Jump to content

ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΗ


ΙΡΙΔΑ

Recommended Posts

:lol: Να’ μαι πάλι….. Όχι το πρόβλημα με τον υπολογιστή μου δε λύθηκε, εξακολουθεί να μην αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες. Απλά τώρα γράφω στο word και με copy paste τα μεταφέρω στα posts μου…

Και τώρα στο ψητό….

Έχω αναλάβει μια εργασία με θέμα «Εγκέφαλος και τέχνη». Ξέρω ότι είναι κάπως μαζοχιστικό ένα τέτοιο θέμα, αλλά εγώ το επέλεξα και μ’ αρέσειιιιιι….!!!!

Λοιπόν η εργασία πραγματεύεται τα εξής:

•Πώς ο εγκέφαλος δημιουργεί και αντιλαμβάνεται την τέχνη(ως αντικείμενο αναφοράς έχω επιλέξει τη ζωγραφική)

•Έγχρωμη όραση και μύθοι. Ποια τρικ κρύβουν τα χρώματα;

•Τελικά βλέπουμε με τα μάτια;

•Νευροβιολογική αξιολόγηση του Μιχαήλ Άγγελου και του Βερμέερ

•Πλατωνική Ιδεά, Εγελιανή Αντίληψη και πώς η νευροφυσιολογία της όρασης τις ανατρέπει

•Μόντριαν και προσανατολισμένες γραμμές στην τέχνη-ποια μέρη του εγκεφάλου ανταποκρίνονται;

•Μάλεβιτς και η νευροφυσιολογία των ορθογωνίων

•Ο εγκέφαλος των φοβιστών

•Νευροφυσιολογία του κυβισμού

•Αφηρημένη τέχνη και νευροφυσιολογία

•Σύνδρομο προσωπαγνωσίας και η σύνδεσή του με τα πορτραίτα

•Κινητική τέχνη

•Η έννοια του βάθους στη ζωγραφική και οι οφθαλμαπάτες

•ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΓΧΡΩΜΗΣ ΟΡΑΣΗΣ

•ΜΕΤΑΙΧΜΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

•ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

•ΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΗΨΗ

…..και πολλά άλλα

Επειδή ξέρω ότι το φόρουμ κατακλύζεται από άτομα φιλότεχνα, σκεπτόμενα και ψαγμένα ζητώ τη βοήθειά σας. Αν έχετε υπόψη σας κάποια σχετικά άρθρα, εύκολα προσβάσιμη βιβλιογραφία, πίνακες ζωγραφικής, πληροφορίες σχετικές με σύνδρομα και παθήσεις της όρασης, info για σχέση χρωμάτων και γραμμών με εγκέφαλο και συναισθήματα, κάτι που να σας κίνησε την περιέργεια, κάτι που να διαβάσατε ή που σας είπε κάποιος καθηγητής και σας φάνηκε ενδιαφέρον, κάτι που βρήκατε στο διαδίκτυο , θα εκτιμούσα πάαααρα πολύ να μου το ‘λεγατε και μένα….,ε;

Έχω ένα μήνα ακόμα για να παραδώσω την εργασία. ¨Αρα απειροελάχιστο χρόνο….

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων….

Μάκια…. emkissemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα ξεχάσω ποτέ που στο ESC του Βερολίνου πριν λίγα χρόνια ο καθηγητής Πειραματικής Νευρολογίας του Charite' Ulrich Dirnagl μας έλεγε σε σεμινάριο πως οι παρουσιάσεις μας στα διάφορα συνέδρια που έχουν PowerPoint καλό θα ήταν να χρησιμοποιούμε χρώματα που «νευροβιολογικά» εξάπτουν τον εγκέφαλο.

Οι καλύτερες συχνότητες αν θυμάμαι καλά ήταν: Μπλε σκούρο φόντο και κίτρινα γράμματα. Είναι το πιο impressing. emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Καλά, την ίδια σκέψη;! Εκεί πήγε και εμένα το μυαλό μου, έχω διαβάσει μια φοβερή εργασία για τις παρουσιάσεις στο Power Point και την παθητική απόδοσή τους.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πωπω ΙΡΙΣ τρομερό τοπικ!!!! emthumbsup Αλλά λόγω θεματολογίας παρακαλώ τη Γουιν να το μεταφερει στα δικά μου λημέρια....δε νομίζω να έχει κανείς αντίρρηση.... :)

(keep going, με ενδιαφέρει τρομερά...μάλιστα αν το επεκτείνετε και στη μουσική.....ακόμα καλύτερα...να ψάξω κι εγώ στα κιτάπια μου....)

