορα. Δεν ξερω. Ας το ψαξουν οι ενδιαφερομενοι B)

Οσο για την Βαρκελωνη...το ειπες αργα :P Παντως Pamplona δεν λεει... εγω προτιμω την Βαλενθια και την γιορτη της "tomatina" --> :splats: 'Ολε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Παλιό θέμα αποτι βλέπω, αλλά αποτι ξέρω δν έχουν αλλαξει και πολλά.. Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι: Αν κάποιος κάνει την αθλητιατρική στο εξωτερικό τι αναγνωρίζεται στην Ελλάδα εφ' όσον δεν υπάρχει αναγνωρισμένη ειδικότητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.