Jump to content

Επίσκεψη σε ιδιώτη ιατρό.Τι ισχυει για τους ανασφάλιστους;


Recommended Posts

Γειά σας.Είμαι επί πτυχίω φοιτητής.Είμαι όμως και  ανασφάλιστος.Και  πραγματικά έχω μπερδευτεί για το τι ισχύει σε σχέση με την επίσκεψη και τη συνταγογράφηση σε ιδιώτες ιατρούς μετά τις αλλαγές που εχουν λάβει χώρα αναφορικά με  τη νομοθεσία τα τελευταία χρόνια.
ΟΚ.Στις δημόσιες δομές ένας ανασφάλιστος μπορεί να απευθυνθεί.Και το έχω κάνει.Το θέμα είναι με τους ιδιώτες τι γίνεται.
Σε διάφορα φόρουμ ισχυρίζονται ότι ένας ανασφάλιστος δεν μπορεί να επισκεφθεί έναν τέτοιο ιατρό,να λάβει φάρμακα από αυτόν,να προβεί σε εξετάσεις σε ιδιωτικά ιατρικά κέντρα ακόμη και όταν είναι πρόθυμος να πληρωσει το συνολικό κόστος επισκεψης,φαρμακων,διαγνωστικής εξέτασης.Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό.Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα σχετικά με το τι ισχύει.
Δηλαδή:Μπορώ να πάω σε ιδιώτη  ιατρό να εξεταστώ,να πάρω φάρμακα, να κάνω διαγνωστικες εξετάσεις παρόλο που είμαι ανασφάλιστος,αφού προκειται να πληρωσω το συνολο του ποσού που αντιστοιχεί στην επίσκεψη,τα φάρμακα,την εξέταση;
Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, kostas1992 said:

Γειά σας.Είμαι επί πτυχίω φοιτητής.Είμαι όμως και  ανασφάλιστος.

Δεν δικαιούσαι ασφάλιση από το πανεπιστήμιο ??

15 ώρες πριν, kostas1992 said:

Και  πραγματικά έχω μπερδευτεί για το τι ισχύει σε σχέση με την επίσκεψη και τη συνταγογράφηση σε ιδιώτες ιατρούς μετά τις αλλαγές που εχουν λάβει χώρα αναφορικά με  τη νομοθεσία τα τελευταία χρόνια.

Έχεις μπερδευτεί, ή απλά δεν το έχεις ψάξει, όπως άλλωστε κάνουνε αρκετοί κλασικοί Ελληναράδες ?? Στην τελική, ρώτησες τον/την/τους ιδιώτη/ες ιατρό/ούς, τον/την/τους οποίο/α/ους επισκέπτεσαι / θες να επισκεφτείς, πάνω στο τι ακριβώς μπορούνε να σου συνταγογραφήσουνε ??

15 ώρες πριν, kostas1992 said:

ΟΚ.Στις δημόσιες δομές ένας ανασφάλιστος μπορεί να απευθυνθεί.Και το έχω κάνει.Το θέμα είναι με τους ιδιώτες τι γίνεται.
Σε διάφορα φόρουμ ισχυρίζονται ότι ένας ανασφάλιστος δεν μπορεί να επισκεφθεί έναν τέτοιο ιατρό,να λάβει φάρμακα από αυτόν,να προβεί σε εξετάσεις σε ιδιωτικά ιατρικά κέντρα ακόμη και όταν είναι πρόθυμος να πληρωσει το συνολικό κόστος επισκεψης,φαρμακων,διαγνωστικής εξέτασης.

Η ερώτησή σου, τουλάχιστον όσον αφορά στο κομμάτι των διαγνωστικών εξετάσεων, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Εάν επισκεφτείς ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο για να κάνεις διαγνωστική εξέταση επί πληρωμή (όλο το ποσό), τότε πολύ απλά δεν χρειάζεται να έχεις μαζί σου κάποιο παραπεμπτικό ηλεκτρονικής συνταγογράφησης (διαφορετικά θα πλήρωνες μόνο τη συμμετοχή) ... Οπότε η ερώτησή σου δεν νομίζω ότι έχει κανένα νόημα.

Ομοίως, το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τα φάρμακα τα οποία, μέχρι τώρα, δεν απαιτούνε υποχρεωτικά κάποια ιατρική συνταγή. Απλά μπαίνεις σε ένα φαρμακείο, ζητάς το φάρμακο που θέλεις και το αγοράζεις. Για όσα φάρμακα ισχύει η υποχρεωτική ηλεκτρονική συνταγογράφηση (π.χ. τα αντιβιοτικά), διαβάζουμε παρακάτω (εάν κάποιος έχει υπόψιν του κάποια νεότερη νομοθεσία, παρακαλώ ας με διορθώσει / συμπληρώσει) : link

Υπουργική απόφαση για τη συνταγογράφηση των ανασφάλιστων [31 Μαΐου 2022] Διαβάζουμε στην τελευταία παράγραφο:

"Για τους ανασφάλιστους ασθενείς που δεν ανήκουν στις εξαιρούμενες κατηγορίες η συνταγογράφηση των υποχρεωτικά ηλεκτρονικώς συνταγογραφούμενων σκεαυσμάτων εφόσον γίνει από τους ιδιώτες ιατρούς, και όχι στις δημόσιες δομές, πραγματοποιείται με ένδειξη συμμετοχής ασθενούς 100%"

Με ένα απλό Googlάρισμα και με μια απλή ερώτηση σε κάποιον ιδιώτη ιατρό που συνταγογραφεί, μπορείς / θα μπορούσες άμεσα να πληροφορηθείς γι' αυτά που ρωτάς.

15 ώρες πριν, kostas1992 said:

Δηλαδή:Μπορώ να πάω σε ιδιώτη  ιατρό να εξεταστώ,να πάρω φάρμακα, να κάνω διαγνωστικες εξετάσεις παρόλο που είμαι ανασφάλιστος,αφού προκειται να πληρωσω το συνολο του ποσού που αντιστοιχεί στην επίσκεψη,τα φάρμακα,την εξέταση;
Ευχαριστώ πολύ.

Προσωπικά, δεν έχω βρεθεί, ενδεχομένως ακόμα, σε τέτοια θέση. Ωστόσο, με βάση τα ανωτέρω, θεωρώ ότι μπορείς άνετα να πας κανονικά σε ιδιώτη ιατρό, όντας ανασφάλιστος, εφόσον βέβαια έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις το σύνολο του ποσού που θα σου ζητηθεί.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.