Edit: emthanx για τη μεταφορά Γουιν :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!!! :lol::D

Το όλο εγχείρημα είναι πολύ δύσκολο και χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που μου δίνουν έστω και την απειροελάχιστη βοήθεια. emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Αγαπητή Ιουλιέττα η μουσική είναι η επόμενη μορφή τέχνης που θα ασχοληθώ και θα προσπαθήσω να αποκαλύψω τα μυστικά της και τις συσχετίσεις της με τον εγκέφαλο. :Demgoal Βέβαια λίγο αργότερα αλλά είμαι σίγουρη ότι μπορώ να υπολογίζω στη βοήθειά σου… ¨ :wub:

Εχουν πέσει στα χέρια μου βιβλία σχετικά με μουσικοθεραπεία, επιδράσεις της μουσικής σε ψυχικά άρρωστους ανθρώπους καθώς και επιρροές της μουσικής σε πτυχές της καθημερινότητάς μας.

Επίσης δεν ξεχνώ ότι σου χρωστώ ένα άρθρο με τίτλο «Γιατί δικηγόρος;» αντίστοιχο με το «Γιατί Ιατρός;» λόγω φόρτου εργασίας δεν το έχω ακόμα αλλά όπως είπα δύσκολα ξεχνώ τι έχω υποσχεθεί… ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα ξεχάσω ποτέ που στο ESC του Βερολίνου πριν λίγα χρόνια ο καθηγητής Πειραματικής Νευρολογίας του Charite' Ulrich Dirnagl μας έλεγε σε σεμινάριο πως οι παρουσιάσεις μας στα διάφορα συνέδρια που έχουν PowerPoint καλό θα ήταν να χρησιμοποιούμε χρώματα που «νευροβιολογικά» εξάπτουν τον εγκέφαλο.

Οι καλύτερες συχνότητες αν θυμάμαι καλά ήταν: Μπλε σκούρο φόντο και κίτρινα γράμματα. Είναι το πιο impressing. emnuke

ναι, τον καθηγητή Πειραματικής Νευρολογίας του Charite περιμέναμε να μας το πεί αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάποιες παλιές (ανα)δημοσιεύσεις στο φορουμ:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=4113

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=3943

επίσης:

-he neuropsychology of visual artistic production.

-Portraits of artists: emergence of visual creativity in dementia.

-LSD and creativity.

-----

όταν τελειώσεις με το καλό την εργασία σου, θα μπορούσες -αν δεν σου κάνει κόπο-να μας αναφέρεις επιγραμματικά τα συμπεράσματά σου απο αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα;; :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάποιες παλιές (ανα)δημοσιεύσεις στο φορουμ:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=4113

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=3943

επίσης:

-he neuropsychology of visual artistic production.

-Portraits of artists: emergence of visual creativity in dementia.

-LSD and creativity.

-----

όταν τελειώσεις με το καλό την εργασία σου, θα μπορούσες -αν δεν σου κάνει κόπο-να μας αναφέρεις επιγραμματικά τα συμπεράσματά σου απο αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα;; :rolleyes:

Τικ Τακούλα (καλά το έγραψα;;;):P φυσικά και δεν έχω πρόβλημα να αναφέρω συμπεράσματα. Όμως τι να γράψει κανείς σε ποστς;;;;;; :huh:

Θα προσπαθήσω να είμαι επιγραμματική και σαφής αλλά η ουσία είναι να δεις την παρουσίαση της εργασίας η οποία θα περιλαμβάνει πλούσιο οπτικό υλικό (πίνακες, σχέδια, εγκεφαλογραφήματα) που δυστυχώς :( δεν μπορώ να προβάλω στο φόρουμ..

Σχετικά με την ημερομηνία της παρουσίασης θα ενημερώσω λίαν συντόμως το τόπικ. Αν δεν έχετε να κάνετε κάτι εκείνη τη μέρα και ώρα με μεγάλη μου χαρά θα μοιραστώ μαζί σας τις ανακαλύψεις μου. Αν δεν μπορέσετε να έρθετε θα προσπαθήσω να σας κατατοπίσω στο μέτρον το δυνατόν…

Φιλιά πολλά πολλά πολλά emkiss

Υ.Γ. ευχαριστώ πολύ για τα sites. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, τον καθηγητή Πειραματικής Νευρολογίας του Charite περιμέναμε να μας το πεί αυτό...

