Jump to content

Βάση δεδομένων για ασθενείς


Recommended Posts

Σκέφτομαι να φτιάξω μία δική μου είτε σε access είτε σε visualbasic είτε σε.....?

Κάποιος με εμπειρία να μου δώσει τα φώτα του και τις εντυπώσεις του;

Thanks!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν, γιατί δε χρησιμοποιείς κάτι έτοιμο; Ακόμα και για Pocket PC έχω δει αρκετά ενδιαφέρουσες υλοποιήσεις.

Πάντως η Access και η Visual Basic είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. Οι εναλλακτικές επιλογές που έχεις είναι Oracle και (My)SQL.

Χωρίς να μπορώ σε καμία περίπτωση να θεωρηθώ ειδήμονας, θα σου πρότεινα να φτιάξεις κάτι σε PHP/MySQL, που είναι και η μόδα της εποχής μας: ένα web interface ουσιαστικά και μια γρήγορη βάση δεδομένων από κάτω, που ως λογισμικό ανοικτού κώδικα δε θα σου δημιουργήσει προβλήματα πειρατείας κλπ :P

Πάντως ένα "επαγγελματικό" τέτοιο πρόγραμμα θα πρέπει να έχει:

1) ισχυρή κρυπτογράφηση (ιατρικό απόρρητο)

2) δυνατότητα απομακρυσμένης πρόσβασης, έστω και σε μέρος των λειτουργιών του

3) δυνατότητα φορητότητας (pocket pc / palm / symbian), έστω και σε μέρος των λειτουργιών του

4) υποστήριξη για τη μορφή εικόνων DICOM (το στάνταρ για τις ιατρικές εικόνες) για ακτινογραφίες, υπερηχογραφήματα, αξονικές κλπ

5) διασύνδεση με ηλεκτρονικά στηθοσκόπια, καρδιογράφους κλπ ιατρικά εργαλεία που παρέχουν τέτοια δυνατότητα στο ιατρείο σου

Θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάποιο από τα προγραμματάκια για pocket pc, να το κατεβάσεις και να μελετήσεις τον τρόπο οργάνωσης της βάσης δεδομένων του (αυτά συνήθως έχουν πολύ αδύναμη κρυπτογράφηση οπότε μπορείς να τα κάνεις εύκολα φύλλο και φτερό). Θα πάρεις έτσι μια ιδέα για το σχεδιασμό της δικής σου βάσης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω δεί καλύτερη βάση δεδομένων για ασθενείς από αυτήν του νοσοκομείου Υγεία. Ικανοποιεί όλα όσα λες. Τώρα για ιατρείο, δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατι σε παλμ και δωρεαν μηπως γνωριζετε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως ένα "επαγγελματικό" τέτοιο πρόγραμμα θα πρέπει να έχει:

1) ισχυρή κρυπτογράφηση (ιατρικό απόρρητο)

2) δυνατότητα απομακρυσμένης πρόσβασης, έστω και σε μέρος των λειτουργιών του

3) δυνατότητα φορητότητας (pocket pc / palm / symbian), έστω και σε μέρος των λειτουργιών του

4) υποστήριξη για τη μορφή εικόνων DICOM (το στάνταρ για τις ιατρικές εικόνες) για ακτινογραφίες, υπερηχογραφήματα, αξονικές κλπ

5) διασύνδεση με ηλεκτρονικά στηθοσκόπια, καρδιογράφους κλπ ιατρικά εργαλεία που παρέχουν τέτοια δυνατότητα στο ιατρείο σου

Ρε Σαράντο, με "ξεφτίλισες"! Καλά όλα αυτά, αλλά θέλει χρόνο πολύ. Ας βρω πρώτα τα χρήματα για ένα Littmann 4000.....

Όταν ήμουν στο ναυτικό, στην υπηρεσία που ήμουν, είχα φτιάξει μία σε access, με λίγα πεδία αλλά δεν ήταν κάτι άσχημο, ούτε δύσκολο.

P.S.:Μπορούμε να γίνουμε πειρατές του Υγεία; (Η πειρατία, σκοτώνει την ιατρική :D )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

P.S.:Μπορούμε να γίνουμε πειρατές του Υγεία; (Η πειρατία, σκοτώνει την ιατρική :D )

Τσου. Είχα κι εγώ αυτή την φαεινή ιδέα... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω δει διάφορες βάσεις σε νοσοκομεία, ακόμα και στο ΓΝΝ Σπάρτης είχαμε μία σε πειραματικό στάδιο. Ήταν custom-made λογισμικό. Δεν πιστεύω πάντως ότι πρόκειται για κάτι αξιόλογο, καθώς για έναν γιατρό προσφέρει δυνατότητες που δε θα χρειαστεί ποτέ και δεν προσφέρει άλλες που ίσως χρειαστεί.

Μπορείς να ξεκινήσεις με τα απλά: Access, επιλογή για εικόνες jpg (από τη φωτογραφική ή scanner) για τα καρδιογραφήματα/υπέρηχα/ακτινογραφίες κλπ. Πάντως ανάλογα με την ειδικότητα όλα αυτά...

Βάσεις για φορητά ξέρω το Handy Patients και το Patient Tracker. Ένα google και θα τα βρεις πιστεύω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα αγοράσεις ένα Apple και θα χρησιμοποιήσεις το filemaker pro :P

δες εδώ: http://www.rainbow.gr/markets/doctors/magoufis.html

και εδώ: http://www.rainbow.gr/markets/doctors/padelaros.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω με το Access μπορείς να φτιάξεις κάτι που θα ικανοποιεί το 99% των λογικών απαιτήσεων που μπορεί να έχεις από μια εύχρηστη βάση δεδομένων. Εδώ ο πατέρας μου (γενιά πριν τα PC) έφτιαξε μία ad hoc για το πελατολόγιό του. Δεν είναι δύσκολο και μάλιστα αρκετά χρήσιμο άμα εξαρχής συνηθίσεις σε μηχανογράφηση.

Αν θες κάτι πιο "elaborate" θα σου πρότεινα Java, αλλά θα πρέπει να μάθεις και τη γλώσσα. Δεν είναι δύσκολη, αλλά απαιτεί χρόνο και προπόνηση. Αν η αναμονή είναι μεγάλη go for it... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω με το Access μπορείς να φτιάξεις κάτι που θα ικανοποιεί το 99% των λογικών απαιτήσεων που μπορεί να έχεις από μια εύχρηστη βάση δεδομένων.

Ποιος μίλησε για λογικές απαιτήσεις; Εγώ τουλάχιστον ψάχνω την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας... :P

Αν θες κάτι πιο "elaborate" θα σου πρότεινα Java, αλλά θα πρέπει να μάθεις και τη γλώσσα. Δεν είναι δύσκολη, αλλά απαιτεί χρόνο και προπόνηση. Αν η αναμονή είναι μεγάλη go for it... ;)

Ξέρω ήδη έναν που το κάνει λόγω αναμονής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Σκέφτομαι να φτιάξω μία δική μου είτε σε access είτε σε visualbasic είτε σε.....?

Κάποιος με εμπειρία να μου δώσει τα φώτα του και τις εντυπώσεις του;

Thanks!

Ως παληότερος (αποφ. Ιατρικής 1980-1) και έχοντας εμπλακεί στο χώρο της πληροφορικής από το 1985, θα σε συμβούλευα να μην προσπαθήσεις να ξανανακαλύψεις τον τροχό εκτός αν πρόκειται α) για μικρό project ή β) για hobby ή γ) σκοπεύεις να μπλέξεις σοβαρά στο χώρο της πληροφορικής υγείας.

Πάντως, χωρίς λίγη (ή πολλή) ταλαιπωρία δεν μαθαίνει κανείς. Πρέπει να ξέρεις μέχρι που θές να φτάσεις και με τι κόστος (όχι μόνο οικονομικό) διότι μπορεί να ξεκινήσεις για κάτι απλό και στη συνέχεια να μπείς τόσο βαθειά στα τεχνικά θέματα όπου θα πελαγώσεις.

Ο χώρος της "πληροφορικής υγείας" είναι τεράστιος και στη χώρα μας είμαστε σχεδόν στο μηδέν. Αυτό οφείλεται σε πάρα πολλούς παράγοντες τους οποίους δεν μπορώ να αναλύσω εδώ. Χρειάζονται πολλά χέρια (και κυρίως μυαλά) και "χιλιάδες εργατοώρες" για να γίνουν βήματα προόδου. Κυρίως όμως χρειάζονται υπομονή και γερά νεύρα διότι πίσω από τα "μεγαλόσχημα επιτεύγματα" και τα έργα που ανακοινώνονται κρύβονται πολλές αποτυχίες και απογοητεύσεις.

Όσον αφορά το "κλοπυράϊτ" βάσεων δεδομένων διαφόρων κατασκευαστών, που προτείνουν κάποιοι στις απαντήσεις τους, αυτό σήμερα είναι μάλλον δύσκολο άν όχι αδύνατο. Κάποτε ήταν μια απλή υπόθεση (στην εποχή του MSDOS) και οι περισσότεροι έμαθαν από αυτές τις αντιγραφές (dBASE III, FoxPro, Clipper κλπ.).

Επιφυλάσσομαι να επανέλθω στο θέμα κάποια στιγμή και άν έχεις απορίες στείλε μου e-mail.

Φιλικά

Α.Α. Τέρπος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.