Κι εσύ από κάπου το έμαθες έτσι δεν είναι; (Αν έχεις κάτι με τον συγκεκριμένο καθηγητή πάω πάσο.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Χαίρετε, χαίρετε…. :P

Η εργασία οδεύει προς το τέλος δόξα τω Μεγαλοδύναμω !!!! (λείπουν οι υπογεγραμμένες αλλά δεν ξέρω πώς να βάλω…)

Μετά από τρεις μέρες αποχής emcolgate από την εργασία λόγω συνεδρίου στην Αλεξανδρούπολη επανήλθα δριμύτερη για την τελική μορφοποίηση …

Εκτός απροόπτων θα παρουσιαστεί την Παρασκευή στις 20 Μαίου στην αίθουσα του πέμπτου ορόφου στη διεύθυνση Ιπποκράτους 15.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν είναι το κτήριο με το αναγνωστήριο αλλά δίπλα από αυτό. Η παρουσίαση θα διαρκέσει 2 ώρες και μετά για μία ώρα στην ίδια αίθουσα θα μιλήσει ένας ρεφλεξολόγος πάνω στο αντικείμενό του.

Όποιος δεν έχει να κάνει κάτι πιο ενδιαφέρον εκείνη τη μέρα και ώρα θα χαρώ να τον γνωρίσω από κοντά. Τώρα και να μην μπορέσετε, ε δεν πειράζει… Εγώ δεν παρεξηγώ. :D:D Αλλά επειδή κάποιους τους ενδιαφέρει, κατά καιρούς θα ενημερώνω το φόρουμ με συμπεράσματα από την εργασία. ;)

Όσο για απορίες μέχρι την Πέμπτη αν χρειαστώ κάτι θα το αναφέρω…

Σας ευχαριστώ όλους … emthanx

Μάκια στα μαγουλάκια…. emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemclaps

Μπράβο!!! Επειδή πραγματικά θα'θελα να το παρακολουθήσω αλλά εκείνη τη μέρα έχω παράσταση, μήπως θα μπορούσες να δημοσιεύσεις κάποια περίληψη εδώ? empleaseemthanxemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

•Τελικά βλέπουμε με τα μάτια;

•Μόντριαν και προσανατολισμένες γραμμές στην τέχνη-ποια μέρη του εγκεφάλου

•Ο εγκέφαλος των φοβιστών

•Νευροφυσιολογία του κυβισμού

•Αφηρημένη τέχνη και νευροφυσιολογία

I would be most interested in the above mentioned chapters :D

Iris!

Awaiting yours with much excitement!!!!!

sent from my BlackBerry from Vodafone

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

Η παρουσίαση της εργασίας ΔΕ θα γίνει για τεχνικούς λόγους. Πρόκειται για το γνωστό πρόβλημα εξοπλισμού που αντιμετωπίζουν τα πανεπιστήμια και τις συνέπειες του οποίου υφιστάμεθα οι φοιτητές…

Πώς να το κάνεις όμως;;; Παρουσίαση με θέμα την τέχνη και χωρίς projector, ε δε γίνεται…

Τελοσπάντων ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας. Θα φροντίσω να ενημερώνω το φόρουμ ανά τακτά χρονικά διαστήματα…

ΦΙΛΑΚΙΑ…. emkissemkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκέφτηκα κάτι... μια και τα πανεπιστήμια ξύνονται (για να μιλήσω επιεικώς) πώς θα σας φαινόταν να οργανώσει το greekmeds την παρουσίαση της εργασίας?

Μια γνώμη είπα, σκεφτείτε το, είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα emkissemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα ολοκληρο Πανεπιστημιο Α8ηνων δεν εχουν ενα projector?????????? :D

Πρεπει να ΒΟΗ8ΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ την ΙΡΙΔΑ να παρουσιασει την εργασια της!

Στην Α8ηνα υπαρχουν αρκετα μερη που 8α μπορουσαμε να αναζητησουμε χωρο, το 8εμα ειναι να βρουμε κατι καλο!

Μου ηρ8αν στο μυαλο τα εξης..

Στο Ψυρρη και συγκεκριμενα στην οδο Σαχτουρη, βρισκεται το Gallery + Lab της Ληδας Αλεξοπουλου...Ας παει καποιος να ρωτησει αν 8α φιλοξενουσε μια τετοια παρουσιαση..Το Lab φιλοξενει συνεχεια εκδηλωσεις και συζητησεις, δε χανετε κατι, ρωτηστε!

Στο Ζωγραφο βρισκεται η Εταιρεια Πολιτιστικων Και Καλλιτεχνικων Δραστηριοτητων, οπου κι εκει διοργανωνονται παρουσιασεις, ομιλιες και λοιπα..(Αμφιτρ. και Παπαγου)

Στο Γυζη επισης, βρισκεται το Ash in Art, το γνωστο Σπιτι Ασυναρτητων Υπο8εσεων Τεχνης :D Ρωτηστε και εκει.

Περιμενω πμ απο την ΙΡΙΔΑ αφου μου λειπουν αρκετες βασικες λεπτομερειες αναφορικα με το εγχειρημα και χωρις αυτες ακομη και να 8ελω να επικοινωνησω με δυο συγκεκριμενα ατομα που 8α μπορουσαν να μας βοη8ησουν δε μπορω..Χωρις να υποσχομαι κατι, ελπιζω να εχω καλα νεα...Αν οχι, τουλαχιστον 8α εχουμε προσπα8ησει!

για να δουμε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους!!!! :D

Παιδιά ειλικρινά χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια και τη στήριξή σας. emiloveyou

Η εργασία θα παρουσιαζόταν αρχικά στη νομική όπου ο προτζέκτορ είναι ένας και δυστυχώς δεν μπορούσαν να μας τον διαθέσουν. Αργότερα –από το επόμενο ακαδημαικό έτος- υπήρχε πλάνο να γινόταν και μια παρουσίαση στην Ιατρική οπότε η εργασία θα εμπλουτιζόταν με αναφορές και στην τέχνη της μουσικής και του χορού( ναι ναι Ιουλιέττα,το έχω στα υπόψην) ;) .

Όπως και να ΄χει με ενημέρωσαν ότι δε θα είχα το μηχάνημα μια μέρα σχεδόν πριν. :bloodomen: Πού να προλάβω να βρω άλλο προτζέκτορ χτες μεσάνυχτα και κάτι;;;; :o Η ιστορία έχει και λεπτομέρειες αλλά εδώ δεν μπορώ να τα γράψω όλα. Εκτιμώ πάρα πολύ το ενδιαφέρον και την προσπάθεια όλων των παιδιών στο φόρουμ να με βοηθήσετε να γίνει η παρουσίαση., ενώ εγώ είμαι καινούριο μέλος και δε με γνωρίζετε προσωπικά. Σκέφτηκα ακόμα και η εργασία να γίνει απλά προφορικά, χωρίς εικόνες. Γρήγορα όμως εγκατέλειψα αυτή την προοπτική. Γιατί;; :huh: Χωρίς καμιά διάθεση κολακείας-δεν συνηθίζω να κολακεύω τους γύρω μου- μόνο και μόνο για άτομα που απλά γουστάρουν να ακούσουν κάτι διαφορετικό δεν μπορώ να αρκεστώ σε κάτι μέτριο. Είναι αντιδεοντολογικό και αντισυμβατικό με το χαρακτήρα μου και επιπλέον δε σας αξίζει.

Ακόμα κι αν δεν καταφέρουμε κάτι τώρα η εργασία αργά ή γρήγορα θα παρουσιαστεί-είναι υπόσχεση. B) Δεν ξέρω αν θα είναι τώρα ή το Σεπτέμβριο, στη Νομική, στου Ψυρρή ή στην Ιατρική αλλά θα γίνει. Αν καταφέρω να γίνει και στη σχολή μου δε θα χουμε κανένα πρόβλημα. Εκεί θα έχουμε ήδη πείρα για τέτοιου είδους απρόβλεπτα… embaaa

Εύχομαι αργά ή γρήγορα να μοιραστώ μαζί σας τις μικρές μου ανακαλύψεις και φυσικά να σας γνωρίσω από κοντά… emrockon

emoops Οκ οκ μη βαράτε στη φορουμσυνάντηση δεν ήρθα, γιατί είχα σοβαρό λόγο…. emthanx

Θα τα πούμε σύντομα…… B)

ΙΡΙΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Χαίρετε , χαίρετε! emcolgate

Την Παρασκευή, 20 Απριλίου, στο πλαίσιο του συνεδρίου της ΕΕΦΙΕ, παρουσιάζεται η διάλεξη με τίτλο

"Η νευροβιολογική θεώρηση του έργου του Βερμέερ και του Μιχαήλ Άγγελου" .

Πρόκειται για ένα τμήμα της εργασίας "Εγκέφαλος και τέχνη".

Στο πρώτο μέρος γίνεται αναφορά στα κοινά σημεία που παρουσιάζει η λειτουργία του οπτικού εγκεφάλου με τη ζωγραφική. Στη συνέχεια , με βάση τα έργα του Γιαν Βερμέερ και του Μιχαήλ Άγγελου, εξετάζουμε τον τρόπο που λειτουργεί ο εγκέφαλος μας στη "σταθερότητα καταστάσεων" και στη "σταθερότητα του υπονοούμενου".

Τόπος : Ξενοδοχείο Hilton, αίθουσα Thalia 1

Χρόνος : 11.00 π.μ

Διάρκεια : 40 λεπτά

Όσοι πιστοί προσέλθετε! :D :D emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.